Red Sea 350

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa lubotheone »

Pani, to co som mu pisal, som mu pisal v dobrom. Nemam to vycucane z prsta. Treba si o tych rybach nieco nastudovat a zistit, tiez by vam potom bolo luto ich nechat plavat v takom 275l "pluvatku". Pritom to moze byt dostatocny priestor pre ine ryby. Treba sa na ne pozerat ako na zivocicha, ktory potrebuje nejaky specificky priestor, aby sa aspon trocha mohol spravat prirodzene. Poskladaj si osadku tak, aby si neboli jeden druhemu zbytocne priestorovy konkurent. Mozes mat relativne dost ryb a nebudu si vobec vadit, alebo zopar zle vybratych a bude to na prd. Nebudem to tu viac rozpisovat, nema to asi zmysel, bol to moj nazor. Ked to beriem len esteticky, je lepsie vidiet akva s desiatimi rybami (vypada tiez vacsie), ako dve velke, co sa tam tocia ako basista v cele.
Ta ryba vam nepovie, ze hej kamo, ten trojizbak na cely zivot nie je to iste ako cele sidlisko.

Hlavne nikam neponahlaj, osadku mozes vyberat, ako dlho chces, ja som teraz na maxime az po jednom roku a neubudlo zo mna.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa VINTR »

lubotheone, já to taky nepíši ve zlém..... tam jde spíše o to zda nádrž zvládne takové zatížení. Rybí osádka je vybraná dobře, nenáročné rybky na chov, bodlok-zebra v té nádrži vyroste max 10-12 cm za 2-3 roky a hotovo. Králík ten tam dle mě taky nepatří, ale i kdyby ho tam dal (jak by vyrostl, byl by to masakr) tak by taky extra nestrádal (ale nepatří tam).
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa VINTR »

Mrkni tady cca 200 l +:
viewtopic.php?f=64&t=2395&p=134894#p134894
a cca 150l +
viewtopic.php?f=64&t=11534&start=165

všechno vydařené krásné nádrže a najdou se i jiní.
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa lubotheone »

Nic v zlom, ale toto v tych linkoch fakt nie je moc pre mna, ja som zacal s morom cez potapanie a to si clovek uvedomi, ze niektore ryby, do niektorych objemov fakt nie. Niektore ryby si existuju na reefe cely zivot na jednom m2, ale ludia chcu v akva ryby, co za sekundu preplavaju niekolko metrov. Viem, ze kazdy by chcel mat doma najradsej niekolko kubikov a dopriat im to, ale zial nema a preto treba s rozumom.

Ja mam takuto osadku v 500l a mam uz plno.
Pseudocheilinops ataenia
Gramma loreto
Ecsenius stigmata
Pterapogon kauderni 2x
Koumansetta hectori
Synchiropus picturatus (bol par, samicu zabilo Nero5 pri pareni a to som si siel pre telefon, natocit to )
Elacatinus figaro (bol par, jedneho zabilo zas Nero5)
Pomacentrus alleni 7x (toto je tiez na hrane, su strasne rychle a neustale v pohybe)

Zda sa to vela, ale vacsinu ryb cely den ani nevidis, zrusil som vsetky filtre, ostal len odpenovac a refugium v ktorom su len fragy a aj tak mam stale chudobnu vodu. Krmim asi 4-6x/den.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa VINTR »

Při větší osádce (bodkoků, i pomce) co mám v 650 litrech mám taky NO3 - 0 a PO4 - 0 a to celkem dost krmím :wink:.
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Plesky »

Díky za tipy na ryby a určitě toho králíčkovce dávat nebudu a místo toho pořídím nějakou jinou menší rybu. Určitě chci, aby se cítily dobře a nebyly zbytečně ve stresu z malého prostoru.
Včera jsem měřil hodnoty vody a chtěl jsem se zeptat jestli je to takhle OK: teplota: 24°C, Salinita: 1.025, PO4:0, KH: 8,6, PH: 7,8, NO2: 0, NO3: 3. A má pro mě smysl uvažovat o Refugium, když nyní měním vodu?
Díky
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa VINTR »

Za mě hodnoty ok, v podstatě pořád stejné.... V začátku bych se soustředil na výměnu vody a držení hustoty, 25 je ok. Filtraci pod nádrží máš něco bych si tam vymyslel.... pokud se tam vleze řasa dal bych ji tam a svítil ji. Že měníš vodu nemá nic společného s tím, zda se rozhodnout pro refugium (to myslíš řasovou filtraci?). Vodu budeš měnit i tak, zjisti co tam měl původní majitel a zda to fungovalo, nech se inspirovat.

