Zeolit

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Ja som tiez toho nazoru ze zeolit ano, ale kedze s nim nemam skusenosti mohol by niekto zo znalcov uviest orientacne pomer objemu zeolitu k objemu akva. A dajmetomu aj interval vymeny z dovodu vycerpania sa absorbcnych vlastnosti zeolitu?
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ak použiješ hrubozrnný, dávkuje sa v množstve asi 1 liter na 250-300 litrov morskej vody, výmena závisí od zaťaženia systému odpadovými látkami. Najlepšie je pri prvom použití po cca 2-3 mesiacoch monitorovať hladinu dusičnanov a ak poskočia, náplň vymeniť. Niekomu vydrží 2 mesiace iným aj pol roka. Potom, keď už máš overenú trvácnosť vo svojom AQ a neporobíš veľké zmeny v osadenstve, stačí meniť zhruba v takýchto intervaloch.
Jemnozrnný sa používa do sedimentačných filtrov, kde sa po aktivácii mieša s koralovou drťou v pomere 1:3 - 1:5 a v takomto prevedení vydrží podstatne dlhšie.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Pouzival som zeolit v sedimentacnom v pomere 70:30 (aragonit alebo jemna koralovka : jemny zeolit). Teraz mam pouzity hrubozrnny a to 150g na 150 litrov cisteho objemu. A je to akurat. Viac by som sa ho bal pouzit kvoli vyblednutiu koralov - rozpad tkaniva. Menim ho raz za 2 mesiace. Zatial vsetko v pohode.
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

kubrt napísal:Pouzival som zeolit v sedimentacnom v pomere 70:30 (aragonit alebo jemna koralovka : jemny zeolit). Teraz mam pouzity hrubozrnny a to 150g na 150 litrov cisteho objemu. A je to akurat. Viac by som sa ho bal pouzit kvoli vyblednutiu koralov - rozpad tkaniva. Menim ho raz za 2 mesiace. Zatial vsetko v pohode.
Rybka môžeš sa prosím ťa aj ty vyjadriť k tomu koľko hrubozrnného zeolitu ide na 100 litrov vody ? A hlavne či sa berie do úvahy aj to ako je akvárium zaťažené. Dík.

Robo.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Rakouští a němečtí chovatelé používají 1 kg zeolitu na 200 až 400 litrů vody podle zatížení nádrže rybami. Používají na to průhledné válce s ručním pístem pro možnost proplachu v případě přemnožení nitrifikačních bakterií, které dokáží průtok filtrem doslova ucpat. Vzhledem k tomu, že používají přírodní tetrahlinitokřemičitan sodno-vápenato-hořečnatý (sráží i hydrogenfosforečnany), musí náplň co 2 až 6 měsíců měnit. My používáme přírodní tetrahlinitokřemičitan sodný, na jeho povrchu se hydrogenfosforečnany nesráží a jeho životnost je závislá na mechanickém zanesení povrchu sedimenty nebo osídlení řasami a sinicemi.
Pokud chce někdo více informací, stačí zadat heslo zeolith - biolith ve vyhledávači. Dozví se spoustu informací, přesto je dost důležité oddělit skutečnosti a marketingové "nezbytnosti". Proč nakupovat kulturu nitrifikačnch baktérií do filtru, když je v akváriu máme atd.
Neregistrovaný

Príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Rybko dotaz - (jsem Drahomír - lae jsem líný se registrovat)

ted jsem si udelal zeolitový sedimentační filtr - namíchal jsem zeolit a korálový písek - ale udelal jsem toho moc. Je nejaký problém, když ve filtru je vrstav toho substrátu vysoká 10 cm? Nebude to nejak zahnivat ci co?
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Ahoj, asi ano, najvyssia vrstva by mala byt do 7 cm.Ale to je len moj nazor ... a p.Berky. :D

Peter
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

ZEOLIT

Príspevok od používateľa Majo »

Zeolit používam ako nitrifikačni filter vo válci cca 1,5l na360l nádrž či odburáva fosfát to neviem bežné testy su nepresné JBLa Salifert ukazuju total nulu -možno je to preto že akvarko dopujem pravidelne zdrojom uhlíku
podla potreby- je to vec rutiny aj to bude dvovod prečo akvarko funguje aj z množstvom ryb 17. bez uhlika+amino a vitaminov to šlo na zeolite tak asi týždeň ,dva potom začali akropory hnednuť/ fosfat ,nitrat/ ako hlavný filter je prekvapkávací filter na siporax cca 20l. zeolit sa denne premiesava prietok cca 2000l na valec.menim ho mesačne. Momentálne pracujem na novom odpeňovaci lebo chcem dokúpit tak 8 Pseudoantias Tuka. Zmenov prejde aj celá filtrácia aj ked všetko rastie super ale už je to nuda! MAJO
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

360 litrova nadrz so 17 rybami a ty ides dalsich 8 pridat? UFF, nemoze to byt casovana bomba ?
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Mám 350 l sladkovodné AQ s asi 30 stredne veľkými rybami (Tropheus), už tie dokážu narobiť celkom slušný bordel. Majo má možno špeciálne "upravené" ryby, ktoré neprodukujú NH3, PO4 a iné veci :D
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Přeji Majovi pohodový konec s mořskou akvaristikou.

