Red Sea 350

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Jirik »

Podle mě je lepší siporax než matrix, protože siporax udělá mnohem lepší bludiště pro různou havěť, jako červy, rournatce, blešáky a td :wink: A určitě je přes něj i lepší průtok. Já mam v akva šest let siporax a tam to žije prostě :D
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa švíco »

Má pravdu předsedo...!
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa planescape »

Ahoj, já byl taky u rozprodávání nyní tvého akvárka. Paráda, že se vše povedlo přestěhovat a znovu zařídit, držím palce v dalším snažení :)

Jinak do filtru bych za sebe doporučil refugium s chaeto. Je to výborný odstraňovač přebytečných živin. Plus v akvárku měkkáče, to jsou taky dobří filtrátoři.
Sám mám teď chaeto v komoře u odpěňovače a dá se to, ale problémem je, že mi občas nasaje nějaký úlomek té řasy.
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Plesky »

A s tou Sinicí opravdu nyní nemám nic dělat? Co dát do filtrační punčochy Silicarbon? Nemohl by pomoci?
IMG_0047.JPG
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa VINTR »

Zašvihá se ti řasou a vším možným. (vápennou, tu pak nedostaneš dolů, jen s octem..).
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa lubotheone »

Takze, svetlo a odpenovac, kacenka to povedala presne, pozri si nejake super velke odpenovace, vsetky budu tmave/nepriehladne, kto by do nich chcel liezt a cistit to :mrgreen: . pri zarastani a spineni sa meni kvalita povrchu co zhorsuje ucinnost odpenovaca. Vobec som to nemyslel kvoli riase, ale koli zarastaniu.

Ohladom siporaxu, zial predsedo nema pravdu, siporax je spekany Al2O3, mozno trocha SiO2, na znizenie teploty. Otvorena porozita keramickych materialov zacina pri cca 10-15%, zalezi od materialu. Aby bol mechanicky pevny tak ako je, musi mat porozitu, tipujem max 20-25%, polovica, mozno 30% tychto porov je uzavreta a nikdy sa do nich bakterie nedostanu, preto je siporax blbost. Ak ti ide o haved a cervy, tak molitan je nakoniec neporovnatelne lepsi. raz za rok ho vycistis, nic extra.

Ak ma matrix plochu 700m2, tak to je na urovni aktivneho uhlia a to velmi pochybujem, aj ked to bude tvrdit vyrobca.
Cudovali by ste sa, aky velky maju reefove kamene aktivny povrch, ak si pozriete mikrostrukturu koralov, z ktorych su tvorene, tak pochopite. Co je dvolezitejsie na kemanoch, su priestory vhodne pre cervy a mini haved, ktore zapricinuju pohyb vody vo vnutri kamenov, co je nevyhnutne na fungovanie toho velkeho povrchu. Bez toho mate len povrch, ktory je vyuzity minimalne. Toto sa snazia napodobnit vsetky komercne vyrobky. Taka je realita. Preto by som urcite dal do filtra kamene, alebo koralovku, co vychadza lacnejsie a je to prirodne a mozete sa tvarit ekologicky.

To co je na obrazku, velmi pravdepodobne sinica nie je. Na silikarbon sa vykasli, ak nemas zdroj kremika z vody, potreboval by si ho na kila a aj tak by si nic nevyriesil. mas este cerstvu nadrz, ono to same zmizne. Vsetci stale riesia kramik z ktoreho rastie len dinoflagelate a pritom maju zanedbane uplne nieco ine. Vsimol som si, ze mas cerpadlo len na jednej strane, bolo by dobre mat aj kontru na druhej strane, inac budes mat s riasou stale problem, tam kde ti bude pomalsie prudit voda.
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa lubotheone »

Schvalne, daj cerpadlo na druhu stranu a pozeraj co to do dvoch dni spravi. Este by som pozrel nastavenie cerpadla, v akom mode ide a pripadne, ake dlhe pulzy, ci ti poriadne premiesa cely objem akva.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa VINTR »

Co platí pro odpěňovač, je stejné i k Ca reaktoru a jiným průhledným fluiďáků (ve tmě). přívodní hadičky, taky ve tmě, jinak se zacpou. Buď rád, že to máš jen na písku, mladá nádrž Lubo pěkně jsi to napsal, ještě bych to doplnil, že u staré vyzrálé nádrže pak již filtrace "není třeba", vše se odehrává v hlavní nádrži. Je to komora jen pro odpěňovač, reaktor.
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Plesky »

