Moře 130litru

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
lary
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 566
Dátum registrácie: 12 Mar 2008 23:59
Bydlisko: ČR. Město: Kadaň okr. Chomutov

Re: Moře 300l

Príspevok od používateľa lary »

Rád poradím, ale sám jsem začátečník stejně tak jako admin i já nechápu proč chce každy do akva sasanku. Když si o nich něco málo přečteš tak hned zjistíš, že je s jejich chovem spojeno hned několik komplikací. A proč si něco komplikovat hlavně když z mořem začínám, já myslím že akva z měkýma korálama a párem klaunu pro začátečníka uplně stačí. Kanistrový filtr bych už do mořského akva nikdy nepoužil, taky jsem ho u mé bývalé 300l nádrže měl. A jak se tady píše je to zbytečně komplikované to už si nech do akva přilepit pár komor na filtraci ušetříš a hlavně to bude o hodně lepší začátek než s kanistrem. Pokud máš jiné otázky tak mi napiš na sz co budu moct tak poradím :wink:
Naposledy upravil/-a lary v 04 Okt 2010 14:58, upravené celkom 1 krát.
matej
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 26 Mar 2006 18:37
Bydlisko: Prešov

Re: Moře 300l

Príspevok od používateľa matej »

Problém je ze ten chlapík tu napíše že už niečo prečítal - čomu ťažko uveriť keď sa opýta práve na použitie filtra FLUVAL, ak by fakt prečítal len zopár vlákien v sekcii ŠTART NOVEJ NÁDRŽE tak by sa to rozhodne neopýtal. A kedže som ho nechcel "unavovať" dlhým opisom aké má nevýhody externý kanistrový filter preto som napísal len ze NIE.

Čo sa týka tohto druhu filtrácie. Jasne že sa nedá kategoricky vylúčiť, ale na tomto fóre sa v drvivej vačšine na tento spôsob filtrácie pýtajú začínajúci morský akvaristi, ktorý v tom lepšom prípade majú aspoň nejaké skúsenosti so sladkovodným akváriom. A práve pre možné riziká si myslím že takýto začiatočník by rozhodne nemal začínať práve s týmto filtrom. Ja mam more už dlhšie a ani teraz by som sa nechcel babrať s externým filtrom a báť sa či sa niečo nestane, pretože z mojej skúsenosti a aj čo som tu čítal a čo som sa bavil s inými akvaristami je externý kanistrový filter proste zbytočne riziko ak je odskúšané že prepad a samostatný filter alebo prepážka v akváriu za ktorou je filter je ďaleko lepši spôsob, ktorý prináša so sebou menej možných rizík.

Aj tak si myslím že ak má niekto vážny záujem o more mal by si prečítať aspoň pár vlákien kde skúsenejší prezentujú svoje akváriu a hlavne kontaktovať nejakého morského akvaristu v okolí - myslím že v dnešnej dobe to už nieje žiaden problém - zájsť k nemu pozrieť prebrať svoje otázky ako tu stále klásť dookola tú istú otázku :

" Mám 100 l sladkovodné akvárium s externým filtrom a rád by som more s párikom klaunov a sasanku. Dá sa to ?? " :D :D
matej
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 26 Mar 2006 18:37
Bydlisko: Prešov

Re: Moře 300l

Príspevok od používateľa matej »

david13 napísal:len som sa pital pretoze nemam nijake skusenosti co sa tika filtracie morskych akvarii a vlastne celkovo morskej akvaristiky tak prosim vas odpuste moje mozno aj hlupe otazky

To nie je o hlúpej otázke pýtaj sa ale mal by si si aspoň pár veci prečítať. Alebo ešte lepšie niekam zájsť pozrieť. Pozerám že si zo Spuišskej urob si výlet do PO ja si na teba chvilu najdem

Alebo v Levoci je nejaky morsky akvarista ale musel by som zistit kto
david13
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 16:37
Bydlisko: Spišska Nova Ves

Re: Moře 300l

Príspevok od používateľa david13 »

tak prepacte mam 17 rokou penazi tiez ne vela tak nemozem si dovolit investovat tolko penazi a to ze som sa spital "hlupost" ? niesom dokonali a som len zaciatocnik tak som sa pital a nehovoril som o nijakom 100 L sladkovodnom akvarku..a aj keby tak lepsie sa spitat "da sa to?" ako to urobit a prist az potom na to ze sa to neda ...
matej
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 26 Mar 2006 18:37
Bydlisko: Prešov

Re: Moře 300l

Príspevok od používateľa matej »

To bolo myslene vseobecne nemusis sa hned certit a morksa akvaristika je drahy spas taze ak nemas peniaze radsej sa do toho nepustaj, predsa len aby si nebol sklamany

Tu mas napriklad taky koplet - nieje to mozno to najlepsie ale pre predstavu aj financnu ...

http://www.pepinuvutes.cz/store/goods-r ... x-250.html

len pripomynam ze je to bez ryb a koralov.

