Doplnanie Mg

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

zolo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 15:19
Bydlisko: Bratislava

Doplnanie Mg

Príspevok od používateľa zolo »

Akym sposobom doplnate Mg v Aq?
Mam ubytok asi 50mg/l za tyzden. Je to normalne v 300l aj v 150l Aq? To je 1Kg rocne. Ake su vase skusenosti s komerc. pripravkami, alebo s altern. sposobmi doplnania Mg. Chcel by som poprosit Rybku, ci by nemohol aj na tomto fore uviest jeho sposob.
THX
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Príspevok od používateľa drakken »

Také niečo sme už preberali len je to zrejme omylom zaradene v sekcii filtrácia http://www.reef.sk/forum/viewtopic.php?t=47
zolo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 15:19
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa zolo »

Preberali ste Ca, ale mna zaujima hlavne Mg.
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Príspevok od používateľa drakken »

Ja používam prípravok magnesium marine od jbl som s nim spokojný až na to že je nechutne drahý a pri tvojom úbytku magnézia by si sa nedoplatil ....aké máš koráli keď ti tak žerú magnesium ?Ja taký rapídny úbytok nezaznamenávam...............
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Doplnanie Mg

Príspevok od používateľa rybka »

zolo napísal:Akym sposobom doplnate Mg v Aq?
Mam ubytok asi 50mg/l za tyzden. Je to normalne v 300l aj v 150l Aq? To je 1Kg rocne. Ake su vase skusenosti s komerc. pripravkami, alebo s altern. sposobmi doplnania Mg. Chcel by som poprosit Rybku, ci by nemohol aj na tomto fore uviest jeho sposob.
THX
Takový úbytek je nesmysl, porovnatelně bys neměl po týdnu ve vodě žádný vápník.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Tiež sa mi to nezdá, navyše Mg sa v takmer dostatočnej miere dopĺňa pri pravidelnej výmene vody. Samostatne Mg dopĺňam len zhruba raz za dva týždne asi 10-15 ml komerčného prípravku (Magnesium mix od QFI) na 200 l AQ. Skôr sa sústredím na dopĺňanie vápnika, keďže pri mojom počte tvrdých koralov sa už dá očakávať nejaký úbytok (pôvodne som dávkoval asi 5ml týždenne, teraz prechádzam postupne na 3-5ml obďeň).
zolo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 15:19
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa zolo »

Nejde o dlhodobo pozorovany ubytok. Testovane kolorimetricky JBJ MgCa testy 3x po dvoch tyzdnoch pred 5% vymenov vody 1. 1280 2. 1180 3. 980 mg. Jedno Aq je 9mesacne druhe 2mesacne. Novu nadrz som urobil zo 150 l odobranej vody s prveho Aq a 200 l novej RO + Red See Salt. 10 kg zivaskov v dost zlom stave 10 kg mrtvych koralov + zivy aragonit. V refugiu mam 20%zeolit 80% 2- 3 mm koral + caulerpu + odpenovac na konci. Vapnik mi neklesa skoro vobec. Koraly mam len makke ak nepocitam 6 cm acroporu. Dost mi ide cervena vapenita riasa. Pred 2 mesiacmi som dorovnal Mg na 1300 roztokom od GroTechu. Potom som kazdy tyzden pridaval 1 a 3 ml roztoku MgSO4 100g/l. Asi len hystercim z 20% odchylky pri merani. Necham to este vyhnit.
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

Voda

Príspevok od používateľa Majo »

MG -ak mate reaktor tak stačí doplniť 10% objemu MAGNEZIA PRE REAKTOR
OD GROTECHU ALEBO KNOPA . AK ma niekto záujem mozem poslat program
na presné miešanie s čistých chemikalii-Ca,Mg,-
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Majo, mna by to zaujimalo , ten program davkovania Ca a Mg , mozes mi to poslat ? Dik, Peter
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Mam zhruba identicky problem ako zolo - ubytok Mg:

v cca. 70 litrovej nadrz (50 litrov vody v celom systeme) mam ubytok 130 mg/l za 10 dni (pozorovane par tyzdnov)

