Snaker NANO 54

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Snaker NANO 54

Príspevok od používateľa vik_33 »

SnakeXXL napísal:No tak jsem při pročítání ... našel skvělou diskusi ...viewtopic.php?f=64&t=3316&start=75
Brzo jste spychli reefaři :-)
PS: netušil jsem že 50 a 100L NANO je až tak astronomicky velký rozdíl Marineman 8)
Dal jsem si tu práci a pročetl celé Tebou odkazované téma. A samozřejmě tam nikdo neodsouhlasil, že hepatus patři do nanoAQ. Naopak, uživatelem Majkl.1 vybrané ryby byly rázně "nedoporučeny". Jedna z (mnou) doporučených rybek byl gobiodon okinawae - rybí trpaslík, vhodný do nanoAQ. To, že Steedy instaloval do tak malého AQ hepatuse je špatné, ale je to obchodník - prodává, po čem zákazník touží.
K vyjádřením Marinemana snad jen tolik - není to mořský akvarista. Je to teoretik. :idea:

Problém s řasami je snadno definovatelný - špatná filtrace, nedostatečná péče o AQ, chybný výběr živočichů ( možná i světlo ).
A ještě jednu věc nechápu - píšeš, že ses snažil snížit KH vodou z RO. Tomu nerozumím, můžeš mi to vysvětlit?
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: Snaker NANO 54

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

alex- té filtraci taky moc nerozumím, navrhl mi to pan Vala z Brna jako hotový set.Ten active filtr (4pytlíky) by měli být obdova siporaxu, moc jsem toho z eshopu nevyčetl.Opravdu netuším jestli řeší i ty silikáty, taky jsem přemýšlel jestli nemám i vysoké PO4 (ryb+krmení), musím koupit test a ověřit. Zkusím mrknout ještě i na složení suchého krmiva. Probio dávkuji stejně jako ty.. S těmi koráli to NENÍ až tak hrozné ani stím akva, ať to nevypadá jako tatální kolaps systému. Mám tam Montiporu která má přírůstky, Axifuga i caulestrea je pěkná, zoanthusy rostou, tubipora i sasanka jede (sasanka je dočasně :-) "majano" ) jen mi přijde, že opravdu ty polypy u kožnatých jsou menší (můžu mít vyšší hustotu oproti obchodu..... třeba se jim zalíbí, mám je cca 2-3týden) čerstvá nádrž. Jak píšu voda průzračná, sinice se tvoří,růžová vl. řasa, řasa zelená jemně+chlupatice,ale jen na jednom kameni-asi už je od startu....
"Clearphos=Filtrační materiál, který odstraňuje škodlivé fosfáty a silikáty z akvarijní vody."
vik33- Při stratu jsem tam bouchnul chybně dle špatné rady vodu z kohoutku (barelu-pramen) ne z RO - dkh cca 15-21 - ted mi ježura donesl RO .-) a jedu si vklidu, předtím jsem sehnal vodu ze zajetého AQ a chodil jsem si pro vodu z RO, abych vše napravil alespoň na těch 12, ale níž jsem se zatím nedostal...ale pomalu to jde a vypadá to že snad i budu dávat cca. 0,5l týdně odpar (musím ještě provést zpětnou kontrolu ať si nesnížím hustotu, ale asi to bude sedět? na zakryté AQ 50L).

No o těch omluvách "že je to prostě prodejce" se už letes nebudu bavit ...
Prodejci mě nakukali tolik pi*ovin, až se divím, že jim ty mořské AQ jedou ...
Naposledy upravil/-a SnakeXXL v 09 Jan 2013 19:50, upravené celkom 1 krát.
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: Snaker NANO 54

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

.
Naposledy upravil/-a SnakeXXL v 05 Jún 2013 08:18, upravené celkom 1 krát.
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Snaker NANO 54

Príspevok od používateľa kominík »

sínice je krásná věc :wink: ,ale bohužel odpadní látky z pěti ryb v padesátce jsou větší než je schopné toto nano spláchnout
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Snaker NANO 54

Príspevok od používateľa rybka »

Off Topic k jednomu komentáři o obchodnících.

