Paskovský malý útes

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

derata
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 19 Aug 2016 08:26

Paskovský malý útes

Príspevok od používateľa derata »

Ahoj, po kratší odmlce na poli akvaristiky, jsem se rozhodl pro znovuobnovení akvária a zvolit rovnou mořskou variantu.

Jelikož jsem co se týče mořské akvaristiky zatím nepolíben, rád bych využil toto fórum a zdejší ochotné uživatele k získaní cenných rad.

Zatím jsem ve fázi přípravy rozpočtu a plánování nádrže. Během toho studuji základní principy mořské akvaristiky.

Co se týče rozpočtu, tak zatím teprve zjišťuji bez čeho se neobejdu. Byl bych rád, kdyby případně kdokoli doplnil co mi chybí.

Akvárium bude o těchto rozměrech 150*h60*v55 zabudované ve skříni. Čelní a boční stěna bude z optiwhite. Mám cenové nabídky na různé varianty s výztuhami i zcela bez výztuh.

- Samozřejmě akvárium se stojanem + filtrace.
- Světla si vyrobím sám. Kopie Radion G4 PRO.
- Odpěňovač. Počítám s cenou na mé akvárium 15 000
- Čerpadla 10 000
- Dávkovací čerpadla mám vlastní výroby.
- Chemie. Zatím nemám představu co vše je potřeba.

Aktuálně řeším jak na přepad a byl bych rád, kdyby mi někdo oponoval můj návrh.

Jelikož bude akvárium zabudované ve skříni, tak bych přepad vyřešil přilepení na pravou stranu akvária, která bude pohledově skrytá. S čím si nevím rady, tak je:

- Průměr přepadových potrubí. Chtěl bych asi systém bean animal (minimálně to na něj připravit co se týče počtu otvorů). Myslíte že bude stačit průměr 32 nebo radši 40 mm? Návratové potrubí bych volil 32 mm.

- Jak velký přepad udělat a kolik cm pod hranou akvária by měl začínat hřeben? Udělat přepad po celé boční straně akvária nebo do boční stěny vyřezat zub a hřeben udělat třeba jen na 30 cm z celkové hloubky 60 cm? Hraje to nějakou roli?

Má lepení černým silikonem nějaké opodstatnění nebo je možné použit transparentní? Viděl jsem obě verze, ale nenašel jsem žádné pořádné porovnání.

Je možné mít hřeben posuvný a upravovat tak výšku hladiny?


Děkuji moc za všechny reakce.
Prílohy
prepad3.JPG
0.jpg
JaMalTan
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 17 Jan 2018 22:15
Bydlisko: Frýdek-Místek

Re: Paskovský malý útes

Príspevok od používateľa JaMalTan »

Hřebeny jsou posuvné, dá se s tím posunout o cca 1cm.
Budeš mít ve skříni nad akva větrání ?
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Paskovský malý útes

Príspevok od používateľa lubotheone »

derata napísal: 11 Feb 2020 20:10 Ahoj, po kratší odmlce na poli akvaristiky, jsem se rozhodl pro znovuobnovení akvária a zvolit rovnou mořskou variantu.

Jelikož jsem co se týče mořské akvaristiky zatím nepolíben, rád bych využil toto fórum a zdejší ochotné uživatele k získaní cenných rad.

Zatím jsem ve fázi přípravy rozpočtu a plánování nádrže. Během toho studuji základní principy mořské akvaristiky.

Co se týče rozpočtu, tak zatím teprve zjišťuji bez čeho se neobejdu. Byl bych rád, kdyby případně kdokoli doplnil co mi chybí.

Akvárium bude o těchto rozměrech 150*h60*v55 zabudované ve skříni. Čelní a boční stěna bude z optiwhite. Mám cenové nabídky na různé varianty s výztuhami i zcela bez výztuh.

- Samozřejmě akvárium se stojanem + filtrace.
- Světla si vyrobím sám. Kopie Radion G4 PRO.
- Odpěňovač. Počítám s cenou na mé akvárium 15 000
- Čerpadla 10 000
- Dávkovací čerpadla mám vlastní výroby.
- Chemie. Zatím nemám představu co vše je potřeba.

Aktuálně řeším jak na přepad a byl bych rád, kdyby mi někdo oponoval můj návrh.

