virnik

Všetko o planktóne, červoch, artémii a inej živej potrave

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

virnik

Príspevok od používateľa miki »

moze mi niekto napisat ako chovat virniky
ak je to zlozite alebo to tu bolo, tak aspon uviest stranku kde to precitam.
anglicky radsej nie.
manzelku nebavi citat mi o morskych chrobakoch.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

uff to je nadlho, rovno ti poviem ze virniky nepotrebujes, pokial nejdes odchovavat klaunov.
Rybka ma naskenovany clanok z AT zhruba z roku 199x a tam bol 3stranovy popis ZJEDNODUSENEHO chovu virnikov . Ten zlozitejsi zabera celu jednu kapitolu knihy od Joyce Wilkerson alebo knihy od Franka Hoffa.

sorry naozaj je to vela zbytocneho pisania
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
davud
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 05 Júl 2006 11:34

Príspevok od používateľa davud »

Roman napísal:uff to je nadlho, rovno ti poviem ze virniky nepotrebujes, pokial nejdes odchovavat klaunov.
Rybka ma naskenovany clanok z AT zhruba z roku 199x a tam bol 3stranovy popis ZJEDNODUSENEHO chovu virnikov . Ten zlozitejsi zabera celu jednu kapitolu knihy od Joyce Wilkerson alebo knihy od Franka Hoffa.

sorry naozaj je to vela zbytocneho pisania
NEVZPOMENEŠ SI NÁHODOU JAKÝ DÍL TO BYL PŘESNĚ, DÍK? :D
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

spytaj sa rybku, ja to nemam
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
davud
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 05 Júl 2006 11:34

Príspevok od používateľa davud »

Tak už jsem to zjistil, bylo to AT v roce 1996.

____________________
850l reef
Používateľov profilový obrázok
davud
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 05 Júl 2006 11:34

Príspevok od používateľa davud »

Popis chovu výřníků z časopisu AKVÁRIUM TERÁRIUM 39.3/1996(Stanislav Frank).

_____________________________________________________

Strana 1: http://www.top50.cz/davud/chovvyrniku001.jpg
Strana 2: http://www.top50.cz/davud/chovvyrniku002.jpg
Strana 3: http://www.top50.cz/davud/chovvyrniku003.jpg

____________________
850l reef
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Pozor na chybu pro přípravu chudé "mořské" vody. Namísto 600 g MgCl2.6H2O má být 600 g CaCl2.6H2O.
Používateľov profilový obrázok
davud
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 05 Júl 2006 11:34

Príspevok od používateľa davud »

Už jsem to tam opravil.

