Salinita

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Salinita

Príspevok od používateľa VINTR »

Ahoj Kominíku napsal si to pěkně..... Chtěl sem jen uvést to, že obyčejný refraktometr udělá stejnou službu jako ten vyšších přesností, protože hustota vody v nádrži může mít velký rozptyl a zbytečné je se honit na velice přesnou hodnotu hustoty vody. Nedělejme si to složitý už na samém začátku.

tomvec: teplotu neřeš u refraktometru, ten má korekci. Natemperovaný refraktometr změní teplotu té kapky na vlastní, takže je fuk jakou teplotu máš v nádrži.... a ikdyby to dělal hůře pořád je to ok. S tou solí máš pravdu, ale zacházíš už do moc velkých přesností, ten refraktometr to nepozná.... A u hustoměru budeš měřit vodu ve válci, ta bude mít 25°C teplota v místnosti je ti šumák.
Používateľov profilový obrázok
kany3
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 02 Jún 2013 15:21
Bydlisko: Moravská Třebová

Re: Salinita

Príspevok od používateľa kany3 »

Opravdu by mě zajímalo jak vlastně kalibrovat refraktometr...dlouhou dobu..pár let jsem kalibroval podle RO vody prostě na nulu a bylo..nedávno jsem koupil onen kalibrační roztok na 35 ppt,což je na pravo jestli se nemýlím a tam je tedy velký rozdíl s nulou z RO vody...Může mi někdo bez vtipů atd., říci jak je to správně..děkuji..
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Salinita

Príspevok od používateľa Jarry »

A je to kalibrační roztok pro refraktometr? Bacha na to takovej ten Hanna pytlík 35ppt není pro refraktometry, taky jsem se divil, co to ukazuje. Jestli máš přesnou váhu, tak si můžeš roztok namíchat - 3,65g kuchyňské soli rozpustit v 96,35 g RODI vodě. Měl jsem refraktometr kalibrovanej na 0 a tohle mi ukázalo přesně 35ppt, takže ok.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Salinita

Príspevok od používateľa VINTR »

kalibroval jsem na RO vodu a po použití kalibračního roztoku jsem se divil a bylo mi jasné proč mi jadernejka někdy strádá. Měl jsem 22-23 namísto 25-26.
https://www.morskeakvarium.eu/Morska-su ... 15-ml.html
Používateľov profilový obrázok
kany3
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 02 Jún 2013 15:21
Bydlisko: Moravská Třebová

Re: Salinita

Príspevok od používateľa kany3 »

mám kalibrační roztok na refraktometry od salifertu,ale oproti nule z RO je tam brutální rozdíl a já byl docela rozčarovanej v čem jsem ten život do teď máčel..a chtěl bych se konečně po letech dostat na správnou salinitu,bez nutnosti ipc testů..ale prostě nejsem si jistý..když míchám podle roztoku dost se mi zvedá CA..
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Salinita

Príspevok od používateľa VINTR »

Měl jsem hustoměr a než jsem ho rozbil ukazoval stejně jako refraktomet po kalibraci. Ten roztok je proste 35 PPT, to je 1,027. Momentálně držím hodnotu 26-27. Měl jsem 22-23 :shock:
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: Salinita

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Keby náhodou niekoho zaujímal test na ktorý som narazil:

https://fishlab.com/hydrometer/
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"