2000 litrový REEF v Badine

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

sľúbené nákresy, zelené rúry sú prívod vzduchu, červená je odvod a tyrkisová je odvod do rekuperačnej jednotky... všetky rúry sú plastové priemeru 110mm.

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Tomas772
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 10 Sep 2006 23:50
Bydlisko: Olomouc

Príspevok od používateľa Tomas772 »

Seš dobrej, jak si se vším vyhraješ. Zajímalo by mě, jaká bude finanční náročnost provozu energií (pokud nemáš vlastní studnu - úpravnu a vlastní elektrárnu) a chemie. Tady to nikdo asi neřeší - jak už tady někdo poznamenal - "vítejte v klubu milionářů", ale pořiď si něco a za dva roky zjistíš, že při současných cenách energie to bude náročný. A to se ani neptám na pořizovací cenu celku. Nejsem chudák, ale právě proto asi každou korunu obrátím a už rok sbírám informace na své, proti tobě ubohé, 1m3 aq, kde si chci na základě těchto inf. udělat většinu sám.

Ještě jsem se chtěl zeptat, jaké čerpadlo ti požene vodu nahoru, jaké máš převýšení a průměr hlavního výtlačného potrubí. A jestli je nějaká úměra mezi kapacitou čerpadla a objemem aq. Já jsem se díval na čerpadla Deltec kvůli převýšení více než 4m ze svého suterénu, kde bude filtr a kde budu taky chladit vodou ze studny - takový malý rezervoár. Díky
díky za trpělivost s zatím amatéry
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Kolko to cele bude stat radsej neriesim lebo by som do toho asi nesiel, dost z celkovej ceny vyriesim predajom sucasneho aqua a tiez plno techniky uz aj tak mam. a co sa tyka RUNNING COSTS cize ceny za prevadzku tak tu verim ze budem mat lacnejsiu ako v sucasnosti a to preto ze nam elektrarne daju daleko lacnejsiu tarifu ako mame teraz.

Samozrejme to nieco bude stat ale ked si vezmes ine hoby tiez nieco stoji a uz len taka blbost ako keby som bol zavysli fajciar tak ma fajcenie mozno vyjde drahsie ako mat takuto reef nadrz a preto nefajcim :-)

co sa tyka navratneho cerpadlo tak to uz mam je to Iwaki MX400. Jednoznacne najlepsie riesenie. Deltec ma velmi slaby vytlak do 4m ti spravy mozno 2-3 tis. l/h to je nic Iwaki ti spravy v pohode cez 14 tis. l/h. samozrejme bavíme sa o čerpadlách do 1000 eur.

priemer výtlačného potrubia na čerpadle je 40mm aspoň sa mi zdá ale ja ho asi budem redukovať na 32mm.

držím palce a nech ti to vyjde s tým tvojím reefom, stojí to za tú námahu a peniaze
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Jak máš vyřešené nasávání z garáže?.... nebojíš se emisí v bytě.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Príspevok od používateľa amsi »

moguai napísal:Jak máš vyřešené nasávání z garáže?.... nebojíš se emisí v bytě.


Čti pořádně a neřeš už řešené,nebo neřešitelné!!!
simon
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 135
Dátum registrácie: 02 Jan 2008 19:59
Bydlisko: Valasske Mezirici

Príspevok od používateľa simon »

Mas to perfetne vsechno promyslene a promakane, klobouk dolu. Take uvazuji jiz delsi dobu o vymene sve 5-tilete nadrze (400 l) za neco vetsiho, ale jen tak max.1200 litru. Mam v tvem uzasnem projektu inspiraci.
Tomas772
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 10 Sep 2006 23:50
Bydlisko: Olomouc

Príspevok od používateľa Tomas772 »

