HQI

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Lukáš napísal:Na vybojkach (10 000K), ktore mi prisli aj so svietidlom je napisane, ze maju UV-blocker. Napis je priamo na vybojke, nielen na obale. Tak neviem. Ale tiez som nad odstranenim ochranneho skla uvazoval. Skor sa vsak obavam vyprsknutych kvapiek z AQ. Nemam skusenosti, ako by to rozzhavena vybojka znasala.
Nad akvárii mám doma vyrobené rampy - T5 + HQI (někde 70W, někde 150W). Patice HQI jsou na rampě umístěné bez krycích skel a použité výbojky byly OSRAM s UV Stop (5600K). Když jim prošla doba svítivosti, tak jsem chtěl výměnou výbojek "vylepšit" i kvalitu světla. Zakoupil jsem výbojky NEPTURION 70W od firmy BLV Licht- und Vakuumtechnik GmbH (GE) a MEGACHROME CORAL 150W od firmy GIESEMANN (GE). Do 24 hodin od instalace (t.j. po 10 hodinách svícení HQI) začali korály měnit zbarvení, zalézat do skeletů (LPS) anebo ukazovat spálená místa (měkké korály). Proto jsem pod výbojky umístil speciální sklo s UV-stop, ale světlo unikající kolem tohoto skla stačilo k tomu, aby projevy popálení pokračovaly i další den. Nakonec jsem se po třech dnech vrátil nazpět k OSRAM, korály se začaly zlepšovat, ale LPS to trvalo téměř rok, než se vrátily na původní úroveň. Hledal jsem příčinu tohoto jevu a jako jediný důvod mi vyšlo, že uvedené výbojky nemají vlastnost UV-stop. Volal jsem do fabriky, tam mi to potvrdili s tím, že čím více Kelvinů, tím složitejší je připravit skelnou hmotu s touto vlastností (a přitom dostatečně průhlednou a průchozí pro ostatní - požadované - vlnové délky světla). S tímto vysvětlením jsem se smířil a tak mi doma zůstaly nevyužité drahé výbojky, které ode mne dodnes nikdo nekoupil.
Je možné, že vývoj osvětlovací techniky tento nedostatek již odstranil, ale mám obavu, že to všechno může být ještě složitější, než se zdá. Totiž čím více má světlo emitované jakýmkoliv zdrojem Kelvinů, tím více je v něm zastoupena modrá složka spektra viditelného světla, která hraničí s UV-světlem. Modrá "viditelná" čára totiž do UV-světla (měkkého, pak "tvrdého") přechází postupně a oddělit je navzájem filtrem bez snížení intenzity výsledné "směsi" částí spektra není možné. Toto je pak i jednim z důvodů, proč mají zdroje o více Kelvinech menší účinnost (poměr vyzářených luxů či lumenů na vstupující watty elektrické energie) než srovnatelné zdroje (t.j. lze srovnávat mezi sebou pouze T5, nebo pouze T8, nebo pouze HQI atd.), vyzařující světlo o méně Kelvinech.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

:? , tak to som z toho teraz dost rozcarovany, vybojky ktore popisoval Jaroslav su zrejme paticove, mam ale za to ze u závitovych vybojek tento problem nie je az taky vypuklý, pretoze vyrobcovi sa asi darí uv-filter aplikovat do druhej banky úspesnejsie ako v prevedeni vybojky paticovej (s jednou bankou) :?: .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

andy napísal::? , tak to som z toho teraz dost rozcarovany, vybojky ktore popisoval Jaroslav su zrejme paticove, mam ale za to ze u závitovych vybojek tento problem nie je az taky vypuklý, pretoze vyrobcovi sa asi darí uv-filter aplikovat do druhej banky úspesnejsie ako v prevedeni vybojky paticovej (s jednou bankou) :?: .
ked si pozorne precitas ten prispevok, tak vidis ze pise o 150W a tie sa robia v prevedeni Rx7 , vybojky so zavitom E40 sa robia vo wattazi 175, 250, 400 a 1000W , neviem o tom ze by sa robili 70 resp 150wattove

tym je identifikacia jasna
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa dement »

Presne tak. HQI vybojky 250W (E40) maju UV filter integrovany v sklenej banke a tak ziadne krycie sklo nie je nutne. U 70W a 150W (Rx7s) je sklo absolutne nevyhnutne.
Martin
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Podotykam, ze som pisal o 150W HQI.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

