Likinovo moře 370l

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Likin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Jún 2020 20:31
Bydlisko: Jihlava

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Likin »

Ahoj, tak jsem se konečně dostal k tomu sem po delší době dát update, vezmu to pěkně postupně :) ...

Kapitola 1. - Stěhování a zvětšení akvária

Píše se konec února, přichází den D a stěhování do nového bydlení, včetně zvětšení nádrže. Volá TOPTRANS, že mi veze nádrž od FARAO INTERNATIONAL, natěšený přebírám, méně natěšený vynáším patro nahoru, rozbaluji a.... TOPTRANS vyhrál zlatého bludišťáka! 1cm bezpečnostní nádrž zvládlo přes paletu prasknout. Od pondělí zavírali okresy a co teď. Naštěstí bylo Farao velmi ochotné, a za podmínky že jim dovezu nádrž osobně opraví a pošlou v pondělí znovu, tentokrát svoji dopravou. Na podruhé již nádrž přišla v pořádku :mrgreen:. - krásný výlet 400km

Týden poté přijíždí truhlář s kuchyní, obývákem a tím nejlepším, skříní pod akva. Volám Myšákovi, že se do toho můžeme pustit :) Hurá!

Jelikož jsem měl vše dopředu předlepené a připravené, nenastala žádná větší komplikace a systém jsme přestěhovali a rozjeli v rámci pár hodin bez sebemenšího problému. Při stěhování zmizel krab POMPOM, prostě nebyl k nalezení, možná si spokojeně žije v SUMPU a živých kamenech ze starého akvária, ale kdo ví :shock: ...

Kapitola 2. - Start a záběh nové nádrže

Následující měsíc jsem poznával systém, kde se ukazuje odpar, proč odpěňovač přepěňuje, atd. atd. Nový útes zarostl zeleně, červeně, modře, a pak zmizely řasy. Korály se začaly asi po měsíci a půl roztahovat a bylo vidět, že se obyvatelům začíná konečně nová nádrž zamlouvat.

Stále jsem ovšem bojoval s odpěňovačem, který vždy po výměně vaty začal přepěňovat... Poté jsem vykoumal, že to dělá v momentě kdy se nová vata s dotkne vody v nádrží. Probral jsem s paní v Aqua Vala a zjistil jsem, že jsem měl pravdu a je to normální, ujistila mě, že také vatu vždy propírá, že jsou v ní zbytky z výroby a odpěnovač to dostává ven. Tím pro mě přišla vlna úlevy, že je vše v pořádku a odpěňovač funguje jak má. Od té doby bez problému.

Také jsem stále bojoval s hladinou v přepadu, která cinkala. Stále kolísala tam a zpět, u systému Herbie je třeba sladit výtok a návrat, a bez toho aby člověk měl systém v oku, to prostě nešlo. Po 2. měsíci od založení avšak nastal zvrat, a systém nastavím už i poslepu (předělat na durso je otázka 5 minut, kdyby se to po tomto rčení hodlalo po*rat :D). Baví mě fakt, jaký má na výšku hladiny vliv měsíc a jeho měsíční fáze, no prostě krása :) v noci cvrdliká voda při úplňku, přes den nikoliv, když je nov tak také nic.

Kapitola 3. - Osidlování nádrže novými kámoši

Končí lockdown, avšak ryby nikde. Nicméně v Brně paní hlásí, že má žlutého bodločka ctenochaetus truncatus yellow, koukl jsem co to je zač a naprosto mě učarovala, druhý den jsem vyrazil. Při návštěvě prodejny jsem se rozhodl, že se podívám ještě na aktuální nabídku ryb, které mají na prodejně již přes měsíc, což ve mě evokovalo míru jistoty pořádné karantény. Paní mi ukazovala pár rybek, nic jsem nevybral... když si najednou si vzpoměla, že tam má Králíčkovce Liščího již tři měsíce, kterého nikdo ho nechce z důvodu, že má od narození vadu a má menší zadní ploutvičku, ale že plave a baští o to víc snad. Chvilku jsem se na frajera podíval, plaval rychle jako normální králíček, dokonce mi i tak nějak padl do oka a rozhodl jsem se, že budeme parťáci a vzal ho. Já byl rád, paní taky, ta by si ho i vzala domů, mít doma nádrž.

