Prvé more - zatiaľ na teoretickej bázi :)

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Prvé more - zatiaľ na teoretickej bázi :)

Príspevok od používateľa jantom »

Lukas nenhevaj sa co teraz napisem

Ja som zaciatocnik tiez ale morske aq je docela narocne hobby na $$$

Ak uz teraz chces setrit tak ja by som na tvojom mieste isiel do tohoto alebo by som zostal na tej teoretickej baze ;)
Prílohy
F0CADE1B-BEDC-4DDE-BF37-294002E5DBE4.jpeg
F0CADE1B-BEDC-4DDE-BF37-294002E5DBE4.jpeg (13.76 KiB) 1117 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Lukas.Akva
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Nov 2018 16:02
Bydlisko: Slovensko, NR kraj, NZ okres

Re: Prvé more - zatiaľ na teoretickej bázi :)

Príspevok od používateľa Lukas.Akva »

Jantom, nehnevám sa. Len mi povedz...
Je úplne to isté pozerať a zrovnávať nádrž za 1000 eur a nejaké doma vylepšené, dajme tomu 60L dennerle kde si doriešim a modifikujem podľa vlastných potrieb a predstáv filtráciu a vyjde ma to dajme tomu na 1/4 ceny toho kompletu?
Ved nie každý sníva o high ende... Niekoho viac môže tešiť tá cesta samotná ako len jej cieľ...
Učiť sa niečo nové stále... Som myslel, že sekcia tohoto fóra je určená na aj takéto otázky aké momentálne mám.

Lukáš
Príprava :arrow: prvé more :!: :!: :!:
jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Prvé more - zatiaľ na teoretickej bázi :)

Príspevok od používateľa jantom »

Lukas ten prvi set biocube 32 g cca 120 l stoji 350$ v europe nech max 400eur

su v tom LED aj return pump kupujes len skimmer a frcis :)
jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Prvé more - zatiaľ na teoretickej bázi :)

Príspevok od používateľa jantom »

tu je link na jedne typka co ma ten system

https://www.youtube.com/watch?v=_qUa7GFDLI8
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé more - zatiaľ na teoretickej bázi :)

Príspevok od používateľa lubotheone »

Da sa to aj jednoducho, ale musis presne vediet, ake koraly a ryby budes v tom mat.
Velmi pekne akvarko.
Neviem ci je Sanjay idealny priklad, ale pozri si video.
https://www.youtube.com/watch?v=55vgaYxv9tU
Používateľov profilový obrázok
Lukas.Akva
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Nov 2018 16:02
Bydlisko: Slovensko, NR kraj, NZ okres

Re: Prvé more - zatiaľ na teoretickej bázi :)

Príspevok od používateľa Lukas.Akva »

Ďakujem za video.
Moja predstava ideálna... Ktorá sa môže zmeniť nejakými názormi ale aj tak by som to skúsil.

AQ o objeme cca 30 až 60 L (max je 100L) ale rád išiel by som do toho menšieho, ak mi to skúsenejší potvrdia, že to nieje hlúposť.
Fauna a Flóra: živý kameň, živý piesok, nejaké LPS + Paguristes cadenati + Thor amboensis
Technika: ak by som bral do úvahy kocku tak by som dozadu vlepil priečku a spravil zabudovaný filter kde bude hneď aj ohrev, tzv. Skimmer by som vynechal na tak malý objem.

Ak to už zabehnem alebo lepšie povedané ustálim, tak sa môžem začať pýtať že či môžem a nemôžem vymýšľať.

Preto by som chcel ísť cestou že postupne kupovať veci, lebo ja mam čas a nechcem to kúpiť ako celok.
Príprava :arrow: prvé more :!: :!: :!:
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé more - zatiaľ na teoretickej bázi :)

Príspevok od používateľa lubotheone »

Mozno je to video trocha zavadzajuce, rozprava o tom jednoducho, ale ten chlapik ma 25 rokov skusenosti.
Akonahle tam zacnes davat nieco ine ako makkace, budes musiet ovela viac sledovat kvalitu vody, preto tam ma len makke koraly, ziadne LPS. Ked nemas ziadne skusenosti, siel by sm do vacsieho, 100l. Ono, to jeho "nano" malo tak 150+l. Uvidis sam, ake problemy budu s malou nadrzou, kolisanie parametrov, hlavne teplota v lete.

