První moře

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

MartyFish
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 08 Máj 2020 12:58
Bydlisko: Praha

První moře

Príspevok od používateľa MartyFish »

Zdravím na foru,
v době karantény a spoustu času na sledování youtube a fora jsem se rozhodl pro svoje 1 AQ.
Jsem totální nováček, takže za každou radu budu rád.
Zatím jsem ve fázi plánování a nakupování dílů skládačky, která snad dopadne dobře..

AQ: 120x60x60cm 12cm síla skla. Předek a boky optiwhite, zbytek float. Výrobce zatím sonduju, ale vypadá to na AQFarda. Pokud by měl někdo solidního výrobce blíže ku Praze, tak sem s ním.

Přepad: vzadu uprostřed. Nejspíš to vypadá na diy way, protože Eshopps nebo Fiji cube jsou sice kolem 130-170usd, ale zabíjí to 100+ usd poštovný. Můj plán je cca 32x15-20x5cm 6mm černý plexi v AQ, 2x 40mm průchodky a vzadu nalepit 25x15x7-10cm bedničku ze skla. 3x 25mm průchodky na bean animal. Radši bych byl pro hotovej kit (bezpečnost,spravný flow) Takže pokud někdo zná nějakej evropskej e-shop, kde prodavají overflow boxy...

Potrubí a fytinky: Trubky 25mm a 20mm, červené pvc a bílé. Všehochut 90,T-čka,uniony,uzavěry, check walve objednáno

Sump: 90x40x40 AQ s plexi přepážkama, stejný případ jako s přepadem..Baffle sety ok, poštovný :cry: Plexi mix bílé+červené na refugium, zbytek čiré. objednáno
Pořadí bude asi: ponožky,skimmer,refugium,return pump.. Nákres hodím později.
V sumpu: 2x ponožky 10cmm průměr 8ks objednáno Skimmer: Bubble Magus curve A8 objednáno Refugium:zbytky kamenů, chaeto.
Return pump: Jebao dcp 12000 objednáno

ATO: diy plexi 25x40x40 nebo nějaký skleněný AQ.. ATO: Kamoer one 3x sensor objednáno

Termostat a topení: Inkbird 306A objednáno 2x 300w heater: zatím nemám tucha..

Stojan pod AQ: Diy ocelový z jeklů, lamino obložení+magnety(přístup do sumpu ze všech stran) vyrábí se

V plánu je i víko na vršek AQ, bude záležet na osvětlení.Ale asi dyi.

QT a frag tank: 50x50x30 fag/QT pro korále Už je doma. Nejdřív bude sloužit jako QT, později navrtáno+ připojení k hlavní AQ via manifold. QT/medic tnak: 70x30x30 QT na fragy/CUC: něco menšího. Výbava QT: HoB filr,topítko,teploměr, houbičkovej aiir filtr, Seachem amonia kolečko. Hanna checker na měd,CopperPower,Focus+Metroplex,Coral dipy,krmivo.. Pojedu striktní Q jak na ryby(30dní) a fragy/cuc (76dní)

Flow: zatím nevím, ale asi 2x nějaký Jebao + 2x Lock-line+RFG 20 mm

LED: Zatím netuším, ale asi něco levnějšího.Něco od soudruhů. Líbí se mi Zeus 200 od Ledzeal cca 300usd+pošta.Má někdo zkušenost?? Pokud nebude stačit asi přidám 2-4x 39/54w T5

Ro/di: zatím ve fázi výběru, ale asi nějaký 75GPD s manometrem a tds měřákem. 110L barel na ro/di 50L barel na mix slaný vody + nějaká pumpa na mix/výměnu vody.

Aquascape a písek: Tady plavu, ale asi 30-50Kg suchý kameny a xkg písku na cca 2.5cm podklad..

Sůl: Nejspíš Aquaforest

Náběh AQ: Brightwell Microbacter Quickcycl+ MicrōBacter Start XLM nebo Seachem Stability+Matrix

To bude asi zatím vše. Fotky a plánky dodám později. Budu rád za každou rady nebo připomínku. Díky
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: První moře

Príspevok od používateľa Jarry »

Máš to promyšlený, ale podle mě jsou světlo a proud základní věci, takže bych se soutředil hlavně na to :) K tomu přepadu - nech si ho vyrobit od výrobce akvária, zas taková věda to není. Farda ok, případně můžeš zkusit Brilant Jablonec. Trochu bych brzdil s tím topením, 2x300W je asi zbytečně moc, pokud akvárium nebude stát v místnosti, kde je 10°C. Pokud bude v obytném neklimatizovaném prostoru, budeš spíš asi řešit chlazení, než topení. Pokud budeš chtít karanténovat korály, počítej s tím, že i tam budeš potřebovat slušné světlo, ale to bych klidně sáhnul po nějaké levné Číně. Vše záleží na osazenstvu, je otázka, co chceš do těch 430l nacpat za ryby, nějaká komplikovaná karanténa s CopperPower má asi smysl u náročnějších bodloků, ty bych zase ale nedával do 400l, pokud nechceš v dohledné době zvětšovat.
MartyFish
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 08 Máj 2020 12:58
Bydlisko: Praha

Re: První moře

Príspevok od používateľa MartyFish »

Díky za tipy. Zčekuju ten Briliant. A asi máš pravdu s tím přepadem, že bych si vzadu nechal udělat od výrobce a předek bych dal plexi. Nechci ve předu nějakou obludu co zabere spoustu místa :D něco v tomhle stylu cca Eshopps Eclipse slim L
2x topíko sem myslel jako pojistku, když by 1 odešel tak ten 2 by byl pojistka..S tím chlazením si mě dost vykolejil :roll: to budu muset nějak pořešit.
Na QT mám v plánu Popbloom shannon 16 snad to bude stačit. Mno a co se týče mědi, četl jsem že CopperPower je šetrnější k rybkám..A co se týče bodloků, tak ty bych chtěl, nějaký menší druhy..
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: První moře