No dobre, vidim ze HQI je ´zhavá´ tema, tak skusme pokrocit dalej.
Kedze som to tu uz spominal v suvislosti s parametrom CRI u HQI, to same plati aj o informacii o UV-ochrane, a dalsich informacii, ze je mnohokrat ťazke dopatrat sa vierohodnych informacii o vybojke. Neraz sa stáva ze samotny vyrobca uvadza v prospektoch nedostatocne, ak vôbec nejake info k svojmu produktu, potom sa moze stat ze clovek kupi macku vo vreci a je problem.
Zhodneme sa na tom ze vybojka sa sklada z horáka ktory je zapuzreny v spravidla jednej sklenenej banke ktora nesie sebou kontakty alebo závitove ukoncenie.
Nie je mi ovsem jasne preco by mal byt problem dat tu UV-ochranu pri mensich watážach a pri vyssich a hlavne u zavitoveho prevedenia uz nie.
Dalej mi nie je jasne ze ak vybojka ma UV-ochranu ci musi mat aj reflektor ochranu, resp. či staci ze ma reflektor ochranu a vybojka uz nemusi?
Ak teda mam vyhliadnutu nejaku konkretnu HQI vybojku, naskôr by som sa snazil ziskat co najviac informacii o nej aj za cenu mailovania dodavateľovi, a az potom objednavat.
Vyrobca napriek tomu ze vybojku propaguje ako akvaristicku neruci za to ako ju aplikujes, teda osetrit si to musi kazdy sam. Vid priklad: akvaristicka seria Nepturion 10000Kod BLV, v pdf data sheete nie je uvadzane ze by mala mat UV-ochranu, tak potom nechápem tú skepsu?
Myslim si ze problem nie je vo vybojkach ...
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Andy má pravdu, když napsal že "problém není pouze ve výbojkach".
Já jsem svůj příspěvek psal hlavně proto, abych ukázal jeden z důvodů, proč je nutné mít HQI bez UV-stop (v mém případě dvoupaticové) zapouzdřené ve svítidle s ochranným sklem. Jinak ale z toho nepociťuji žádnou skepsi - při nejbližší výměně HQI (a jejich čas se již blíží) je nahradím odpovídající wattáží v T5, se kterými mám dobré zkušenosti. Tím bude problém vyřešen. Problém UV-stop jsem tehdy podcenil, protože jsem si prostě nedokázal představit jeho důležitost - teď již to vím a spolu se mnou snad i všichni, kteří si příspěvek přečetli. Za hloupost (i za "experimenty") se platí, ale hlavně, že jsme jinak zdraví.
Používateľov profilový obrázok
Juro
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 02 Jún 2006 21:08
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Juro »

Moja skúsenosť s HQI je nasledovná.

Prvá HQI ktorú som mal bola 4200K bez UV stop, osvetlenie akvarka bolo také neprirodzené, že som ju vôbec nepoužíval a svietil som radšej T8-mi.

Druhá 10000K bez UV stop, osvetlenie akvarka sa podstatne zlepšilo ale pretože v tej dobe som nevedel že HQI vyžarujú VU žiarenie po dvoch dňoch som spálil korály. Takže som naďalej svietil T8-mi.

Nakoniec som objavil HQI výbojkou OSRAM Sylvania CoralArc HSI-TD 150W/20000K, táto výbojka má UV stop s svieti úplne super.

Samozrejme, skôr ako som ju kúpil som si overil u dovozcu či má UV stop a keď mi potvrdil že má tak som si ju kúpil. Nabiehal som postupne a začal som svietiť 4hodiny a teraz svietim 8hodín. V akvárku to prosperuje a nepozoroval som žiaden negatívny vplyv. S touto HQI som spokojný.
> 170L REEF < zrušené
> v pláne 500l <
Používateľov profilový obrázok
Caco
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Dec 2005 09:26
Bydlisko: Banská Bystrica

Príspevok od používateľa Caco »

Je pravda že 20000K svieti do modra?
1200l reef
Používateľov profilový obrázok
Juro
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 02 Jún 2006 21:08
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Juro »

Áno. Najlepšie to je vidieť pri nábehu. Najprv je vidieť modré spektrum a keď sa HQI rozsvieti na maximum sa tento efekt stratí.
> 170L REEF < zrušené
> v pláne 500l <
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

přidej prosím nějaké foto abych viděl jak to vypadá pod těma 20000.Já mám 14000 a chtěl bych si to porovnat o kolik je to jiný :wink:
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Nevie niekto nahodou ci je mozne na nejaku docasnu dobu napajat HQI 250W vybojku magnetickym predradníkom ktorý je ale urcený pre 150W HQI výbojku?
Dík
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

rybka napísal:Možná Vás bude zajímat http://narva.netdirect.cz/Default.asp?C ... &TYPTREE=1
Az som sa konecne rozhybal ze kupim tu 10000K verziu tak mi dosla sprostredkovaná odpoved ze ju nebude ceska Narva viest v ponuke, pre malý záujem. Alebo snad to bolo myslene ze priamo Narva germany?. Neviem, ale kazdopadne skoda, resp. aj ostatné dva modely zmenily oznacenie - ale aj cenu smerom nahor :? .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Tak, na moju predch. otazku ohladom kombinacie HQI a predradnika nerovnakych prikonov som na nete vystrajchal info, ze to nie je mozne. Bud dojde k zniceniu HQI, alebo v druhom pripade k pretazovaniu predradnika a skrateniu zivotnosti vybojky. Takze carovanie ako pri neonovych trubiciach sa nekona.
Ale mam este jednu vsetecnu otazku. HQI vybojky su sice unipolarne suciastky, ale napriek tomu sa k predradniku prisvorkuju v podla ucitych pravidiel. U single ended vybojek je objimka ako - Low (neutral) a druhy vyvod je ako High (live).
Nevie niekto ako je to rozlisene u double ended?
Dík.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

nijako, vybojke je to jedno. ide len o relativny potencial voci zemi, na jednom z vystupov predradnika su kilovolty a na druhom max 230v voci zemi. ak mas obidva kable odizolovane na 20kv , nic nemusis rozlisovat
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"