150L (BB) by KVAKO

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
skykvako
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 21 Okt 2012 21:31
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 150L (BB) by KVAKO

Príspevok od používateľa skykvako »

Jasne .. je mi jasne ze to svetlo bude pocut aj tak ... a celkovo tomu hluku sa neda uplne zamedzit ... zato by som co najtichsie. Planujem mat aqua hned vedla sedacky v obyvacke tak zato chcem aby nerusilo ... na druhu stranu s tym pocitam ze tam bude pocut vela veci ci uz zblnkot vody, odpenovac, svetlo ... tak idem mi len o to aby to v sucte nebolo hlucne. Ale asi pojdem do toho svetla 100w s ventilatorom ... nech tam je daka vykonnostna vola. A hlavne paci sa mi ta plna programovatelnost.
150L - Radion XR15 Pro G5 - Tunze 9004 - Siporax - Rowaphos - newa 800l - Jebao OW-25
Používateľov profilový obrázok
skykvako
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 21 Okt 2012 21:31
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 150L (BB) by KVAKO

Príspevok od používateľa skykvako »

No po dlhsej dobe ale predsa sa to podarilo zrealizovat a akva uz od nedele bezi.
Je to sice suchy start ale kamene som luhoval tak snad nebudu problemy. Podarilo sa mi zohnat aj cca 30L vody z fungujuceho akva.
Vo filtri mam biomolitan, 2L siporaxu, a rowaphos. Odpeňovač Tunze 9004 a navratove ceradlo newa 800l.
Len mám otazku na druhy deň je voda mierne zakalená a za 24h sa to nejak nezlepsilo. Mohla to sposobit voda z ineho akva ? Pripadne cim je to sposobene a co to odstrani .... mam pridat uhlie na par dni ?? Alebo to vytaha odpenovac ?
Nahrám aj foto ale az doma ... z mobilu mi to nejde
150L - Radion XR15 Pro G5 - Tunze 9004 - Siporax - Rowaphos - newa 800l - Jebao OW-25
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 150L (BB) by KVAKO

Príspevok od používateľa Jarry »

Voda může být mírně zakalená celkem dlouho, já měl při posledním zakládání mírný zákal určitě pár týdnů, nijak jsem to neřešil, časem zmizel. Uhlím asi nic nezkazíš, ale nečekal bych, že si poradí se zákalem.
Používateľov profilový obrázok
skykvako
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 21 Okt 2012 21:31
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 150L (BB) by KVAKO

Príspevok od používateľa skykvako »

Už som na PC pridávam aj foto novej nádrže ... beží 3 dni
Akva 1.jpg
Hneď prvý deň po napustení
Akva 2.jpg
O 3 dni neskôr
Tak snáď sa to zakalenie časom vytratí. Ale nechám si poradiť od Vás ak sa dá dáko vylepšiť filtrácia ... Mám 3 komory v zadu:
1: prepadový hrebeň, biomobitan, (ešte pridám vatu ale chcem spraviť núdzový prepad aby ma náhodou nevytopilo)
2: odpeňovač Tunze 9004, Ohrievač , 2L siporax, za 2 hrste koralovej drte :D
3: Návratové čerpadlo Newa 800L, Biomolitan, Rowaphos

Niekto mi tu radil dať odpeňovač do 1 komory ... Tak chcem vedieť váš názor na to .. mám tým pádom vynechať mechanickú filtráciu ... a bude iba pred návratovým čerpadlom ??? Čo je lepšie ??
150L - Radion XR15 Pro G5 - Tunze 9004 - Siporax - Rowaphos - newa 800l - Jebao OW-25
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 150L (BB) by KVAKO

Príspevok od používateľa Jarry »

Já bych tam bilmolitany, ani vatu nedával. Zákalu dej čas, když se v tom nebudeš vrtat, tak by měl zmizet sám od sebe :)
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: 150L (BB) by KVAKO

Príspevok od používateľa švíco »

Mořská akvaristika má jedno zásadní zaklínadlo.... "Trpělivost" ... :wink: :wink: 8)
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 150L (BB) by KVAKO

Príspevok od používateľa Spongebob »

Já mám Tunze 9004 v první komoře, ve druhé (nejširší komoře) mám dole pár živáků a nad nimi punčochy se siporaxem.
Vrch té druhé komory mám zakončenej lehce vatou a třetí komora výtlačný čerpadlo.

Co jsem vysledoval:
- Zanášením té vaty se mi zvedá hladina v obou komorách a tím se mění hladina u odpěňovače - což mě štve. Nicméně jí
jednou za dva dny propláchnu a jsem tam kde předtím.

