Salinita

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Selik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 25 Nov 2019 20:21

Salinita

Príspevok od používateľa Selik »

Dobry den. Prosim vas ma niekto skusenosti s tymito zariadeniami?

https://www.marine-aquatics.eu/hanna-sa ... ?ItemIdx=1


https://www.marine-aquatics.eu/hanna-di ... ?ItemIdx=1

Alebo su to vyhodene peniaze a klasicky refraktomer za 20-50e je istota?

Dakujem
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: Salinita

Príspevok od používateľa babajaga »

Ten prvý som mal objednaný, ale zrušil som to lebo dodávateľ mi povedal že až január. Podľa mna nie sú to vyhodené peniaze. Sak dá sa to kalibrovat pekne, pichnes do vody a hneď vidíš... vec vkusu asi 😀
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Salinita

Príspevok od používateľa tomvec »

Tady máš jistotu

https://www.morskeakvarium.eu/podle-vyr ... marin.html

ale refraktometr je v pohodě taky.
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Salinita

Príspevok od používateľa tomvec »

Fakt je, že ta první varianta vypadá pohodlně. Ale stejně to budeš muset kalibrovat.
Selik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 25 Nov 2019 20:21

Re: Salinita

Príspevok od používateľa Selik »

Dakujem velmi pekne.

Refraktomer alebo hustomer?
Používateľov profilový obrázok
jjencek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 125
Dátum registrácie: 05 Mar 2017 09:24
Bydlisko: Praha

Re: Salinita

Príspevok od používateľa jjencek »

Dobrý hustoměr je přesnější.

Mám oba, ale raději používám refraktometer - je to pohodlnější.

Jestli se rozhodneš pro hustoměr, klidně ti prodám můj.
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: Salinita

Príspevok od používateľa babajaga »

Ja som mal hustomer od grotech dlhé roky. Vždy som meral len s ním a akvária boli oka. Po cca 5 rokoch som zase spravil akva a meral podľa neho. Potom som dal Vodu nech mi pozrú na refraktomeri a mal som 1.028 a vždy som miešal na 1.025.
Teraz mam aj refraktomer tak meram už len s ním. Neviem ako sa to mohlo ležaním zabalené v pivnici rozladiť.
Ale počul som že ten od tropic marin je fajn. Dnes už nikto nič negarantuje 😀
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: Salinita

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Mám refraktometr za 300kč zakoupen před pár lety na ebay. Nedávno jsem vodu posílal do laboratoře a stále měří dobře.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Salinita

Príspevok od používateľa VINTR »

Pořiď si refraktometr a vybírej dle čitelnosti údajů (čím vědší stupnice, tím lépe, lépe se čte), nakalibruj jej na vodu z RO a máš jistotu, že když uvidíš na stupnici xx25, máš jistotu, že hustotu máš na 1 s hvědičkou :lol: . Časem sklouzneš k tomu (můj případ), že ani refraktometr nepoužíváš a vodu děláš od "oka", tzv. hrníčková metoda a refraktometr vytáhneš jednou za čtvrt roku...... :roll:

PS: hrníčková metoda spočívá v tom, že pravidelně měníš stejné množství vody a již výš, kolik hrnků máš dát.... a je to furt dokola. Jednou za čtvrt roku změříš a zjistíš.... buď OK, nebo hrnek při příští výměně ubereš nebo přidáš (24 - 26 je pořád OK, dle mě je ideál 25, ale to se tady nedočteš). Zde na Reef.sk je tolik bludů a nesmyslů, kterýma by se nikdo neměl řídit, dej si na to pozor. A pamatuj si, že v jednoduchosti je základ a sílá mořské akvaristiky (komerční a pře.ičaťelé metody jsou jen pro ........)
Kvizak
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 128
Dátum registrácie: 04 Apr 2018 09:39
Bydlisko: Liberec/Brno

Re: Salinita

Príspevok od používateľa Kvizak »

Rozbehl se mi refrakto (Čína)... hustomer jsem rozbil...:/ mel jsem 2 ruzne kalibracni roztoky... koupil jsem 3.... namichal si vodu s presne odmerenym mnozstvim soli... vsechno bylo uplne mimo (nahoru/dolu)... mozna chyba mezi zidli a klavesnici, ale nemel jsem na to nervy a koupil ten hanna salinity (ten prvni odkaz)... micham vodu v garazi, ono si to meri i teplotu a prepocitava salinitu... mam ho asi mesic a jsem happy...:)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Salinita

Príspevok od používateľa VINTR »

