HQI

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Vsak, som si to tak doteraz myslel, ale ma trochu zmiatla schema pripojenia vybojky k mojmu novemu predradniku, na ktorom je vybojka nakreslena tak ze jej prívody su rozlisené na plus a mínus.
Tak to zrejme mysleli tak ako uvadzas, aby bolo jasne ze ktory z vyvodov je ´hot´ a ktory ´cold´ voci zemi :? .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

bude postačujúce na aq rozmerov 150x55x35 ( 2x HQI 150W) :?:
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

motyl napísal:bude postačujúce na aq rozmerov 150x55x35 ( 2x HQI 150W) :?:
Já myslím,že by mohlo.Mám na 120x40x45 3x70W.Sice by to ještě chtělo alespoň jednu přidat,ale to co potřebuju nasvítit,to mám nasvícené 8)
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

akú plochu nasvieti 1x HQI pri výške cca 30cm od hladiny?
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

zalezi od vykonu a hlavne reflektoru ale priblizne 250w max 80 x 80 cm
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
frantisek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 17 Sep 2007 15:14
Bydlisko: usti nad orlici
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa frantisek »

reference na reef lux 12000 250W E40...co se tyče barvy svetla je skvela ,
celkovy jas nic moc ,BVL cose jasu tyce svítí dvakrat tolik ,ale barva se stratila asi po pul roce a ted svítí do zluta ,ale kdyz byla nova tak barva byla take pěkná.Trvanlivost stalostisti barvy nemuzu posudit u reef luxu jelikoz mi ta mrška odesla :evil: :evil: :x tak jsem mel co delat aby me z toho nekleplo :evil:
takze ja mam jasno hqi jdou z baraku nemam na ne nervy nevím či pouze ja mam takovou šílenou smulu :x :cry:
mozna az jsem do cech dorazí elektronicke predradníky a vybojky pujdou na cenu zahranicních prodejcu tak se vratím aale jinak je nechci ani vydet..
Používateľov profilový obrázok
Fero
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 13 Mar 2006 14:10
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Fero »

takze ja mam jasno hqi jdou z baraku nemam na ne nervy nevím či pouze ja mam takovou šílenou smulu Mad Crying or Very sad
mozna az jsem do cech dorazí elektronicke predradníky a vybojky pujdou na cenu zahranicních prodejcu tak se vratím aale jinak je nechci ani vydet..

Nevyhadzuj to.Aj tak to nemáš cím nahradit.
Elektronické predradniky už dorazily/aj regulovateľné z útlmom až o 30%/.A výbojky sú už tiež dávno na cene zahraničných predajcov./žeby iba u nás?/
-reeflux ti možno odišla preto, že máš v klasickom zapojení iné prevádzkové napetie(A), ako jej vyhovuje (tlmivka).
-asi trba dávať pozor aj na porovnania výbojok všeobecne/tá istá výbojka svieti ináč pri zapojení na klasiku a na elektroniku/.
Používateľov profilový obrázok
Fero
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 13 Mar 2006 14:10
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Fero »

Ešte k UV ochrane.Pod všetky dvojpäticové výbojky 10-15000k doporučujem sklo hociaké.
-skúsenosti-aqua medic 150W-10, 15.,giessemann megachrom 150W-10,12,arcadia-14,blv-10, 14,250W-aquaconnect 14,blv10,14000k.
-niekde svietili, alebo ešte dosvecujú výbojky 20000k a 20000+k/blv150,250,400,aqua medic 150,aqua connect 250/, kde si myslím že sami osebe by ochranu nepotrebovali (osobný dojem), ale vždy sú súčasťou osvetlenia s predošlími výbojkami.
Výbojky zo závitom E40 myslím, že inú ochranu, ako proti striekajúcej vode nepotrebujú.
-vlastná skús.-giessemann 400W-10000k,blv-250W-10,14000, 400W-10,14000k.



