Problem s osvetlenim

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

rado
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 03 Feb 2009 12:34
Bydlisko: Gelnica

Problem s osvetlenim

Príspevok od používateľa rado »

Zdravim všetkych ..ak by mi vedel niekto z vas poradiť bol by som mu nesmierne vdačny ...mam taky problem s lampou vlastnej vyroby ...použil som trubicu Marine-Glo T-8 30W a zapojil som ju cez klasicku tlmivku 40W a štarter. Zapojil som ju spravane a ta tlmivka sa už po pol hodine tak nenormalne zohreje že smrdi hrozne ...je horuca a nieto aby som mal lampu zapalenu 10h ako treba ...
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Problem s osvetlenim

Príspevok od používateľa shark »

tlumivka vždy hodně hřeje.Otázkou je jestli je nová nebo ne.Muže mít trochu načatý vinutí pokud je stará a smrdí ti to pálícím se plastem.Pokud jen smrdí barvou a je nová tak to časem vyčichne.Pokud je stará tak to neřeš a kup v novotě.Není to drahý :wink:
rado
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 03 Feb 2009 12:34
Bydlisko: Gelnica

Re: Problem s osvetlenim

Príspevok od používateľa rado »

dakujem pekne za odpoved .. tlmivka je praveže uplne nova a smrdi za farbou len neviem si predstaviť ako by smrdela a bola by horuca ked pojde 10h ...nieje v tom to že trubica je 30W a tlmivka 40W ? nezniči mi to trubicu ?
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Problem s osvetlenim

Príspevok od používateľa shark »

Trubici to nezničí ta bude mít jen částečně sníženou životnost.Vliv na horkost tlumivky to nemá.
Ta tlumivka se musí zajet a pak nesmrdí-je to jako nové kamna.musí se "vypálit"
Nedělají to všecky nové tlumivky ale občas se taková najde.Jinak doporučuji obstarat raději takovou která je na danou trubici určena > tj30w
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Problem s osvetlenim

Príspevok od používateľa Roman »

tlmivky na 30W sa standardne nerobia ak si dobre pamatam
najblizsia vhodna je prave na 40W a pri pouziti s 30W trubicou sa skutocne hreje znatelne viac nez s 36/40W (vyskusane)

ak mas obavu o zivotnost , priskrutkuj ju na nejaky plech, nech sa chladi

druha moznost je zakupit elektronicky predradnik
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
rado
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 03 Feb 2009 12:34
Bydlisko: Gelnica

Re: Problem s osvetlenim

Príspevok od používateľa rado »

no rozmyšlal som nad tym elektronickym predradnikom ale odradila ma cena a ešte aj to že tych 40W tlmiviek mam kopu a zadarmo a ešte som aj počul že vraj su tie elektronicke predradniky citlive počas burok a odchadzaju dosť často ked buchne blesk ...tak ja skusim spraviť nejaky chladič na tu tlmivku a uvidim ...dik za dobre rady .. :wink:
lupolgi
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 02 Júl 2007 17:20
Bydlisko: Velky Biel / Senec

Re: Problem s osvetlenim

Príspevok od používateľa lupolgi »

elektronicke predradniky citlive počas burok a odchadzaju dosť často ked buchne blesk
o tomto som nepocul, mal som cca rok a pol 3 T5-kove rampy s tromi elektronickymi predradnikmi a burky boli rozne ale ziadny predradnik sa nepokazil.

A ak buchne blesk napr. do domu(antena, komin a pod. pokial nie je bleskozvod), tak Ti to moze byt uplne jedno, lebo odide viac menej vsetka elektronika v dome.

Kamarat elektrikar mi vravel, ze opravoval elektriku v dome do ktoreho buchol blesk az dotycnemu povyskakovali krabice a zasuvky zo STENY.
Luboš
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Re: Problem s osvetlenim

Príspevok od používateľa Amphibia »

rado napísal:no rozmyšlal som nad tym elektronickym predradnikom ale odradila ma cena
ked si tam das el. predradnik, cena sa Ti vrati na spotrebe a zivotnosti ziarivky... ak to velmi hreje a mas z toho obavy, tak to sprav ako Ti radil Roman - priskrutkuj to na plech, alebo sprav z plechu krabicku a z jednej a druhej strany daj pc vetrak a mas vystarane...
rado napísal:ešte som aj počul že vraj su tie elektronicke predradniky citlive počas burok a odchadzaju dosť často ked buchne blesk ...

:shock: tak toto som este nepocul :mrgreen: to co je za blud? el. predradniky su asi tak citlive ako je aj tv, radio... takze don't stress. ako pisal lupolgi, ak Ti praskne blesk rovno do domu, tak by Ti to mal stiahnut zvod, resp. rovodna skrina Ti pojde do hajan. a ak to naozaj prerazi, tak budes riesit ine veci ako osvetlenie nad akva.
rado
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 03 Feb 2009 12:34
Bydlisko: Gelnica

Re: Problem s osvetlenim

Príspevok od používateľa rado »

tak ok ..ved vravim že som to iba počul nemam s tym žiadne osobne skusenosti ,nieje to z mojej hlavy 8) ja som to skor myslel tak že predradnik je elektronika a tlmivka len obyčajna cievka ....ved to je jasne že v takom pripade by som ratoval skor dom jak moje akva :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"