Nočné svetlo

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Roman napísal:
moguai napísal:....Zkusím udělat foto,ale nevím jestli ten můj digitál to zmákne.
nechcem ta demoralizovat, ale asi nezmakne. Ta ziarovka ktoru pouzivas vyzaruje ciastocne v UV-A spektre. To je dovod, preco je zelena zabka pod nim cervena a podobne. S prirodzenym svetlom v noci to ma pramalo spolocne, myslim ze do vody v noci dopada minimum UV svetla, a ako na to budu z dlhodobeho hladiska reagovat koraly netusim.

K tomu fotaku, skus to cvaknut do RAW formatu a hadam z toho nieco vymacknes.
Tak jsem to zkoušel,ale můj foťák RAW nepodopruje a vůbec není šance to vyfotit.Každopádně koukal jsem na tu žárovku a nikde nepíší,že má UV-A.Opravdu těžko říct,ale světlo je to opravdu pěkné,tak to budu zkoušet,protože to za to snad stojí.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Zkoušej a možná dopadneš jako s tou sasankou, když jsi neposlechl, co Ti tu ostatní radili :shock: podle mě je osvětlení modrýma LEDkama vyzkoušené, funkční a levné jak na výrobu, tak i na provoz - tak proč to měnit .... já to tak mám už nějakou dobu a jsem maximálně spokojen. Koráli světélkují, do AQ je přiměřeně vidět a je to dost realistické ....
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

vik_33 napísal:Zkoušej a možná dopadneš jako s tou sasankou, když jsi neposlechl, co Ti tu ostatní radili :shock: podle mě je osvětlení modrýma LEDkama vyzkoušené, funkční a levné jak na výrobu, tak i na provoz - tak proč to měnit .... já to tak mám už nějakou dobu a jsem maximálně spokojen. Koráli světélkují, do AQ je přiměřeně vidět a je to dost realistické ....
Milý Viktore :-).Nic není vyzkoušené natolik,že není nic vyloučené,že zrovna ta žárovka co pužívám je některak špatná.Ta žárovka simuluje měsíční svit,měsíční svit nemá UV-A.To,jak Roman psal,že žabky svítí jinou než skutečnou barvou je dáno buňkami,pigmentem,který je obsažen v kůži žabek.Světlo žárovky je natolik tmavé a přirozené, že LED co simuluje měsíční svit má k tomu celkem dál,pak-liže to není LED za celkem "slušné" peníze.Teď mi taky trochu přijde,že reaguješ podjatě a nemáš vůbec žádné tušení oč je řeč :-).Mimochodem,spotřeba 25W na 300l akvárium není vůbec nijak vysoká při době osvitu cca 5 hodin.Škoda,že to nejde vyfotit,sám by jsi viděl,jak to vypadá.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

:) ale vždyť si to udělej jak chceš. Napsal jsem jen svůj názor. Můj měsíček byl hotov za pár minut, celkové náklady cca 100,- Kč a spotřeba el. energie přibližně 0,40 Kč/den při svitu cca 10h/den, netopí to a jednoduše jsem vše zabudoval do stávajícího denního osvětlení (ty tři LEDky se prostě vejdou všude :) ) Jinak jsem zahlídnul že komerčně vyrobené noční osvětlení nabízí pepin - takže pro ty méně zručné .... :idea:
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Mne sa zda ze 25W je asi dost svetla pre nocne svetlo, ale chcelo by to vidiet na zivo.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

kubrt napísal:Mne sa zda ze 25W je asi dost svetla pre nocne svetlo, ale chcelo by to vidiet na zivo.
Ona ta žárovka má opravdu tmavou baňku natolik,že těch 25W je celkem ideální.Možná postačí i menší watáž,ale nevím jestli jí dělají.Možná,že není špatné jej vidět kdekoliv v teraristice nebo vůbec v obchodě pro zvířata.Jak psal Viktor, co se týče spotřeby,ta je nepochybně větší,nicméně,i já jsem zkoušel LED a jejich rozptyl je malý,je to bodový zdroj světla.Mně se to líbí o dost víc než při LED,je to mnohem přirozenější :-).
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