Kapitola 4. - Stav k dnešnímu dni

Minulý týden jsem udělal první velkou výměnu vody, 50l. Předtím jsem výměnu nedělal, jelikož mám korálů jen pár a vody jsem dával 140l čerstvé... Díky lockdownu (vodu jsem měl jinak u Pepina domluvenou na vyzvednutí, díky vládo :lol: ). Králíček i bodloček se mají dobře, baští, spokojeně si plavou. Králíček je trochu herečka a vždy se někde zamaskuje, ale sekundu co odejdu od nádrže už baští Nori řasu plave jako ďas a jeho ploutvička do tvaru nejmenované sportovní značky je prostě frajeřina od přírody :lol: :lol: .

Dnes jedu k Pepinovi a mám pár typů na rybku s kterou odjedu, ale uvidíme dle aktuálního stavu :lol:
Dole přikládám několik fotek aktuálního stavu, které řeknou více, než tisíc slov.
Prílohy
ResizedFirst.png
ResizedSecond.png
ResizedThird.png
Naposledy upravil/-a Likin v 30 Apr 2021 07:56, upravené celkom 2 krát.
Likinovo moře 320l + 100l sump
Historie:
Likinovo moře 100l
Likinovo moře 30l

viewtopic.php?f=64&p=145581#p145581
Používateľov profilový obrázok
Likin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Jún 2020 20:31
Bydlisko: Jihlava

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Likin »

Jsem rád zpět na fóru mezi Vámi, kolegové :) :lol: - hlavní příspěvek je výše ↑ ↑ ↑ :roll: ↑ ↑ ↑
Prílohy
Fourth.png
Likinovo moře 320l + 100l sump
Historie:
Likinovo moře 100l
Likinovo moře 30l

viewtopic.php?f=64&p=145581#p145581
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Spongebob »

ta Valencie.. :mrgreen: dobrý to je :) velká gratulace k vytoužené nádrži!
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
Likin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Jún 2020 20:31
Bydlisko: Jihlava

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Likin »

Děkuji, :D jojo je to zvědavec, vždy když někdo přijde k akváriu tak vyjede a kameruje :D :D
Likinovo moře 320l + 100l sump
Historie:
Likinovo moře 100l
Likinovo moře 30l

viewtopic.php?f=64&p=145581#p145581
Používateľov profilový obrázok
Likin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Jún 2020 20:31
Bydlisko: Jihlava

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Likin »

Když už si chce na konci týdne člověk odpočinout, akvárko se vždy ozve... v tu chvíli kdy to člověk nejméně potřebuje :D

Včera ráno jsem slyšel výskok ryby, neměl jsem čas řešit, na podlaze nic nebylo, jel jsem do práce. Po přijezdu jsem dodělával ještě věci doma a večer u hokeje jsem si říkal, že nevidím pomčíka. :lol:

Ten blbec vyskočil tak že skočil do přepadu k trubkám, dovedete si představit jak se mu chtěl do síťky s kterouse tam nevytočím že... Takže následovalo vypnutí čerpadel, vytažení prostřední trubky... zbylo tam asi cm vody a pořád to nevzdával, takže od dalších 30 min pozdeji pomčík zpět v nádrži ...

