Red Sea 250

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa jantom »

Mozete poradit najlepsie filtration media pre ponozky please :)
Ja pouzivam : chemi pure v jednej, druhej Red Sea Carbon
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa lubotheone »

Ahoj, neda mi nereagovat, hlavne ked vidim, ze zijes v USA.
Mas tam najlepsie komunity reeferov, fora a obchody, takze v tomto trocha zavist :lol: .

Ale, zopar veci. Akvarko si mal startovat tak cca mesiac, najlepsie aspon prve dva tyzdne zhasnute, to uz je vsak jedno, kedze mas uz kupene aj koraly.
Tie koraly, podla mna zla volba, euphilie potrebuju celkom zabehnute akva s zivinami, budu ti zo zaciatku asi dost trpiet.
Ten trident si este mohol nechat v krabici a merat zatial rucne, zbytocne prachy za roztoky.
DOS je super vecicka na vsetko mozne, v buducnosti asi tiez dokupim ku mojmu apexu. Ale budes asi potrebovat dva, len zakladny balling potrebuje 3 cerpadla. Ak chces ist len na "two part dosing" bude zatial stacit.
K tej otazke, neviem naco ti je teraz chemipure, ale podla mna zbytocne, aktivne uhlie je teraz tiez zbytocne, je dobre ho davat, ked chces mat v akva mekkace a tvrde koraly, koli odstranovaniu chem. produktov mekkacov. Inac tam tiez nemusi byt nonstop. Ja osobne by som ta teraz nedaval nic.

Anglicky vies, tak sa mrkni na Markove youtube videa, maju na FB aj komunitu, fakt ti to pomoze kopec veci rychlo pochopit. V sobotu mava aj live stream.
https://www.melevsreef.com/

Toto by som zrusil hned na zaciatku (moj nazor):
Xenia
Green start polyp
A este moj nazor, nechcem nikoho urazit, viem ze je to tam zauzivane, ale ak mozes, nepouzivaj tie debilne americke nazvy pre koraly, ved tych latinskych nazvov nie je az tak vela a kazdy hned vie o com hovoris.

Spominal si prudove cerpadla, ked uz mas apex, skus od nich Wav, alebo Maxspect gyre s modulom pre apex. Ja mam nero5, su tiche a dobre ovladatelne, ale na buduce by som siel asi do gyre.
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa planescape »

Vyber tech koralu do zacatku neni uplne nejlepsi. A to jsem ti ja i psal, ktere by byly vhodne.
A zrovna jen ty Xenie a Pachyclavularia si myslim, ze ten zacatek ustoji nejlepe. A pokud je das samostatne a ne na utes, tak se daji drztet pod kontrolou.

Souhlasim, ze anglicke nazvy koralu radsi nee :)
jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa jantom »

lubotheone napísal: 05 Feb 2020 08:31 Ahoj, neda mi nereagovat, hlavne ked vidim, ze zijes v USA.
Mas tam najlepsie komunity reeferov, fora a obchody, takze v tomto trocha zavist :lol: .

Ale, zopar veci. Akvarko si mal startovat tak cca mesiac, najlepsie aspon prve dva tyzdne zhasnute, to uz je vsak jedno, kedze mas uz kupene aj koraly.
Tie koraly, podla mna zla volba, euphilie potrebuju celkom zabehnute akva s zivinami, budu ti zo zaciatku asi dost trpiet.
Ten trident si este mohol nechat v krabici a merat zatial rucne, zbytocne prachy za roztoky.
DOS je super vecicka na vsetko mozne, v buducnosti asi tiez dokupim ku mojmu apexu. Ale budes asi potrebovat dva, len zakladny balling potrebuje 3 cerpadla. Ak chces ist len na "two part dosing" bude zatial stacit.
K tej otazke, neviem naco ti je teraz chemipure, ale podla mna zbytocne, aktivne uhlie je teraz tiez zbytocne, je dobre ho davat, ked chces mat v akva mekkace a tvrde koraly, koli odstranovaniu chem. produktov mekkacov. Inac tam tiez nemusi byt nonstop. Ja osobne by som ta teraz nedaval nic.

Anglicky vies, tak sa mrkni na Markove youtube videa, maju na FB aj komunitu, fakt ti to pomoze kopec veci rychlo pochopit. V sobotu mava aj live stream.
https://www.melevsreef.com/

Toto by som zrusil hned na zaciatku (moj nazor):
Xenia
Green start polyp
A este moj nazor, nechcem nikoho urazit, viem ze je to tam zauzivane, ale ak mozes, nepouzivaj tie debilne americke nazvy pre koraly, ved tych latinskych nazvov nie je az tak vela a kazdy hned vie o com hovoris.

