Red Sea 350

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Red Sea 350

Príspevok od používateľa Plesky »

Po pár letech laborování se sladkovodním akváriem jsem se rozhodl pro mořské akvárium. Nejdříve jsem si myslel, že bych předělal stávající sladkovodní, ale po tom, co jsem sesbíral všechny informace ohledně komplikovanosti předělání jsem se rozhodl pro "novou" nádrž s přepadem a veškerou technikou od Red Sea.

Vybavení:
Akvárium: Red Sea 350 (akvárium 275l a sump 75l)
Odpěňovač: Red Sea RSK-600
Osvětlení: 2x Mars 165w
Oběhové čerpadlo: Jebao DCP 5000
Proudové čerpadlo: Jebao CP-40
UV lampu: UV lampa V2ecton 300 (zatím vypnutá)
Doplňování odparu: AutoAqua Smart ATO + 15l barel
Média reaktor: Somatic Media reactor (zatím není potřeba, ale bude doplněn o Rowa+ na snížení PO4)

Jelikož jsem kupoval do poslední chvíle používané akvárium, tak jsem využil nabídky a vzal jsem si i cca 20kg živáků, 200l vody a jen jsem dokoupil nový živý písek. Po předchozím majiteli v akváriu zbylo: 3x Paguristes tricolor (poustevníček), 5 x Tectus fenestratus (Plž), rozpadající hvězdice a spoustu dalšího drobného osazenstva jako např. Blešivci, Hadice, Asteriny, Štetináči atd...
20200125_172645.jpg
Po převozu, dopuštění vody a nastavení světel (40%modrá, 20% barevná a svítím 9,5h) jsem nechal týden akvárium v záběhu a po změření hodnot (PO4- 0,3, KH- 8,5, Ca- 410, NO3- 2, PH-7,8, teplota 24°C a Salinity- 1.024) se zdálo vše v pořádku a tak jsem vypustil první rybu Bodloka Pestrého a přidal první Montipory. Po dalším týdnu dva klauny očkatý a Euphyllia divisa a Rhodactis.
20200126_203351.jpg
Dnes jsou to 4 týdny po založení akvária a mně začal hnědnout písek. Myslím si, že mám na dvou místech trochu sinice (hnědý povlak na živých kamenech), který jsem se snažil seškrábat a odsát při čištění, ale moc dobře to nešlo.Jestli se to bude šířit dál, tak koupím něco proti.

Tento týden plánuju koupit tyto ryby:
1xBodlok žlutý(Zebrasoma flavescens)
1xSlizoun pruhovaný(Salarias fasciatus)
2xPyskoun rozpůlený(Labroides dimidiatus)
3xBradáč Bartlettův(Pseudanthias barlettorum)
1x Králíčkovec liščí(Siganus vulpinus)
3x Krevetka pruhovaná(Lismata Ambonensis)

Myslíte si, že je to vhodná volba osazenstva?

Nyní mám hodnoty vody:
PO4- 0
Salinita- 1.024
KH- 8,6
Ca- 430
Teplota- 24°C

Údržba:
1x týdně výměna 25l vody
20200220_180622.jpg
Naposledy upravil/-a Plesky v 25 Feb 2020 08:05, upravené celkom 3 krát.
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa babajaga »

Nazdar
Ak sa ti dá (viem že to človeka láka) ale skús ešte vydržať s tými ďalšími rybami aspoň pokial ti sinica zmizne.
Lepšie sa ti to zabehne.
A s tými bodlokmi ja neviem, mam skoro raz tak veľké akva ako ty a mam dvoch. Ale tak každý si spraví podľa seba aj tak :)
Prúdové čerpadla si tam daj aspoň dve nejak oproti sebe.
Držím palce
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Plesky »

Ahoj,
jsem s mořem začátečník, tak budu rád za jakoukoliv radu. Asi toho Bodloka žlutýho teda vynechám. Jinak já si nejsem úplně jistý jestli je to Sinice, je to takový červený povlak na jednom místě. Mám nějak řešit ten písek, nebo to samo odezní? Jinak s proudovým čerpadlem pořád laboruju, protože i když to dám na 10% výkonu, tak mně to odfoukává písek ze dna i když namířím výpust vodorovně. Jako druhý proudový čerpadlo by jsi mně doporučil jaké a jak ho namířit? Mám doma ještě Sicce XStream 3500l/hod. na rozmíchávání soli, tak přemýšlím, že bych ho dal na druhou stranu do dolní části a namířit to za útes.
IMG_0040.JPG
IMG_0039.JPG
Díky za rady
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa VINTR »

