Čína Led svetla - zkušenosti a doporučení

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Čína Led svetla - zkušenosti a doporučení

Príspevok od používateľa shark »

Zdravím. Chtěl bych tímto oslovit všechny ochotné co mají vlastní zkušenost, aby se případne podělili o onfomace o použitém svítidle a zmínili případné - a +
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Čína Led svetla - zkušenosti a doporučení

Príspevok od používateľa kominík »

led mars aqua 165w : mínusy - jsou slyšet lehce ventilátory,ale jdou vyměnit 2ks
max . výkon jen 103 W

plusy - cena ,barevné spectrum
svítí slušně - korálky se vybarvují do původních barev
z hnědé na modrou ,hnědé na růžovou začátek proměny za 14 dnů po instalaci 4 ks světel,ale budu přidávat v úterý ještě dvě ,zatím se mi to zdálo dost málo osvícené v krajích nádrže na 80 cm málo :) ,tak uvidím jak to bude potom - finál bude asi 7 ks ,ale přidávám postupně i výkon ať to neodpálím ,hlavně lps
za mne doporučuji koupit při poměru cena - výkon - očekávání ,samozřejmě jsou lepší světla,ale na mé akva o pár desítek tisíc dražší :evil: :lol:
třeba má někdo jinou zkušenost - jen můj postřeh :wink:
shifti powers
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 02 Sep 2012 09:06
Bydlisko: žilina

Re: Čína Led svetla - zkušenosti a doporučení

Príspevok od používateľa shifti powers »

životnosť max 2 roky potom to stráca intenzitu a spaľujú sa diódy prípadne prepaľujú kontakty . Jeden modul som vyhodil po asi dva a pol roku a druhý má cez 3 roky ale oproti novému modulu svieti asi o polovicu slabšie . Stále je to ale najlacnejšie svietenie. To je moja skúsenosť .
Používateľov profilový obrázok
Myšák
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 06 Dec 2013 14:41
Bydlisko: Jihlava

Re: Čína Led svetla - zkušenosti a doporučení

Príspevok od používateľa Myšák »

Kupoval jsem použité, svitim ho už rok a půl a zatím bez problému :-)
Jen snad ta hlučnost, ale to se dá jednoduše vyřešit výměnou větráku, doporučil bych Noctua, skoro bezhlučné :-)
Za mě rozhodně doporučuju za poměr cena / výkon
Jihlavská 100 -> 165
viewtopic.php?f=64&t=12064
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Čína Led svetla - zkušenosti a doporučení

Príspevok od používateľa kominík »

a proto pojedu na cca 70 - 80 % výkonu,aby se ledky stačily uchladit a vydržely co nejdéle ,raději světlo navíc než jet na max.
světla co jsem měl před tím 3 x 150 W, tak jsem musel mít doplněny t5 4 x 80 W , výměna trubic max rok - cca 800 W/hod
teď 7 ks světel cca 500 W/hod bez t5 a výměny trubic a menší spotřebou

úspora cca 3 kW denně za rok 4.400,- Kč
výměna trubic po roce 2000,-Kč
návrat investice cca 2,5 roku - světla mě stály 15.500,-Kč

kdybych si objednal značkové - jak dlouho vydrží ony ? pořizovací cena :shock:

Jinak kdo by se chtěl mrknout jak fungují číny ,stačí si lousknout Amsiho vlákno,není co dodat 8)
Robert-OV
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 203
Dátum registrácie: 14 Jan 2013 15:27
Bydlisko: Ostrava

Re: Čína Led svetla - zkušenosti a doporučení

Príspevok od používateľa Robert-OV »

mám mars 4x165W a cca před 2 měsíci jsem přidal ještě 2x300W , jedou od Nového roku bez problémů. Ventilátory vyměněny za tišší a na 165w jsem trochu popřehazoval barvy diod. Je to nejlevnější možnost osvětlení, zvláště velkých nádrží. Mě každopádně led nějak neoslovilo a vracím se k hqi.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Čína Led svetla - zkušenosti a doporučení

Príspevok od používateľa shark »

Zatim tedy zmíněny jen světla Mars, využívá nekdo i jine?🤔
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Čína Led svetla - zkušenosti a doporučení

Príspevok od používateľa VINTR »