Já za 700 kč jsem taky happy. Nemyslím, že Ok je ten "nejdražší" refraktometr........ Je třeba si uvědomit v jaké přesnosti měření se potřebujeme pohybovat a jestli v nádrži mám 24, 25 a nebo 26 je úplně jedno jak mě, tak i korálům a rybám....... :mrgreen:
Vondra Miroslav
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 20 Sep 2006 21:44
Bydlisko: Velvary

Re: Salinita

Príspevok od používateľa Vondra Miroslav »

Ahoj mě přijde práce s hustoměrem mnohem jednodušší . Jednou ho zkontroluješ po koupi když ho přineseš domů ve vodě z osmózy která má tu správnou teplotu a pak už vždycky víš jak ukazuje . Když ti v tu chvíli ukáže o čárku navíc než 1.0 tak víš že při měření musíš čárku odečíst aby ukazoval co tam máš nebo přičíst to už je podle toho co ukáže hustoměr . Kalibrování refraktometru na vodu z osmózy není podle lidí kteří tomu rozumí ( ne podle mě )vůbec dobré kalibrovat by jsi měl na ověřený roztok co nejblíže tomu co chceš měřit . Jebání se s kalibrací? Levné neověřené refraktometry ? Zkuste se podívat na tenhle článek http://reefkeeping.com/issues/2006-12/rhf/index.php Ahoj všem a hezký nový rok Mirek
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Salinita

Príspevok od používateľa VINTR »

Pan Vondra výborný článek. Jen je třeba si uvědomit, že i dražší refraktometry pro běžné "domácí" použití budou mít stejné chyby v měření (jsou to měřidla s určitou přesností a nemůžeme od nich očekávat o řád až dva vyšší přesnost!). Pokud nebudeme pořizovat refraktometr určený pro jiné přesnosti, např. laboratorní tak i zde naměřená hodnota nebude vždy skutečná, ale bude o nějaký řád blíže skutečnosti a 100% bude mít stejné vady, které jsou popsány v článku, ale v menším pojetí...…, bude o nějaký řád přesnější. Ono i hustoměry trpí obdobnými problémy, zde nebude křivka tak rovná, ale bude se s největší pravděpodobností "vlnit". kalibrace na ro vodu je opět orientační...…
Podstatné je, jakou potřebujeme hustotu vody v nádrži! Ideální hodnotu jsem se zatím nikde nedočetl. I v tom článku je uveden celkem vysoký rozdíl (24 až 27), tak a vyber si, že "začínající akvaristo". když se zeptáš nikam se neposuneš :). Proto, je to jen můj názor, je jedno jaké běžné měřidlo pořídíš, všechny budou měřit na pendrek i ty hustoměry, zde je jediná výhoda toho, že se velice dobře odečítají.....(stupnice je velká, u refraktometru to tak dobře neodečteš). U hustoměru musíš dodržet pár věcí..... Měřit vždy ve válci, odečítat horní meniskus a hustoměr mít vždy čistý nemastný, bez prachu atd.. jinak je měření špatné..... Teplotu neřešme. Místnost, měřenou vodu i měřidla jsou vytemperované +- na 25°C. Nastavíš hustotu na 25 a máš jistotu, že jsi ve správném rozsahu, při kterém nádrž bude prosperovat. Pro úplný klid na duši je dobré si odvážit na kuchyňské váze sůl a namíchat vodu dle váhy a "víš" jakou hustotu máš a toto si změřit refraktometrem, hustoměrem atd...… a zjistíš odchylku měření.

Měřidla s vyšším řádem přesnosti budeš používat ověřovat jinak a samozřejmě se k nim budeš i jinak chovat...…. toť můj názor k měření hustoty vody.
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Salinita

Príspevok od používateľa tomvec »

Hezké, ale dvě věci:

1) ne každý má místnost vytemperovanou na stejnou teplotu, jako akvárium. V akváriu mám cca 25°C, v místnosti cca 21°C večer a přes den o něco méně.

2) vážit sůl a podle toho se řídit je možné tak u čerstvě otevřeného balení. Postupem času sůl absorbuje vzdušnou vlhkost a těžkne. Záleží sice na výrobci, jak moc, ale vlhne každá. Takze měření není od věci.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Salinita

Príspevok od používateľa kominík »

To Vintr : Zde na Reef.sk je tolik bludů a nesmyslů .............. :?: nechápu , byl čas kdy se poněkud zcestné příspěvky "takzvaně cenzurovali - třídili " ,aby v tom tady nebyl zmatek a teď je to zase špatně ,protože to nikdo nedělá - divíš se :wink:

Jinak k otázce - jestli to nebo ono ,vše je dobré jenom se s každou věcí naučit správně pracovat a jak má člověk hlubokou kapsu :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"