Jak ten čas letí

Zaujímavosti, skratky používané v morskej akvaristike a všetko ostatné čo nieje zahrnuté v iných fórach, témach.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Jak ten čas letí

Príspevok od používateľa rybka »

V úterý 6. ledna 1981 si mě pan (vlastně tehdy soudruh) Kapler zapsal jako nového člena v kroužku mořských akvaristů při OSMTaP Opava.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Jak ten čas letí

Príspevok od používateľa vasekg »

Ale houbeles! To gratuluji k výročí a chci se hned zeptat: to byl jediný kroužek reefařů v čr, nebo jich bylo víc? kolik bylo členů? co jste tenkrát pěstovali, kde brali vodu, jaká byla filtrace atd atd atd atd atd.......v Pandrholových knihách jsem se toto skoro nedočetl, přesto by mě to velmi zajímalo. Někde jsem zde na reefu četl, jak si někdo (nevím kdo) nechal dovážet vodu z Chorvatska....to musel být mazec...pište rychle., jsem velmi zvědavý! :D :D :D
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Jak ten čas letí

Príspevok od používateľa rybka »

V tehdejším Československu toho moc nebylo. Expozice mořských akvárií byla v ZOO Bojnice (tu jsem poprvé viděl v roce 1977) v 80-tých letech byla otevřena expozice v ZOO Dvůr Králové nad Labem (viděl jsem ji poprvé v roce 1984).
Kroužek mořské akvaristiky při Okresní stanici mladých techniků a přírodovědců v Opavě na Olomoucké ulici byl raritou. Zásluhu na tom měl právě pan Oldřich Kapler. Bylo nás tam asi 12 členů, v několika akváriích byli chováni živočichové především z Černého moře, později i z Jadranu. Účastnil jsem se letní exkurze právě k Černému moři, k Jadranu do tehdejší Jugoslávie v roce 1983 jsem z politických důvodů nebyl puštěn.
Akvária byla klasická rámová, voda byla převážně dovážena od moře právě při oněch letních exkurzích. Syntetickou sůl jsem míchal sám dle receptury od Dr. Stanislava Franka. Tento v té době sám choval několik ryb z oblasti Indického oceánu.
Vybavení akvárií bylo jednoduché – na dně říční písek a vápencové kameny, véměř veškerý prostor byl zarostlý lazuchami Caulerpa prolifera. Osvětlení žárovkami. Ze živočichů byli asi nejatraktivnější slizouni paví Salarius pavo, sasanky a raci poustevníčci.
První komerční expozice mořského akvária byla na podzim roku 1983 u příležitosti výstavy Exota Olomouc. Firma SERA zde měla 1 nádrž s Dactyllusy a Chromisy, Zverimex Ostrava (manželé Gavendovi) zde mimo jiné poprvé prodávali syntetickou mořskou sůl, právě od SERY.
Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Re: Jak ten čas letí

Príspevok od používateľa Luděk »

vasekg napísal: Někde jsem zde na reefu četl, jak si někdo (nevím kdo) nechal dovážet vodu z Chorvatska....to musel být mazec...pište rychle., jsem velmi zvědavý! :D :D :D
No, s tou vodou jsem to byl já. Ale to už nebyla doba temna,je to tak deset let zpátky.Jenom jsem chtěl vyzkoušet,zda udržím v 80l akva bez odpěňovače,fosexu pár ryb,nějaké sasanky a poustevníky z Jadranu.Vydržely asi rok (to jsem měl jednu dobu tak kolem 800 l vody v sudech).Na dovče to byly pro mně spíš lovecké manévry. Soused měl totiž cestovku a s každým turnusem nějakou vodu přivezl :D Pak mě to chytlo a skusil jsem to dělat,jak se to má,nicméně je to věčný boj :D
550l reef mix
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Jak ten čas letí

Príspevok od používateľa Roman »

podobne som zacinal na vode dovazanej z Jadranu. Kamarat ma firmu na servis motorovych clnov a kazdy tyzden mi doviezol 10 bandasiek po 10l vody ...

Zive kamene som si bol tiez nazbierat sam , niektore z nich by som este aj dnes identifikoval na zahrade u mamky v skalke :)

V tom case ked som zacinal, uz existoval Korallenriff vo Viedni, takze moja prva ryba bol klaun a prvy koral sarcophyton :)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Jak ten čas letí

Príspevok od používateľa BODLOK »

Přátelé,čtu zajímavé "historické"vzpomínky Vás reefařů,kteří jste byli u toho,když československá mořská akvaristika začínala.Napadla mě opravdu velmi odvážná myšlenka--co tak postupně jednotlivé vzpomínky,podrobněji zpracované,někam ukládat.Možná,že časem,by vznikly "Jak vše začalo" "Počátky mořské akvaristiky u nás" "Tak jsme začínali s mořem"......
Za pár let se vzpomínky ztratí a bude to věčná škoda. Vím,že ten prevít čas chybí,ale co kdyby.
REEF JE PRIMA !!!
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Jak ten čas letí

Príspevok od používateľa rybka »

Třeba o tom, jak jsme ještě s jedním akvaristou jezdili v létě 1993 "na otočku" do dnešního Chorvatska a vozili kameny jednomu propagátorovi mořské akvaristiky :lol:
Kdo se někdy podivoval té hromadě u HD postupně zarůstající plevelem v zahradě za "překladištěm", určitě pochopí. Tož dobře jsme se u toho moře měli :lol: jen ten předpovídaný boom nebyl takový, jak si propagátor představoval.
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Jak ten čas letí

Príspevok od používateľa BODLOK »

Tak přece by to možná šlo.Uvidíme čas ukáže.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Jak ten čas letí

Príspevok od používateľa vasekg »

Tyto v pravdě pionýrské začátky má asi společných mnoho hobby - 10 lítám paragliding a přestože je to relativně mladý letecký sport, mezi kolegy jsem si vyslechl neuvěřitelnou spoustu historek, spojených se začátky tohoto sportu v čechách. Především historky z let 1987 - 90, to by jeden neřekl, co dokázali funkcionáři té doby vymyslet, aby náhodou jeden na tom padáku neemigroval... :-)

Takže historky schraňujte, jednou to vydá na pěkné čtení!

V.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Jak ten čas letí

Príspevok od používateľa amsi »

rybka napísal:Třeba o tom, jak jsme ještě s jedním akvaristou jezdili v létě 1993 "na otočku" do dnešního Chorvatska a vozili kameny jednomu propagátorovi mořské akvaristiky :lol:
Kdo se někdy podivoval té hromadě u HD postupně zarůstající plevelem v zahradě za "překladištěm", určitě pochopí. Tož dobře jsme se u toho moře měli :lol: jen ten předpovídaný boom nebyl takový, jak si propagátor představoval.

ale na skalku jsou ty kameny hezké .......... :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné diskusie"