Zpusob filtrace pro 125l ? (málo místa pod nádrží)

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Noros
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 21 Sep 2013 15:25
Bydlisko: Uherské Hradiště

Zpusob filtrace pro 125l ? (málo místa pod nádrží)

Príspevok od používateľa Noros »

Zdravím,
Potýkám se s problémy při vymýšlení způsobu filtrace při přechodu z Malawi na moře.
Protože akva je na zakázku usazené přesně do jedné police v obývací stěně ( 10cm místa na jedné straně kde byly vytahané elektrické kabely, hadičky atd.) pod nádrží je malá skříňka a dvě malé poličky po stranách. Skříňka je vyztužená kvuli zátěži takže mi zbývá prostor 33x32x20cm => cca 20 litrů. to je podle mě opravdu málo na filtrační nádrž(ku) co myslíte?? Scháním nějaký návrh rozložení.. kvuli úspoře místa bych použil vnitřní odpěňovač nejspíš tunze 9002 nebo Hydor slim skim pro nano akvária. Pokud by se to dalo slepit ve funkční celek, akva nechám provrtat na přepad který je asi nutností pro moře..?? Jinak malawi jede na kanystru asi 5L 2 komory průtok 720l/h pokud by se dal k něčemu využit ... :D
Do moře plánuju měkké korály, párek klaunů + krevetku. Díky moc za nápady a návrhy. Mira
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Zpusob filtrace pro 125l ? (málo místa pod nádrží)

Príspevok od používateľa švíco »

Na měkké, párek klaunů + krevetu by dle mě bohatě stačil ten kanystr, bez odpěňovače a bez další filtrační nádrže... jde o to, že to většinou ale u prvních požadavků na osádku nekončí :D
PS: nechci rozpoutávat válku o kanystrech, to ani náhodou :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Noros
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 21 Sep 2013 15:25
Bydlisko: Uherské Hradiště

Re: Zpusob filtrace pro 125l ? (málo místa pod nádrží)

Príspevok od používateľa Noros »

Kanystr přes přepad/ bez přepadu? podle mě pokud by to bylo řešení uplně minimální - bez odpěňovače tak není vrtání zas tak akutní..
Hlavní otázka - čím naplnit dvoukomorový kanistr a v jakém pořadí ? Určitě s tímto řešením souvísí větší výměna vody ale to je u takové menší nádrže asi stejně potřeba..
S tou zvětšující se osádkou=> momentálně mě nic moc nedovolí prostory ale po přestěhování bych rád použil tohohle drobečka klidně jako filtr a pořídil bych si nádrž cca 300L ať to za něco stojí.. :D pokud finance do budoucna dovolí samozřejmě :)
Používateľov profilový obrázok
Arčí
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 862
Dátum registrácie: 23 Okt 2011 03:09
Bydlisko: Veverské Knínice, Brno-Venkov

Re: Zpusob filtrace pro 125l ? (málo místa pod nádrží)

Príspevok od používateľa Arčí »

Teď jsem přeměřoval Deltec MCE600 který mám doma a má 8,5 cm. To jen kdybys chtěl použít něco silnějšího. Je to vnější, na stěnu akvária závěsný odpěňovač. Pro 125l trochu moc, ale podle mě to není na škodu. Ale když Švíco píše, že ti to pojede i bez, tak ti to pojede i bez :wink:
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Zpusob filtrace pro 125l ? (málo místa pod nádrží)

Príspevok od používateľa shock »

Utiahne to asi aj kanister s hladinovym sanim bez odpenovaca, ked fakt len mekace a 2 klauni.

Ak mas dostatocny pristup na manipulovanie v nadrzi, tak ukrojit na boku 10 ci 15 cm z nadrze na filtraciu by bola asi preferovana volba. Nie je to najestetickejsie.

Ukradnut si spodok vedlajsej skrine :D

Ide o to kolko sa tomu chces potom pravidelne venovat alebo nechas konat techniku.

