Red Sea 350

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Milly »

Ahoj.
Tak tvoj prípad ma mimoriadne zaujíma. Podobný problém mám i ja. Akvárium cca 5 rokov staré. Podobnú riasu na pisku mám i ja. PO4 a NO3 mám v rovnováhe. Ostatné hodnoty Kh, Ca ,Mg dlhodobo stabilné. Ja keď jej je veľa tak ju odsajem aj s malým podielom piesku. Farbí vodu na fialovo. Skúšal som znížiť intenzitu osvetlenia - reaguje úbytkom rastu. Ale trpia koraly. Momentálne sa dostávam do stavu, že je miestami fialovo, zelena - useky. Cez noc zaznamenávam ubytok pravdepodobne ju háveď komzumuje. Cez deň, keď svietim opäť nárast.
kubko82
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 03 Nov 2011 12:00
Bydlisko: Prievidza

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa kubko82 »

A čo silikaty? Tie sa uvádzajú ako podpora týchto rias. A slabšie prúdenie jej vraj tiež prospieva.
Reef 500 litrov.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Milly »

A ešte čosi.
Pozeral som po intenete v snahe zistiť problém a k fotografiám kde sa uvádza, že majú zabehnuté akvária. No, ale keď som sa pozrel na ich stav piesku videl som podobnú riasu.
Rozmýšlam, či to nie je vstupnou soľou. Nakoľko som ju zmenil. Meral som ju po zarobení, ale tá je v poriadku. RODi voda vodivosť 0-4 uS. Pritom som už vyskúšal asi 4 druhy solí v triede profi. V minulosti som mal Valencienneu strigatu teraz už rok ju nemám. Rozmýšlam, že sa k ich chovu vrátim.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Milly »

Silikáty tie jediné som teraz nemeral. Prúdenie RW8 a Maxspect 330. Keď zvýšim výkon ide odfúknuť koraly.
Naposledy upravil/-a Milly v 10 Feb 2021 23:56, upravené celkom 1 krát.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Milly »

Nad tými silikátmi som rozmýšlal.
Ale našiel som prípady kde Si neboli a riasa bola. Používam GFO na fosfáty. Tak sa bojím nárastu Fe keď tam zaradím ich odstraňovač. ICP test hovorí, že sú v norme.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Milly »

ICP test pred 2 mesiacmi.
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Plesky »

ICP jsem měl taky před dvěma měsícema a kromě ulového PO4 jsem tam nic zásadního neměl. Jsem si právě taky říkal jestli za to nemůže RO, ale vždy jsem měl za di filtrem do 2. Před nedávnem jsem aplikoval Cyano remove a to řasa rychle zmizela, ale za chvíli tam opět byla, tak jsem zkusil Silicarbon a ten má takový pozvolnější účinek a je potřeba ho aplikovat v mnohem větší formě (v mém případě 400g/350l), aby to mělo nějaký efekt. S tím světlem to mám stejné, protož, když jsem zvýšil intenzitu, tak ta řasa se rozmnožila mnohem rychleji. Ještě mám podezření, že na její množení má dopad i UV lampa, kterou mám teď vypnutou.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Milly »

Ahoj.
V mojom prípade beží aj UV lampa v 12hod režime. Toto mi nezaberá.
A pred rozsvietením svetiel badáš úbytok, či si na tom istom.
Bendass22
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 03 Feb 2021 19:56

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Bendass22 »

Ahoj jsem naprostý začátečník, a tak berte prosím můj komentář s rezervickou, ale u spousty viděli různých chovatelů jsem viděl že měli u filtrů nějakou rostlinu, na které rostou raši. Udávali že je to z důvodu odebírání fosfátů pomocí řas tvořících se na rostlině, nebude se potom zaměřovat růst řas na tu rostlinku?

Odesláno z mého M2003J15SC pomocí Tapatalk

Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Milly »

Cheatomorphu som nasadil do sumpu z dôvodu riešenia môjho problému s touto fialovo hnedo, zelenou riasou cca 3 mesiace dozadu. Prisvetľujem obráteným režimom. Rastie v dlhých vláknach. Občas ju prerieďujem. Riasu na piesku mám.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Milly »

Erce to tu rieši v : Filtrácia, jednoduchá vs.zložitá.
Ale teraz je to tam už bez príspevku.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Milly »

Asi to vzdal.
Ešte skúsim Koral snow od KZ v kombináci s nejakým šetrným pripravkom na riasy. Ak to nezaberie kúpim preosievačov piesku Valencienei.
podkom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 03 Máj 2020 08:01

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa podkom »

Milly, Valencienei mám a tiež bojujem s tou riasou. Nemal som to pod mikroskopom ale asi to bude diatoms, vznikol mi ked som pridal suché kamene do už zabehnuteho akvka. Valencienei si vyberá miesta kde riasa neni a tam kde je toho sa ani nechytí. Teda aspon ten môj pako :D :D . Mne pomáha zmierniť svetlo mám pustenú UV na 6 hodín a denne to odsávam cez ponožku (áno aj piesok, síce ho ubúda ale tak radšej piesok von ako mat riasu :) ) Bojujem s tím týžden a zatial vidím dosť velké zmeny. A samozrejme mal som aj silikáty vo vode, tam mám 6deci silicarbonu iba v silonke. Tiez silikáty v RO vode musel som dokúpiť další stupen na osmózu.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Milly »

Fú. Tak suché kamene som pridal aj ja. Asi už máme spoločného menovateľa.
Teraz v tejto ,"Covid dobe" do akvária viac pozerám a pochopiteľne aj viac šťúram, vylepšujem, zdokonalujem, prestavujem útes. Asi veľa úprav v krátkej dobe to bol spúšťač riasy.
Ďakujem za radu s tou Valencieneou si mi usporil peniaze. Aspon zatiaľ.
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Plesky »

Já si spíš myslím, že ta UV lampa není dobrá, protože ničí bakterie i ty co by normálně bojovali proti sinici. Jinak Chateo mám taky a svítím v obráceném režimu, ale na sinici to efekt nemá, ale to se není čemu divit, protože je spíše na odbourávání NO3 a celkově k podpoře mikroživin a života.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"