54l akva - co vy na to?

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Y2K
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 09 Mar 2008 01:56
Bydlisko: Vrbové
Kontaktovať používateľa:

54l akva - co vy na to?

Príspevok od používateľa Y2K »

Viem ze ma asi vsetci poslete niekam....ako uz par krat :)
Ale chcel by som sa spytat na vas nazor.

Budem mat nadrz o rozmeroch 60x30x30 cm.
Povodne to mala byt nahrada za "karantenu" pre moje sladkovodne akva.

Ale tak ma napadlo ci by sa z toho nedalo spravit nejake male "more".
V buducnosti planujem nejake vacsie a poriadne zo vsetkym ale to az ked bude priestor na to.
Preto ma napadlo ze by som si to skusil v takychto mensich rozmeroch...

Co vy na to?
Slo by to s takouto malou nadrzou?

Videl som tu uz aj mensie a co som cital nemuselo by to byt az take narocne...


PS: Chcem len vediet ci by to podla vas bolo mozne...dalsie kroky ked tak upresnim neskor
Som iba zaciatocnik....budte nezni
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Urcite by to islo. Vela zavisi od toho, ake su tvoje doterajsie skusenosti s morom. Treba si tiez uvedomit, ze pri takom malom objeme su kladene vacsie naroky na udrzbu - doplnanie odparu, castejsia vymena vody (zavisi od toho ako budes riesit filtraciu). Male systemy su nestabilne, kazda vacsia odchylka od aktualneho stavu moze viest ku katastrofe a sklamaniu. Takze je potrebne robit vsetko s chirurgickou presnostou.

Co sa tyka osadky, fungovat by to mohlo s par makkymi koralmi, a parikom malych ocellarisov (aspon na urcity cas, kym nepodrastu). Pripadne par kreviet Lysmata amboinensis, alebo iny druh. Treba zabudnut na vacsie ryby, ktore vyzaduju dostatocny priestor na plavanie (bodloky, etc.).
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
Y2K
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 09 Mar 2008 01:56
Bydlisko: Vrbové
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Y2K »

No takto...
V podstate si popisal moju predstavu ako s osadenstvom aj inymi vecami.

Ako technicky zrealizovat nieco take by som si nechal poradit od vas.

S morom osobne nemam ziadne skusenosti, ale toto forum som presiel cele a mam znameho ktory doma more ma, sice trosku vacsich rozmerov ale ma.

Takze verim ze s vasou a jeho pomocou by som to zvladal snad.

Otazkou je ci je to dobry napad si to takto skusit alebo teda radsej par mesiacov (ci rokov) pockat este na moznost vacsej nadrze.
Som iba zaciatocnik....budte nezni
Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Príspevok od používateľa Luděk »

Příteli,před necelým rokem jsi řešil podobnou záležitost,ne_viz.tvoje příspěvky :? Ale jednalo se o větší akva a vše kolem něj... Realizace neproběhla?
550l reef mix
Používateľov profilový obrázok
Y2K
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 09 Mar 2008 01:56
Bydlisko: Vrbové
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Y2K »

Luděk napísal:Příteli,před necelým rokem jsi řešil podobnou záležitost,ne_viz.tvoje příspěvky :? Ale jednalo se o větší akva a vše kolem něj... Realizace neproběhla?
Nie neprebehla....
Nie preto ze by som nevedel co a ako, ale spravil som radsej sladkovodne akva, kedze pri nom spavam tak morska filtracia by nebola bohvieco.

A ako som pisal vyssie, tuto nadrz mam zatial volnu a to ma len tak napadlo ze preco to neskusit.

Osobne by som radsej siel do vacsieho - snad som uz po roku mudrejsi - ale na to treba pockat...

Vravim, ak sa vam to zda blbost z vasho pohladu tak kludne spravim z toho "karantenu" pre velke sladkovodne a morske budem riesit vo vacsich rozmeroch ked bude priestor...


