LED Osvětlení poradna

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

mita
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 14 Mar 2012 17:46
Bydlisko: Chropyne

Re: LED Osvětlení poradna

Príspevok od používateľa mita »

Taky jsem si delal svoje drivery s LM3409 na obyc plosnaku a na 1,5A se to moc nehreje. Ale ten hlinik bude urco lepsi. Nemam takovy moznosti, asi to bude drahy.
fishhouse
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 21 Dec 2012 08:23
Bydlisko: banovce nad bebravou

Re: LED Osvětlení poradna

Príspevok od používateľa fishhouse »

tak moj zlati shark moc o led asi nevies ked tvrdis ze do serie je to nesikovne riesenie pretoze aj rgb led pasik je 3krat led do serie a potom kazda dalsia seria je paralelne kto to pozna vie ocom hovorim a su tam stovky led a zivotnost nikym neoverena je 20000 hodin cuduj sa svetu ono to funguje asi ftom bude niejeky hacik ze?
fishhouse
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 21 Dec 2012 08:23
Bydlisko: banovce nad bebravou

Re: LED Osvětlení poradna

Príspevok od používateľa fishhouse »

a tie 1W nieje blbost a teplota bude nizsia podla mna ma zmysel davat silne led len ked to ide do vetsej vysky nad hladinu vyskusaj nieje to take drahe ako to tu odznelo a na tej stanke su aj 500W led a urcite ich nikto nepouzije
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: LED Osvětlení poradna

Príspevok od používateľa shark »

fishhouse napísal:tak moj zlati shark moc o led asi nevies ked tvrdis ze do serie je to nesikovne riesenie pretoze aj rgb led pasik je 3krat led do serie a potom kazda dalsia seria je paralelne kto to pozna vie ocom hovorim a su tam stovky led a zivotnost nikym neoverena je 20000 hodin cuduj sa svetu ono to funguje asi ftom bude niejeky hacik ze?
Nezlob se ale je to nešikovné pokud se bavíme o sestavovaní světla(myslím to praktické provedení) a ne o tom jak jsou seskládané čipy. Pokud jsem schopen bez pájení připevnit na hlinikový chladič 12V led a to pěkně paralelně za sebe tak je to super už jen stoho hlediska že při selhání něktelé LED mi jich nezhasne řada.Další pro mě obrovskou výhodou je že si mužu kdykoli měnit barevné spektrum bez větších zásahů do rampy a to během několika vteřin.Cena čipů o 10W není nijak závratná a výběr slušný.Pořízení zdroje taky není problem.Jednoznačně pokud jde o výrobu světla tak seskládat jej s 10WLED nevidim jako složité ani pro laika,ale zkus takovému nasypat na stul 400 LED o jednom vatu se slovy šak si to napájej.To by asi hleděl.
Jo věřim že když bude kdokoli stavět světlo z už rozumnějších 3W tak sestaví světlo o komlexnější světelné charakteristice.Jsou tady ale také tací co si na toto prostě netroufají a formou LED o vyžší vatáži dosáhnou také slušných výsledků.Navíc bez větších problémů při shánění materiálu na výrobu.
Každý musí zvolit sám na co má a na co ne.Pokud koukne nováček který navíc s el.nepřišel moc do styku tak při využití LED třeba zmíněných 10W to pro něj bude vcelku jednoduchá stavebnice.U vyžších vatáží než těch 10W to už výhodné není.
Naposledy upravil/-a shark v 30 Jan 2013 19:11, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: LED Osvětlení poradna

Príspevok od používateľa shark »

Nemám chuť sledovat tvoje machrování řečmi typu kdo toho ví o led víc.To nemám zapotřebí.Zkusme se bavit normálně,dik :wink:
vyky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 14 Jan 2013 15:23
Bydlisko: praha

Re: LED Osvětlení poradna

Príspevok od používateľa vyky »

dik za rady :)
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: LED Osvětlení poradna

Príspevok od používateľa amsi »

mám 3W ledky .různých barev a spekter a když se nesejde všejak má, nemusí to růst. Znám naopak akva s 50W a 30W ledkama ,jen jeden druh bílé a jeden modré a roste to fest. Takže souhlasím se Sharkem ....... a odborníků na Led tu už bylo :-) např zakladatel tohoto vlákna.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: LED Osvětlení poradna

Príspevok od používateľa andy »

Chudák vyky musí byť hodne dezorientovaný :twisted: , ale hold ťažko radiť bez elementárnych znalostí.
Niektorí ovládajú problematiku 1W-v.s.-3W-v.s.-5w, ... lediek, nejdem to tu rozoberať, tak isto ako základy radenia lineárnych a nelineárnych dvojbranov do série a paralelne v DC obvode.
Niekedy je jednoduchšie siahnuť po hotovom a vyladenom riešení, ako bastliť všetko od piky ... , ja neviem, mno.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: LED Osvětlení poradna

Príspevok od používateľa andy »

