Silikáty uvolňované z filtračního média?

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa švíco »

Zdravím mořské vlky.
Poslední dobou trochu bojuji se zvýšenou hladinou silikátů v nádrži.
Letošní konec léta a podzim jsou dost deštivé, takže vstupní voda je toho určitě plná.
Bojuji pomocí silicarbonu na výstupu z RO.
Při pročítání problematiky silikátů jsem si uvědomil jednu věc.
Ve filtraci mám v hojné míře Siporax a další podobné médium na bázi spékaného skla.
Není teoreticky možné, že by se z těchto médií na bázi křemíku uvolňovaly škodlivé silikáty?
Nebo je to nesmysl a při dané logice by se v podstatě mohl silikát "louhovat" i ze skla nádrže? :mrgreen: (četl jsem spousty názorů na nevhodnost křemičitých písků...)
Pravda je ta, že za ty roky, co siporax používám, tak rapidně zmenšil svůj objem... čili buď se obrušuje (nevím jak, když se nehýbe) nebo rozpouští nebo ho něco papá...
Díky za případné postřehy...
PS: uvažuji, že místo těchto válečků použiji korálovku nebo menší živáky...
švíco
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa bradoo »

Čítal som viaceré prípady o tom ako siporax zvyšuje kremičitany. Deje sa to najmä vtedy, keď v ňom dochádza k denitrifikácii (poklesu PH) - čo časom dochádza vždy. Pokiaľ nemáš problém s rozsievkami, nerieš to. Rybka tu na fóre urobil z kremičitanov nepriateľa č.1 a ja sám som proti silikatom bojoval. Potom som zistil, že color D (Red sea) obsahuje okrem iného aj kremičitany a skúsil som dávkovať vodné sklo. A farby koncov koncov SPS sa trochu dofarbili a nezhnedli... Rozsievky ináč pomáhajú aj proti cyano (konkurujú mu) a žerú ho slimáky. Hodne kremičitanov odstraňuje skimmer, takže ak ideš bez neho, môžu sa hromadiť... Ak dávaš na výstup RO silikarbon, dávkuješ si do RO vody hodne ťažkých kovov. Dával som robiť ICP test RO vody s 0,4l kartušou silikarbonu na konci.https://lab.atiaquaristik.com/view/23188
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa švíco »

Právě že se rozsivky objevily... jinak bych to neřešil...
Osmoza je OK, z membrány teče voda s vodivostí 9, po Di filtru je čistá 0.
Pokud je ten silicarbon na konci RO špatně, tak ho mám dát před DI, který ty těžké kovy pochytá?
Siporax půjde do koše a místo něj přijdou přebytečné živáky a korálovka...
Dal jsem sáček silicarbonu i do filtru, ale co jsem tak četl, je to spíše pro klid duše, než že by to něčemu pomohlo...
Odpěňovač mám, ten normálně běží...

díky!!!
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa bradoo »

Z toho ICP testu vidno, že neodstráni všetok silikát ani pri RO vode. Ak menievaš väčšie množstvo vody, môžeš to prehodiť, ale len ak máš novú náplň mixbed. Jediný problém s tými kovmi je mangán, toho je tam dosť - denná dávka je 1ug/l. Takže ak menievaš viac vody, máš ho chvíľu nad limit. Mangán sa ale nehromadí v akva- tak ako železo sa vyráža s fosfátom. Len tak pre zaujímavosť, bez kartuše silikarbonu, mi 1 0,4l staršia kartuša mixbedu dávala výstup 400ug kremíku.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa švíco »

Ten test bohužel nevidím, chce to po mně heslo k přihlášení...
Měl jsem teď přes léto málo času na nádrže a říkal jsem si, že tomu teď pomůžu, když vyměním vodu.
Takže jsem 2x za sebou po týdnu vyměnil 30l v každé nádrži. (je to cca 10 procent objemu týdně).
A místo toho, abych tomu pomohl, tak se udělal povlak rozsivek.
Mixbed jsem před výměnou dal nový, ale silicarbon už byl starší...
Takže sejm koupil novou dávku silicarbonu a nyní bych se rád těch neřádů hnědých zbavil.
Akorát se bojím, abych tomu naopak ještě nepřidal... mám nový mixbed, kartuši plnou nového silicarbonu...
a teď bych se z toho rád vylhal další výměnou vody, tentokrát snad už bez silikátů...
Zajímavé je, že problém je jenom ve starší nádrži, přitom vodu jsem dával ve stejný čas...
Tak mě napadl ten siporax, jelikož v druhé nádrži je to jen hrstka... v té problematické je ho tak 2l.
Taky jsem měl podezření na sůl, jelikož v aktuální šarži red sea coral pro, co mám doma je pěkný humus (hnědá pěna na hladině v konvi). No tak jsem koupil sůl Tropic Marine coral pro...ta tu pěnu nedělá.
Další výměna ukáže, zda to bude k lepšímu či ne...
Co ještě by mohlo působit negativně? Možná si to tam dávám s krmením? (nikdy jsem mražené neproplachoval, vždy tam leju i vodu z rozmrazení - jako přilepšení pro měkké korály).
Díky
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa bradoo »

