Odpeňovač - koľko má odpeniť a ako to zlepšiť

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Odpeňovač - koľko má odpeniť a ako to zlepšiť

Príspevok od používateľa laomedon »

Práve som si dočítal zaujímavý thread na reefcentral.com o tom koľko to komu odpení a ako to zlepšiť. Môj najnovší výrobok - Odpeňovač je super a myslím že sa mi podaril vľmi dobre. Je to môj už 4 odpeňovač ktorý som vyrobil a môžem povedať že aj jedniný ktorý funguje ako má. Tákže, voda do neho tečie priamo z prepadu v hlavnej nádrži cca. 1200 Litrov za hodinu. Tá ním dá sa povedať len tak preteká. Celé to ale mixuje Ocean Runner PH 2500 (2500L) s ventury v uzavretej slučke. Výška hladiny sa nastavuje pomocou dvoch 1" ventilov. Samozrejme že v OR je Needlewheel alebo Nadelrad alebo ked chcete ihličková vrtuľka a nie štandardná s lopatkami. Dôvod je ten že takto upravený motor doslova rozseká vzduch na jemnučké bublinky presne to o čo v odpeňovači ide. Môj odpení asi 1dcl tmavého humusu každý deň pri osadení 2xOcelaris a 1x Hepatus rybky sú len 2-3 cm veľké. Nádrž založená pred mesiacom 300L total s 20Kg živých skál a 9KG živého piesku.
Dole vidíte foto odpeňovača po prvých 48hodinách v novo založenej nádrži kde ani moc nebolo čo odpeniť.
Obrázok
Naposledy upravil/-a laomedon v 15 Dec 2005 10:21, upravené celkom 3 krát.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

voda

Príspevok od používateľa laomedon »

Človek čo to celé na reefcentral rozoberal bol samotný Anthony Calfo. Asi vie čo píše ked napísal zopár super kníh ktoré nejeden z nás aj vlastní. Písal tam že je veľmi dôležité odkiaľ sa voda do odpeňovača dostáva. Časť ktorá ma najviac zaujala bola o tom že najlepšie je mať prepad v hlavnej nádrži nie tak ako má vačšina ľudí (úzky stĺpec s dierov v zadnej alebo spodnej časti) ALE mať plytký prepad čím najširší aby prepadávala iba jmná najvrchnejšia vrstva z hladiny kde sa zlučuje najviac látok ktoré chceme odstrániť odpeňovačom. A práve takáto voda sa má priamo privádzať do odpeňovača a až potom nejak inak ošetrovať prekvapkávajúcim filtrom, Zeolitom a podobne. Tým sa vraj zaručí to že sa denne v 900 litrovom aquáriu odpení aj pol litra tmavého pevného humusu a to len pri 3 rybách ktoré spomenul Anthony že v tej nádrži má. Určite na tom niečo bude stavím sa že všetci môžu len závidieť zberací vrchnák od odpeňovača ako je tento dole:
Obrázok
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

video

Príspevok od používateľa laomedon »

ešte som sem chcel pridať link na toto video asi nieje viac čo dodať.
http://steve68.com/MR-2%20Skimmer.wmv
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa dement »

Skus poslat linku na ten clanok na Reefcentral-e. Urcite je zaujimavy a ja som dost lenivy to tam hladat :cry:
Vdaka,
Martin
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

reefcentral

Príspevok od používateľa laomedon »

Je to čítanie na celý deň ale stojí zato:
http://www.reefcentral.com/forums/showt ... did=554786
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Pánové,
odpěňovač má svá plus, ale i zápory. Odstraní odpadní látky bílkovinné povahy (a připraví korálnatce o většinu potravy), odstraní i stopové prvky. Pokud někdo nemá vyřešeno automatické dávkování celého spektra stopových prvků, a do svého filtračního systému zapojí účinný a mnohdy i předimenzovaný odpěňovač (a navíc ještě dopovaný ozónem), může se dočkat horších výsledků, než kdyby jej nepoužíval vůbec.
Úvaha o vyšší koncentraci odpadních látek v mořské vodě u její hladiny se mi jeví jako nesmyslná pro použití v mořské akvaristice. Vždyť v každé nádrži existují uměle vyvolané proudy vody s různou intenzitou, které neustále mísí obsah a srovnánají koncentaci všeho rozpuštěného.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no nic sa nema prehanat , ani odpenovac ktory z vody vyrve vsetko okrem NaCl asi nie je to prave :)

inak ta uvaha o zbere z hladiny ma opodstatnenie, a suvisi aj s principom cinnosti odpenovaca , tak ako sa bielkoviny a pod viazu na povrch bubliniek, tak sa chytaju aj na hladinu . Pravdou vsak je ze povrch hladiny je v porovnani s mnozstvom bubliniek v odpenovaci zanedbatelny...
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

hladina

Príspevok od používateľa laomedon »