A este klasicka otazka pri prechode zo sladkej vody - cim svietis.
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
Noros
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 21 Sep 2013 15:25
Bydlisko: Uherské Hradiště

Re: Zpusob filtrace pro 125l ? (málo místa pod nádrží)

Príspevok od používateľa Noros »

udělat komoru po celé šířce by asi bylo opravdu nehezké protože za aqua není místo skoro ani na kabely a proto musím mít všechnu techniku na straně kde je ve skříňce 10 cm mezera a kde zasahuje víc do prostoru esteticky.. Když sem to navrhoval byl sem mladý a hloupý. Teď už sem jen hloupý :D

hladinové sání.. přesně nevím jakou konstrukci myslíš? :D rozšířený plochý sací otvor nebo nějaký složitější systém?

Malawi svítím po sedlácku 60cm zářivka gro-lux T8 a tlamovci jen mlaskají blahem a množí se jak diví .. :D
teď mám představu pro moře 100x35x35 dva kusy T5 90cm. 1x bílá 1x modrá ..
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Zpusob filtrace pro 125l ? (málo místa pod nádrží)

Príspevok od používateľa švíco »

Tady jen pro inspiraci, co všechno umí běžet na kanystru...
http://rybicky.net/nadrze/16241&kateg=0&typ=9
Sání z hladiny - v podstatě plovákový sběrač pro sání kanystrového filtru.
Světla mít opravdu moc nebudeš, takže nějaké nenáročné měkké korály, víc ti tam nepůjde... v tom případě si myslím, že by z toho šlo udělat opravdu nenáročné moře bez zbytečně komplikované techniky... do filtru sera siporax, kemiru...
Nutno podotknout, že kanystr ale funguje pro moře zcela v jiném režimu u sladkého, je potřeba jej pravidelně čistit. interval čištění bude individuální, ale počítej tak 1-3 týdny...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Noros
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 21 Sep 2013 15:25
Bydlisko: Uherské Hradiště

Re: Zpusob filtrace pro 125l ? (málo místa pod nádrží)

Príspevok od používateľa Noros »

Pěkné
Přidat další světlo po odzkoušení není vůbec žádný problém ;)
Siporax používám i pro malawi v jednom koši. druhý koš je mech. filtrační hmota takže tu bych vyměnil..
Čištění filtru není problém každý týden .. stejně když sem v sobotu po tahu tak se na nic jiného nezmůžu :D
Pak ještě jedna věc .. u filtru přiškrtit průtok nebo nechat na plno? mám regulaci ventilem jak na přítoku tak odtoku.. teoretický průtok 720l/h
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Zpusob filtrace pro 125l ? (málo místa pod nádrží)

Príspevok od používateľa švíco »

Průtok bych nechal někde cca na polovině... je lepší spíše menší, aby sorbční média měla "čas" vykonat své... (kemira "váže" fosforečnany)... siporax plní biologickou funkci (hlavně houby, rournatci + samozřejmě bakterie) a také se v něm hromadí detrit, který je potřeba vyprat vodou z nádrže, aby nehnil. Biologická filtrace jak jí známe ze sladké vody v tom kanystru moc fungovat nebude, takže vatu vyhazovat a dávat novou. (zachytí jemný bordel).
Tady jsou kdyžtak fotky mého kanystru + sání z hladiny.
http://rybicky.net/nadrze/11826
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Noros
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 21 Sep 2013 15:25
Bydlisko: Uherské Hradiště

Re: Zpusob filtrace pro 125l ? (málo místa pod nádrží)

Príspevok od používateľa Noros »

fotky moc pomohly a máš to opravdu špičkově zařízené podle mě ;) Doufám že se mi to podaří rozjet, ale ještě mě čeká dlouhá cesta než se to doladí...Teď mám aspoň nějakou představu.. Až bude hotovo určitě přihodím nějaké fotky ;) Zatím díky moc všem
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"