Na vrchu mezi krycím sklem a hřebenem je asi 1-1,5cm, řešil jste někdo? Nejjednoduší věc čím prodloužit hřeben? Díky za rady, nerad bych tento proces opakoval, kdy si ryba umane.
Likinovo moře 320l + 100l sump
Historie:
Likinovo moře 100l
Likinovo moře 30l

viewtopic.php?f=64&p=145581#p145581
Používateľov profilový obrázok
Likin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Jún 2020 20:31
Bydlisko: Jihlava

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Likin »

Nový osadník - Haliocheres Iridis, konečně se ochladilo tak jsem si riskl koupi a převoz. :lol:

Dále pár novinek, co jsem zde neaktulizoval:
Nový odpěňovač - Nyos quantum 120
S koupí hepatuse přidáno slabé UV pro nonstop slabou sterilizaci (stráášně dávno)
Prílohy
photo1632210540.jpeg
242110491_966807020567170_6101598291671558106_n.jpg
242086863_291271249473336_8669004491093495527_n.jpg
Likinovo moře 320l + 100l sump
Historie:
Likinovo moře 100l
Likinovo moře 30l

viewtopic.php?f=64&p=145581#p145581
Používateľov profilový obrázok
Likin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Jún 2020 20:31
Bydlisko: Jihlava

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Likin »

+
Prílohy
241405385_557920605262206_7527762648356873687_n.jpg
Likinovo moře 320l + 100l sump
Historie:
Likinovo moře 100l
Likinovo moře 30l

viewtopic.php?f=64&p=145581#p145581
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Spongebob »

Čau Michale, jak jsi spokojený s tím Nyosem?? Taky jsem ho vzal... kolik máš u něj hladinu?
Komory v sumpu máš co tak blbě vidím přepad solo, pak odpěňovač a výtlak?
Přemýšlím že u mě bych udělal přepad rovnou s odpěňovačem, pak jakoby refugium prostě živáky a možná řasa.. a pak výtlaková komora.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
Likin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Jún 2020 20:31
Bydlisko: Jihlava

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Likin »

Ahoj ahoj :)

odpěňovač jsem bral kvůli hluku Tunzáka, tohle je sotva slyšitelné, přijde mi že méně skimmeruje do mokra, což je také za mě super. Jsem nadmíru spokojený :lol: .

Jedu Herbie přepad, a sump mám poté poskládaný - zaprvé z hlavního výtoku mechanickou filtraci (první přepad na vatu), poté to jde spodem do prostřední komory, je tam výška přesně těch 20cm co si vyžaduje odpěňovač, spolu s ním jsou tam živé kameny na které kape/slabě teče voda z druhé Herbie trubky (teče jí minimum, pouze udržuje hladinu v akvarijním přepadu (kvůli tichosti), poté mám třetí komoru jako návratovku - v ní je pouze čerpadlo na návrat + hlídaní odparu (na téhle jediné komoře se odpar projeví).

Poté z prostřední komory (komora s odpěňovačem) beru vodu do UV a vracím za přepad do návratové komory, abych nesterizoval vodu "dokola".
Barel s RO vodou mám vedle v druhé části skříňky (10l tuším - v létě se sítí na akva přesně 7dní), v něm je čerpadélko, snímač je na poslední návratové komoře (optika).

Až budeš mít někdy cestu zastav se :lol: osobně to bude nejlepší vidět, do roka tam chci ještě přidat dávkovací tříkanál, ale to zatím nebude potřeba, žerou zatím, že stačím 1x týdně doplňovat.

Kdyby něco nebylo jasné ptej se, píšu to za pochodu :D
Likinovo moře 320l + 100l sump
Historie:
Likinovo moře 100l
Likinovo moře 30l

viewtopic.php?f=64&p=145581#p145581
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Spongebob »

jasně 20cm jsem taky četl.. .jenže velká zajímavost, minulý majitel toho Nyosu měl přepážku 17cm a měl ho 6 let a prej super... tak jsem nevěděl jestli nemám udělat taky 17 a případně si od tebe nechat udělat zvyšovací redukci :mrgreen:
Ale jako asi udělám taky 20.. nevím.
Herbie se mi taky líbí, Jarry už mi to nastínil..zní to jednodušeji než tam lepit tu fajfku s dirkou :mrgreen:
Jen vychytat její výšku a tím pádem kolik cm má padat voda do přepadu teď jsem měl cca 3-4cm..? nevím přesně.
Kohouty na přepad i tu záložní bych chtěl mít na obou..aby se to dalo případně celý zavřít...co?
Výtlak budu mít na druhé straně jen vrtanej ve stěně s průchodkou a ze sumpu pude zezadu do něj trubka nebo hadice...pak tvarovací výtlaková koncovka kterou nasměruju na hladinu..to se mi teď osvědčilo jako proudovka zdarma a žene to hladinu do přepadu.
Dobrá tedy možná ještě popřemýšlím udělat taky nějakou malou komurku na ten přepad...ale ta vata se vždycky zasírá což je sice dobře ale pak to hýbe s průtokem ve filtru a tím pádem s hladinou ne? Tak se mi to chovalo v zádech.
Nakonec sem se na celou vatu vys..l a jelo to i tak.
Někdo další kdo podpoří komoru pro skimmer hned v první a bez předfiltru? :)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
Likin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Jún 2020 20:31
Bydlisko: Jihlava