Byl jsem přítomen u jednoho takového obchodu. Zákazník chytrý jak rádio, šrajtofli napasenou. Nechal si nalovit bodloky, klipky; neřešil námitky prodávajícího obchodníka. Až bylo naloveno, zabaleno a zaplaceno, měl při odchodu veledůležitou otázku...

Nebudou se ty koupené ryby rvát se skalárami, když to přeci jen stálo dost peněz :?:

Autor tohoto vlákna se chová obdobně. Je to smutné, ale narovinu píšu, toto společenství, které vytvořil je TOTAL OUT 40 litrů vody je na dočasné umístění páru A. ocellaris v "karanténě", když si uvědomíme, že samice běžně dorůstá velikosti 6 cm. A pokud má někdo dojem, že zakrnělý jedinec vzhledem k menší velikosti přiměřeně míň žere a i přiměřeně míň kálí, tak není co řešit.

Nano reef není pro začátečníky, a o tom to je. Vyhodit "málo" peněz za blamáž z Internetu nebo z úst některých prodejců je daleko horší než přidat pár korun a mít normální nádrž pro mořské akvárium. Cenový rozdíl je jen v pořízení oné nádrže a přiměřeně intenzivnějšího osvětlení. A v tomto to není mnoho, LED světlo pro 250-ti litrovou nádrž lze dnes pořídit okolo 4 tisíc korun. Zbytek může být shodný, malý vzdušný útes a hlavně hodně volné vody pro stabilitu prostředí. Pryč jsou doby, kdy se tvrdilo, že čím více živých kamenů se do nádrže naskládá, tím to bude lepší...
No, a v oné 250-tce už má onen P. hepatus šanci jakžtakž přežívat....
alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Snaker NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

Já bohužel nejsem až tak zdatný v mořské akvaristice. Dělám jí teprve něco málo přes jeden rok a to v Nanu. Dlouho jsem dělal sladkovodní a odchovával terčovce. I přes své bohaté zkušenosti ve sladkovodních nádržích jsem u mořské narazil. Trvalo mi dost dlouho než jsem přehodil myšlení a začal moře vnímat z pohledu mořské akvaristiky. I tak se někdy seknu a udělám pěkný kopanec.
Asi ti moc neporadím, spíše píši věci, které mi v danou chvíli pomohli. Byl jsem na tom úplně stejně a ještě hůř .Doslova jsem odsával koberce ras a sinic ze dna i kamenů. Přes veškerou snahu a preciznos se mi nedařilo dát věci do normálu.Věř, že moje akvárium nebylo zdaleka tak vytížené.
Řekněme si upřímě. Padlo to tu mnohokrát. Hodně života najednou v krátkém časovém úseku a málo vody. Výměna 5 nebo 10% mi v tomto případě přijde žalostně málo. Nebál bych se udělat pár daleko masivnějších výměn vody zasebou. Mám zkušenos, že ani 15L akváriu neublíží spíše pomůže.Tím určitě chybu neuděláš. Krmení korálnatců v této situaci bych neprováděl, celý stav tím jestě zhoršuješ. Dávkoval bych pouze nitrifikační bakterie při každé výměně vody.Možná i větší objem sorbentů by v součastnosti nevadil. Tím také asi vedle nešlápneš. Pokud máš možnost alespoň nějaký život přemístit k nějakému známému na nějaký čas, udělej to. Až dostaneš akvárium zpět do normálu můžeš je pomalu vracet zpět. Když to náhodou přešvihneš budeš vědět čím to je a máš možnost se vrátit o krok zpět. Poslední věc. Omez zásahy do akvária na minimum.Dokonce i důkladně umyté ruce vylučují škodlivé látky v podobě potu a pod. Na testy si dej pozor, nejsou až tak přesné.Člověk má potom nutkání se jimi bez výhrad řídit a nadělá víc škody než užitku.
Tímto způsobem bych asi postupoval já.
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: Snaker NANO 54

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

x
Naposledy upravil/-a SnakeXXL v 05 Jún 2013 08:19, upravené celkom 2 krát.
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
Zvejkus
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 207
Dátum registrácie: 16 Nov 2009 13:11
Bydlisko: Pardubice
Kontaktovať používateľa:

Re: Snaker NANO 54

Príspevok od používateľa Zvejkus »

