Riasový filter Pax Bellum a podobné

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Riasový filter Pax Bellum a podobné

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Ahojte,
Chcel by som tu otvoriť vlákno k riasovým filtrom Pax Bellum a jemu podobné.
Tak budem rád, ak má niekto osobné skúsenosti, aby sa podelil.
Reefu zdar :D
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Riasový filter Pax Bellum a podobné

Príspevok od používateľa VINTR »

Nepoužívám přímo takto technicky ve válci, ale již několik let používám drátěnku ve filtru. Je to nezmar, k životu moc nepotřebuje světelné podmínky promine a za mě má dvě výhody, roste a je nenáročná (přírůstky se dobře vyhazují) a je to obrovská masa pro bakterky (lepší než všelijaký komerční materiály, opravdu zmuchlané dráty).
Přes tu masu mi to vše protéká zpět do nádrže. Na začátku mám ještě xénii, ta je také rychle rostoucí a přebytky se také dobře vyhazují - růstem snižuje také odpadní látky....

Jen takové doplnění k jakékoli filtraci: V dobře zajeté nádrži (osazené korálnatci - zajetá pár let) již filtr jako takový "postrádá" smysl, stejně jako sorbenty a jiné komerční prostředky zatěžující naši peněženku.

Nádrž:
https://www.youtube.com/watch?v=J0StuJbKqs4
Prílohy
WP_20200208_12_07_36_Rich.jpg
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Riasový filter Pax Bellum a podobné

Príspevok od používateľa Jarry »

Za celkem rozumné ceny (v porovnání s Pax Bellum) je vyrábí už i Tunze - https://www.tunze.com/en/products/catal ... foxober002

Mám s chaetem (jen v komoře ve filtru o objemu cca 10% akvária) zatím krátké, ale velmi pozitivní zkušenosti. Pod slušným světlem (na 30l komoru svítím LED čipy 10x 660nm red, 2x royal blue, 2x 420nm violet, 2x cool white - vše na 700mA bez regulace, výrobní cena světla bezpečně do tisícovky) to roste jako blázen, spotřeba živin je poměrně vysoká - už jsem musel řasu redukovat, abych jí v nově založeném akváriu uživil. Koukal jsem po řasových reaktorech, protože jsem se nebyl jistý, jestli těch 10% objemu akvária bude stačit a zatím si myslím, že by to dokázalo utáhnout celkem vysokou zátěž. Z komory ve filtru se to asi lépe sklízí, jeden z argumentů pro reaktor je to, že řasa v něm nevyužívá atmosferický CO2, ale osobně si myslím, že je to zcela zanedbatelný rozdíl. Svítím do filtru v noci a v akváriu (2 měsíce po napuštění) je pH stabilně 8,3.

Takže za mě pokud je ve fitru volná komora, odhaduju velmi srovnatelný výkon s reaktorem za zlomek ceny.

Na fotkách je vidět růst za 16 dní.
chaeto1.jpg
chaeto2.jpg
Používateľov profilový obrázok
Keram
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 17 Sep 2018 21:03
Bydlisko: Bratislava-Nove mesto

Re: Riasový filter Pax Bellum a podobné

Príspevok od používateľa Keram »

ja som mal v sumpe len take male 10l refugium..a chcel som ho rozsirit kedze to nebolo ani par percent objemu akva...kedze som nemal miesto tak som to pomocou cerpadla presunul do vedlajsej skrinky a urobil dalsie dva vo valcoch ktore som urobil s reaktora a grow-led pasikov...v kazdom mam iny druh riasy...v sumpe mam Caulerpa ..vo 1.valci cheato..a v 2.valci nejaku co neviem ani nazov....zatial to funguje dobre a ani cistenie raz za cas mi nepride zlozite... jediny zadrhel moze byt ze sa steny valca sem tam zanesu a svetlo sa casom horsie siri do valca...potom to treba precistit rozobranim.
IMG_4728.jpg
IMG_4721.jpg
reef 420L
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Riasový filter Pax Bellum a podobné

Príspevok od používateľa Marian Gross »

VINTR napísal: 08 Feb 2020 12:32 Jen takové doplnění k jakékoli filtraci: V dobře zajeté nádrži (osazené korálnatci - zajetá pár let) již filtr jako takový "postrádá" smysl, stejně jako sorbenty a jiné komerční prostředky zatěžující.
Ahoj nie si prvý, ktorý hovorí, že v zabehnutej nádrži v podstate biologickú filtráciu nahrádza samotná nádrž. Ja len celkom merozumiem, kde v reefe oblečením koralmi a porasteným riasami,... majú baktérie dosť aktívnej plochy na rozmnožovanie.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Riasový filter Pax Bellum a podobné

Príspevok od používateľa Jarry »

Asi je potřeba odlišit nitrifikaci a potom export živin (NO3, PO4 atd.). Pro samotnou nitrifikaci si myslím, že žádná extra velká plocha potřeba není (dokládají to i některé experimenty, co jsem kdysi četl ještě o sladkovodní akvaristice, ale princip bude stejný). A export živin zajišťuje chaeto (nebo obecně řasy) a koráli. Ve 112l nemám ve filtru nic, co by dokázalo snižovat NO3 a přesto mám v akváriu nulu i když krmím velkým množstvím mraženého denně, všechno vyžerou koráli. Asi hlavně měkké a LPS, zatím nemám moc zkušenosti se spotřebou NO3 v akváriu bez měkkých, ale hrozně se mi líbí na chaetu to, že mohu jeho množstvím a dobou svícení regulovat spotřebu. Navíc to kromě toho svícení nic nestojí - těch 30W 12h denně to je do 500Kč za rok na 300l nádrž. Nezkoumal jsem to, ale předpokládám, že různé peletky a vodičky budou dražší.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Riasový filter Pax Bellum a podobné

Príspevok od používateľa VINTR »

Marian Gross, zřejmě tuto funkci plní samotní korálnatci při jejich růstu (jakékoli korály) spousty hud a jiného co je v útesu to zřejmě taky pořeší....... Měl jsem prasklé DSB 2 měsíce oběh fungoval jen přes odpěňovač. Pak jsem znovu založil DSB, to se podle mě zatím stále zajíždí, ale NO3 a PO4 stále neměřitelné, prostě pořád stejné sorbenty jsem nikdy nemusel použít.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"