Skimmer by som urcite nevynechal, je to zaklad. Na tvojom mieste by som sa snazil kupit celok, aj tu na fore mas nejake ponuky. Takymto sposobom do toho aj tak nakoniec das viac, uvidis. Kazdy sa snazi veci nejak osulit, ale nakoniec, ak to ma aj vypadat, tak musis nieco zainvestovat...
Aby to nejak fungovalo, vyzeralo a bolo aj naozaj spolahlive, tak pod 1000e sa urcite nedostanes, toto nie je uplne lacne hobby :? .
akvarko
svetlo
cerpadlo
prudove cerpadlo, mozno
odpenovac
ATO
reverzka, mozno
... a si na 1000e a este nemas vsetko a uz vobec nie zivot v akva... Neboj, bude to uz len lepsie :mrgreen:
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Prvé more - zatiaľ na teoretickej bázi :)

Príspevok od používateľa Jarry »

K těm cenám - předělával jsem 2 sladkovodní akvária na moře. U obou jsem kromě čerpadel a odpěňovačů vše vyráběl sám. V obou případech jsem byl na 100Kč / litr objemu bez kamenů, písku, života. RO jsem už měl. Do ceny dále není započítané sklo a podstavec. Nedokážu si představit, že bych dokázal cenu ještě někde srazit. Možná na té technice, nakonec mám u obou akvárií vše Tunze, s Čínou bych něco ušetřil. Každopádně těch 1000 EUR na 100l bych také bral jako minimum, za které by to mohlo jít spustit, pokud nemáš nic, méně to určitě nebude.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Prvé more - zatiaľ na teoretickej bázi :)

Príspevok od používateľa Spongebob »

takový cenový nástřel....ale musíš sedět u prodeje a neotálet s případným nákupem. Dobrá věc za dobrý peníz se tu neohřeje.

Akva udělej právě spíš větší než menší ikdyž začínáš, pokud zvolíš kvádr tak třeba aspoň 50-60cm na délku.
Pokud kostku tak 45 nebo 50cm (měl jsem obojí) Výhoda kostky je že ti stačí většinou jedno světlo. Dost oblíbený je typu Mars Aqua, ale těch značek je mrak (AI,Radion,Kessil) který právě na 50cm stačí, 60 a víc už bys musel řešit něco většího-delšího. Světlo typu Mars Aqua 2000,-. Použité 1000-1500,-
Nevýhoda kostky rozložení útesu, kde zvolíš buď styl "homole uprostřed" a nebo "dvě pagody u řeky" :mrgreen: ...v kvádru se to lépe staví.

Když zajdeš do kvalitní akvaristiky s poptávkou na třeba 50x50x45 akva s filtrem v zádech a černým pozadím.. budeš rád když se vejdeš do 3000,- nejlevněji tak za 2500,- . Jasná výhoda je ve stavu, bude krásné a bez škrábanců. Dle tvých přesných požadavků na rozměr. Pokud koupíš z druhé ruky budeš na polovině cca, výhoda někdo to za tebe celé namyslel a pokud mu to fungovalo dobře, tak proč ne.

Do filtru když už bych ho dělal bych ten odpěnovač hodil...protože nevěřím že zůstaneš u poustevníka s krevetou pokud by sis fakt neudělal nějaký plivátko 30l. Čili budeš počítat s min. 10cm vnitřním prostorem v zádech co ti snese odpěnovač Tunze 9004 za 3500,- v základu, a nebo snad i 9001 za 2600,- asi nemá smysl vymýšlet nic jiného. Jetý opět za půlku.

Dál topítko + výtlačný čerpadlo dejme tomu 1000,-
proudovka 1000,-
sůl - malý kyblík Red Sea 600,-
písek: živý cca 7kg - 900,-
kameny: tady je to fakt různý, pokud dáš živý a kolik...dáme 1500 z druhé ruky,- jinak co kg tak 400,-
osmoza cca 2000,- set 75gpd.