- Odpěňovač v první komoře mi rozhodně nepobírá všechnu, nebo snad i většinu mech. nečistot. Takže pak se mi zanáší
pytlíky se siporaxem atd v té druhé komoře, což mě taky štve...to je třeba lepší u tebe kde ti to v první komoře zachytí
vata a druhá a třetí komora zůstává čistá. Já jednou za měsic tahám z druhé komory všechny sorbenty (nic hrozného dva
pytle siporaxu a jeden zeolitu) a prostě je propláchnu ve vodě co měním než ji vyleju do záchodu. Pěkný hnusy z toho
padaj.

- nedávat vaty atd. jsem tu četl Xkrát... nicméně když jsem ji neměl, nečistoty se dostávaly i do třetí komory a zanášely
vizuelně sací mřížku výtlačnýho čerpadla. Plus lítaly mi občas různý drobečky ve vodě.
- dal jsem vatu na vrch té druhé komory a čerpadlo se již nezanáší , v akva mi nic nepoletuje voda je krásně čistá...a
když tu vatu vyplachuji taky si nemyslím že by to všechno muselo končit v akva..

Chvilku jsem taky přemýšlel dát odpěňovač do druhé komory a tu první udělat tak aby zachytávala prvotní mech. nečistoty...ale zacpal bych si půlku druhé komory odpěňovačem a nevím jestli bych tam a jak všechno ostatní dal.
Asi i pro rybky kdyby padly do přepadu by to bylo lepší..takhle letí rovnou do filtru :)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 150L (BB) by KVAKO

Príspevok od používateľa Spongebob »

Kazdopadne zatim mi to az na neduh s cistenim funguje vyborne a asi do toho nebudu zatim zasahovat :)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 150L (BB) by KVAKO

Príspevok od používateľa Jarry »

Jasný, nemá smysl měnit něco, co funguje. Já do toho filtru skoro nesahám, jednou za půl roku vyndám a odvápním odpěňovač a jednou za cca 4 měsíce vyměním zeolit a phosex. Siporax jsem měl za rok a půl venku jednou a žádný bordel v tom nebyl, tak jsem ho zase vrátil :)
Používateľov profilový obrázok
skykvako
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 21 Okt 2012 21:31
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 150L (BB) by KVAKO

Príspevok od používateľa skykvako »

OK chalani dikes za cenné rady a postrehy.
Nechám to teda asi tak zatiaľ. Myslím teda odpeňovač v 2 komore. Mám ju 32cm x 11 cm .. takže sa tam zmesti ...len už mám pocit že tam zavadzia ohrievač .. tak keď tak ten dám do prvej ... a asi by to chcelo mensie vrecka na media ... lebo mam tie 2l siporaxu v jednom vrecku a ledva som to vytiahol :D on teda nieje 2 krat poddajny tak sa tam rozne prieci a ide tazko von ... ale zase raz za cas sa to asi bude dat vydrzat... skor ten ohrievač tam zavadzal ked som to tahal :D :D
150L - Radion XR15 Pro G5 - Tunze 9004 - Siporax - Rowaphos - newa 800l - Jebao OW-25
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 150L (BB) by KVAKO

Príspevok od používateľa Jarry »

Každopádně za mě by to chtělo nějak "oživit", jestli to byl komplet suchý start. Já bych tam dal nějaký pěkný čistý živák, klidně menší kolem 1kg. Asi bych klidně měsíc nesvítil a na můj vkus je tam hrozně moc písku, jestli to tedy není záměr. Snažím se držet vrstvu do 2,5cm, jen aby bylo pokryté dno.
Používateľov profilový obrázok
skykvako
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 21 Okt 2012 21:31
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 150L (BB) by KVAKO

Príspevok od používateľa skykvako »

Živý kameň tam určite plánujem ... len nemám zatiaľ cestu okolo dákej morskej akvaristiky a kvoli 1 kamenu sa mi nechce pretáčať. Keď som bol kupovať veci tak este som nemal nic pozapajane tak som zobral suche lebo zivy nebolo kde umiestnit. Ale ak by niekto v okoli BB mal 1 mensi kamen ktory mu zvysuje tak by som zobral :D
A s tym pieskom mas pravdu ... planoval som tak cca 3 cm vrstvu .. nechcel som uplne tenku ... potom to aj tak cerpadlo odfuka az na sklo ... teraz mam mozno 4 -4.5 cm ... tak odoberiem ... aby to nerobilo skazu.
Ale čo som rád tak to zakalenie zmyzlo za 2 dni ... teraz planujem doplnovac odparu ... lebo vo filtracnej casti sa dost rychlo meni vodna hladina a potom sa zle ladi odpenovac. Tolko zatial moje pozorovania
150L - Radion XR15 Pro G5 - Tunze 9004 - Siporax - Rowaphos - newa 800l - Jebao OW-25
Používateľov profilový obrázok
skykvako
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 21 Okt 2012 21:31
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 150L (BB) by KVAKO

