1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa Jajo »

AF. 1kvapka na 100l


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa Jarry »

Máš měřitelné NO3? Jestli pořád jedeš peletky a všechny další vodičky, tak bych se nedivil, kdyby to jednoduše chcípalo hlady. Jestliže SPS nechcípají, ale blednou, mohlo by to na to ukazovat, ale v ICP testu PO4 máš. Osobně bych přestal do akvária cokoliv lít, nechal odpeňovač a krmil bych 3x denně, jedou mražené, jednou granule a pak řasu pro bodloky. Kolik tam toho mraženého dáváš?

Edit: jaká to byla Hanna? Podle ICP bylo PO4 docela dost, otázka je, jak je ta úroveň stabilní.
Používateľov profilový obrázok
kotala
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 08 Máj 2011 20:40
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa kotala »

Ty hodnoty z toho Lab testu jsou cca 7dnů staré (mezitím sem byl 4dny pryč, takže ryby nežraly) takže ty pelety to PO4 srazily (asi) a zároveň sem měnil obehove cerpadlo (Jebao 13tis mám na prodej a dával sem tam Jebao 20tis).

Měřil jsem to Hannou od Jirky Mayricha resp. měřil to on :D a taky NO3 (to bylo 2).
Fakt to bude o té stabilitě, najít nějaký střed, který bude +/- pořád aby to nelítalo nahoru dolů všechny různé hodnoty.

Budu referovat :-).. snad pozitivně :D

Edit: teď sem si něco četl o tom Jodu a přímo Pepin u produktu Red Sea Trace-Color píše:
"Komplex halogenů (jód, bróm a fluór). Halogeny působí buď jako antioxidanty nebo jako oxidační činidla v nitru měkkých částí a v slizové vrstvě korálů. Redukují vyblednutí korálů. V aktivním systému korálového útesu se tyto prvky rychle vyčerpávají z důvodu své vysoké oxidační schopnosti a ochotě k reagování ve vztahu k organickému materiálu. Jód a bróm jsou vázány v růžově zbarvených barevných bílkovinách rodu Pocillopora."
https://www.vhs-prevod.cz
https://www.oceanlife.cz On-line přenos 1000l reefu 24/7
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa Jarry »

Kup si krmítko a měň vodu, stabilita je základ, jestli to ty pelety umí sundat na 0, je to asi špatně. Hledal bych příčinu a řešení spíš tady, než v dalších vodičkách.. Celkem by mě zajímalo, jak se dostal jód na 0, pokud měníš vodu. On ani ten ICP test není neomylný
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa tragett »

Měřil sem mu to já, Hannou PO4 ULR, fakt sem naměřil nulu, opakovaně. Výsledek ICP testu je v rozporu s měřením.
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa VINTR »

tragett napísal: 24 Nov 2020 18:46 Měřil sem mu to já, Hannou PO4 ULR, fakt sem naměřil nulu, opakovaně. Výsledek ICP testu je v rozporu s měřením.
Srovnáváš nesrovnatelný. ICP s hanou?, úsměvné.... Uvědom si v jaké přesnosti je ICP test (to zařízení je oněkolik řádů výš) a jak funguje Hana.... pořád je to o zabarvení vody "kapkový test".
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa Jajo »

Pri ICP teste sa myslím zohrieva testovacia voda a tým sa rozpúšťajú aj baktérie vo vode, čo by mohlo viesť k vyšším hodnotám, ako pri kolometrickom teste.
Ale niesom si na 100% istý.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa tragett »

VINTR napísal:
tragett napísal: 24 Nov 2020 18:46 Měřil sem mu to já, Hannou PO4 ULR, fakt sem naměřil nulu, opakovaně. Výsledek ICP testu je v rozporu s měřením.
Srovnáváš nesrovnatelný. ICP s hanou?, úsměvné.... Uvědom si v jaké přesnosti je ICP test (to zařízení je oněkolik řádů výš) a jak funguje Hana.... pořád je to o zabarvení vody "kapkový test".