Jelikož bude akvárium zabudované ve skříni, tak bych přepad vyřešil přilepení na pravou stranu akvária, která bude pohledově skrytá. S čím si nevím rady, tak je:

- Průměr přepadových potrubí. Chtěl bych asi systém bean animal (minimálně to na něj připravit co se týče počtu otvorů). Myslíte že bude stačit průměr 32 nebo radši 40 mm? Návratové potrubí bych volil 32 mm.

- Jak velký přepad udělat a kolik cm pod hranou akvária by měl začínat hřeben? Udělat přepad po celé boční straně akvária nebo do boční stěny vyřezat zub a hřeben udělat třeba jen na 30 cm z celkové hloubky 60 cm? Hraje to nějakou roli?

Má lepení černým silikonem nějaké opodstatnění nebo je možné použit transparentní? Viděl jsem obě verze, ale nenašel jsem žádné pořádné porovnání.

Je možné mít hřeben posuvný a upravovat tak výšku hladiny?


Děkuji moc za všechny reakce.
Ahoj, ten prepad sa mi paci, nerob ho zbytocne hlboky. Rury pod prechodkami sprav este so spojkami, aby si ich vedel pripane odpojit/otacat, moze sa to hodit, par krat mi to uz pomohlo. Vyska hladiny sa ti od zaciatkov zubov hrebena zdvyhne podla toho kolko vody dokaze cezen pretiect, teda, podla mnozstva privadzanej vody a dlzky hrebena. Pocitaj centimeter, alebo aj o dva, podla toho kolko vody tam chces privadzat navratovym cerpadlom. Tvoj objem bude cca 500l, tiez mam tolko. Zuby hrevena mi zacinaju asi 5cm pod okraj akva, vodna hladina 4cm, niekto by dal asi nizsie, ja mam ale pritok asi 1000-1500 l/h a staci to. Ak tam chces mat vlnobitie, musis ist nizsie :? .
Pri tvojom objeme ti bude uplne stacit pritok 25mm a odtok 32, ktory budes aj tak skrtit, zbytok bude poistka, napr. 32 a dalsia rura co bude drzat hladinu v prepade.
Mam cerpadlo jebao 7000l/h. pri 2m da mozno 5000l/h :?: a ide mi asi tak na 20-30%, takze asi tak.
Ked este nemas akva hotove, tak sprav urcite vyssie, pri sirke 60 cm by som siel aspon do 60 cm vysky, osobne by som pod 80cm uz nesiel. Mam to doma a da sa to bez problemov zvladnut (nie som ziadny dlhan), no a kazdy liter je dobry :D . Pri 80 cm vyske by si bol uz na krasnych 720l, porozmyslaj, aj ryby budu mat kde plavat. V mojom vlakne sice nemam nove obrazky, ale predstavu o vyske budes mat.

Pri rohovom akva by som uz tiez siel do transparentheho silikonu a urcite pri pouziti optiwhite skla. Netreba sa toho bat, dnesne silikony su uz uplne inde ako spred 10-15 korov. Ak budes mat akva zakrytovane tak by som siel do verzie s vystuhami, ocenis to pri odkladani si pomocok pri machani sa v akva :D.

Pri novom odpenovaci by som pozeral urcite aj blau aquaristic, vcera som ich obzeral, dobra kvalita, tiche, kompaktne a pre tvoje akva sa zmestis bez problemov pod 10000.
Cerpadla pri tvojom akva by som osobne dal 2 x gyre 350, pod 10000.

A to vetranie ries ako prioritu, vela ludi ti to potvrdi.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Paskovský malý útes

Príspevok od používateľa Jarry »

2 x gyre 350, pod 10000 mě zajímá, máš odkaz na nějaký obchod? Přijde mi, že to mají všude za stejné peníze - 469.00e / cca 12000Kč. Jinak souhlasím, asi bych je také použil.
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Paskovský malý útes

Príspevok od používateľa lubotheone »

Hmm, tak to som sa sekol, ani neviem preco som ratal cca 20czk:1euru, sorac. :oops:

ano mas pravdu, vsetci to maju za rovnaku cenu a neoplati sa to kupovat ani mimo eu, kvoli zaruke, ale za tie prachy to naozaj stoji, cena/vykon.