Takže bez života cena za nové cca 15000,-

Pak už jen honíš stovky kdybys sehnal kde co někde levněji. Je to jak ti to píšu..už mám založené třetí nano v řadě, zkoušel jsem i bez odpěňovače..i se závěsným filtrem...s kanystrovým..nové věcy, staré.. :)
Co je u mě zatím nejlepší verze je opravdu akva s přepadem, filtrem v zádech a Tunze 9004. Jedno světlo, jedna proudovka na útes, hladinu čeří nasměrovaný výtlak.. do výtlaku doplňovačku odparu a neřešíš.. Jednou za 14dni měním vodu, měsíčně Phosex na fosfáty. Jednou za tři měsíce smáčený zeolit. Ve filtru mám ještě cca 1,5L siporaxu a pár živáků jako biologickou filtraci. Toď vše asi odemě.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
Lukas.Akva
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Nov 2018 16:02
Bydlisko: Slovensko, NR kraj, NZ okres

Re: Prvé more - zatiaľ na teoretickej bázi :)

Príspevok od používateľa Lukas.Akva »

Ahojte.
Po prelustrovaní rôznych fór po internete ohľadom reef akvárií dávam info o základnom pláne ako bude vyzerať moje akvárium už konkrétne.

Akvárium bude maximálne 20L (fluval spec 3 alebo 5 alebo diy varianta).
Týždenne budem meniť od 20 do 50% vody, podľa vitality akvária.
Kamene chcem živé, myslím že do takéhoto objemu pôjde skôr o jeden väčší a k tomu prípadne jeden/dva menšie.
Substrát nebude.
Hlavná dominanta akvária by mohol byť Green star polyp.
Čo som videl a čítal, velice ľahko udržiavatelný a dosť rýchlo sa rozrastá...chcem aby mi pomocou neho za rástlo dno a aj zadná stena akva.
Následne by som uvažoval čo by som tam zakomponoval ďalej.
Zo živočíchov nemám žiadnu predstavu zatiaľ. Chcem skúsiť ako to bude fungovať bez nejakej záťaže na systém.
Otázky na vás:
Aké svetlo nad takto malé akva?
Aká pumpa do zadnej steny?
Zloženie médií filtra, čo sa u vás osvedčilo.
Vďaka

Lukáš
Príprava :arrow: prvé more :!: :!: :!:
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Prvé more - zatiaľ na teoretickej bázi :)

Príspevok od používateľa Jarry »

U takového projektu bych to asi zkusil zcela bez filtrace, živák, malé proudové čerpadlo, světlo nějaké levné z číny. Jinak bych dal do takového objemu asi maximálně nějakého hermita.
Používateľov profilový obrázok
Lukas.Akva
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Nov 2018 16:02
Bydlisko: Slovensko, NR kraj, NZ okres

Re: Prvé more - zatiaľ na teoretickej bázi :)

Príspevok od používateľa Lukas.Akva »

@jarry
Tak či dám prúdové čerpadlo alebo vodnú pumpu. Ide len o zaručenie pohybu vody :wink:
Ďakujem za tip na živočícha, čo by si odporučil ešte z koralov?
Príprava :arrow: prvé more :!: :!: :!:
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Prvé more - zatiaľ na teoretickej bázi :)

Príspevok od používateľa Jarry »

Asi cokoliv měkkého nenáročného, co z toho hned nevyroste, Xenie, možná zoanthusy, nějakou Capnellu apod.
Používateľov profilový obrázok
Lukas.Akva
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Nov 2018 16:02
Bydlisko: Slovensko, NR kraj, NZ okres

Re: Prvé more - zatiaľ na teoretickej bázi :)

Príspevok od používateľa Lukas.Akva »

Aj tá Green star polyps?
Príprava :arrow: prvé more :!: :!: :!:
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Prvé more - zatiaľ na teoretickej bázi :)

Príspevok od používateľa Jarry »

Jo, asi klidně.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"