Ale ak ams vazny zaujem tak odporucam navstevu nejakeho akvaristu co uz to ma rozbehnute, jeden je v Levoci, len neviem meno, ja som z Presova a zopar je v KE - to su akvaristi najblizsie k tebe co poznam
david13
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 16:37
Bydlisko: Spišska Nova Ves

Re: Moře 300l

Príspevok od používateľa david13 »

no akva mam a na zbitok si pomalicky sporim ...nehovorim ze to musim mat zajtra proste kusok po kusku ...a o tom akvaristovi z Levoče viem planujem sa u nho zastavit
david13
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 16:37
Bydlisko: Spišska Nova Ves

Re: Moře 300l

Príspevok od používateľa david13 »

a to akvarko planujem z ocom taze z peniazmi problem nebude ...nehovorim ze budem mat koralovi utes ale nieco pekne a za rozumnu cenu sa snad da zadovazit
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Re: Moře 300l

Príspevok od používateľa Amphibia »

klidek mladej :) sklidni hormon, lebo sa do toho zapoji Roman a mas vymalovano :D

ale teraz k veci. ad jedna. to, ze mas 17 rokov Ti sice zavidim (kurna, kde su tie casy...), ale aj na svoj vek by si si mal po sebe kontrolovat gramatiku - pytal je s Y nie I... mimo ineho... ja tu nie som slovencinar, ale toto trochen udiera do oci aj mne :)

ad dva. nikto nie je dokonaly a ani sa tu nikto takto neprezentuje. pytat sa mozes kolko chces a ziadna otazka nie je blba alebo hlupa, ale... skus si naozaj precitat poriadne cele toto forum, pripadne a to je naj moznost si dohodni nejaku navstevu u niekoho, kto uz more ma. bez teorie nie je ziadna prax a pri tomto konicku to plati stonasobne! ak nebudes mat aspon aky-taky teoreticky background, zarobis si na problem za problemom a to nepotrebujes. sam pises, ze nemas vela penazi. podobny problem som riesil pri zakladani prveho akva aj ja a vdaka tomu, ze Roman mal so mnou sucit a trpezlivost, tak som s tym zacal aj s malou sumou... ide len o to, ze aj za malo penazi sa da v tomto spravit vela muziky, ale musis mat VELKU snahu sa ucit a chciet o tom vela vediet. existuje 1000 sposobov ako to prevadzkovat (vid. toto forum) a ziadna metoda nie je ta naj a zarucene najspravnejsia! niekomu funguje to a inemu ono. kazde akvarium ako micro system sa snazi dosiahnut "formu equilibria" a tym padom je len na Tebe, ako mu k tomu dopomozes. naco ale vymyslat koleso, ked uz bolo vymyslene? to je strata casu, penazi a neskor aj zaujmu o toto cele. preto Ti vsetci radia citat, citat, navstivit, citat a pytat sa. jo a priprav sa na to, ze sa dopracujes ku kvantu informacii a cast z toho bude balast, cast polovicna pravda a cast pouzitelne informacie...

btw. nedaj sa odradit tym zmatkom co budes mat pravdepodobne v hlave z toho vsetkeho a nenechaj sa odradit ak Ta niekto upozorni na nieco. to nie je poucovanie, ale skor reinterpretacia vlastnych chyb, ktore by si nemal opakovat :D a hlavne sa neurazaj a nereaguj jemne arogantne v style, nie som dokonaly atd... na toto tu nie je nikto zvedavy a jedine co tym dosiahnes je iba to, ze si ludia o Tebe utvoria predcastny nazor, zaskatulkuju si Ta a nikto Ti nebude chciet pomoct...

vsetky cesty vedu k reefu! :D:D:D:D
matej
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 26 Mar 2006 18:37
Bydlisko: Prešov

Re: Moře 300l

Príspevok od používateľa matej »

Tak toto si napsial o par rioadkov vyssie

"tak prepacte mam 17 rokou penazi tiez ne vela tak nemozem si dovolit investovat tolko penazi "

tak by si sa mal rozhodnut ci mas peniaze alebo nie :?: :!:
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Re: Moře 300l

Príspevok od používateľa Amphibia »

jj, suhlasim s predchadzajucim pisatelom... uz som z toho zmateny... v konecnom dosledku to je ale jedno. po prve je vela penazi relativny pojem a po druhe aj s malo peniazmi sa da vybudovat male reef zatisie...
matej
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 26 Mar 2006 18:37
Bydlisko: Prešov

Re: Moře 300l

Príspevok od používateľa matej »

Ak mas malo penazi navrhujem 2 moznosti :


1, urob si FO - teda akvarium len s rybami usetris na vsetkom na com sa da - teda aby sa to zase zle nepochopilo, svetlo ti treba podstatne mensie, chemikalii tiez menej, sol nemusi byt taka kvalitna....