PS: Nadherne akva....ked budem velky moja predstava je podobna :D
Som iba zaciatocnik....budte nezni
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

tazka rada... na jednej strane je vacsie stabilnejsie a menej naxylne na zaciatocnicke preslapy, na strane druhej je castou vlastnostou ludskej povahy skusat nieco v malom a na necisto, este pred "hlavnym" projektom.

moja rada: skus si cele akva rozobrat na jednotlive elementy (filtracia, fyz.-chem. vlastnosti h20, svetlo...) a najst nejake zakladne veci na tomto fore. ked budes mat ucelenejsiu predstavu a pripadnyx problemox a zadrhelox, spis sem otazky, urcite Ti niekto skusenejsi (nemyslim seba) poradi, co a ako. poprosim Ta, naozaj si daj zalezat na samo priprave a az potom sa pytaj. Ceco Ta uz dobre navigoval, mas nieco na rozjazd. moj osobny nazor je, ze ani v takomto malom vydani, to nie je ziadna hroza. xce to len poxopit zakladne poziadavky a potom si niektore veci uz len ustriehnut. tak smelo do toho!

PS: neber moju radu v zlom. nie, ze by Ti tu nikto nexcel poradit, ale zacinaju sa tu do okola opakovat tie iste veci. ako uz bolo pisane v inom prispevku, zacne to tu zavanat "reefcentralom" a to by nikto nexcel.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Y2K napísal:....Otazkou je ci je to dobry napad si to takto skusit alebo teda radsej par mesiacov (ci rokov) pockat este na moznost vacsej nadrze.
Počkej a do téhle elementky si dej zatím paví očka :( Ušetříš si zklamání.
Nic ve zlém, ale 54L je málo na cokoliv. Můj názor je, že na provoz nano-reefu by člověk měl mít alespoň nějaké zkušenosti s mořským AQ. A určitě je vhodné mít větší nádrž, ze které je možné téměř okamžitě vzít vodu, anebo do které je možné přeložit život z nano-reefu, v případě havárie. Já osobně bych s mořem nezačínal v AQ menším jak 200-250L. Za optimální velikost - vzhledem k průměrným prostorovým možnostem, nákladům na provoz, stabilitě systému atd. - považuji AQ velikosti 300-400L.
Ale každý je svého moře strojvůdcem ... :)
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
Daniel Dostál
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 23:50

Príspevok od používateľa Daniel Dostál »

Čím menší AQ, tím větší problém s udržením stbility.

Takže 54 litrů půjde pokud zajistíš (kromě všeho ostatního) předevčím udržení teploty chazením a nekolísání hustoty automatickým doplňováním odparu.

O dobrém osvětlení, proudění, kvalitě vody a podobně nepíši....
Používateľov profilový obrázok
lary
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 566
Dátum registrácie: 12 Mar 2008 23:59
Bydlisko: ČR. Město: Kadaň okr. Chomutov

Príspevok od používateľa lary »

Naprosto souhlasím s Vikem a Danem do 60l bych dal jen nenáročné měkké korály a živočichy. Kraba poustevníka a nějakého šneka pak by se to dalo snad udržet ok. Vím o čem píšu protože jsem měl asi 14 dní 60l akva a bohatě mi to stačilo. Byli tam dva klauni a tři krevety a krab, udržet toto akva stabilní bylo opravdu náročné. Vše si ode mně koupil kamarád a je rád že asi po 4 měsících vše přestěhoval do skoro 200l nádrže. Jako neskušený mořský akvarista si raději počkám na minimálně 200l akva.
Používateľov profilový obrázok
Y2K
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 09 Mar 2008 01:56
Bydlisko: Vrbové
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Y2K »

Zatial tu prevladaju nazory ze teda radsej nie.
OK, tak si radsej asi pockam na tie priestory.

Chcel by som tak 700 l nadrz potom.
Som iba zaciatocnik....budte nezni
bacil
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 25 Aug 2007 12:03
Bydlisko: žilina

54 l

Príspevok od používateľa bacil »