Príspevok od používateľa skykvako »

Ahojte tak píšem Vám update.
Začal som cyklovať akvárko a teraz prichádza tá záľudná otázka ?? Môže sa zabehnúť akvárko za 3- 4 týždne ?? príde mi to skoro.

Začal som suchým štartom bez života a bez svetla ale živa voda z fungujuceho akva (cca 40L) ... Prvé 2 týždne som každý deň dal 2 kvapka Aquaforest Bio S bakterie
Po 2 týždňoch som pridal živé kamene (na ktorých boli aj 3 sinularie ... nechcel som ale dostal som ich v cene keďže je momentálne problém všetko dostať) tak som kvôli nim začal aj intenzívnejšie svietiť ... Samozrejme sa po chvíli objavila hnedá sinica, ktorá ale po týždni začala miznúť. Tak som premeral hodnoty a dostal som sa s PO4,NO2 a NO3 na 0 ... prišlo mi to skoro tak som skúsil pridať trochu mrazenej potravy a sledovať hodnoty vody.
Pridal som kúsok žiabronôžky a na druhý deň zase všetko na 0 .. tak som pridal aj 2 kvapky BIO S a dnes hodnoty zase 0. Znamená to že filtrácia už nabehla alebo sa to krmivo ešte len prejaví ??... cez víkend plánujem prvú výmenu vody a budem to ešte určite týždeň sledovať. Len ma zaujíma váš názor a vaše skúsenosti. Dik za každú radu
150L - Radion XR15 Pro G5 - Tunze 9004 - Siporax - Rowaphos - newa 800l - Jebao OW-25
Používateľov profilový obrázok
skykvako
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 21 Okt 2012 21:31
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 150L (BB) by KVAKO

Príspevok od používateľa skykvako »

Konečne som v sobotu pridal prvý život
2ks Klaun (ocellaris)
1ks sasanka (Quadricolor)
1ks Mandarin (viem ze je lepsie dat ho do lepsie zabehnuteho akvarka ale skusam tip z internetu tak snad sa chyti na mrazenu)
1 kreveta (lysmata amboinesis)
A skusil som aj
1ks Zoa
1ks Discosoma
1ks Euphyllia
20200629_194059.jpg
Parametre vody su:
NO2, NO3 a PO4 sa drzia na nule
KH 10,2
Teplota 25 °C
Salinita 1.024

Ale mám otázku na skúsených reeferov. Euphylia je od soboty ako som ju tam dal dost biedna. Včom može byť problém ??
20200629_190035.jpg
150L - Radion XR15 Pro G5 - Tunze 9004 - Siporax - Rowaphos - newa 800l - Jebao OW-25
Používateľov profilový obrázok
skykvako
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 21 Okt 2012 21:31
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 150L (BB) by KVAKO

Príspevok od používateľa skykvako »

Ahojte po dlhšom čase dávam malý update
Ale rozmohl sa mi tam takový nešvar :D :D (vid foto)
Nejaký tip riasy hnedej ktorá tvorí aj bublinky a nikde rastie sama a niekde na zelených chumačikoch rias
.... Chcem sa opýtať skúsených reeferov na overenú radu.... čítal som tu kadečo od počkania a nezasahovania až po rôzne prípravky, chcemiclean atd. Máte s tým niekto skúsenosť a čo vám osobne pomohlo ??
20200908_163454.jpg
20200908_163403.jpg
Inak má akva skoro 4 mesiace
Teplota 26
Salinita 1.024-1.025
NO2 - 0
NO3 - 0
PO4 - 0
Alkalita 8.2
CA- 425
MG - 1450
(merané salifertom)

Filtrácia :
1 komora: Biomolitan a vata
2 komora: Odpenovač,1L siporaxu, 0,5 L hrubej korálovky
3 komora: Biomolitan, rowaphos
150L - Radion XR15 Pro G5 - Tunze 9004 - Siporax - Rowaphos - newa 800l - Jebao OW-25
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"