1xBodlok žlutý(Zebrasoma flavescens) - úplně bez problému
1xSlizoun pruhovaný(Salarias fasciatus) - úplně bez problému
2xPyskoun rozpůlený(Labroides dimidiatus) - zásadně pouze jednu a pak úplně v pohodě
3xBradáč Bartlettův(Pseudanthias barlettorum) - nevím, zřejně OK
1x Králíčkovec liščí(Siganus vulpinus) - pokud přežiješ jeho velikost (opravdu vyroste) tak úplně v pohodě
Jak ti psal baba vydrž. Napuštěný to máš 4 týdny, sice živé kameny, ale bude ti to sedat. Osobně bych počkal do doby, až se mi ztratí nebo začne ztráce sinice z písku. A nebyl bych tak hrrrr s tím něco koupím na sinici, tak jednoduchý to nebude, kdyby to někdo měl tak udělá díru do světa. Pamatuj, vždy když něco do nádrže naleješ, čekej i vedlejší účinky :wink:
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa VINTR »

Fotky mladé nádrže, může být i hůř. Kontrolovat základní parametry vody a měnit vodu.
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Plesky »

Moc díky za informace a raději tedy ještě počkám s tím dalším životem. Co bych měl v tuto chvíli měřit? Bude potřeba nějak dokrmovat tu Euphyllii a další korálnatce, když tam teď nemám skoro žádné ryby? Dávám jim teď 2 x týdně LPS Pearls rozpuštěné ve vodě a při vypnutých čerpadlech se to na ně snažím lehce foukat. Jinak jsem nemyslel, že bych na to koupil nějakou chemku, ale spíš, že bych to třeba začal odsávat :wink: A vodu mám měnit jak často?

Díky moc za rady
Naposledy upravil/-a Plesky v 24 Feb 2020 21:35, upravené celkom 1 krát.
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa babajaga »

Presne tak, riasu nerieš. Keď meníš vodu tak odsavaj a ono to pomaly odoznie. Ja tak isto mam všelijaké riasy, zelenú, hnedú...nepridavam nič a každý týždeň poodsavam. Drž zakladne parametre a keď večer nemáš čo robiť tak popozeraj youtube a čítaj fóra :D Človek sa dozvie všeličo...
Prúdové keď tak daj slabšie alebo uber, ono ten piesok zvykne lietať. Ja osobne mam hrubšiu frakciu. Prúdové dajme tomu jedno daj nech ofukuje zozadu útes a jedno z predu. Uvidis ako sa to bude správať.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa VINTR »

Vodu můžeš klidně i 2x za týden co jsi psal (25l). Postupem času bych to nechal na 1x týden 25l, tak jak jsi psal, že děláš.Základní parametr je u tebe hustota, vše ostatní 100% doplníš výměnou vody, i kdyby jsi měnil vodu 1 za 14 dní, nemáš tam nic co by ti to spotřebovávalo. Eufilku krmím artemkou a to na mi šplíchnu obden, zbytek sežerou ryby. dřív jsem jí třeba rok nic nedával, chytla si sama co lítalo po nádrži. Proudové čerpadla jsem nikdy nevypínal, ani na krmení. Jinak ti držím palce, hlavně nečti nějaké hlouposti o dávkování prvků atd.... Pokud to máš takto, tak se tímto vůbec neobtěžuj, může to skončit špatně. Pokud ti to bude fungovat poznáš okem, začne ti to přirůstat a sinice ustupovat. Nečekej, že to bude za týden. Po měsíci by jsi mohl pozorovat zlepšení nebo zastavení stavu a pak po cca měsíci zlepšení. Tady 4 týdny nic neznamenají. Salinitu bych držel na 25-+ :wink:. A globuska, ježovka není špatný pomocník na útes určitě bych ji pořídil.
jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa jantom »

Vyzerá to super !!

Good luck ;)
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa lubotheone »

Plesky napísal: 24 Feb 2020 10:57
Akvárium: Red Sea 350 (akvárium 275l a sump 75l)

Tento týden plánuju koupit tyto ryby:
1xBodlok žlutý(Zebrasoma flavescens)
1xSlizoun pruhovaný(Salarias fasciatus)
2xPyskoun rozpůlený(Labroides dimidiatus)
3xBradáč Bartlettův(Pseudanthias barlettorum)
1x Králíčkovec liščí(Siganus vulpinus)
3x Krevetka pruhovaná(Lismata Ambonensis)

Myslíte si, že je to vhodná volba osazenstva?
Ahoj, na zaciatku si sa pytal, ci je to dobra volba ryb, aby som to nenatahoval, tak rovno poviem, nie.
Ryby do tvojho akva su prilis velke, resp. ovela narocnejsie na priestor.