Spominal si prudove cerpadla, ked uz mas apex, skus od nich Wav, alebo Maxspect gyre s modulom pre apex. Ja mam nero5, su tiche a dobre ovladatelne, ale na buduce by som siel asi do gyre.
ahoj

Dakujem za odpoved a Pomona ;)

Prudove cerpadlo som uz kupil Vortech mp40 ale rozmyslam este na jednym


Ten chemi pure a carbon myslis ze mam dat uplne prec aj ked tam mam uz corals ?


A co odporucas dat do ponoziek ?


Ja viem dal som trident skoro Len som chcel vediet jak pracuje :)

Xenia a gsp su Iba male fragy nedam ich na utes
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa lubotheone »

Ked uz mas vortech, tak dalsie cerpadlo by som asi riesil tiez od vortechu. mozes ich potom pripadne kontrolovat aj apexom.

Ponozky nechaj prazdne, ak tam nebudes mat ryby, tak ti tam aj tak nebude mat co spinit.
Taka cista voda bude skor problem pre euphyllie, mozes ich krmit. Niektore zoantusy mozu mat tiez problem prezit v takej cistej vode. Kup si reefroids a bude to v pohode, pripadne aj nejake peletky pre LPS.
Ak izolujes tie xenie tak je to v pohode, tie porastu s reefroids jak trava.

Do sumpu by som dal co najviac kamenov, pripadne koralovky, aby sa ti co najskor osidlili zivotom. Ak mas uz nejaky zoznam ryb, co chces, tak kup prve kusy, najnenarocnejsie a neagresivne, aby neterorizovali buduce prirastky. Ja som dal ryby velmi neskoro a dovtedy boli vsetky koraly dost biedne. Skratka im tam musi niekto kadit.

S vymenou vody by som kludne pockal aj mesiac, nemas zatial preco menit.
jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa jantom »

Dalsia mp40 neni silne na 250 l ?

Praveze ja som pridal ryby par dni do zadu

2 clown
4 chromis
Diamond goby to je Docela divoka ryba robi bordel:)

Mam ten reef roids krmim ich kazdy druhy den

Este jedna otazka
Carbon reactor je dobre mat ci nie ? Zapinat ho iba na par hodin denne
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa lubotheone »

No, dve MP40 na 250l nie je malo, ale nemusia ist naplno, pripadne budes mat rezervu pri upgrade na 500l a ...l :D Ja som mal dve nero5 v 100l, samozrejme, ze nesli naplno, ale vedel som ze idem do 500l. Viem ze MP40 uz ide celkom do penazi.

Tie ryby mi nejak usli, sorry, tak len meraj parametre vody a budes vidiet ako sa meni obsah nusicnanov a fosfatov, na zaciatok si tam dal celkom dost ryb. Potom to mozu ustat aj tie euphyllie, len to akva je este fakt mlade a neustalene, musis mat dost bakterii a povrchu pre ne, aby si nemusel vymyslat so vselijakymi sorbentami.

Ten reaktor nemozes vypinat, ak mas v nom medium, musi ist nonstop. Ja mam carbon v sumpe len zaveseny v sietke, nie je to tak efektivne, ale to nevadi.
jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa jantom »

No ono to ide kompletene $$$ :D

Chcel by som mozno upgradovat na Red Sea 525 xl ale to dalekej buducnosti

Dakujem za tvoje odpoved fakt mi to dost pomohlo

V Augusta idem na Slovensko na dovolenku tak ak by si chcel mozem ti tu kupit Neptune dos

A este Jedna vec ja mam dos aj s Ddr ale to ddr sa vobec neoplati su to Len Dve nadobi s cidlami za 200$ a to este mi robi bubliny v hadickach musel som vymenit za tvrdsie

Este Jedno by ma zaujimalo do buducnosti

Ako casto menis carbon?

A co je najlepsie dat do ponozky ? Ja mam dve jedna ponozka a druhy plasticovi Pohar

Mam este davat tie vodicky biospora ( bacterie

Dik ;)
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa lubotheone »

To ze to ide do penazi celkom chapem, v lete som tiez kupoval apex a k nemu zopar modulov. siel som do LE verzie, to uplne staci. Videl som ze mas aj tie nadoby na roztoky, hmm, skoda penazi.