Souhlasím zcela s tím co říkáš ohledně provoz. nákladů i s tím co říká SIMON, že to máš promyšlené a získám u tebe inspiraci = ušetřené peníze. Je pravda, že kdejaký hloupý kuřák a hospodský povaleč nebo konzument alkoholu (já nejsem ani jedno) vydá za svoje zlozvyky víc než je provoz reefu, asi je třeba se na to podívat z této stránky. Ale aspoň zhruba náklady na chemii nebo způsob dávkování chemie na tvé 3 m3 bys mohl velmi stručně uvést. Ale i když to bude hodně samozřejmě mě to neodradí, spíš jen tak pro zajímavost. Díky
díky za trpělivost s zatím amatéry
Tomas772
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 10 Sep 2006 23:50
Bydlisko: Olomouc

Príspevok od používateľa Tomas772 »

Ještě jsem zapomněl, kde se dá tady u nás, nebo jinde IWAKI koupit? jak je na tom s hlučností při takovém výkonu, já ho budu mít v suterénu, ale i přesto mě to zajímá. Díky
díky za trpělivost s zatím amatéry
simon
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 135
Dátum registrácie: 02 Jan 2008 19:59
Bydlisko: Valasske Mezirici

Príspevok od používateľa simon »

Tomas772
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 10 Sep 2006 23:50
Bydlisko: Olomouc

Príspevok od používateľa Tomas772 »

Díky SIMON, taky jsem to potom našel, jen doufám, že mají snad nižší ceny než na nějakém německém intern. obchodě - tam se to pohybovalo kolem 650 - 800 eur, v Americe 600 - 800 USD - to je sen, škoda, že nejedu do Chicaga. No nic, kvůli záruce a tak je asi lepší český dodavatel a podle toho co jsem četl je to čerpadlo asi nezničitelné průmyslové, žádná dětská hračka a za to se platí. Jen by mě zajímala ta HLUČNOST. Díky
díky za trpělivost s zatím amatéry
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Tomas, Iwaki ti zoženie Pepin za super cenu lepšie nezoženieš ani na nete, pokiaľ k tomu prirátaš poštovne tak určite nie. ochladne chemikálii v novom systéme tak tam s balingom moc nerátam. možno s ním začnem ale ako budu koraly rásť a bude ich pribúdať rátam s dosť veľkým a určite RIADENÍM, Calcium Reaktorom a tiež s Kalk reaktorom. Najväčšia položka na údržbe po elektrike bude soľ. Tej mám v pláne minúť tak do 20kg mesačne. čiže jedno vedro na mesiac.

Ostatná chémia ako stopové prvky, Jod a stroncium rátam do 1000 sk mesačne všetko spolu. Pri pravidelných výmenách vody to budú veľmi minimálne dávky.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Tož, Adrian vše předběžně pořešil už dávno, rozebíral tuto problematiku i na podzimním setkání, rozebíraly se nejen možnosti vhodných čerpadel, ale i otázky odtahu odparu z nádrže, temperace atd. Dlouhodobé cílené plánování přinese stovky otázek a na ty se musí hledat jednoznačné odpovědi.
Taky řeším problém 2x 1300 litrů v obýváku a majitel domu (mimochodem statik, který tento obor učí na VŠ) mi nabídl jiné řešení, "pouze" až 1x 4500 litrů. Už se to pomalu rýsuje, filtr bude v dvojgaráži pod obývákem , vodu do akva požene třístupňové kyselinovzdorné čerpadlo od firmy Hermetic (při 4 m výtlačné výšky v reálu přes 600 litrů minutově s třífazovým motorem 3,2kWh, hluk 52dB v garáži zatím neřeším; 4 výtlačné větve budou osazeny 2x 2 solenoidy s bezpečnostním by-passem, v nádrži nebude jediné čerpadlo :lol: (jen 4 trubky DN 63 a vyústění by-passů).
Tomas772
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 10 Sep 2006 23:50
Bydlisko: Olomouc

Príspevok od používateľa Tomas772 »

Proboha, to je víc než moje čerpadlo ve studni na celý dům i s bazénem a zavlažováním zahrady.
Jinak děkuji Adrianovi za odp. a Rybkovi taky. Mě ale dispoziční řešení obýváku, byť je velký, nedovolí větší aq než 215x70x70, tedy kubík, tak se logicky ohlížím po úměrném čerpadle na 4-5m výšky. Ale díky za nasměrování na IWAKI, mají široký sortiment výkonů pro každého.
díky za trpělivost s zatím amatéry
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Rybka má pravdu napremýšľal som sa dosť a to stále ešte veci upravujem, s takto veľkým akváriom je treba počítať nielen s akvaristikou ale aj s desiatkami ďalších odborov. kde vzduchotechnika je je len jednou z nich.