Pánové, nenechte se zmást počty ryb v některých výstavních nádržích, ony jsou totiž napojeny na x-tisíci litrové zásobní tanky ve sklepích veřejných prostor. Biologii nelze stavět na hlavu, zeolity, PhosExy ani podobné produkty nejsou všemocné. Obecně a velmi zjednodušeně 10% hmotnostních podaných krmiv jsou ve finále odpadní látky (ve formě amoniakálního dusíku a hydrogenfosforečnanů). Toto množství je nižší u přirozené potravy a vyšší u umělé. A aby toho nebylo málo, ryby samy si v nádrži potravu najdou, toto připočtěte třeba jako moč (a i tam jsou odpadní látky). Píšu to obecně, nechci nikoho strašit reálnými čísly.

Jednoduché pravidlo zní:
1 cm rybí délky na 8 litrů objemu, u zaběhlých nádrží (min. 1 rok provozu) 1 cm rybí délky na 5 litrů objemu.
Psentanthias tuka bývá importován ve velikosti cca 5 cm, to je minimálně 35 litrů vody na 1 rybu, u 7 ryb je to přes 300 litrů vody. Tyto ryby je nutno pravidelně několikrát denně krmit, několikadenní hladovění má pro ně nenávratně smrtelné následky. Tolik zkušenosti všech, kteří tyto ryby chovali nebo i chovají (ale třeba 7 ryb v 800 litrech vody).
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

Filtracia

Príspevok od používateľa Majo »

P.Rybka
Tak podla Vás mam svoje akvarko uz davno mrtve ale ono to tak vobec nie je tomuto športu sa venujem cez 8 rokov! Ak mate trosku casu pozrite si galeriu MAJO 360l akvarko ,to je to o ktorom som písal. Samozrejme nejde to na klas filtráciu ani refungium ,a taktiez nemám v pivnici 2000lit filter.
Odpenovac má výkon 600litrov vzduchu za min a denne odpení až 400ml odpadu. Davkovanie stop prvkov je kazde dve hodiny atd ak pojdete cez ZA
rád Vám to ukázem a podarujem aj zo pár tvrdasov ktoré nemáte!
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

cau Majo, az teraz som si ta tu vsimol :) pekne mas to nove akva ... to je ten akrylat ??? niekedy sa zastavim, zajdeme na kafe..pokecame

Roman

P.S. poslem ti do mailu novy kontakt na mna
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

ZEOLIT

Príspevok od používateľa Majo »

No Cauko Roman ! Tak to este stále nie je ten akril na Slovensku to nikto
nedokaze zlepit v pozadovanej kvalite a p.Shuran je nad moju penazenku
mozno to pojde ako valec ale ja mam vydlazdenu kocku dost velku na taku 800l nádrz toto je len take skusobne! Koralov mám dosť tak sa stav nieco vybrat aj tak to ta havet iba olamuje a mne sa to nechce lepit !Mam rozbehnutu celkom slusnu nádrz u kamosa mozeme to pozriet! Nieco cez 2000l.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa rybka »

Majo napísal:P.Rybka
Tak podla Vás mam svoje akvarko uz davno mrtve ale ono to tak vobec nie je tomuto športu sa venujem cez 8 rokov! Ak mate trosku casu pozrite si galeriu MAJO 360l akvarko ,to je to o ktorom som písal. Samozrejme nejde to na klas filtráciu ani refungium ,a taktiez nemám v pivnici 2000lit filter.
Odpenovac má výkon 600litrov vzduchu za min a denne odpení až 400ml odpadu. Davkovanie stop prvkov je kazde dve hodiny atd ak pojdete cez ZA
rád Vám to ukázem a podarujem aj zo pár tvrdasov ktoré nemáte!
Nikde nepíšu ani netvrdím, že máte mrtvé akvárium. Každopádně v této sekci (nebo v nádrži měsíce) by bylo dobré popsat provozní zkušenosti se skrápěcím filtrem se siporexovou náplní. Tato metoda se teď dere do popředí asi jako Miracle Mud před 5 lety.
Za nabídku tvrdých korálů děkuji, ale poslední volnou plochu v mých akva tvoří čelní skla, a na hlavní nádrž do obýváku mi pořád schází hodně peněz :roll:
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"