Ca,Mg,Sr,Jód,Bór moja súkromná tabuľka

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Ca,Mg,Sr,Jód,Bór moja súkromná tabuľka

Príspevok od používateľa motyl »

potreboval by som poradiť ohľadom dávkovania a hlavne množstva jednotlivých prvkov
Ca- mám Chlorid vápenatý bezvodový granulovaný CaCl2 a potrebujem pomôcť z výpočtom množstva na 1L rozpusteného chloridu vápenatého.

Aq je 200L a vonkajší filter ma 1OOL kde je cca 50L vody,kamene cca 25kg.Tieto veci píšem preto lebo je to údajne potrebné pri výpočte.

čím sa meria hodnota Sr,Jód,Bór?

mohol by mi niekto napísať dopĺňanie jednotlivých prvkov na moje aq
( množstvo, ako často) a ako postupovať pri výmene 10% vody myslím tým doplnanie prvkov.
Chemia nepatrí medzi moje hobby.Takže ak sa niekto taký nájde tak mi strašne uľahčí život a spánok. :D :D :D :D :D
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

No vidim ze sa nikto nema k cinu ,takze asi takto :
akekolvek vseobecne doplnanie stopovych prvkov podla objemu akva nie je dobre riesenie ,az na vynimky / iod,Mn,Fe /.
Nastavit Sr a Ca,Mg treba podla Tvojej konkretnej spotreby tychto prvkov v akva, za urcite obdobie / napr. za mesiac /. kazde akva je ine z dovodu ineho zatazenia akva koralmi ich roznymi druhmi atd.
Takze doporucujem Ti pravidelne pred vymenou vody v akva sledovat tieto hodnoty : KH,Ca,Mg ale kvalitnymi testami ako Salifert pre Mg,Sr,KH
a Ca staci test Sera. Su to udaje len orientacne, ale stacia zhruba na to ,aby si nastavil davkovanie stopovych prvkov , tak, aby to neublizilo osadenstvu v akva.Podla ubytku tychto stopovych prvkov sa da nastavit davkovanie chemikalii. Toto tu uz vsetko bolo , takze ostatne detaily ak chces posli SS , iod,Mn,Fe sa zhruba da urcit davkovanie,podla objemu akva.
Spotreba stopovych prvkov sa samozrejme meni so stupajucim mnozstvom pridanych koralov.

Peter
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no ja to beriem trochen menej vedecky
akva 430l + filtracka cca 120-150l

raz mesacne menim 50l vody

raz za cas, ked si spomeniem , nasypem rovno do akva pred vyustenie cerpadla za velku polievkovu lyzicu CaCl2 , dalsiu MgSO4 , pol cajovej lyzicky SrCl2 a s pocitom dobre vykonanej prace idem spat.
Testy mam, ale nepouzivam ich
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Jasne , Roman da sa to aj takto, a vobec neznizujem Tvoje vedomosti z chemie, mas ich dost dobre, ako som zistil aj z fora akva.sk.
K davkovaniu stopovych prvkov pristupuje kazdy inac .. Som zastancom aspon priblizne na mieru, ako to raz predavkovat,alebo raz poddavkovat a to od vtedy ako sa mi to podarilo uspesne mne / oboje ,najprv poddakovanie a potom predavkovanie /.

Peter
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no ja si praveze na svojom chemickom vzdelani moc nezakladam....pani profesorka Nagyova ma naposledy (1.roc SPSE) ohodnotila znamkou 'dobry' :lol: odvtedy som k chemii moc necuchal...

skor som empiricky dosiel k nazoru, ze vapnik, horcik a potazmo aj stroncium su "bezpecne" pridavky a dobre zabehnute akvarko si s jednorazovym narastom poradi, to co je navyse sa skratka vyzraza a ide sa dalej

pred par rokmi som mal snahu to vsetko pocitat a davkovat " a 'la Balling" ale moja nulova disciplina a neschopnost dodrziavat postupy ktore som si sam spocital a navrhol vyustila k vyssie uvedenemu davkovaniu

verim tomu, ze keby som bol dosciplinovanejsi , mal by som menej sinic a tvrdaky by mi sli lepsie....ale ryba mi v reefe nechcipla uz pekne dlho ani jedna a makke koraly rastu jak z praku..tazke to az take zle nebude

summa sumarum; za minimum roboty mam obstojne akva a mne to staci
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Z fyziologie rostlin (a platí to proto i pro zooxanthely) si pamatuji jedno pravidlo, které se pokusím přibližně popsat takto: "Pro využití jednotlivých prvků pro výživu rostlin je limitující ten, kterého je aktuální nedostatek". Nevím (nikde jsem to takto definované pro možskou akvaristiku ani nenašel), jestli to platí i pro růst korálů, z logiky věci je to ale vysoce pravděpodobné. Z toho by pak vyplývalo, že i když budeme mít zcela v pořádku vapník, hořčík, stroncium, jód .... atd., ale bude nedostatek například zinku (který se zapojuje do funkce někde na úrovni enzymatických reakcí), korály (aspoň některé) nebudou prosperovat. Že se to na první pohled neprojevuje, nemusí ještě znamenat, že to tak nefunguje. Zřejmě v tom jakousi roli má výměna vody, připravené z kvalitní soli. V každém případě bych se ale přimlouval za to, aby se pravidelně doplňovali i stopové prvky od spolehlivého výrobce. Protože jejich množství v amatérských podmínkách v akváriu měřit nelze, nezbývá nám než věřit návodům k jejich použití.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

100% suhlas, osobne este nad ramec vyssie uvedeneho lejem "od oka" (ako inak ) Trace elements od H&S, sol pouzivam Preis Tropic Marin pro , a z toho predpokladam ze asi dodavam tak akurat
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Je to zakonitost so vseobecnou platnostou v ekologii a nazyva sa Liebigov zakon minima. Jednoducho povedane zivot a jeho pochody najviac ovplyvnuje ten faktor (nielen ziviny, ale aj teplota a pod.), ktory je pre dany druh v minime (tj. najdalej od optima smerom nadol). Inak povedane, vsetko ostatne moze byt v idealnom stave (chemia, prudenie, svetlo, teplota, .......), ale staci ak sa co i len jeden faktor nachadza na spodnej hranici prezivania druhu, bude spravanie organizmu (rast, etologia, ...) korelovat prave s tymto faktorom.
Navyse cim je jeden faktor dalej od optima, tym by k nemu mali byt ostatne faktory blizsie, aby druh (jedinec) aspon ako tak prezival.
Nazorny priklad uz uviedol Jaroslav.
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."