Treba mať dokonalú výmenu vzduchu nad hladinou, čo si myslím je základom úspešného reefu a možno aj odpoveďou mnohým na otázku prečo mi nejdú tvrdé koráli keď mám všetky hodnoty vody v poriadku? odpoveď znie že všetky asi nie... :lol:

1 - Rozmery a umiestenie na prvom mieste
2 - Rozvody elektriny som mal premyslené už dávnejšie,
3 - nasledovala statika a stavebné úpravy,
4 - potom to bolo potrubie a návratné čerpadlo,
5 - ďalej som riešil odvetrávanie vlhkého a horúceho vzduchu nechcel som
dopadnúť ako v byte kde v zimnom období ani nevidíme cez okná kôli zaroseniu a to nehovorím o neustálom boji z plesňou.
6 - potom to bol stojan ktorý musí vydržať ďesaťročia
7 - Osvetlenie a fitrácia
8 - rozhodnutie mať Bare Bottom čiže holé dno bez piesku v hlavnej nádrži. Rybka prišiel na výhody tohoto už dávno :lol: čo už každý sa stále učíme

ešte stále nad všetkým rozmýšľam a veci mením / za jazdy / napríklad stále uvažujem nad umiestením refugia nad hlavnou nádržou aby voda stekala do hlavnej nádrže bez pomoci a všetok planktón a život nebol zabitý lopatkami čerpadla, no som veľmi obmedzovaný priestorom, takže stále toto nemám uzavreté...

Čo sa týka čerpadiel vo vnútri akva, to čomu sa Rybka v jeho projekte (apropo paráda a držím palce, veď pokeciame na stretku už čoskoro) snaží vyhnúť som zamietol kôli otvorom v dne alebo stenách hlavného akvária neviem si totiž predstaviť haváriu ako napr. prasknuté tesnenie v otvore len 20 cm od dna, riešiť takýto problém som sa všemožne snažil vyhnúť a preto sú v mojej nádrži otvory len v prepadoch a hlavná nádrž môže začať tiecť len cez silikónové spoje, ktoré si myslím budú mať trvanlivosť cez 10 rokov v pohode.

no je toho veľa, veľmi veľa čo treba poriadne premyslieť....
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Vstup 4 trubek do nádrže bude přes horní hranu nádrže se zdvojenými jednocestnými ovzdušňovacími klapkami na ovzdušňovacích komíncích, přeliv z nádrže bude taktéž externí přes hranu - žádné vrtání a snižování pevnosti dna (rozměry dna 320 x 170cm), výška nádrže 85 cm, výška vodního sloupce 75 cm. Podlaha bude vystužena nosníky v garáži. Lepit se bude namístě, stěhování skel bez problémů z ulice domů dveřmi po demontáži dvou prahů :lol: . Polokapotáž s nucenou cirkulací vzduchu s využitím stávajících průduchů ve spíži, kde bude i by-pass klimatizační jednotka pro horké letní dny (výhoda panelákové kuchyně o rozměrech 6,5 x 4,4 m). Filtrační jednotka bude složena ze tří upravených IBC kontejnerů ("Vertexy"), každý o objemu 1000 litrů. První bude vyřezaný a upraven jako sedimentační, druhý bude uzavřený s nástavbou doplněný injektorem (takový drobeček odpěňovač) a třetí bude sloužit jako vyrovnávací čerpací jímka. Tímto řešením ušetřím nemalou částku investic, kterou pak mohu použít na nákup čerpadla.
Už jsem chtěl začít, ale manželka rozhodla jinak, druhé auto v domácnosti je důležitější :roll: (teda abych nemusel jezdit do práce sockou s rumuny a mongolci a stíhal vyzvednout syna ze školky)
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"