Problém s osmozou

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Problém s osmozou

Príspevok od používateľa triscene »

Zdravím moriaci, trápi ma dlllho problém s tým ze moja trojstupnova osmóza robí malo odpadu, tds z osmozy sa mi zdá byť vysoké na to ze je 2 týždňova. Pomer môjho odpadu nie je ani 2:1. 500 ml permeátu a 800 ml odpadu.
Takisto mam od začiatku problém ze keď mam oplachovaci ventil na oplachovani, tak mi tečie cez hadičku kade ma ísť permeát voda. Mangala vravela ze pri tych parametroch a tlaku by mala byť suchá alebo max pár kvapiek dat.
Už som skúsil aj nový obal na membránu ci tam nie je nejaka vola ale výsledok rovnaký.
Mal niekto podobný problém ako ja?

Inštaláciu mam oukej aj podľa Mangaly aj podľa kamoša co ich predáva.
Dik za postrehy

Edit: permeát ma po dvoch týždňoch tds 49, po premyti membrány úplne novej mal 14, po 5ich dňoch 30.

Odoslané z ANE-LX1 pomocou Tapatalku



Naposledy upravil/-a triscene v 20 Jún 2020 22:24, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Problém s osmozou

Príspevok od používateľa Jajo »

Vyzerá to na chybný restriktor.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: Problém s osmozou

Príspevok od používateľa triscene »

Mam 75gpd membránu, restriktor mam 400vku s oplachom. Skúsil som aj od kamoša čisto restriktor 420..stale to isté a teraz mi došiel nový oplachovaci 400 a stále to isté.
Restriktor mam namontovaný na odpadovej hadicke ktorá ide smerom do odpadu. Asi 15cm za výstupom z membrány.

Odoslané z ANE-LX1 pomocou Tapatalku

Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Problém s osmozou

Príspevok od používateľa Jajo »

A aký je tlak?


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: Problém s osmozou

Príspevok od používateľa triscene »

Okolo 60 psi pri zavretom ventile keď robím vodu.

Odoslané z ANE-LX1 pomocou Tapatalku

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Problém s osmozou

Príspevok od používateľa VINTR »

Máš výborný poměr 0,5 litrů čisté vody na 0,8 l odpadní. Jestli je těch 0,5 litru opravdu čistých (TDS 0-16 - před mixbedem) tak co řešíš? to je snad OK. Nebo by jsi chtěl mít 0,5 litrů čisté vody a 1,5 l až 2 litrů odpadní? Nechápu v čem je problém, když ti vytéká čistá voda a membrána ti nikde neprosakuje, si myslím, že řešíš neřešitelné.
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: Problém s osmozou

Príspevok od používateľa triscene »

Zabudol som spomenúť ze jasne ze mam problém s TDS. Membrána urobí z 230 vody permeát s hodnotou 49, pritom by mala robiť pod 10. Najlepší výsledok bol raz 14 po premyti membrány. Odvtedy mam 40 a viac.
Jasne ze by som sa nesťažoval len kvôli pomeru :D

Odoslané z ANE-LX1 pomocou Tapatalku


Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Problém s osmozou

Príspevok od používateľa VINTR »

No, to taky neznamená, že je špatně. 40 TDS může být, i když je to vysoké. Vytáhni a znovu zastrč membránu do obalu, aby si sedlo těsnění....... Hodnota 40+ může být OK, záleží na vstupní vodě, tlaku atd...., já mám kolem +- 16 . Já tady s tímto neměl nikdy problém. Dokonce mám napojená dvě membrány (jen ty GPD 150 na jedny filtry) za sebou jednu na normálku a tu druhou na permát (odpadní vodu, ještě tu horší znovu demineralizuji) abych měl méně odpadní vody..... a na výstupu mám i tak +-16.