Ca je ubytok 20-30 mg / 10 dni

pouzivam test MgCa od JBL

na doplnanie pouzivam Magnesiu Marin od JBL (cize mesacne naklady tak 400 Sk len na doplnanie horcika je doooost kua)

v akva je 2x Caulastrea (1 velka + 1 mala), 3x Euphyllia (1 velka + 2 male), 1x Fungia, 1x Lobophillia, 1x Seriatopora, nejake Discosomy (+ hrba zivota na sutroch)

cca. 10 kg ziveho aragonitoveho piesku + 10 kg mrtveho + 12-15 kg zivych kamenov

Test od JBL nepodozrievam, pretoze rozdiel pred a pod pridanie Mg meria presne
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

S dávkováním hořčíku je nutno přidávat i aditiva, lákty, které zabraňují jeho vysrážení na pevných předmětech - dekoracích v akváriu. Tyto však nesmí bránit korálnatcům vápník a hořčík zpracovávat a ukládat do svých tělesných schránek.
Jejich cena podstatně zvyšuje cenu preparátů, používaných pro doplňování hořčíku. Sám síran nebo chlorid hořečnatý jsou dražší než srovnatelné vápenaté soli. Druhým problémem je, že mnohé firmy nabízejí roztok chloridu hořečnatého ve vodě (bez aditiv), který je v konečném výsledku k ničemu za cenu konkurenčních produktů s aditivy. Toto je Pavlův případ, na směrodatný úbytek 30 mg Ca/10 dní by měl ubýt okolo 1 mg Mg (cca 3%). V tomto bych osobně takovám firmám, jako JBL nebo Aqua Medic moc nevěřil a použil bych produkty firem Preiss nebo Coral-shop.
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

rybka napísal:S dávkováním hořčíku je nutno přidávat i aditiva, lákty, které zabraňují jeho vysrážení na pevných předmětech - dekoracích v akváriu. Tyto však nesmí bránit korálnatcům vápník a hořčík zpracovávat a ukládat do svých tělesných schránek.
Jejich cena podstatně zvyšuje cenu preparátů, používaných pro doplňování hořčíku. Sám síran nebo chlorid hořečnatý jsou dražší než srovnatelné vápenaté soli. Druhým problémem je, že mnohé firmy nabízejí roztok chloridu hořečnatého ve vodě (bez aditiv), který je v konečném výsledku k ničemu za cenu konkurenčních produktů s aditivy. Toto je Pavlův případ, na směrodatný úbytek 30 mg Ca/10 dní by měl ubýt okolo 1 mg Mg (cca 3%). V tomto bych osobně takovám firmám, jako JBL nebo Aqua Medic moc nevěřil a použil bych produkty firem Preiss nebo Coral-shop.
dik za tip :)

napr:
coral-shop liquid Magnesium Profi Plus 0,5 l
obsah balení 0,5 litru
obsah Mg 25 g
vystačí na 5000 l
doporučené dávkování 10 ml na 100 l vody týdně
+aditivum pro lepší biologickou absorpci hořčíku

389 Kc s DPH

http://www.vltava2000.cz/pepinuvutes/go ... dsID=cs009
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Me se tedy osvedcilo davkovat Mg pomoci chloridu a siranu a to v pomeru cca 2:1 Pridavam jednorazove za mesic az dva kdyz merim Mg. Ubytek je celkem maly. Za par korun jsem toho koupil dost na par let...
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: Doplnanie Mg

Príspevok od používateľa lubo54 »

Zdravým vás nechcel som zbytočne zakladať novú tému tak som to dal sem.
Po 12 dňoch som odmeral Mg a padlo my o 30mg/l .Po prepočte my to vyšlo že by som mal dodávať cca 12g magnézia za deň zdá sa my to vela.Celkový objem systému je cca 600l
zloženie akvária je mix.Aké máte úbytky Mg :?: Ak sa podarí dám aj foto kvôli zostave koralov.
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Doplnanie Mg

Príspevok od používateľa shock »

600*30/12 = 1500mg denne
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"