Ale pri tom odpenovaci som sa trafil. tu je jeden na 1000l akva.
http://www.aquareef.sk/odpenovace/scuma ... odpenovac/
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Paskovský malý útes

Príspevok od používateľa Jarry »

Jenže do 1000l znamená 1000l s měkkými a minimem ryb, pro tohle akvárim bych určitě bral ten 200 DC - nebo úplně jiný :)
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Paskovský malý útes

Príspevok od používateľa tomvec »

Kdosi tu psal, že přisávání vzduchu by mělo být dvojnásobek objemu akvária, aby to spolehlivě fungovalo.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Paskovský malý útes

Príspevok od používateľa Spongebob »

tomvec napísal: 17 Feb 2020 11:21 Kdosi tu psal, že přisávání vzduchu by mělo být dvojnásobek objemu akvária, aby to spolehlivě fungovalo.
Jojo tuším že Přemek Vintr. Tohle je tak na 300-400l. Osobne bych volil výkonější z druhé ruky.
Nabídky tu bývají slušné ;)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Paskovský malý útes

Príspevok od používateľa Jarry »

Mě se líbí výpočet, co má u svých odpěňovačů Tunze:
- měkáče, málo ryb, žádná redukce
- měkké + LPS, ryby: -40%
- SPS a málo ryb: -60%
- SPS a hodně ryb: -70%

Ten vzduch odpovídá hodnotě "do", 9410 má 600l/h a také uvádějí max. 1000l. U SPS a hodně ryb by to tedy bylo 300l.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Paskovský malý útes

Príspevok od používateľa Spongebob »

já tomu rozumím, ale víš jak to je... ze začátku ti všechno stačí...budeš mít přece jen měkáče a párek klaunů....a za rok budeš odpěnovač prodávat, protože ti těch 10 ryb a lps + sps neutáhne :D
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Paskovský malý útes

Príspevok od používateľa Jarry »

Spongebob napísal: 17 Feb 2020 12:14 já tomu rozumím, ale víš jak to je... ze začátku ti všechno stačí...budeš mít přece jen měkáče a párek klaunů....a za rok budeš odpěnovač prodávat, protože ti těch 10 ryb a lps + sps neutáhne :D
Jasný, doporučuju automaticky počítat s odpočtem 70%, proto jsem i psal, že ten dimenzovanej na 1000l bude asi málo :) Ale také doporučuju DC čerpadlo, aby bylo možné výkon stáhnout - aktuálně to docela využívám u nového akvária.
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Paskovský malý útes

Príspevok od používateľa lubotheone »

ja mam na moje 500l akva tiez odpenovac do 1500l, ale az tak tragicky by som to pri dnesnych odpenovacoch nebral, kopec faktorov ovplyvnuje efektivitu odpenenia. A tie ryby, no, ja budem mat v 500l 20 ks ryb, ale takej velkosti, ze dohromady nakadia tolko, co nejaka flavescenska, hepatak a parik klaunov. Treba tiez brat do uvahy, ake ryby tam planujes, koraly samozrejme tiez.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Paskovský malý útes

Príspevok od používateľa VINTR »

Zamlouvá se mi tento odpěňovač, bohužel se mi nevleze. Zajímavý je výkon na sání vzduchu při 30w, schválně najděte podobný v této cenové kategorii (s polovičním výkonem snad ano). Trapárný tipu regulace a měření průtoku vzduchu to má taky :wink: https://www.morskeakvarium.eu/Odpenovace/ATI/
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Paskovský malý útes

Príspevok od používateľa Jarry »

Papír snese dost, ale přečti si nějaké zkušenosti lidí, co tyhle skimmery mají.

Já jsem zatím moc spokojený s tím Tunze 9410DC, výhledově plánuju předělání 1200l akvária (zatím sladkovodního) na moře a tam by asi šel 9430DC. Za tu cenu mi přijde super, 9410DC jsem postavil do filtru, zapnul a odpěňoval. Zákaznický servis Tunze je také perfektní.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Paskovský malý útes

Príspevok od používateľa VINTR »

Je potřeba si to srovnat reference od uživatelů co ho používají k nezaplacení.
https://www.youtube.com/watch?v=kr-suMP ... =emb_title
https://www.youtube.com/watch?v=Y7M_YozW2yk
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"