podla mojho nazoru:
1xBodlok žlutý(Zebrasoma flavescens) od 500l
1xSlizoun pruhovaný(Salarias fasciatus) od 100-200l moze byt
2xPyskoun rozpůlený(Labroides dimidiatus) od 500l a uz vobec nie dvoch do tvojho objemu
3xBradáč Bartlettův(Pseudanthias barlettorum) vybral by som mensie, tieto budu mat za chvilu 8-9cm skus Pseudanthias parvirostris, alebo Pseudanthias pulcherrimus.
1x Králíčkovec liščí(Siganus vulpinus) od 500, skor 700l pri smole na jedinca ho nakrmis svojimi soft a lps koralmi

Skusaj hladat nieco mensie, ovela mensie, uvidis, ze to bude zaujimavejsie a budes mat ovela lepsie moznosti na kombinaciu spravnych ryb.
Naposledy upravil/-a lubotheone v 25 Feb 2020 09:37, upravené celkom 1 krát.
tomokovi
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 790
Dátum registrácie: 26 Aug 2014 08:55
Bydlisko: Částkov-Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa tomokovi »

Msm kralickovce v 420l,byl i v 250l a nikdy mi nic nesezral. Mozna jen Pachynu
Ch.Viridis,A.Ocelaris,G.Loretto,Z.Flaverescence,Ch.Rostratus,V.Puelaris a dvě L.Aboinensis. Montipory,Seriatopory,Acropory,Euphylie a nějaké mekkace.
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa lubotheone »

tomokovi napísal: 25 Feb 2020 09:35 Msm kralickovce v 420l,byl i v 250l a nikdy mi nic nesezral. Mozna jen Pachynu
Ahoj,
preto som pisal, ze moze mat smolu, nemusi zozrat nic. Ale to ze si mal kralickovca v 420l neznamena ze to je idealne, je to aktivna ryba a bolo by mi luto ho dat do mensieho akva ako 1000l. Je to moj nazor, nebudem ho nikomu nutit, len sa treba zamysliet, ze ci je to pre tu rybu idealne.
Niekto by potom mohol namietat, ze trepem blbosti a ze ved potom by sme mali mat v nadrziach len uplne krpce. No, tak by to malo vlastne aj byt.

Ale, aby som len nekritizoval.
Ja by som vybral do toho akva nieco taketo.

Ecsenius stigmata, super ryba absolutne nekonfliktna, ak ma niekde riasu, netreba vobec krmit.
namiesto 2xPyskoun rozpůlený(Labroides dimidiatus) Pseudocheilinops ataenia. nekonfliktna
koumasetta rainfordi, hectori, krasna ryba, nekonfliktna.
Pseudanthias parvirostris, alebo Pseudanthias pulcherrimus, na vyplnenie hornej casti.
stonogobiopsy, akekolvek + krevetka. zabava na pozeranie na cele hodiny.
aj ine gobiopsy, ak nevadi ze sem tam si niektore dzobnu z akropory.
elacatinus, akykolvek, hlavne ak sa podari parik, ale iba jeden druh do akvarka, podla velkosti akva.
synchiropusy, su krasne, ale treba mat pre nich nieco na jedenie.

Zo zaciatku treba vyberat hlavne uzitocne ryby.

Je toho vela na vyber, len treba hladat to, co k sebe pasuje.
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Plesky »

Díky moc za rady a s tím osazenstvem to ještě trochu přehodnotím. Jinak teda budu držet Salinitu na 1.025 a každých 14 dní měnit 1/10 vody a měřit základní hodnoty jako je PO4 a KH, ostatní prvky asi nyní měřit nemusím, protože je tam nemá co spotřebovávat a snad se ta sinice zastaví a dá na ústup.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa VINTR »

[/quote]
Ahoj, na zaciatku si sa pytal, ci je to dobra volba ryb, aby som to nenatahoval, tak rovno poviem, nie.
Ryby do tvojho akva su prilis velke, resp. ovela narocnejsie na priestor.
[/quote]

Podle čeho soudíš? I v této velikosti nádrže budou spokojené jen ten králík je ústřel, ale i mu by s tam líbilo. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Spongebob »

VINTR napísal: 25 Feb 2020 17:02
Ahoj, na zaciatku si sa pytal, ci je to dobra volba ryb, aby som to nenatahoval, tak rovno poviem, nie.
Ryby do tvojho akva su prilis velke, resp. ovela narocnejsie na priestor.
[/quote]

Podle čeho soudíš? I v této velikosti nádrže budou spokojené jen ten králík je ústřel, ale i mu by s tam líbilo. :wink:
[/quote]
Pravda predsedo ;)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"