2, male akva s vlepenym prepadom, nejake sarkace a par kreviet, je to pekne je to morske je to lacne
matej
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 26 Mar 2006 18:37
Bydlisko: Prešov

Re: Moře 300l

Príspevok od používateľa matej »

A ak ches nieco aj "profesionalne vyzerajuce" tak skus toto

http://www.dennerle.de/de/index.php?opt ... Itemid=309

http://akvaland.sk/nano-akvarium/1043-d ... s-30l.html

Cena je 240€ asi lacnejsie to uz nezozenies
david13
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 16:37
Bydlisko: Spišska Nova Ves

Re: Moře 300l

Príspevok od používateľa david13 »

peniaze dost na skromne ale pre mna pekne akvarium ..moja predstava 2 klauni nejaka ta ziva skala, par kreviet a mozno nejaky ten meky koral neskor ked to bude uz zabehnute .... tak by som si to predstavoval ako sa k tomu dopracujem si nastudujem...dakujem za odpovede ale aj za kritiku a este raz sa ospravedlnujem
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Moře 300l

Príspevok od používateľa BODLOK »

To david 13--Chápu Tě,Informací při začátku s "mořem"je hodně moc.Už si na to moc nepamatuji,bylo to před několika lety.Jiný názor má reefař s finanční zálohou,jinak to vidíš ty,student,byť v záloze s otcem.Všichni co Ti zde radí chtějí,aby ty omezené fin.prostředky,které máš,nezmizly bez užitku.
Při špatném startu nastane období "pokusů a omylů"a to přijde reefaře na cca20% financí.
Pokud chceš "moře"pořiď si ho,i jednoduché je krásné a je to koníček na velmi dlouho-já říkám na "furt".
Vše se dá pořídit relativně lacino,není nutná nej,nej technika.K tomu se musí ovšem přispůsobit "osádka" AQ.
Doporučuji vyhledat na Foru sekci Měkké koráli--AQ s měkkými koráli je pěkné---možná tam najdeš inspiraci "nízkonákladového "AQ.
Držím palce.Nedej se odradit přívalem info.
REEF JE PRIMA !!!
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Moře 300l

Príspevok od používateľa vasekg »

Chtěl jsem pokusné mořské akva, měl jsem nějaké věci ze sladkovodní akvaristiky a snažil jsem se o to nejlevnější. V něčem se mi to povedlo a v něčem ne.

akvárko 120 l. jsem měl a přepážky na filtr jsem si vlepil sám - sklo stálo 50 kč sousedovi sklenářovi.

sůl pro začátek: předražená 4 kg nekvalitní soli 560 kč - první chyba
další sůl: 7 kg dobré soli od Pepina za 600 kč (běžná cena).

Nechtěl jsem rovnou kupovat velké množství soli, protože to měl být jen pokus.

Odpěňovač - čerpadlo a vzduchování jsem měl, zbytek cca 80kč.
instalatérské trubky - cca 100 kč.

oběhové čerpadlo 1000 l. 320 kč (kupováno na Mělníce v akvaristice).
proudové čerpadlo od Pepina cca 800
světla - asi nejdražší položka - 3000, kupované přes reef.sk v ceně byly i trubice ATI (6x24w).

topítko jsem měl

Kryt jsem si udělal, cena dřevotřísky 150
Ventilátor (větrání) jsem dělal ze zbytků doma - 0 kč.

3x spínací hodiny na světla (vždy po 2 trubicích) - 3x160 je 480 kč.

Noční osvětlení 20x4 kč za diody 80 kč.

Kameny na útes z loňské dovolené Chorvatsko 0 kč.

Cement na lepení 32 kč? snad ano, už nepamatuji.

5 kg živých kamenů do filtrace - kupováno po 220 kč/kg - 1100kč (kupováno v Uruguayské v Praze).

Zeolith - jedno balení 190 kč v OBI Mladá Boleslav - už bych to nekoupil, drahé jako prase, ale posloužilo...

Aktivní uhlí 250 kč za litr (už nikdy, drahé jako prase - dá se sehnat za 50-80 kč/kg)

Pepinův odstraňovač fosfátů - jestli se pamatuji 300 kč? za půl kila - už nekoupím, předražené, cpu tam železo se stejným efektem, ale na začátek to jistě posloužilo.

sada testů - NO2 NO3 PO4 KH MG CA - v průměru cca 300 - 400 za test, dohromady řekněme 2000,-
PH metr - velmi užitečný - 280 kč (e-bay, poštovné zdarma)

Bio Kalcium cca 280 kč - už nepamatuji - dnes již nekupuji, doplňuji jinak

Osmóza - bez ní to nejde 1600 kč.
--------------------------------------------------------------
Toto byly věci, které jsem si koupil do začátku, nebo těsně po začátku. Jistě jsem ještě na nějaké zapomněl. Koupil jsem spousty blbostí, o kterých jsem si tenkrát myslel, že jsou důležité a aspoustu důležitých jsem si nepořídil. Dále zde není cena věcí, které jsem kupovat nemusel. Snažil jsem se o minimalizaci nákladů, ale prvotní nasypání peněz je prostě velké.

12 252 kč - bez ryb, bez korálů, děláno na koleně.

V.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"