PS: Pokud si někdy člověk není jistý, je dobré si změřit čerstvou namíchanou vodu a tu srovnat s akvárkem, já ale nejsem zastánce měření vody a ladit hodnoty do nějakého stavu. Jen měním vodu sem tam změřím hustotu a KH jen proto, že mám Ca reaktor. Jinak bych KH vůbec neměřil.
U 300 litrů jsem s tím vydržel léta:
Tady jsem měřil jen hustou a měnil vodu (jen měkáče)
https://www.youtube.com/watch?v=PSY-d1FIL3U
Tady byl již Ca reaktor - šteloval jsem dle KH
https://www.youtube.com/watch?v=YhBbF1l85yA
A v 650 litrech:
https://www.youtube.com/watch?v=J0StuJbKqs4
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Plesky »

Původní majitel jel Tritoton metodu a to se mně nyní moc nechce. Mohl by jsi mně prosím poradit jak rozjet refugium v sumpu a jakou řasu by jsi mně doporučil a kde ji případně sehnat? Pro moji nádrž je asi nesmysl řešit CA reaktor ne? Zbyl mně CO2 set ze sladkovodního akvária, který bych mohl využít.
Díky
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa lubotheone »

Ohladom tej filtracie, ak nemas co dat do filtra, reaktory, kalciak a podobne, daj don aspon tolko kamenov co sa zmesti. Kludne pouzi aj suche, ale nie spinave, bude to casom velke plus pre filtraciu, pripadne mozes pouzit koralovku v sietkach. Casom, ked pribudnu nejake naroky na miesto, len vyberies to co bude zavadzat.

Ohladom refugia, niektori maju nazor, ze zbytocnost, ale je to dalsi priestor pre zivot. Hlavne je to miesto pre rozmnozovanie potravy pre ryby, v pripade riasy v opacnom cykle je to tiez o znizeni hladiny CO2 v noci a stlmeni vykyvov pH. Tvoje pH 7.8 je zatial v pohode, ale casom bude v akva ovela viac zivota co v noci vyprodukuje viac CO2 a znizi pH, hlavne v zime ked menej vetras. Preto refugium s riasou, alebo reaktor dost pomoze. Ale za chvilu je tu leto/vetranie a budes mat na doriesenie dost casu.

Este k tomu utesu, trocha by som ho rozbil, aby to nebola moc jednoliata kopa kamenov. Mozno sa mi to tak zda len z fotky, ale pre ryby a iny zivot je kazda strbina na schovanie dobra.
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa lubotheone »

Plesky napísal: 26 Feb 2020 22:48 Původní majitel jel Tritoton metodu a to se mně nyní moc nechce. Mohl by jsi mně prosím poradit jak rozjet refugium v sumpu a jakou řasu by jsi mně doporučil a kde ji případně sehnat? Pro moji nádrž je asi nesmysl řešit CA reaktor ne? Zbyl mně CO2 set ze sladkovodního akvária, který bych mohl využít.
Díky
Ja som siel triton cca rok v 100l, na zaciatok som pridaval fakt malo, asi 2ml/tyzden, ale potom pribudali koraly a dostal som sa na 50ml/den :arrow: stahovanie do 500l a spotrebu som mal cez 100ml/den, az som dal jeden 4x1l set za tyzden a ked das set 4x4l za mesiac, to uz nie je lacne.
Tebe bude triton zatial stacit, pokial prides do stavu, ked to uz bude drahe, tak to trocha potrva. Potom mozes prejst na kalciak.
Tiez mam CO2 set zo sladkej vody a ked spotrebujem balinga, co teraz idem, tak idem do kalciaka.

