Chcem reef, som uplny zelenac....

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
windman
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 17 Júl 2007 11:45
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka

Chcem reef, som uplny zelenac....

Príspevok od používateľa windman »

Ahojte,

uz par dni si so zaujmom citam toto forum

rad by som poznal vas nazor ci je vhodne aby uplny zaciatocnik /nulove skusenosti/ zakladal morske akvarium, alebo radsej zacat so sladkovodnym? Nerobi mi problem nastudovat si veci a principy, som trpezlivy a nerobi mi problem cakat kym v zalozenej nadrzi budu prebiehat potrebne reakcie, ale do zimy by som tam chcel mat uz aj nejaky ten farebny zivot 8)

alebo mam radsej ostat u screensavera Marine aquarium 2 ? :twisted:

pociatocna investicia by mala byt niekde na urovni 20000sk, +/- a chcel by som 180-250litrove akva



som z BA /panelak/
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

ak si trpezlivy ako pises tak sa to da, ale pomaly chlapci rastu a hlavne ty morsky :-), zacni Fish Only. Kludne do toho. Napis tvar aky chces a mi ti kludne poradime
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
windman
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 17 Júl 2007 11:45
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka

Príspevok od používateľa windman »

najprv som chcel komplet: http://www.juwel-aquarium.de/data/Image ... _86550.jpg

ale cim viac citam toto forum, tym viac vidim ze je nepouzitelne, chcem /resp. manzelka by si zelala/ prednu stenu vypuklu /hlavne ze telku mame plochu, ze? :wink: / objem rovnaky, pripadne ta 250ka, s vnutornym prepadom, aj ked sa da dorobit aj do tohto, ale naco komplikovat, a skrinku si vyrobim sam, len musim zohnat dekory obyvacej steny.

cerpadlo externe... co dalej?

fish only... uaaaa to som nechcel pocut, ale mas pravdu :wink:

fish only znamena len fish only, alebo aj zive kamene a piesok?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no ja som jednemu chlapcovi skladal pred cca rokom 250l reef s makkymi koralmi a rozpocet bol 20k, mierne sme ho presvihli , ale do 25k sme sa aj so zivocichmi vosli

priznavam vsak, ze sme sli na najnizsi mozny technologicky standard a moja praca bola za 0, takze ak to ma robit niekto , kto sa tym zivi, treba prihodit aj par tis za robotu a benzin

voslo sa tam sklo s prepadom, skrinka na mieru, svetlo z nerezu , zatial iba 2 trubice , odpenovac z biotopu a cerpadla MaxiJet
zopar ryb a koraly z odchovu, takze za 0

da sa to, ale druhy krat by som to robit nechcel
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
windman
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 17 Júl 2007 11:45
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka

Príspevok od používateľa windman »

Roman: mas pravdu v dnesnej uponahlanej dobe nema nikto na nikoho cas a uz vobec nie na cudzieho, sam som robil zadarmo veci okolo pocitacov znamym, ale teraz to pomaly ustupuje.

technicke veci /akva, skrinku a nakup hadrware by som zvladol sam/ nastartovat mozno tiez ked tu precitam detailnejsie navody/
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no najvacsi problem je zohnat niekoho, kto ma dostatocne skusenosti , pretoze bez nich je ti zrucnost niekedy skor na skodu (poznam podla seba) , clovek ma tendenciu objavovat objavene atd..viac v sekcii Cimrmanologia v morskej akvaristike

mozme niekedy skocit na kafe , nakreslit nejake technicke finesy..ale s realizaciou ti teraz fakt nepomozem, dokoncujem dom, k tomu robota , rodina...vlastne akvarka....a den ma iba 25 hodin
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Franky »