_____________________
850l reef
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

ups nějak jsem chtěl zabrouzdat na odkazy ale nikam mě to nedovedlo.Nemáte někdo ještě nějakou adresu kde se dovím o chovu viřníků?
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Nejlepší zdroj informací, který znám, o chovu viřníka (ale i jiných organismů, vhodných jako krmivo pro ryby) je v této publikaci http://www.fao.org/DOCREP/003/W3732E/W3732E00.HTM . Viřníci jsou v kapitole Rotifers.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Ještě doplněk k mému předchozímu příspěvku.
Publikace, jejíž internetová forma se nachází na uvedeném odkazu, neni určena mořským akvaristům, ale hlavně rybářům slano- i sladkovodním. Byla vyhotovena a zaplacena ze zdrojů mezinárodní organizace FAO.
FAO = Organizace pro zemědělství a potravinářství při OSN má různé aktivity a mezi nimi se také snaží o zaměnu aspoň části ryb a jiných mořských organismů sloužících jako člověčí potrava, které se dosud pouze loví na volném moři, jejich cíleným chovem na mořských farmách. A daří se jí to. Poměrně velká část (možná až desítky procent) organismů (především ryby, ale také např. slávky, garnáti a krevety), kteří se nabízí na trzích, již pochází z těchto farem. Viděl jsem před časem na nějakém družicovém vysílání film o tomto způsobu hospodaření v moři, týkal se ale pouze chovu ryb.
Chovný postup u ryb je rozdělen do tří fází a zdá se, že každou z těchto etap se zabývají specializované firmy resp. laboratoře.
První fáze představuje vypěstování dostatečného množství "krmiva" pro plůdek ryb. Jednobuněčné řasy (my to nazýváme "zelená voda") se po laboratorní izolaci vhodných druhů či kmenů řas a jejich předpěstování v laboratorních podmínkách pěstují (chovají ??) v obrovských skleněných tancích o objemu 4 až 25 kubíků a po jejich koncentraci filtry nebo centrifugami je přenáší ke zkrmení přímo rybímu plůdku nebo jiným organismům - např. viřníkům, chovaným v podobných podmínkách. Firmy, které se tímto zabývají, produkují v tomto případě vlastně krmivo pro plůdek. Farmy, chovající ale např. škeble nebo krevety, jejich produkt zkrmují i během vyšších vývojových stádiích jejich chovanců.
Druhá fáze - obvykle jiné firmy - v nádržích chovají rodičovské jedince ryb. Vytírají je stejně jako naši rybáři kapry, štiky a pod. Vymačkají z nich ve vhodném období jikry a mlíčí a po patřičném opečování se z oplodněných jiker vykulí plůdek, který je právě potřeba krmit produkty z první etapy. Když plůdek povyroste, převádí se rybí mláďata na jiný typ potravy - především na suchou potravu v podobě granulí. Této části "druhé etapy" jsem moc neporozuměl, protože část potravy pro malé rybky získávali např. z čistíren odpadních vod. Jak se přitom vyrovnávají např. s těžkými kovy, jsem nepochopil. Druhá fáze končí chovem malých ryb v sádkách a to do velikosti cca 5-10 cm.
Takto veliké rybky jdou do třetí etapy, kdy si je již kupují rybářské farmy a přenáší je do sádek v podobě síťových klecí s různě velkými oky, uchycených na bojích v moři. Tam se ryby krmí granulemi (asi se s nimi i různě šachuje - stěhují je z menších do větších klecí) a po dosažení "porážkové" velikosti či hmotnosti je vyloví, zamrazí a prodají spotřebitelům.
Takových farem je v přímořských státech Evropy (film byl o Španělsku) již asi hodně (jestli si dobře pamatuji - ve Španělsku z nich pochází 40% snědených ryb).
Snažil jsem se získat kontakt na laboratoře z "první etapy", protože by to pro nás (akvaristy) mohlo být velmi zajímavé. Bohužel se mi to nepovedlo - nejsem pro ně zajímavý partner. Zřejmě ale s těmito produkčními laboratořemi spolupracují firmy (Holandsko, Německo), které odchovávají a prodávají akvarijní (mořské) ryby, část kterých se možná dostává různými oklikami i na náš trh. Možná, že kdybychom společně zatlačili na Hynka Dařbujana, který tam buď již "známosti" má, anebo si je s většími či menšími problémy "udělá", mohli bychom informací získat více. A jestliže kdokoliv ze čtenářů tohoto fóra o tom něco ví, mohl by se také "podělit", za což mu předem děkuji !!
Doplněno "editem": Kdyby se objevila možnost za rozumnou cenu získat viřníka, otevřela by se cesta k odchovům desítek druhů mořských (akvarijních) ryb. Plůdek většiny odchovatelných ryb je do stáří cca 5-7 dnů na průběžném servírování této potravy zcela závislý. Nechtěl by si někdo šikovný "přivydělat" - prodejní sada : násada viřníka a řasy + potřebné sklo + potřebná chemie. Podobná sada se dá získat (po dovozu z USA) za cca 7.000 korun. Bylo by (minimálně) hezké, kdybychom u nás dokázali množit nejen korály, ale také ryby.
Alik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 08:59
Bydlisko: Letohrad

Virnik v plechovce

Príspevok od používateľa Alik »

Dneska jsem dostal reklamni letak na krmeni pro rybky a zaujalo mě tohle: http://www.uzlatehoretrivra.cz/detail/e ... g/963/218/

Nezkoušel to někdo?
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Tento produkt používám, ale krmím nim pouze korály (jako jedním z mnoha preparátů). Zkoušel jsem tím krmit i plůdek Amphiprion clarki (kteří se vytírají pravidelně kažých cca 10 dnů již 13 let), ale maličké rybičky to nežrali (čimž to ale automaticky neodmítám - chce to ještě zkoušet). Je to lyofilizovaný viřník, který je nutné nejprve smočit, pak jej lze dostat do použitelné suspenze.
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

Jsem rad , ze nekdo o tom referuje.Uz dlouho chci zkusit totez ale nejak na to zapomenu.To je produkt od easy-fish, kdyz se nemylym.Mel jsem od nej decapsulovanou , lifilizovanou a i obyycejnou aremtemii.Urcite zkusim i rotifers.Pro nasi ucely to musi byt idealne krmivo.Kdyz k tomu pridame ciklop-eeze, tak to uz docela slusna sada na nasi vnitrozemske pomery.
360L. SPSreef
http://www.reef.sk/album_mod/upload/78ade5df2a98944769970c457026d8fd.jpg
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Virnik v plechovce

Príspevok od používateľa zencakd »

Alik napísal:Dneska jsem dostal reklamni letak na krmeni pro rybky a zaujalo mě tohle: http://www.uzlatehoretrivra.cz/detail/e ... g/963/218/

Nezkoušel to někdo?
Ahoj, rád bych oživil toto vlákno. Kam se kdo dostal po 2 letech? Zkoušel někdo tyto mořské vířníky rozmnožit podobně jako artemie? Je to vhodná velikost pro potěr klaunů? Dík,

David
Napísať odpoveď

Návrat na "Chov vlastnej potravy"