Zabudol som spomenúť to že Anthony Calfo dáva dôraz práve na slabé vírenie hladiny. Práve kôli tomu aby sa nenarušila vrstva tých látok na hladine. Tiež spomenul to že by sa malo obmedziť zasahovanie do nádrže cez hladinu, ako je čistenie skla a pod. Jeden z užívateľov reefcentral.com mal otázku že či to je kôli narušeniu hladiny alebo kôli látkam na pokožke, navrhoval totiž použitie rukavíc. Na ten príspevok Anthony nereagoval, alebo som nezachytil jeho odpoveď. Samozrejme odpeňovač odstráni aj užitočné prvky ale je tu niekoľko faktou.

1. Všekty tie nádherné a životom naplnené nádrže ktoré ukazujú na reefcentral alebo iných stránkach používajú najväčšie možné odpeňovače.
2. Všetky majú aspoň 30% obsahu vody v systéme v Refugiu.
3. Žiadna čo som videl ja nepoužívala sedimentačný filter.
4. Na 1000L v priemere majú 200kg živého piesku a 100kg živých skál čo tvorí ich hlavný biologický filter.
5. Vačšina z akvaristou nepoužíva živú potravu okrem phytoplanktonových reaktorov ak vôbec nejako prikrmujú, sú to väčšinou vločky.

Jedinné mínus ktoré som spozoroval pri používaní odpeňovača je väčší hluk systému.

Osobne si myslím, aj keď moje vlastné skúsenosti považujem za "úbohé" že niečo na tom bude, všade kde vidím úspešné nádrže s SPS a LPS boli použité perfektne fungujúce odpeňovače ako hlavná filtrácia. Samozrejme v spojeni s inou biologickou a veľkým refugiom.

Videl som síce aj krásne NANO reef nádrže bez odpeňovača ako napríklad tento 54L používa iba jeden kanister filter s prietokom 20 násobok nádrže.
Ale všimnite si tú vrstvu živého piesku na dne cez 10cm.

Obrázok

Ale v tomto prípade som trochu skeptický kedže majitel má vo vedlajšej izbe 850L REEF akvárium s odpeňovačom AM Shorty 5000. Síce píše 20% výmena vody v tom nano reefe týždenne ale aj tak by som povedal že určitým spôsobom to udržiava pomocou tej velkej nádrže.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Slabé víření hladiny má své opodstatnění hlavně kvůli hospodaření s volným CO2 rozpuštěným ve vodě. Naše nádrže postrádají to, co je v moři běžné - alkalické sodné vývěry jakožto neustálé dodavatele tohoto plynu. Celkem malé zastoupení sedimentačních filtrů u amerických chovatelů je dáno jejich názorem, že vše vyřeší technika. Avšak i na "reefkeepingu" lze tyto systémy najít.
Krmení je dost velký problém, vločky jako náhradní umělá potrava mají velký podíl nestravitelných látek, mraženou potravou přírodního původu si do nádrže můžeme zavléct cokoliv (parazity, spóry řas a sinic, těžké kovy). Nejlepší krmení jsou to, které vyroste přímo v systému - v refugiu nebo sedimentačním filtru.
Základem udržení dobré jakosti vody vždy bude její pravidelná výměna. Dlouhodobě jsem měnil 5% objemu měsíčně, vzhledem ke stoupnutí množství odparu (odstranění krycích skel) teď měním cca 15% objemu a je to znát.
Odpěňovač jsem zapojil v jednom systému, denně produkuje cca 0,2 l odpadní kapaliny tmavohnědé barvy. Toto zbarvení však způsobují přemnožené sinice. Po přefiltrování kapaliny přes papírový filtr lze snadno stanovit hydrogenfosforečnany, jód, stroncium ve zvýšené míře, obsah dusičnanů se nemění). Dost podobných výsledků jsem dosáhl jak s většími bublinami (injektor na výtlaku čerpadla), tak s bublinami menšími (přisávání vzduchu sáním čerpadla). Konstrukčně mám však odpěňovač trošku jiný, s cyklónovým vyšlehávačem a kónickou pračkou, který umožňuje použití při nižší pracovní výšce (od cca 150 mm).
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Mám 2,5 měsíce staré akva. Odpěňovač jsem měl zaplý hned od začátku, a odpěňoval asi 0,25 L kalu týdně. Odpěňovač mám umístěný v první komoře filtru. Protože jsem měl v akva sinice, vytvořil jsem v první komoře filtru přepážku, do které jsem umístil hrubí bioakvacit a vatu, aby chytaly hrubé nečistoty. Vatu jsem teď odstranil a zůstal pouze kousek bioakvacitu ve spodní části. Odpěňovač teď neodpěňuje skoro nic :? Už jsem zkoušel oddělat i Bioakvacit ale nic se v podstatě nezměnilo. Odpěňovač "buble" pořád stejně, ale netvoří se u hladiny žádné velké bubliny na kterých by ulpíval odpad. Když přidám průtoku tak jde do nádobky v podstatě "čistá voda".
Nevím co se stalo :oops:
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