:D
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

S tymi dvojpaticovymi odporucam opatrnost!
Mam jednu od Jura, ktora aj s obycajnym sklom moc nálady korálom nedodávala, a ja som po asi polminutovej expozicii ruky zblízka to vzdal lebo pokozka zacala menit svoj vzhľad a v miestnostosti sa širil pach ozónu a spalenej epidermy :? .
(Sylvania 10K, 150W)
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Nemám zkušenosti jako vy,ale já jsem to udělal následovně.Koupil jsem klasický předřadník kondenzátorový (indukční).Koupil jsem v Baumaxu 3 svítidla na halogen 500W - po drobné úpravě jsem nainstaloval 70W dvoupaticové HQI od Narvy.Na zkoušku jsem koupil 2x14000K + 1x20000K.Ve světle je znát trochu rozdíl.Ty 14000K jsou "namodralé".Co se týče korálů, snášejí to bez problémů,naopak bych řekl,že je to mnohem lepší.Jedinné co nemá barvu,jak mám mít je seriatopora,je nahnědlá :-( .Nicméně,nedpoporučuji je,ale já jsem s nimi spokojen.Příště najedu na CoralVue,......... řekl bych,že jsou nejvíce používané v reefech v top month na reefcentrale.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Co se týče "vypalování" luminoforu nebo změn vlastností hořáků, tzn. zežloutnutí světla středotlakých a vysokotlakých výbojek po cca 6 měsících používání - problém bude nejspíš někde jinde. Evropská unie zakázala používání těžkých kovů v elektrotechnice, a tam, kde nahradit nejdou je výrazně omezila. Toto nařízení se obecně nazývá RoHS. Výsledkem bude nebo spíše je katastrofální nekvalita těchto evropských výrobků obecně (viz Osram atd.).
Problematika vyzařovaného UV u výbojek je dost diskutabilní. Každopádně použití ochranného skla považuji za vhodné; omezí se sice světelný výkon, ale taky vyzařování tepla na vodní hladinu, o popálených rukou nebo zlikvidovaných korálnatcích ani nemluvím. A ještě jedna srandička, každá vysokotlaká výbojka na konci své životnosti může bouchnout. Zažil jsem konec pouze u 150W a byla to pěkná šlupka :lol: . Nadávkovat si tímto těžké kovy do nádrže s mořskou vodou (velice dobré rozpouštědlo) taky nakonec není k zahození :wink:
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Tak s tím "bouchnutím" je to pravda - u výbojek, se kterými jsem se setkal ve své praxi (polygrafie, reprografie...) výrobce vždy doporučuje výměnu po 1 roce. Ani ne tak proto, že ztrácejí na výkonu (většina kopírovacích rámů umí "vypálení" výbojky změřit a dorovnat ), ale hlavně kvůli možné náhlé explozi výbojky a tím i destrukci zařízení. Většinou k tomu nedojde, ale ..... :!:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
frantisek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 17 Sep 2007 15:14
Bydlisko: usti nad orlici
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa frantisek »

Fero napísal:takze ja mam jasno hqi jdou z baraku nemam na ne nervy nevím či pouze ja mam takovou šílenou smulu Mad Crying or Very sad
mozna az jsem do cech dorazí elektronicke predradníky a vybojky pujdou na cenu zahranicních prodejcu tak se vratím aale jinak je nechci ani vydet..

Nevyhadzuj to.Aj tak to nemáš cím nahradit.
Elektronické predradniky už dorazily/aj regulovateľné z útlmom až o 30%/.A výbojky sú už tiež dávno na cene zahraničných predajcov./žeby iba u nás?/
-reeflux ti možno odišla preto, že máš v klasickom zapojení iné prevádzkové napetie(A), ako jej vyhovuje (tlmivka).
-asi trba dávať pozor aj na porovnania výbojok všeobecne/tá istá výbojka svieti ináč pri zapojení na klasiku a na elektroniku/.
pepin se zminoval ze jste privezli velmi zajimave produkty :wink: mrknu se na ty ampery a dekuju za upozornení ...a doufam ze brzy budu konecne majitelem poradneho príslusenství k osvetlení
:) dekuji za nadeji :D dam jim poslední sanci
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

A ještě jedna srandička, každá vysokotlaká výbojka na konci své životnosti může bouchnout. Zažil jsem konec pouze u 150W a byla to pěkná šlupka . Nadávkovat si tímto těžké kovy do nádrže s mořskou vodou (velice dobré rozpouštědlo) taky nakonec není k zahození.

Jak veliká síla je tou destrukcí způsobena.Respektive, mám reflektory se sklem a v nich 70W HQI,..... nerad bych zkoušel zkoušku destrukci.
lupolgi
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 02 Júl 2007 17:20
Bydlisko: Velky Biel / Senec

Príspevok od používateľa lupolgi »

Poznate niekto tento e-shop ? Mate niekto skusenost ?
Maju v ponuke vcelku zaujimave HQI svetla za zaujimave ceny.

http://www.afterbuy.de/afterbuy/shop/st ... opid=58879
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"