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Likin »

Hele popravdě mám vatu teď hodně jetou, a u herbie ti to hladinou právě vůbec nehne (přebytečná voda prostě jen přeteče bezpečnostní trubkou, takže místo 00nic ti přeteče druhou 0nic d :lol: ) měním jí jednou za 3 týdny je jí tam fakt hodně, zrovna teď se odhodlávám k výměně už nějaký ten den (mám před sebou příští týden volno, tak se pravděpodobně donutím právě v tomto volnu :D :D)

Vyměnit vatu samo o sobě by problém nebyl, ale odpěňovače jsou na ní citlivky a je třeba ji pořádně proprat a na to se ne vždy chce :D ... (a je jedno jestli Nyos, Tunze, ... některý to dělá některý ne).

Komoru si určitě udělej 20, pod odpěnovač se pak dá cokoliv dát (víčko od něčeho např.). Mě u koupě bylo tuším řečeno že nemá rád hladinu nad 22. Do té hladiny funguje correct. 20 je v návodu, 20 jsem měl přepážku :D ...
Likinovo moře 320l + 100l sump
Historie:
Likinovo moře 100l
Likinovo moře 30l

viewtopic.php?f=64&p=145581#p145581
Používateľov profilový obrázok
Likin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Jún 2020 20:31
Bydlisko: Jihlava

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Likin »

Tak jsem pořídil třetí světlo a vyrobil si rampu, dále jsem koupil dávkovací čerpadla - nějak mi to začalo baštit.
Dále snižuji PO4 a NO3 (nějak jsem usnul na vavřínech, ale vše OK).

Aktuální hodnoty (snižování/zvyšování bylo postupné předchozí 3 týdny):
NO3 - 12 (bylo 25)
KH - 9,1 (bylo 5,5)
PO4 - 0,067 (bylo 0,45 :lol: :lol: :shock: ) - vše jelo jen trochu ztráta barev

Dávkuji:
4,5ml NoPoX denně
9ml All-for-reef od Tropic marine (sníženo z úvodní dávky 15) denně
PhosEx 1x 14 dní výměna

Foto: (celek + sasankový klauní ráj :D (5ks sasanek už))
Prílohy
photo1633929293.jpeg
photo1633929293 (1).jpeg
Likinovo moře 320l + 100l sump
Historie:
Likinovo moře 100l
Likinovo moře 30l

viewtopic.php?f=64&p=145581#p145581
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Spongebob »

pěkný to máš :wink: to třetí světlo to koukám chtělo! :wink:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
Likin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Jún 2020 20:31
Bydlisko: Jihlava

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Likin »

Jojo, přesně velikost moji nádrže právě testovalo BRS a od začátku jsem počítal se třemi, jen se čekalo na finance :D ... Je to rozmístěno i dle toho jejich vyzkumu, aby to homogenně pokrylo PARy po celé nádrži. :lol:

Díky :) :wink:
Likinovo moře 320l + 100l sump
Historie:
Likinovo moře 100l
Likinovo moře 30l

viewtopic.php?f=64&p=145581#p145581
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa hates »

Prosím porad jak jsi dostal to PO4 dolů a jak dlouho ti to trvalo. Právě s tím bojují a zatím měním hlavně vodu cca každé 3 dny 10% objemu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"