Je pravda, že první tři neděle žádný problém nebyl a když jsem vyměnil proudový čerpadla za tohle jedno silnější, tak ten písek začal takhle hnědnout. Umístil jsem tedy zpátky druhé proudové čerpadlo a uvidím jestli se to zlepší. Může takhle být, nebo by jste mně poradili ho namířit jinak? To první mám JEBAO CP-40 a i když jsem ho nastavil na co nejmíň, tak mně přijde, že je to stále příliš silné. Mám nyní nastaven režim vlny, který preferujete vy?
Díky
Prílohy
IMG_0053.JPG
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa kominík »

já preferuji čas a žádné zbytečné hrabání v akva ,bez přidávání dalších živočichů - hlavně ryb
prostě se na čas na to vykašlat a chodit kolem akva jakoby tam vůbec nebylo , děj se vůle boží ,výsledek se dostaví sám :wink:
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa lubotheone »

Ano, cas je najlepsi kamarat, teda ak nejde o RTN :twisted:

Skoda, ze nemas k tomu cerpadlu rovnake, musis dokupit a budes to vediet pekne premiesat v cykloch, ved nemusia ist naplno.
Ja by som dal to cerpadlo do rovnakej polohy a smeru ako je to gyre.
J kvoli tomuto musis uz na zaciatku rozmyslat nad rozlozenim utesu a koralov, v zmysle prudenia vody. Ja mam tiez za utesom lokalne flaky riasy na piesku, ale viem ze to je len kvoli slabsiemu prudeniu, neriesim to ja ale nassariusy :wink: .
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Plesky »

Tak tři měsíce po založení jsem se rozhodl zase přidat pár řádků o vývoji nádrže. Osazenstvo zatím vybírám pomalu a s rozmyslel a zatím mám v akváriu toto:

1xBodlok Pestrý
2xKlaun Očkatý
2x Kreveta pruhovaná
2x Hlaváč žlutý
1x Slizoun pruhovaný
2xVřeténka mandarín

Hodnoty co měřím se mně všechny zdají v pořádku a každých 14 dní měním 1/10 vody. Bohužel hnědého písku se mně zatím nepodařilo zbavit. Útes jsem na doporučení trochu přeskládal a podařilo se mně chytit jednoho nezvaného obyvatele i když to byl teda boj. Do skleničky s artémií mně stále padal nezmar poustevník a až nakonec vyndání celého kamene mně zachránilo, abych ho mohl vylovit.
IMG_0155.JPG
Na toto akvárium (120cm dlouhé) se mně Jebao CP-40 zdá jako příliš silné, protože i když dám čerpadlo na nejmenší výkon, tak mně to hrabe písek u skla. Co by jste mně doporučili za proudové čerpadlo na druhou stranu?
IMG_0184.JPG
Etern1ty
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 22 Okt 2019 19:08

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Etern1ty »

Do takového akva bych dal gyre na každou stranu, dělá krásný proud když jsou synchronizované. Plus můžeš to co máš dát na zadní stěnu aby byl ten proud víc rozmanitý.
Reefer170
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Plesky »

Gyre plánuji ještě jeden dokoupit, ale stále váhám jak to udělat a hlavně jaký? Nyní mám Jebao CP40 a zdá se mně moc silný, protože mně stále přehrabuje písek u čelního skla i když ho mám dost stažený. Kdybych koupil ještě jeden, tak mně to v akva udělá ještě větší paseku a navíc se nedá s druhým čerpadlem připojit na jeden controller. Máte nějaký doporučení? Vyplatí se připlatit a koupit třeba 2x Maxspect? Nebo neřešit a koupit nějaký slabší Jebao (např. CP25). Bohužel se mně teď v akváriu rozmohla sinice (teda jestli to sinice je) a nějak se jí pořád nemůžu zbavit, co by jste mně doporučili? Mám akvárium 3,5 měsíce staré, 250l vody, měním vodu 1/10 každý týden z RO a hodnoty mám:

Salinitu - 1.0253
PO4- 0
NO3- 3
KH - 8
Ca- 410
PH- kolem 8 (ráno 7,8 a večer 8,2)
Mg- 1340
IMG_0270.JPG
Dík za info
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: Red Sea 350

Príspevok od používateľa Plesky »

Tak po roce menší update. Se sinicí bohužel pořád bojuji a je to s ní dost na houpačce. Jednou je to lepší a zanedlouho mám zase červené dno. Poslal jsem i vzorky do Tritonu a vylezlo z toho, že mám nepoměr NO3 (malinko vyšší) a PO4 (skoro nulové), tak jsem začal dávkovat PO4 a snažil jsem se více zaměřit na biologické odbourávání NO3 (více vyplachovat hlavu u odpěňovače, proplachovat bioakvacit atd.), ale nemělo to nějaký velký úspěch i když poslední dobou držím hodnoty NO3 2, PO4 0,05, Salinitu 1.0251, KH 7,5, teplotu 24°C, Ca 450, tak těžko říci z čeho ta rudá mrcha žije. Zkusil jsem ještě vyměnit všechny filtry v RO, tak uvidíme a když to nepomůže, tak zkusím nasadit nějakou bakteriální kůru Dr.Tima. Kromě sinice se korálům a rybám daří, tak doufám, že nakonec boj vyhraju ;)
20210210_182930.jpg
Moři zdar :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"