Príspevok od používateľa Jarry »

Obrázky nejsou vidět, ale jestli nechceš nic v akváriu, nech si udělat přepad mimo akvárium, budeš mít jen vyfrézovanou část stěny, kde bude hřeben a zvenku akvária nalepený přepadový box. Žádné plexi bych nikam necpal, ke sklu ho pořádně nepřilepíš, oni si s tím poradí :) Topítka v reefech už ani nemám, v 300l mám asi 50W, ale ani nevím, jestli topí. Chlazení se dá řešit foukáním do hladiny ventilátory, nebo pak chladící jednotka. Držel bych teplotu pod 28°C, pokud tam budou SPS, tak možná i pod 27, pokud to bude možné - nějaké 3-4°C ventilátory sundáš, záleží na tom, jak se ohřívá místnost, kde akvárium bude.
MartyFish
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 08 Máj 2020 12:58
Bydlisko: Praha

Re: První moře

Príspevok od používateľa MartyFish »

JJ ješte netuším jak přidat obrázek :shock: Ono se to nelepí, je to připojený skrz průchodku. https://www.youtube.com/watch?v=KkPKxr6yNWo
Hmm možná bych mohl nějak zabudovat ventilátory do krytu nad AQ. SPS jsou v plánu, ale na to je ještě čas...
Naposledy upravil/-a MartyFish v 13 Máj 2020 20:27, upravené celkom 1 krát.
derata
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 19 Aug 2016 08:26

Re: První moře

Príspevok od používateľa derata »

MartyFish
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 08 Máj 2020 12:58
Bydlisko: Praha

Re: První moře

Príspevok od používateľa MartyFish »

derata napísal: 12 Máj 2020 22:21 Blíže k Praze :) https://www.sklobendl.cz/nabidka/akvaria/
Jop o těch vím.dík
MartyFish
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 08 Máj 2020 12:58
Bydlisko: Praha

Re: První moře

Príspevok od používateľa MartyFish »

Taakže náčtrtek sumpu..omluvte sníženou kvalitu výkresuhttps://ibb.co/vhfqJyP
mělo by jít o něco podobnýho jako tohle https://www.ebay.com/itm/Triton-Refugiu ... 3069438524
červená znamená barevné plexi, aby se netvořila řasa ze světla v refugiu. Zbytek bude nejspíš sklo :roll:
Posuvné stavidlo mezi skimmer a refug sekcí na štelování hladiny vody. Za refug bubbletrap se 2ma eggcratama na filtaci.
MartyFish
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 08 Máj 2020 12:58
Bydlisko: Praha

Re: První moře

Príspevok od používateľa MartyFish »

A rozdělanej podstavec. Snad se mě to podaří zítra vyvařit, teda spíš kamarádovi :D a natřít..
podstavec.jpg
ZVsamuel
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 14 Okt 2018 13:55
Bydlisko: Zvolen

Re: První moře

Príspevok od používateľa ZVsamuel »

MartyFish napísal: 13 Máj 2020 20:35 Taakže náčtrtek sumpu..omluvte sníženou kvalitu výkresuhttps://ibb.co/vhfqJyP
Vazne ides do filtracie cez ponozky? nezvazoval si predfilter? je to neuveritelne ulahcenie zivota.
Ono prat tie filtracne ponozky je riadna pakaren.
Ja osobne pouzivam ClariSea a som nadmieru spokojny.

Ale samozrejme je to tvoje rozhodnutie.
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: První moře

Príspevok od používateľa tomvec »

Ponožky jsou opruz, ClariSea je automatizovaná. Ale troufnu si tvrdit, že většina jede bez ponožek, bez ClariSea, a je to v pohodě.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: První moře

Príspevok od používateľa Jarry »

Já mám v první komoře chaeto, při výměně vody (a redukci chaeta) ho vyndám do kýble, odsaju bordel z komory odkalovačem (je ho tam většinou docela dost) a propláchlé chaeto vrátím zpět. Nad ponožkami jsem uvažoval, ale také mi to přišlo jako celkem opruz. Přepad z komory s řasou do komory s odpěňovačem je vrchem, takže bordel zůstává v té první komoře, chaeto zároveň funguje i jako mechanická filtrace, ale většina bordelu se usadí na dně komory.
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: První moře

Príspevok od používateľa planescape »

Jak vysoký máš prosím tě ten stojan?
MartyFish
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 08 Máj 2020 12:58
Bydlisko: Praha

Re: První moře

Príspevok od používateľa MartyFish »

O rolleru sem přemýšlel, možná to zahrnu do upgradu, ale asi začnu s fuseklema mno :D
Stojan na výšku 86cmm. Bohužel jsme stihli jen vyvařit zbytek a vybrousit část svárů.. Aspon mám čas promyslet obložení
MartyFish
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 08 Máj 2020 12:58
Bydlisko: Praha

Re: První moře

Príspevok od používateľa MartyFish »

A ještě update na věci: ještě jsem stihl stornovat objednávku na Skimmer a pumpu.. Místo BM A8 jsem objednal Coral box D700 plus a Coral box DCA 12000+ apex kabel..Pumpa vypadá jako jebao s lepšíma funkcema+ připojení k Apexu se bude hodit v budoucnu. U skimmeru je navíc leak sensor+ ovládání. Měl jsem docela kliku, protože za 10 minut zbytek věcí z jinejch shopů bylo potvrzeno přijetí objednávky.Díky bohu za časový posun.. A bude to tu asi o měsíc dřiv :D :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"