Cau. moja rada je-kludne do toho chod. neboj sa nicoho. ja osobne sa venujem morskej akvaristike skoro treti rok a to som nemal nikdy vacsie akvarium ako 100 litrov. zacinal som 45 l teraz mam 48 l a idem teraz kupovat krasne zabehnute 31 litrove. Ako osadku som tam nedal viac ako 2 rybky typu nemo a chrysiptera cyanea. K tomu 1 krevetu lysmata amboinensis a 1 pustovnik. Z makkych koralov som tam daval aj zo 10 a viac kusov. Momentalne mam v 48l akvariu aj tvrde koraly-montipora 2x a 1 favia. Nadrz ma rozmery 40x40x30. Je tam prepad do fitracky,ktora tvori 1/3 nadrze. Mam tam biomolitan,pod nim siporax/zmesti sa tam 1,5 litra/ dalej ide do komory,kde su polozene naplne typu uhlie,phosex a zeolit. Umiestneny tam mam odpenovac na male cerpadielko. No a na konci je navratne cerpadlo ktore hadicou vhana vodu spat a tym vytvara aj prud. Osvetlenie tvoria 2 15watove trubice/modra,biela philips/. Mam tam nema a krevetku a pustovnika a nemam ziadny problem. Ked sa tam este da krycie sklo tak odpar bude minimalny. V prvom rade neber tu morsku akvaristiku strasne zlozito-testy,merania a podobne blbosti. cim viac budes obozretnejsi tym viac katastrof budes mat. Ja nemenim ani len vodu a pridavam iba vapnik. Ziadne ph,kh a podobne. Iba hustomer a teplomer mam vo filtracke. Nicoho sa neboj a chod do toho.

Ono to je jednoduche,len vsetci sa to snazia robit strasne zlozitym/myslim nano reefy/ a pri tom nikdy ziadny nemali alebo iba akoze ,,poculi,, ze je to priam ,,nemozne,nerealne,, :D :D :D

Proste sa to da a nie je to nic zlozite ked dodrzis zakladne veci. A aj ta to na zaciatok bude menej stat. Za maximalne 300 eur budes mat krasny nanoreef so vsetkym,co k tomu patri. A to som aj trochu prehnal s tou cenou
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Príspevok od používateľa tomáš »

to bacil: myslel som si, že si umrel 8)
....každý život si zaslúži respekt....
Používateľov profilový obrázok
lary
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 566
Dátum registrácie: 12 Mar 2008 23:59
Bydlisko: ČR. Město: Kadaň okr. Chomutov

Príspevok od používateľa lary »

Ty Bacile ty si přesně jako můj jeden kamarád, ten taky nic neměří a vše je pro něj jednoduché. Než jsem byl nedávno u něj na návštěvě kvůli měření hodnot NO3 v Malawi akva. Má malý nano ref s korály a dvěma rybama. A když jsme zjistily příčinu proč mu tlamovci začínají chcípat tak jsem mu navrhl že mu změřím hodnoty v Nano refu, naměřil jsem přes 50mg na jeden litr. Čuměl na mě jak puk a začal plánovat větší akva můj názor je že někteří mořský živočichové vydrží víc než sladkovodní. Ale nemusí se toho zneužívat jen proto aby jsi měl za každou cenu mořské akva.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: 54 l

Príspevok od používateľa vik_33 »

bacil napísal:....kludne do toho chod. neboj sa nicoho...
Tohle je tzv. rada k nezaplacení :(
Jasně že takové AQ může bez problémů fungovat. Ale když řekneš A, musíš říci nejen ještě B, ale rovnou celou abecedu :idea:
Kvůli letním teplotám bych se například nebál nano-reefu v kameném baráku a ještě navíc na severní stěně. V paneláku pod střechou a na jižní stěně ( a ještě třeba u okna ) jsou ale podmínky zcela odlišné. Bez chlazení takové AQ v létě nejspíš uvaříš. A s ostatními podmínkami je to podobné ( zdroj vody, světelné podmínky, použité kameny ... ) Tvrdit, že když mi něco funguje, tak že to bez problémů bude fungovat kdekoliv a komukoliv - to bych si tedy netroufal... :shock:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
bacil
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 25 Aug 2007 12:03
Bydlisko: žilina

54 l akva

Príspevok od používateľa bacil »

svietit moze predsa trubicami t 8 ktore vodu neohrievaju. A celkovo si to akvárium moze umiestnit ako tak do nejakehon tmavsieho miesta a nie ku oknu,nie??? :D . A ked nan nasmeruje 1-2 ventilatory tak v tom nevidim az taky strasny problem,ci? Ja som mal 48l nanoreef v bratislave pocas celeho leta a este k tomu na juznej stene a prezil bez akejkolvek ujmy. Ventilator urobil celkom dost. Samozrejme trochu väcsi ako maly stolovy.
Zamknuté

Návrat na "Štart novej nádrže"