Nosit nic nemusis, nejakych gringov tam mam, co mi sem tam nieco poslu/prinesu :D

Ked dam uhlie tak ho necham aj mesiac, potom vymenim, nemenim postupne, jednoducho dam nove. Teraz som tam ani nic nedal. Ono, uhlie tam nemusi byt zas stale, pri absorbcii si nevybera medzi zlym a dobrym, sorbuje vsetko co okolo pretecie, preto to zas netreba prehanat. Ked ho tam nechas dlhsie, jednoducho sa nasyti a prestane sorbovat, nic ti z neho neunikne, neboj, ak by ti niekto tvrdil opak tak trepe.

Do ponoziek nedavaj teraz nic, aby si videl co to robi s vodou, ak mas miesto v sumpe tak ho naloz kamenmi, alebo koralovkou (do sietok).

Biospora su v podstate take probiotika co doplnaju bakterie, neviem ako dlho ich tam davas, ale kludne ich mozes spotrebovat, len ti budu stale ovplyvnovat parametre vody. Takze nebudes vediet ako na tom akvarko naozaj je, ale nicomu tym neublizis.

Pozri si tie Markove videa, ma temu takmer na vsetko.
jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa jantom »

Ja som daval tie bacterie dr Tim

Teraz Cele aq zacina hnednut vyzera to dost hnusne:)
Aj voda neni uplne clear je trochu mutna


V obchode som videl tak male live rock pojdem kupit a vsadim do sump.

Vcera som dostal clean crew a poslali mi kraba vsimol som si ako okusava zoas
Tak som ho dal do sump
Myslis ze ho mozem dat spat ?

Ked menis vodu robis cerstvu ? Alebo mozem byt aj mesiac stara.
Prílohy
0A1AC41E-3987-410F-9DD5-14C28DFFB7D4.jpeg
1161ACAF-C8B3-4FBF-86C7-B01115ABAD3A.jpeg
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa lubotheone »

Tie bakterie nepoznam, ak mas mutnu vodu tak to bude pravdepodobne z nich, pustil by som odpenovac na maximum, bakterie maju aj slusnu spotrebu kyslika, pozor na to.

Zrovna nejake live rocks z obchodu som nemal na mysli, nemas tam niekoho v okoli, co by mal doma kamene? Suche ti teraz moc nepomozu, ale neriskujes nechcenych navstevnikov. V USA su miliony reeferov, popytaj sa tam na fore.

Myslel som, ze CUC si vyberies sam, nie ze pride prekvapko?

Pozri na tuto stranku, https://www.garf.org/redslime.html
da sa u nich objednat osadka na riasy, mozu ti aj konkretne napasovat, co potrebujes. To je osadka co si poradi aj so sinicou.

Vodu zarabam novu hned ako vymenim, aby som mal v pripade nudze doma namiesanu, takze teraz ju tam mam uz od 15.1. cez tri tyzdne. Ak mas namiesanu cistu sol s RO vodou tak to nie je problem.

Nerozmyslal si do buducnosti nad Cheato reaktorom, na odstranovanie dusicnanov a fosfatov? Lepsi sposob ako nejake sorbenty a v reverznom rezime to bude aj vyrovnavat pH.
jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa jantom »

Aka znacka je podla tebe najlepsie ( reactor )

Dobre vediet mozno bude mat nejake zive kamene v obchode
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa lubotheone »

Hmm, napr. Pax Bellum, ale je sialene mastny.
Pacific sun si celkom ludia pochvaluju.
aj taketo nieco https://charterhouse-aquatics.com/shop/ ... e-reactors

skus pohladat
jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa jantom »

A co povies na Red Sea reactor ?

Odpenovac jak dám na plno mi pretečie

Už viem co robí vodu tak mutnou ryba menom diamond goby
Hádže veľa piesku na skaly zasípava koraly pneviem či sa ho zbaviť ale asi áno
Len teraz jak ho chytiť :)

Máš nejakú radu ?
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa lubotheone »

Toho gobiho myslis asi Valenciennea puellaris, Valencieny su slusni bagristi.
Netusim ako ho chytis, nikdy som to nemusel riesit. Neviem ci sa ti podari ho chytit pascou.

S tymi reaktormi ti moc neporadim, akurat sa tiez rozhliadam, do buducna by som siel do tohoto riesenia.
Doteraz som pouzival peletky, ale momentalne som ich vysadil, potrebujem zdvyhnut ziviny. Peletky vela ludi nemusi, ale fakt funguju.

Pri reaktoroch by som pozeral prioritne na riesenie svetla/chladenia a potom zbytok, kvalita prirub, fitingov, praktickost otvarania.

Ked ti preteka odpenovac pri plnom vykone a mas ho naplno otvoreny, tak potom ho mas asi moc hlboko.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"