Určitě nějaký parazit, kdyby to bylo ze stresu, dostane krupičku(bílé flíčky na kůži). Bohužel s tím toho asi moc nenaděláš, když je to pod kůží. Navíc je hepatus docela citlivý na manipulaci(i když v porovnání s některými jinými bodloky je odolnější), takže pokud nemáš v akva další ryby, nevím jestli řešit karanténu, aby mu to ještě nezhoršil stres. Jinak bodloka do 50L akva se mi zdá docela hardcore. Já ho mám v 250L akva a docela se cítím provinile, bodloci potřebujou prostor pro plavání, i když vypadají mrňavě.
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: Snaker NANO 54

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

Moři zdar, tak pro zajimavost hepatuska se už má zase skvěle, byl to opravdu nějaký parazit, druhý den se boule jakoby otevřela-něco bílého bylo vidět a 2x dávka česneku a Lysmaťák na přesčas. Po skoro 3 měsících od spuštění AQ se mi teprve udělala ta sinice a řasa, kde jsem musel zapojit své ručičky a po radě Steadyho jsem pěkně vyčistil dno a propral písek, řasu jsem jemně protrhal a nasadil poustevníka a šneci do akce "clean". Řasa vymyzela a sinice už budou snad na ústupu :-)
Tímto děkuji všem co dali věcnou radu :D i těm co poslali SZ
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: Snaker NANO 54

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

prosím o radu, po kontrole stavu akvária, jsem zjistil náledující :
hustota 1,027 (budu snižovat postupně na 1,025) , PO4 cca 0, kH 8,3, NO2 -0 ale NO3 cca 25-50 (kolorimetrické testy salifert). Přidal jsem do systému filtrace cca 0,1l zeolitu, další rady a návrhy ? v článku o NO3 jsem se nic nedočetl, jelikož to zvýšené NO3 bylo u dotyčného chybou měření .... J.
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Snaker NANO 54

Príspevok od používateľa kominík »

jestli jsi měřil po4 testem salifert tak ho můžeš hned zahodit - jinak nevěřím,že máš nulu
no3 vysoké - bohužel zatížení tvého akva odpovídá hodnotám
řešení - výměna vody (neřeší dlouhodobě NO3)jen ředíš ,prodání hepatuse (a tím odlehčení systému),přidání fosu
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: Snaker NANO 54

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

teď jsem koupil 250g fosu s testy takže jsem předzásoben.... že vyměním popř. přidám , jelikož to bylo doporučeno, výměnu jsem teď dělal 2x za sebou větší, jelikož mi teprve po 3měsících najely sinice a drobná řasa. Škoda, že jsme netestli PO4 tou hannou checkrem :-(.
No je to skoro 0.. nezmodralo to nijak :-)
Jak píšu, taky nás to překvapilo. Výměnu dělám teď týdně 10%...
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: Snaker NANO 54

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

jo abych nezapomněl, prodat hepatuse a říct že PO4 test vyhodit jsem čekal 90:10 k jako že mám zahodit test na NO3 ..... zatím neřeším :D
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Snaker NANO 54

Príspevok od používateľa kominík »

bohužel test od salifertu je nedostačující na po4- nic s ním nezměříš
a ten zbytek je o zatížení akva - chtěl jsi radu - na to co tam máš v 54 l hrubého objemu jsou to ještě rozumné hodnoty :wink:
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: Snaker NANO 54

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

No právě, snažím se, jsem měl vysoké kH, které se mi podařilo upravit, hustotu jsem držel okolo 1,023, ale v refraktometru nám to teď ukázalo 1,027.... no a jelikož jsem měl test na NO2(DAJANA) který mi ukazoval i na vodo z RO brutální hodnotu, zkusili jsme saliferta NO2,NO3....
Nemělo by to vyšší NO3 na něco vliv ? nějak by se to mělo projevit v AQ ? No ještě mám krycí sklo a delší dobu nefungoval přepad správně, teď jsem upravil a mech. filtr - vatu vyměnil za bioakvacit, více teď okysličuji v přepadu a přemýšlím, že i odkryji AQ z vrchu.....
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
Zamknuté

Návrat na "Nano Reef"