Za mě čínské ledky a DYI světlo, cena/výkon/očekávání v kombinaci s TC420 nad očekávání. Prosvít to celou nádrž od kraje po kraj, nezapomenout zakrýt světlem. Výdrž ledek slušná nepřehnat to s votly max 9,6-7 V výrazně (dramaticky) prodlouří životnost ledek, na místo provozu na 70-80% :wink: .
Prílohy
WP_20190702_18_24_10_Pro.jpg
WP_20190901_21_02_32_Pro.jpg
canart
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 24 Nov 2009 16:55

Re: Čína Led svetla - zkušenosti a doporučení

Príspevok od používateľa canart »

shark: Vipar Spectra....v podstate ako Mars, ale maju len 1 kabel, hoci maju 2 kanaly a maju zabudovany casovac. Cize nastavis si samostatne biely aj modry kanal zapnutie/vypnutie a tiez samozrejme intenzitu svietenia v %. Zatial nemozem hodnotit, kedze len zabieham novu nadrz, ale co mne vyhovuje, je moznost vymenit si LEDky, ake chcem za ake chcem, ak bude treba (ako v kazdom takomto cinskom svetle).
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 789
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: Čína Led svetla - zkušenosti a doporučení

Príspevok od používateľa maros002 »

Taky mám Mars aqua 300w, 2ks. Nádrž 160x60x60. A ještě mám v plánu 2 ks přidat. Ať nejedu na plno. Nádrž spska.
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Čína Led svetla - zkušenosti a doporučení

Príspevok od používateľa bradoo »

Tý, čo majú špičkový útes, doporučujú meniť T5 raz za pol roka. A vraj je to na 100% vidieť. Keď sledujem zahraničné vlákna s LED, menia to ako ponožky - vyjde nový model radionu a už staré predáva. Myslím, že úspech s pekným akroporovým útesom sa dá dosiahnuť s LED, len keď nebudeme čakať do konca životnosti a budeme meniť LED skôr. Po pol roku T5 je PAR ešte dostatočne vysoký, ale už to nie je ono. Takže predpokladám, že to nebude iba poklesom PAR. Tiež som narazil na zaujímavý názor, ktorý nahráva lacným čiernym skrinkám. Keď máte plne programovateľné, niekoľko kanálové svetlo a počas dňa viac krát meníte spektrum, koraly sa ťažšie sfarbujú, keďže sa musia prispôsobovať stále meniacemu spektru. Takže asi výmena po 2 rokoch? Problém, že si každý myslí ako má svetlo na 10 rokov poriešené.
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: Čína Led svetla - zkušenosti a doporučení

Príspevok od používateľa honcka »

Ono jde o to, že ty Mars Aqua nemají v sobě žádný pasivní chladič, ty ledky jsou tam přidělaný na normální plech
Obrázok
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: Čína Led svetla - zkušenosti a doporučení

Príspevok od používateľa honcka »

bradoo napísal: 02 Sep 2019 11:15 Myslím, že úspech s pekným akroporovým útesom sa dá dosiahnuť s LED, len keď nebudeme čakať do konca životnosti a budeme meniť LED skôr.
Většina LED má životnost okolo 50000 hodin (pokles svítivosti na 70%) tj pokud je cca 30% rezerva, tak s tím můžete svítit v pohodě 10-12let. Samozřejmě se musí adekvátně chladit, ideálně, aby teplota na pasivním chladiči byla max 60 stupňů, ideálně okolo 50.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Čína Led svetla - zkušenosti a doporučení

Príspevok od používateľa bradoo »

Mám v pivnici robené 6 kanálové LED svetlo plne programovateľné ( blesky a podobné sprostosti). 12 spektier LED. Pasívny chladič 170x40cm teplota max 50 stupňov. Napriek tomu svietim s HQI. Niekedy sa pohrávam s myšlienkou že ho prerobím - najmä po objavení studenej bielej LED s CRI 97 a širokospektrálnej červenej LED (modrá s červeným luminoflorom). Keď budem vidieť špičkový útes s 6-7 ročnými LED, dám sa do toho :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Čína Led svetla - zkušenosti a doporučení

Príspevok od používateľa VINTR »

Led 6-7 let nevydrží. dochází k degradaci všech částí plastového usazení a průhledného gelu, který tmavne. Nejprve ti odejdou UV led cca 1 rok (gel zčerná) sice svítí, ale není to ono. Po pár letech ti zkřehne i ten plast na ledkách a jsi rád, že to svítí. Takto je to a 10W čipech. U tech profi to bude obdobné.
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"