Riasu urcite bude niekto mat v okoli, alebo s reef obchode. Chaetomorpha je idealna, staci kusok, ona sa rychlo rozrastie ked bude svetlo. Klasicky, basic element, triton pocita s tym, ze mas riasu, tak je namiesany aj na podporu jej rastu.
Naposledy upravil/-a lubotheone v 26 Feb 2020 23:14, upravené celkom 1 krát.
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Plesky »

Zrovna před chvílí jsem tam dal Matrix od Seachemu na osídlení bakterií, ale koupil jsem jen 1l, tak budu muset ještě nějaký dokoupit ;-). Ještě k tomu útesu, tak nevím na jakou fotku jsi koukal, protože z té stavby už rozhodně není aktuální a stávající stav je ta do modra, nebo tady ta a tam je spousta průplavů a jeskyň ;-). Jinak jsem před nedávnem objevil kraba, tak se bojím, aby mně nezačal napadat ryby. Zkoušel jsem ho vylovit pomocí skleničky a artemií, ale po každé mně tam skončil akorát poustevník. Nemáte někdo nějaké nápady?
Díky
IMG_0035.JPG
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa VINTR »

Jen takové upřesnění Ca reaktor a baling vs triton není a nemá nic společného s filtrací. Filtrace je spodní komora osazená odpěňovačem, médii a něčím co ti bude na přírodním smyslu pomáhat odstraňovat odpadní látky (např. řasový filtr, DSD, peletkovy reaktor, vodka filtr-vodičky na NO3, nic jiného mě dál nenapadá). To je základ, vyřešit a pochopit, aby jsi zajistil odstraněni odpadních látek, což představuje pro nás NO3 a PO4. Metrix nevím, přijde mi to tak max pro nanaře ti tam serou kdoví co a do sladkovodní nádrže. Kameny s řasou taky určitě OK. Doplňovaní prvků bych v tvém případě zatím jen zjišťoval co a jak, aby jsi zjistil co zvládneš a co ti bude vyhovovat. Je dobré vědět, že u mekých korálů toto řešit vůbec nemusíš.
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa lubotheone »

Vintr dobre pise, co pise. V tom akva ti zatial nema co spotrebovat tie prvky, ale chemiu na doplnovanie prvkov si kupit mozes, aj ked ti teraz bude doma len stat. Ten seachem som v rukach este nemal, ale 20e za liter, no mohol si supnut do filtra reefove kamene za 20e a bolo by ich viac. Nedopatral som sa k mikrostrukture matrixu, tak nemozem sudit, snad to nebude taka blbost ako siporax.
Ten sump nie je nejak moc velky, ale v tej komore s odpenovacom mozes mat kopec kamenov. Makroriasu by som tam nedaval, nie je dobre svietit na odpenovac, dobre porovite kamene urobia velmi vela. Pripadne mozes mat neskor vedla, externe chaetoreaktor, ved uvidis.
Teraz len meraj a sleduj ako sa v case menia parametre vody.


Ten reef je o nieco lepsi, ako predchadzajuci. Spravil by som ho trocha inak, aby si to nemal ako kolmu stenu, uz teraz mas polovicu kamenov v tieni.
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Plesky »

Ten Matrix mně nepřijde vůbec špatnej, protože plocha na 1l materiálu je pro osídlení bakterií nějakých 700m2 a to podle mě nemůžou kameny nikdy dosáhnout. Kamenů by bylo víc, ale větší plochu pro bakterie by nevytvořily. DOSER si mám v plánu pořídit, ale až budu vědět, že mně k něčemu bude, protože mám nyní jen skoro samé měkkáče a u nich asi nebude potřeba, ale čas ukáže ;). Kdybych chtěl dát řasu, tak jediné místo kam ji můžu dát je k odpěňovači, tak by mě zajímalo proč není vhodné svítit u odpěňovače?
Díky
Používateľov profilový obrázok
Kacenka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 06 Feb 2016 19:13
Bydlisko: Praha-Záběhlice

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Kacenka »

Když na něj budeš svítit krásně ti zhnědne. Prostě bude zarůstat řasou atd..
Red sea 350 + Red sea 170 sjednocená filtrace. Lps,sps a mořský koníci. Jo a nano MicroHabitat 15l.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"