Dovolím si nesúhlasiť s amsi, lebo ako to tu už niekto nedávno spomenul, platí cca že ´všetko rastie pod bársjakým svetlom´.
Pokiaľ v spektre nie sú nejaké enormné píky a prúšvihy - je to OK, ale stejnak na fotosyntézu si akva zobere zo svetla iba to čo potrebuje, ostatné je luxus v podobe dobrého CRI a dobrého účtu za elektriku, čo sa ale s ledkami dá nejako ukočírovať, a aj inými modernými zdrojmi svetla.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: LED Osvětlení poradna

Príspevok od používateľa JRx »

:)
ked uz sme tu pri tych novych informaciach....
zeby toto bol ideal? :mrgreen:

preto sa pouzivaju i "farebne" ledky, ale tie bez riadenia ked sa zapnu tak to vypada strasne...
Prílohy
fotosynteza
fotosynteza
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: LED Osvětlení poradna

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

Ahoj chlapi, souhlasím stím, že i pod hrozným světlem korály rostou.... u mě je tomu tak. Jak již jsem psal koupil jsem set NANO 50L plocha 40*30cm v. 30cm s RGB Led pásky v dvojitém skle cca. 25W zdálo se mi to málo, a opravdu bylo (teď používám jako stmívání-korály se pomalu zatahují když zůstane toto RGB svítit :-D ) tak jsem přidal ještě cca. 25W Led pásek 5050 14,4w/m - 25W (1:1 Blue+White), namám to v AL liště, ale mezi skly, takže si myslím že i vyšší teplotou mi klesla svítivost a násl. životnost :-(. Teď mi to přišlo celkem vpoho, ale... korály měkké i LPS,SPS maj sice přírůstky, dělí se mi atd, ale třeba SPS místo fialových mám hnědé a není to už naštelováním světel - ztratili barvu... No a chtěl bych se zeptat ? Pročítám teď tady DiY led světlo, chipy 3W a nedokážu se dopočítat a zvolit kombinaci... JRx mi poradil a myslím že správne poměr 2:1 modrá-bílá, mám potvrzeno i z jiných zrojů že by to tak mělo být, ale dát tam i třeba RED, UV ? Jaká zkušenost ? Nekdo tady tu Red moc nevychválil... A co Watty, teď mám 50W (pásky 5050) a nevím jestli je špatně ta kombinace nebo typ. Jak píšete, důležité je spektrum, a už bych nechtěl udělat u druhého světla chybu, navíc ani ty pásky nebyla levná záležitost. Já přemýšlel o kombinaci 8xBílá+8blue+8Royal (3W) (+možná 1xRed+1xUV). Jde mi i to to, že teď svítím přes hladinu jen cca. 30cm s tolika Waty "obyč. pásky" a když to světlo pozvedám nad vodu, tak jsem na cca 40cm od dna což u takových chipů není problém (takže třeba méně Watt), když si to dáváte na 55cm a víc...
Prosím nepište mi ošklivosti o mém akva a rybách , opravdu žádám pouze radu...
PS: plánuji 300L výhledově - tzn. toto světlo násl. použiji i tam 120*v55*50....
Dík
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: LED Osvětlení poradna

Príspevok od používateľa rybka »

Hezký graf, hodně dlouho známý, každý si nad něj dá svůj titulek. Potud dobré.

Ale.
Neexistuje pouze jeden typ fotosyntézy, u sinic a řas je jich několik. Přenášet dogma vlivu světla na fotosyntézu u vyšších rostlin na všeobecné tvrzení je nejspíše zcestné. Vycházejme proto raději z přírodních podmínek, kdy v moři působí plnospektrální Sluneční světlo, jehož intenzita u delších vlnových délek klesá postupně s hloubkou.
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: LED Osvětlení poradna

Príspevok od používateľa JRx »

rybka, tak potom si musis vymenit led za HQI a budes mat plne spektrum, alebo este lepsie, postavi to cele na slnko

snakexxl, nie red ale Hyper red - OSRAM alebo Philips popozeraj (ja mam za 5e kus)
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: LED Osvětlení poradna

Príspevok od používateľa rybka »

To JRx:
právě proto přisvětluji T5 zářivkami (3x ATI modrá, 3x AquaNova červená)
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: LED Osvětlení poradna

Príspevok od používateľa andy »

Uvažujem nad tým že jedna z budúcich ciest možného vývoja LED rámp bude aj taká že svietidlo bude mať dva farebné režimy.
1. tzv.rastový, podľa napr.hore prezentovanej krivky, pre intenzívne vyfarbenie a možno aj menšiu spotrebu prúdu, ale vôbec nepozerateľný.
2. tzv.prezerací, nastavený na čo najkrajšie podanie farieb v rámci danej fareb.teploty napr. 14000K, a možná s vyššou spotrebou.

Ak by bolo na rampe inštalované napr. pohybové čidlo na prítomnosť osoby, užívateľský komfort by ostal zachovaný a prepínanie by bolo v automatike.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"