ahoj ten komplet nieje najlepsi napad radsej si daj vyrobit aq a poradim ti nakupuj cez www.aquadiskont.com su na tejto stranke uvedene aj ine online shopi ale tento je najlepsi zozenies tam vstetko od morsej soli az po tusim ze aj zivi piesok...ale kamene tam nenajdes
a kludne sa pust do reefu ak ti puduradit odbornici ako je napr. roman zacni s makkymi koramli a po pol roku skus montiporu alebo nake echinopory to ti pojde aj keby si corobil...
este jedna rada dohodni sa zniekym kto byva v tvojom okoli a ma morske akvarium a chod sa knemu pozret ako to vsetko funguje lebo lepsie je raz videt ako 100 krat pocut...
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Taky jsem začínal od nuly a o moc větší číslo jak "o" nejsem :-).Ale už po půl roce mám i acropory,caulastreu či gorgonii a rostou :-).Je důležité nepodlehnout prvním neúspěchům a podobně.Co se týče Fish Only,klidně tam můžeš dát živé kameny,to jediné asi vydrží nejdéle ze všeho,klidně nějaký měkký korál,jako pachyclavularku,či xenii a třeba i sinulárku.Vše je o světle,proudu a kvalitě vody.Začni jako všichni řádně poučení (já nejsem): akvárium s přepadem, filtraci buď jako externí filtr (kanistr),ale ten je vhodný pro FO a nějaké ty jednoduché měkkase,pro ostatní korály nee,nebo refugium,což je asi dnes nejpoužívanější filtrace,tedy na tomto fóru :-).Vodu namíchat z RO!.......mám zkušenost,že jednoduchá montipora (tvrdý korál) odešla během pár dnů,protože jsem nepoužíval ze 100% vodu z RO,ředil jsem ji a doplňoval sračky ve smyslu SERA Aquamarin nebo jak se to jmenuje,co odbourají chlór a pod z vody,ale nefunguje to,jedinně snad pro ryby,tam ano.Ale já tu nejsem od toho,abych ti radil,sám se učím,takže dej na lidi jako jsou Roman,Laomedon,Rybka,Majo,Shark nebo můj kamarád Daniel Dostál (doufám,že jsem nikoho neurazil a těm,který sem nenapsal,se omlouvám ) ..... řitní alpinizmus :-). Chce to prostě jenom číst od rána do večera,aby jsi pochopil moře a vůbec vodu a děje v ní.Držím všechny palce včetně na nohou,ale to trochu bolí :-).Měj se a tfuj tfuj
Používateľov profilový obrázok
windman
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 17 Júl 2007 11:45
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka

Príspevok od používateľa windman »

tak a zena suhlasila, ze budeme pit doma zdravu vodu, takze RO uz nebude problem :)

akurat teraz mam starosti aky filter pouzijem a ake by mal mat parametre, je vhodne aby som zacal s refugiom, aj ked tam nebudu hned koraly :?:
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Franky »

rataj ze filtre by mal byt cca tretina objemu aq a zacni hned z reefugiom na spodok daj zeolit+jemna koralovka alebo aragonit
ja by som ti radil 3 komorovy filter do prvej by som dal bioballsi utlacene molitanom zmesti sa ich tam cca 200, v 2 sprav reefugium a po 3 tyzdnoch daj zive kamene a kaulerpu do 3 daj odpenovac-stym nebdu vsetci suhlasit a tlacne cerpadlo ktore by malo mat obeh vody tvoje aq krat 10 tak to mam spravene ja aj niektory iny a neni preoblem
P:S ak sa rozhodnes pre tento system tak daj urcite do prevej komory bioballsi a nikdy!! opakujem nidky ich nemen lebo ja som tam mal najprv koralovku as po 3 mesiacoch som ju vymenil a tak sa mi teraz akvarko trochu zacervenalo no us sm nadavkoval antired - pripravok proti siniciam, tie budes mat aj ty na zaciatku pri nabehu oni ti po cca mesiaci zmiznu ale budes mat aj take chvile ze sa radsej na to aq nebudes pozerat ale to prejde :lol:
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Príspevok od používateľa drakken »

No vodu z RO by som za zdravú nepovažoval musel by si k nej mať mineralizačnú patrónu či tak niak sa to vola. Voda priamo z Ro je na pitie až pričistá.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

windman napísal:je vhodne aby som zacal s refugiom, aj ked tam nebudu hned koraly :?:
V podstate tam nic ine okrem refugia a komory s technikou ani nepotrebujes. A preco tam nebudu hned (=po zabehnuti) koraly? Vo vacsine ohladov su menej narocne ako ryby. Ked prestudujes forum a pochopis ich zakladne poziadavky, niet dovodu, preco by tam nemohli byt.
Používateľov profilový obrázok
windman
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 17 Júl 2007 11:45
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka

Príspevok od používateľa windman »

all: potreboval by som este radu ohladom cerpadiel, pomer cena/vykon/spolahlivost a hlavne hlucnost pre 250litrov objemu.

filter sa moze umiestnit hocikde (nad/pod akva), alebo je to jedno, resp zavisi aj na inych okolnostiach?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

ozvi sa na SS , mozme niekde na polhodinku sadnut a nakreslit to
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Nad, pod, vedla.... funkcne je to jedno, zavisi len na technickom rieseni.
Cerpadla - vytlacne asi Eheim compact + pre mensie AQ su tak akurat, nehlucne, spolahlive, trochy vyssia spotreba, cena podla vykonu cca do 100 eur. Na prudenie do AQ: Marea, Tunze nano stream.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"