Reakce byla na Jarryho, ptal se jakou Hannou sem to měřil. Navíc koukám ze ICP měří přímo fosfor, to sem přehlédl, musí se to ještě přepočítat. Jako bych nic neřekl :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa planescape »

V tom MarinLab testu je výsledek jak pro P tak i pro PO4. Podle převodní tabulky Hanny ty hodnoty navzájem sedí.
https://www.hannainst.com/hubfs/006-fin ... uments.pdf
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa Jarry »

Mají tam P i PO4, čistou 0 se mi s tou Hannou 774 ještě naměřit nepovedlo, já bych opravdu asi hledal problémy v živinách. Krmit 3x denně, ať tam pořád něco je, jestli jdou ty peletky nějak utlumit, tak bych to udělal. Ale takhle na dálku samozřejmě těžko radit. V novém akváriu, kam jsem dával jako testovací Euphyllie a Tubiporu, mi taky trochu pobledly, trvalo možná 2 měsíce, než se jim vrátily barvy do normálu. A to jsem to krmil fest, ubral jsem až když nastoupily sinice :)
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa planescape »

Možná jsme úplně blbý, ale vždycky jsem si myslel, že bakterie, které v akvárku nějak podporujeme (pelety, vodka) jsou nitrifikační a denitrifikační. A které bakterie žerou fosfáty a co z nich dělají? Fosfáty přece spotřebovávají rostliny (řasy, zooxanthely).
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa VINTR »

[/quote]
Reakce byla na Jarryho,
[/quote]

nemyslel jsem to rýpavě, jsem chtěl uvést, že bych ICP nesrovnával s jakýmikoli "domácími testy". ICP je plynový chromatograf používaný v laboratořích....
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa Jarry »

planescape napísal: 24 Nov 2020 20:35 Možná jsme úplně blbý, ale vždycky jsem si myslel, že bakterie, které v akvárku nějak podporujeme (pelety, vodka) jsou nitrifikační a denitrifikační. A které bakterie žerou fosfáty a co z nich dělají? Fosfáty přece spotřebovávají rostliny (řasy, zooxanthely).
Peletky jestli se nepletu podporují bakterie, co "požírají" NO3 a částečně asi i PO4, pokud se akvárium dostatečně nekrmí, berou tak zooxantelám živiny, zvlášť když se to kombinuje s dalšíma bakteriema, řasou atd. Vždycky je potřeba nastavit nějakou rovnováhu a stabilní stav, sundat všechno na nulu nebude problém, ale ani žádoucí stav.
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa babajaga »

Keď dávaš “palivo” pre baktérie, tak stimulujes všetky baktérie. Fosforecnany sú veľmi dôležité pre život v akva, tak isto jak ostatne prvky, N, C...
Baktérie aj potrebuju k rozmnožovaniu po4, bez toho to nejde. Veľa ludi aj hneď pri zábehu tam hneď sype rôzne absorbery a vycuca všetko z vody skorej jak to majú šancu baktérie využiť...
Ono je toho veľa... :wink:
Veľmi veľa ľudí pridáva fosforecnany aj dusicnany. Lebo keď je dlhodobá nula všetkého, to môže byt cesta do vyhladovania.
To je ešte aj mladé akva.
Sám mam menší problem s nízkym po4, pri pridávaní po4 baktérie mi to dôkazu zhltnúť za chvíľu a držia si to blízko nuly. Ani by to nebol taký problem len no3 mam zase okolo 15 a nie je tam rovnováha. A bez po4 neklesne zase no3. Všetko spolu súvisí :D
Používateľov profilový obrázok
kotala
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 08 Máj 2011 20:40
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa kotala »

Zdarte.. tak aktualizuju info :-) (www.akvareef.cz - cam live 24/7)

1) Zkouknul sem na YT 52 Weeks with reef (problem se sinicemi) a tam přesně říkají, že když naměříš PO4 0 tak ti to žerou sinice.. takže místo vyndávání absorbentů, jsem je přidal (PhosOut, Pelety, Zeolit), tím seberu sinicim "žrádlo".
- dále sem nastavil na tom čínským světle přelepil červenou LEDku :D je zrovna na Channelu s UV a modrým, které potřebuju, takže než mi z číny dorazí náhradní LEDKy a já to přepájím, tak tohle řešení :D

2) Díky větší výměně vody (ca 20% 28.11) (dneska je 7.12) a následně pravidelně ca 8% týdně se všechny koráli roztáhli, sinice začla ustupovat, resp. nevytváří se tolik jako předtím.

3) No nicméně i přes hejty sem začal přidávat celý sortiment Bacto Blend (tedy ty jejich Color elementy, protože podle toho testu tam něco chybělo) - dokonce se mi začali spravovat korali, které sem myslel že už jsou kaput.

Včera měření:
PO4 - 0
NO3 - cá 15
Kh - 8,4
Teplota - 25
Ca - 400
Mg - 1400
Salinita - 1.023

A mám KRUPICÍÍÍ KUCÍ :D už sem se dočkal i já :D

No asi to není úplně ideální cpát tam všechno a pak to zase vylejvat výměnou vody, ale postupně to budu ladit.. přeci jen sem začátečník :)
https://www.vhs-prevod.cz
https://www.oceanlife.cz On-line přenos 1000l reefu 24/7
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"