odpeňovač

Príspevok od používateľa laomedon »

Napíš viac informácií o svojej nádrži (osadenstvo a rozmery) a tiež info o odpeňovači.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Neregistrovaný

Príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Akvárium 370L (120x45x68 dxhxV) Osvětlení 4xT5 ( 2 modré -Osram, 2 bílé), filtr klasika 50x35x50( z důvodu rozměru: komora na odpěňovač teď s přepážkou, 2 komory filtru, 1 komora voda s čerpadlem na výtlak :cry: ). Přesný název odpěňovače teď z hlavy nevím, ale je něco jako WIPER. Vodu do odpěňovače dodává čerpadlo 1100L/hod.
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Anonymous napísal:Akvárium 370L (120x45x68 dxhxV) Osvětlení 4xT5 ( 2 modré -Osram, 2 bílé), filtr klasika 50x35x50( z důvodu rozměru: komora na odpěňovač teď s přepážkou, 2 komory filtru, 1 komora voda s čerpadlem na výtlak :cry: ). Přesný název odpěňovače teď z hlavy nevím, ale je něco jako WIPER. Vodu do odpěňovače dodává čerpadlo 1100L/hod.
Zapomněl jsem se přihlásit
Díky za názor
Používateľov profilový obrázok
Daniel Dostál
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 23:50

Príspevok od používateľa Daniel Dostál »

Asi trochu přihlouplý dotaz v tomto oddělení, kde všichni bublají a odpěňují. Ale nedá mi to. Je odpěňovač doopravdy tak nutný!? :?: Viděl jsem akvária, které zjevně prosperují, jedou jen na refugium (některé již přes rok). Výměna vody v takových nádržích je okolo 10 % objemu (což pokládám za běžné. Sám neodpěňuji, ale nemohu to objektivně posoudit. Moje nádrž je na to moc "mladá". Čistě selským rozumem - odpěňování podle mě neodpovídá tak úplně biologické podstatě filtrace, neboť "násilně" vyrve z vody nejen odpad, ale i potřebné...
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no prirodny pristup... to mas tazke :)
prirodne by bolo 1 ryba na: 1.000.000l vody + 10m2 reefu + 1m vrstva jemneho piesku na dne .. taka nadrz by mala taky samocistiaci vykon ze by bol odpenovac naozaj zbytocny
kazdopadne do nadrze denne pridavame radovo gramy (podla velkosti) dusika a uhlika a nejaky fosfor.. nejako sa to odtial musi dostat , moznosti su :
a; denne odkalovat vsetok kal a zabranit rozpadu rybich hovienok na dusikate zluceniny...
b; casto menit kvanta vody , podla narastu znecistenia
c; chemicky viazat dusik a fosfor na nejaky substrat a tento pravidelne menit
d; biologicky viazat dusik a fosfor na rastlinnu hmotu a tu odstranovat
e; mechanicky odstranovat proteiny z vody odpenovacom
f; zabezpecit dokonalu , stabilnu a dostatocne vykonnu denitrifikaciu (DSB, denitrator, sirovy filter a pod)

v podstate mas na vyber 6 pristupov a kopu ich kombinacii , staci si vybrat podla svojej chuti investovat peniaze alebo cas a namahu ( aj ked drahsie riesenia nemusia automaticky znamenat menej namahy a lepsie vysledky :D )
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"