CALCIUM REATOR .... o nastavení

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: CALCIUM REATOR .... o nastavení

Príspevok od používateľa martin01 »

Změřím teď aktuální stav. Pokud průtok snížím, tak dojde k snížení pH a k většímu rozpadu náplně a pokud ho zvýším, tak reakce bude ještě nižší. To co se chci dozvědět, zřejmě musím vypozorovat sám. Jen jsem chtěl vědět, jaké hodnoty Ca případně Mg tečou z reaktoru ostatním, v podstatě co je efektivnější? Koncentrovanější přidávání za cenu nižšího pH, nebo opačně.
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: CALCIUM REATOR .... o nastavení

Príspevok od používateľa gut »

no v podstatě jde o to aby v reaktoru bylo ph 6,3-6,5 ideál.v takovém případě je uvolňování hydrogenuhličitanů maximální.pokud se dostaneš do situace,že přidáš moc CO2 ve snaze zvýšit KH ve výstupní vodě a průtok zůstane stejný,klesne PH pod 6 nápň se začne příliš rozpouštět a v reaktoru se oběví bubliny nespotřebovaného CO2.pro každý reaktor to ale znamená(díky rozdílným konstrukcím a tlaku v reaktoru)použít malinko jiné nastavení co se týče množství dodávaného CO2.takže jde o to dostat se na ideální nastavení jak průtoku tak i přísunu CO2.aby jsme co možná nejvíce omezili negativní dopad na PH v nádrži je dobré začít dávkovat malé množství saturované vody(pomalé kapání) a přísun CO2 držet tak aby nedošlo k poklesu PH v reaktoru pod 6,3.při tomto nastavení se na výstupu s reaktoru naměří KH mezi cca 15-25 a hodnoty Mg a Ca jsou téměř na maximu.pokud je výkon nedostatečný a hodnota KH v nádrži klesá tak se může přidat CO2.pokud to stále nestačí a v reaktoru už je příliš nízké PH(6,0-6,2)tak je třeba zvýšit i průtok reaktorem.ale né tolik aby se PH v reaktoru zvýšilo nad 6,7 kdy už je uvolňování hydrogenuhličitanů menší než ideální.čili nejvýhodnější nastavení je takové aby průtok byl co nejpomalejší,ale zároveň stačil pokrýt spotřebu systému.tím se zajistí že většina CO2 bude spotřebována na reakci v reaktoru a ven se dostane minimum.
pokud jsme na maximálních hodnotách průtoku i přísunu CO2,reaktor v tomhle nastavení jede 24h/24h začne se většinou propadat PH v nádrži a hodnoty(Kh,Ca,Mg) stále pomalu klesají je jediné řešení koupit výkonnější reaktor
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: CALCIUM REATOR .... o nastavení

Príspevok od používateľa martin01 »

Děkuju za podrobné vysvětlení, už jsem se do toho pustil, tak snad to nastavím správně. Pak dám vědět, jak jsem dopadl. Uvidím, jestli ten rektor tedy bude stíhat nebo bude potřeba koupit nějaký výkonější.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: CALCIUM REATOR .... o nastavení

Príspevok od používateľa martin01 »

Tak jsem to vyladil a v reaktoru je 6,4 pH, pomalu to "kapkoteče". Bubliny cca jedna za vteřinu. Musím doladit neutralizátor, jde z něj pořád 7,2 pH, přidám tam ještě tu korálovku, snad se to srovná. Teď mám vysoké KH, je 12, ale to jsem zřejmě udělal doplňováním vápenné vody při doplňování odparu. Chtěl jsem tím dorovnat nižší pH, které ráno mám aktuelně kolem 8 mi. Jestli to tím tedy může být? Nic jiného mě nenapadá, při tomto množství přidávaného CO2 ( 1 -1,5 bubliny/s) jsem míval KH kolem 9. Snad je to srozumitelné :)
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: CALCIUM REATOR .... o nastavení

Príspevok od používateľa gut »

je to velmi srozumitelné:-) no ten výstup s neutralizeru je podle mě v pořádku.víc s toho už asi nedostaneš.můžeš ještě trošku zpomalit průtok a upravit složení náplňě.osvědčil se mi aragonit 2-3mm.tím pádem se ještě více Co2 spotřebuje než se dostane do vody s akva a PH(v nádrži) se možná pohne o malinko nahoru.ta součastná hodnota KH(12)může být ovlivněna tou vápennou vodou.takže počkej ještě pár dní.pokud bude KH padat jen velmi pomalu a nebo dokonce stále stoupat tak spomal přísun CO2.popřípadě můžeš upravit dobu po kterou dávkuješ CO2.idealní je nastavit reaktor tak aby stíhal doplňovat KH(Ca,Mg)ale CO2 bylo vypnuté v noci aspoň 10h.to se mi ale nikdy nepovedlo.
pro další velmi podrobné informace o nastavení CA reaktoru a souvisejících témat doporučuji článek od Simon Huntington "A Guide to Using Calcium Reactors" odkaz zde
http://reefkeeping.com/issues/2002-05/s ... /index.php
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: CALCIUM REATOR .... o nastavení

Príspevok od používateľa martin01 »

Děkuju za upřesnění, ráno bylo KH 9,5, Ca 420 a Mg 1350, tak to teď pár dní nechám, ať si to sedne a uvidím, co pak bude potřeba doladit. Podívám se na ten odkaz a případně to trochu ještě poupravím.
petr1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 31 Okt 2013 14:23
Bydlisko: Ostrava

Re: CALCIUM REATOR .... o nastavení

Príspevok od používateľa petr1 »

Prosím má někdo praktickou zkušenost z ca reaktorem Azoo, :?:

Děkuji
http://shop.akvaristika-morska.cz/ca-re ... --847.html
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"