Pokud máš osmózu OK a na výstupu máš +-40, a napojíš na ni další osmózu, lepšího výsledku se zřejmě nedočkáš. Jedině zkusit vyměnit vnitřek (novou GPD 75) zda bude výsledek lepší (zjistíš zda nemáš vadnou membránu). Pokud bude i po výměně membrány výsledek +- 40 máš smolíká a když dáš GPG 50, 75, 100, 150 bude výsledek stejný...... jedině snad tlakem vstupní vody to můžeš ovlivnit. Jaký je správný tlak to zjistíš v návodu, já nevím. Samozřejmě, že i předfiltry musí být správně zapojené, hlavně tam musí být filtr s uhlím (odstraňuje chlór, který ničí membránu). Každý jiný další předfiltr ti prodlužuje životnost/účinnost membrány, ale jen v tom konci (bude ti dělat v časovém úseku méně a méně vody až se zacpe....... a bude jen kapat, ale pořád bude pracovat správně...).
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: Problém s osmozou

Príspevok od používateľa triscene »

40 nie je akceptovateľné pri vstupnej vode ktorá má TDS 230. Však to je účinnosť na úrovni 80% a ta ma byt 98-99. V praxi bezne 96% ale toto je mega rozdiel. Nemám vstupnú vodu 500 aby som bol happy s výsledkom osmozy na úrovni 40 po dvoch týždňoch.
Telefonoval som aj so Zimanom z Mangaly a vravel ze ten pomer odpadu je divný a ze mi dá milión eur ak to mam tak a všetko funguje správne :D
Prešli sme všetko od možnosti ze obal membrány môže byť o milimeter väčší ale vravel aj ze hadička na permeát ma byt takmer suchá keď preplachujem. A nie ze mi urobí 500ml za 3 minúty. To je blbosť.
Skúšal som tu membránu už 3x tam dosadiť, zatlačiť. Stále mám pocit že ju obteka. Tam bude nejaká skrytá príčina.
Žena mi už vraví, že mám tu osmozu vyhodiť a kúpiť novu :D


Odoslané z ANE-LX1 pomocou Tapatalku

triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: Problém s osmozou

Príspevok od používateľa triscene »

Tlak podľa Zimana aj podľa manuálu je oukej. Klasický štandard na normálny výsledok. 20 ročný obytný dom.

Odoslané z ANE-LX1 pomocou Tapatalku

triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: Problém s osmozou

Príspevok od používateľa triscene »

. Obrázok

Odoslané z ANE-LX1 pomocou Tapatalku

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Problém s osmozou

Príspevok od používateľa VINTR »

jakým TDS metrem to měříš a kdy? Ze začátku z osmozy cca 5 minut tečou chcánky. Pokud to dáváš vše do kybla a měříš to ručním TDS, měříš nesmysl. Nejlépe je si koupit kontinuální TDS a dát ho před mixbed a za mixbet. Máš pod kontrolou osmózu a i mixle pixle. PS ten oplach máš včil otevřen. Když je otevřen oplach něco ta osmoza pustí i z výstupu na RO vodu. Oplach ventil musí být ve stavu zavřeno, aby osmóza fungovala (omezuje průtok vody a tlačí vodu v membráně). Pokud připojíš mixbed (jak máš) na výstupu musí být 0-5.

Kde měříš vodu? Za mixbedem? Změř vodu přímo z výstupu z osmózy (to je před mixbedem, ale po cca 5 minutách teprve odpusť vodu k měření).
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Problém s osmozou

Príspevok od používateľa VINTR »

Na začátku z toho teče toto a ten mixbed to zatáhne na 0 a po cca 2-3 minutách je tam toto a po cca 5 minutách jsem na +- 16, za mixbedem 0. Ze začátku je tam sračka!
Prílohy
92715386_643464776219485_3007422880473415680_n.jpg
92582137_643465052886124_881008435062112256_n.jpg
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: Problém s osmozou

Príspevok od používateľa triscene »

To som robil bez DI tých 40-49.
Toto som len odfotil ze ako to mam.
Oplach mam v tejto polohe standardne, aby som oplachol membránu tých 5 minút a potom prepol aby robilo permeát.
Za DI mam 4, ale to nie je nič platné keďže mi to zbytočné vybija mixbed kvôli vysokému TDS za osmozou.
Meriam klasickým takým modrým TDS metrom a aby som vylúčil možnosť ze je v ňom chyba tak som kúpil aj HM Digital com 100 a zistil som ze merania prvého sú dosť presne. Možno jediny rozdiel je ze ten druhy kompenzuje aj podľa teploty vody. Inak je to dosť podobne.

Odoslané z ANE-LX1 pomocou Tapatalku

Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Problém s osmozou

Príspevok od používateľa Jajo »

Tak ak si menil aj púzdro a robilo to stále, tak treba vyskúšať inú membránu. Tiež to netreba stale preplachovať.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"