že by parazit?

Začiatočné prejavy, priebeh, a VYRIESENIE konkrétneho problému v akváriu.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

že by parazit?

Príspevok od používateľa shark »

http://www.reef.sk/album_showpage.php?p ... user_id=26
http://www.reef.sk/album_showpage.php?p ... user_id=26
http://www.reef.sk/album_showpage.php?p ... =26#TopPic



podivejte se a zkuste mi poradit o co muže jít :cry: Vypadá to na pohromu v AQ která se rychle šíří.Začalo to nenápadně na jedné pocillopoře kde jsem měl odumírání korálu odspodu přisuzoval nedostatku světla či proudu.Mno ale vypadá to že to tim asi není.zkusil jsem přemisťovat a změna nepřišla.Mno tak jsem tak nějak už počítal s tim že padne a tak si odlámal pár větviček abych měl základ na novou kolonii.Vše ale pokračuje asi dál a to tak,že se začiná toto odumírání projevovat i na jiných korálech.Je to vidět na Montipoře-kde je to vybělení co je na fotce vidět zkázou za jeden den a taky se to už oběvuje i na zelené pocillopoře a na seriatopoře.Kupodivu všechny acropory,kde bych to čekal dřív jsou uplně v pořádku.Pokud někdo máte nějakej názor jak pomoci tak please dost to asi spěchá.Jinak testy nenaznačily nic mimo normál :?
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Franky »

no rychlo by som olamal vsetky poskodene korali aby sa aspon nieco zachranilo a asi tomu nechat volny priebeh
nieco podobne mali aj v symbioze a o mesiac ked som sa tam znovu zastavil bol ten koral oky
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Parazity by nesposobili nieco take behom par dni. Ak by si mal predsa podozrenie, skus kupele v lugol. roztoku.
Problem je s vodou. Niecoho je vela alebo naopak malo. A nemusi to byt zrovna velicina, ktore bezne merame. Typicky priznak starnutia nadrze. Skus aktivne uhlie, vacsiu vymenu vody, zvysit prudenie (ak nie je dostatocne), odstranit akumulovany detrit,...
Prave ti nadrz dospela do stadia, kedy nevyhovuje urcitym druhom koralov. Retazova reakcia moze byt v dosledku sekundarnej infekcie oslabenych kolonii a vplyvom uvolnovania skodlivin z odumierajucich koralov. Pocillopory a seriatopory (hlavne S. caliendrum) su na to dost citlive - maju iba tenku vrstvicku spolocnej mezogley.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

dikas Luko,zkusim tam šupnout to aktivní uhlí a vyměnit větší množství vody.Tím nic rozhodně nezkazím.No každopádně něco olámu a snad to nebude tak hrozný :( Udajně by mohlo jít i o bakteriální infekci,no uvidim co se stoho vyklube :?
Používateľov profilový obrázok
challi
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 30 Aug 2007 05:59
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa challi »

Setkal jsem se s něčím podobným v moji nádrži ... montipora se mi začala takto vybělovat ... a šlo to nějak tak postupně, pak nevím z jakých příčin ale přestalo to .... s tím že ona normálně rostla dál, ale asi za měsíc a půl se začala opět vybělovat ...olámal jsem ji, ale nepomohlo to.... šlo to s ní všelijak.... týden nic a pak stačil jeden den a bylo po ní.
Zkusil bych určitě vyměnit část vody a možná bych všechny poškozené korály dal někam úplně do jiné nádrže, nebo alespoň co nejdál od těch zdravých ....... doufam že se ti to podaří zastavit
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Sharky ja som niečo podobné pozoroval pred rokom a skoro vždy bola príčina buď vo vysokej teplote vody alebo v zmene salinity. Nestabilita systému. Ako píše Lukáš vymeň čím viac vody, taktiež pridaj nejaké to čerpadlo na zvýšenie prúdenia.

U mňa vždy musel takto poškodený korál skončiť na "pekáči" kde som olámal zdravé časti korálu minimáne 0,5 cm od poškodenej časti a pre istotu ešte namočil do Lugol roztoku, potom prilepil naspäť do Akvarka, ale na iné miesto, to vždy zabralo.

Poškodenú časť koralu nedávať naspäť do akva ako "časť filtrácie v podobe živého kameňa" toto treba radšej obetovať a usušiť :lol:

tolko moje vlastne skusenosti.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

montipora už je kaput celá.Než jsem přikvačil z rachoty tak se odporoučela na věčnost :cry: Tam už lámání nestihnu
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

mozem ti poslat montiporu ak ten problem poriesis....
jednu pre teba najdem....
:wink:
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Popsaná situace přesně popisuje společný problém mnoha chovatelů. Acropory snesou nižší KH (okolo 6°N), pouze viditelně stagnují v růstu; zvýšený obsah odpadních látek však nerozchodí.
Většina Montipor a Seriatopor je na tom přesně opačně, "přiměřené" množství odpadních látek ve vodě "téměř nevadí", KH okolo 6°N a "výlety na nižší hodnoty" nevydrží. Výsledkem je rozklad megogley, následné pomnožení bakterií a ty situaci ještě zhorší a odumření celé kolonie urychlí.
Blíží se zimní období, obytné prostory méně větráme, ve vzduchu je tím vyšší obsah oxidu uhličitého. To má za následek i vyšší obsah oxidu uhličitého ve vodě na úkor obsahu hydrogenuhličitanů (KH). Mnohdy pomůže intenzivní provzdušňování vody v poslední sekci externího filtru.
A ještě jedna závislost - čím více korálnatců je v nádrži, tím horší je proudění vody, tím je i větší spotřeba dostupných minerálních látek a prudší a výraznější poklesy KH.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

rybka napísal:Popsaná situace přesně popisuje společný problém mnoha chovatelů. Acropory snesou nižší KH (okolo 6°N), pouze viditelně stagnují v růstu; zvýšený obsah odpadních látek však nerozchodí.
Většina Montipor a Seriatopor je na tom přesně opačně, "přiměřené" množství odpadních látek ve vodě "téměř nevadí", KH okolo 6°N a "výlety na nižší hodnoty" nevydrží. Výsledkem je rozklad megogley, následné pomnožení bakterií a ty situaci ještě zhorší a odumření celé kolonie urychlí.
Blíží se zimní období, obytné prostory méně větráme, ve vzduchu je tím vyšší obsah oxidu uhličitého. To má za následek i vyšší obsah oxidu uhličitého ve vodě na úkor obsahu hydrogenuhličitanů (KH). Mnohdy pomůže intenzivní provzdušňování vody v poslední sekci externího filtru.
A ještě jedna závislost - čím více korálnatců je v nádrži, tím horší je proudění vody, tím je i větší spotřeba dostupných minerálních látek a prudší a výraznější poklesy KH.
mno jistý je že to zhoršení situace v AQ vidim od zateplení a výměny oken za plastová.respektive měl jsem všude jen ne balkon v obýváku kde je AQ a navíc nám barák zadělali novou fasádou.KH se snažim ale držet co možná nejblíž 8 .Taky to asi přispělo k tomu co se u mě v AQ děje.Opravdu rychlej postup měla ta montipora jinak se to tak rychle naštěstí nezhoršuje.Budu se snažit stim něco udělat
Napísať odpoveď

Návrat na "Prvá pomoc"