S těma LEDkama je to tak, že obchodník Ti klidně prodá "rozptylové" a oni mají úhel rozptylu třeba jen 60° a to je pořád málo. Ty to ale poznáš až je zapojíš :( já jsem nakonec nechal 1x60° a 2x100° (nebo 120°?) a tak se mi to líbí - škoda jen, že na fotkách to nejde zachytit tak, jak to opravdu vypadá :(
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

vik_33 napísal:S těma LEDkama je to tak, že obchodník Ti klidně prodá "rozptylové" a oni mají úhel rozptylu třeba jen 60° a to je pořád málo. Ty to ale poznáš až je zapojíš :( já jsem nakonec nechal 1x60° a 2x100° (nebo 120°?) a tak se mi to líbí - škoda jen, že na fotkách to nejde zachytit tak, jak to opravdu vypadá :(
To je věc,která se dá samozřejmě řešit s tím rozptylem,ale klesá tomu úměrně výkon LED.Zajdi schválně někam do zverimexu, třeba kousek od Rondelu,tedy myslím,že se to tak jmenuje a podívej se,jak vypadá měsíční světlo pro plazy.Nicméně,kolikrát jsem řekl,že nikomu nic nevnucuji,jestli jsi spokojený s tím co máš...... :-) no problem.
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

uz som to tu pisal, zober smirgel cislo 100 a poskriab ledku a budes mat rozptyl 100%
500L
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

miki napísal:uz som to tu pisal, zober smirgel cislo 100 a poskriab ledku a budes mat rozptyl 100%
Souhlasím,ale také jsem tu psal,klesá ti výkon :-), ale v případě LED je to minimální investice.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Nočné svetlo

Príspevok od používateľa vasekg »

Dnešek je pro mě naprosto zásadní den - na zkoušku jsem zapojil noční osvětlení - jsou 3.30 ráno a právě před půl hodinou jsem to otestoval. Málem to se mnou šlehlo, takovou parádu jsem ještě nikdy neviděl. Caulastrey září žlutou barvou, euphylka žhne žluto fialově, blastomussa a goniopora prozařují červenou barvou a hnědé montipory se taky rozsvítily, tak nějak červeno hnědě....Nečekal jsem, že to bude tak dobře vypadat, bál jsem se, jestli to nebude rušit klauny, ale za tu dobu, co svítím, se akorát po zapnutí jeden klaun probral, vyjel z xénií a zase zajel bydlet. Jen musím ještě postavil pozvolné rozsvěcování a zhasínání, přeci jen bych chtěl část noci nechat absolutní tmu. Ale za 16 obyčejných diod a nějakej starej napaječ, kterých mám doma desítky, to teda stojí! To budou zase noci prosezený před akvárkem.....
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Re: Nočné svetlo

Príspevok od používateľa tomáš »

nejake foto :?:
....každý život si zaslúži respekt....
cimko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 13 Feb 2009 16:42
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Nočné svetlo

Príspevok od používateľa cimko »

ano v noci je to parada ked vidis svetky tie priserky co poviliezaju zo skal a piesku . ake ledky si pouzil?
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Nočné svetlo

Príspevok od používateľa vasekg »

Je to na fotce blbě vidět, ale jedná se o plošku, do níž jsou vsazené 4 nízkovýkonné diody (ale bohatě stačej), celá ploška je pak zalitá nějakou průhlednou hmotou, takže vlhkost v akva by neměla být problém, tyto plošky mám v řadě 4, každá stála 48 kč u nás v Mladé Boleslavi v prodejně elektro součástek. Výrobce to dodává v počtu několika desítek plošek zapojených za sebou v řadě a prodejce vám jen ustřihne, kolik plošek si přejete. Žádné pájení, jen jsem to prsknul na nějakej starej zdroj a jelo to. Každá ploška se dá přišroubovat pomocí dvou bočních úchytů, nebo nalepit přiloženou oboustranně lepící plochou (ta je tam už nalepena, stačí sloupnout krycí vrstva). Já nemám v krytu místo a tak jsem to prostě nalepil na hliníkový reflektor mezi dvěma T5 trubicemi.

JInak tento úžasný svět barev prostě vyfotit nejde, pokoušel jsem se o to asi hodinu telefonem, kompaktem i digitální zrcadlovkou, ale jsem špatnej fotograf, chtělo by to Amsiho :-).

Kdokoliv budete chtít večer po setmění přijet, rád předvedu :-)

V.
Prílohy
Fotografie0695.jpg
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Nočné svetlo

Príspevok od používateľa vasekg »

sakryš asi budu muset najít jiné místo, ty reflektory nad T5 se po půl hodině rozpálí tak, že by to ty diody nemusely rozchodit...uvidíme, buď odejdou, nebo to přežijou....

V.
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"