Krmivom nie. Ako hovorím malá kartuška dáva 0 ug Si snáď nikdy. Pri mojom testovaní mi aj nová dávala asi 80ug. Staršia 300-400ug. Keď som prešiel na 3x0,7l tak mám 0 aj po zhruba roku. Ten siporax je tutovka, veľa krát sa to na reef2reef riešilo... Sklo v akva sa rozpúšťa tiež, ale je to oproti siporaxu zanedbateľná plocha pri vysokom PH. Ak máš viac húb, tak to stíhajú vychytávať, najmä ak ich podporuješ aj uhlíkom. Možno, že sú to rozsievky ani neni... Kdesi som videl nejaký test s liehom -či riasa púšťa farbivo na rozoznanie od cyano - pretože tých je viac druhov...
Ale to teraz nenajdem... ešte skúsim ten test takto:
Analyse23188.pdf
(128.63 KiB) 46 stiahnutí
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa švíco »

Přidal jsem ještě jednu kartuši, co jsem měl doma a do ní další silicarbon... takže voda na výměnu by měla být historicky nejčistší, co jsem kdy měl. Včera, když jsem vodu měnil, jsem si všimnul asi hlavní příčiny problému.
Před dvěma týdny byla u nás návštěva s dětmi.... no a protože mám ovládání proudového čerpadla na přístupném místě, tak mi stáhly proud na minimum a ještě taháním za kabel nasměrovaly proud více k hladině...
toho jsem si všimnul až po dvou týdnech...(to žačaly problémy) takže včera upraveno proudění a věřím, že už to bude dobré...
PS: samozřejmě bez mikroskopu nevím na sto procent, že to jsou rozsivky, ale myslím že jo. Je to takový hnědý až zlatavý povlak. Když to rozhrnu, tak se to zformuje zpátky... na noc mizí...

Ten siporax při nejbližší příležitosti ale taky vyměním...
díky! :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa Franky »

A teda nedoporučujete ten silicarbon za osmozou ? Lebo ja mam vystup z osmozy napojeny na mixbed, potom silicarbon, potom dalsi mixbed. V našej lokalite mame velmi špinavú vodu, zato som volil tento ťah so silicarbonom. Dik za odpovede.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa švíco »

Jestli jsem to vše správně pochopil, tak problematické může být použití silicarbonu až na konci sestavy RO. A to kvůli těžkým kovům ze silicarbonu. Zřejmě se to projeví až po delší době a po masivnějších výměnách.
Pokud máš za silicarbonem ještě další mixbed, tak by to problém být neměl.
Možná by to vyřešila i kartuše aktivního uhlí?
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa Jajo »

Ja mám tiež silicarbon pred mixbed. Keď bol na konci, tak to dvíhalo vodivosť a teda niečo to muselo púšťať.
Má mi každou chvíľou prísť icp aj RODI vody, tak som tiež zvedavý.
Silikáty asi niesu vodivé, pretože nikdy som nenameral vodivosť a silikáty tam boli.
Ďalšie ložisko silikátov sú cementové plugy a podklady pod korály. Mali by sa vždy nechať vylúhovať v rodi vode niekoľko dní pred použitím.
Ďalšia vec, čo som si všimol je, že po použití Chemicleanu po pár dňoch sa mi vždy spravila trochu rozsievka po piesku. Takže asi aj baktérie vedia trochu eliminovať rozsievku.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa Franky »

A ako často meníte ten silicarbon ?
kubko82
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 03 Nov 2011 12:00
Bydlisko: Prievidza

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa kubko82 »

A aj ostatne filtracne media su na baze spekaneho skla? Napr. Matrix.
Reef 500 litrov.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa švíco »

Jelikož jsem značně posílil dočištění vody za RO a přitom jsem stále bojoval se silikáty v nádrži i po zvýšení proudění, tak jsem přistoupil opravdu k odstranění siporaxu z filtrace.
Bylo mi totiž divné, že výměnou vody se situace vždy výrazně zlepšila, ale po týdnu to bylo zase zpátky... nepomohlo ani více výměn... prostě se ty silikáty někde musely uvolňovat, když voda z RO už musela být OK. (kdyby nebyla, výměnou by se to nezlepšilo ani přechodně)

No a schválně jsem porovnal prastarý siporax, který jsem teď vyhodil a siporax v druhé nádrži, který tam je cca od dubna.... Myslím že úbytek je jasně patrný... siporax se nijak nehýbe (nebrousí), prostě mizí jen tak...
Výhledově jej dám pryč i v druhé nádrži, kde zatím problémy nejsou, ale bude to preventivní akce.

Nechci siporax hanit... nic jsem neměřil a nemám žádné důkazy.. jen domněnky... proto to berte s rezervou...
Pravdou ale je, že tři týdny po tom, co jsem siporax vyhodil a udělal tři výměny vody, je vše již prakticky OK... v podstatě bez rozsivek....
20201122_145302.jpg
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa Spongebob »

A jak že jsi bez testu věděl že se jedná o zvýšené silikáty?
Já když jsem s akvaristikou začínal, tak mi tuším Dyksn při vysvětlováni co a jak funguje říkal, že Siporax jako není uplně "do nekonečna". Až prý ztmavne skoro do černa musí se vyměnit. Ten tvůj z foto už vypadá fakt hnusně :) jak starý je?
Tak hlavně že jsi to objevil a že už je vše ok ;)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa švíco »

Podle rozsivek na písku... Ten siporax hlavně mizí, čím to je nevím... Ale něco mi říká, že se rozpouští nebo drolí. No a hlavně, v pohodě ho nahradí živé kameny...
Výrobce siporaxu uvádí, že vyměnit se má, až se navzájem prstence siporaxu rozlámou... hmmmm, takže se prostě rozpadá oficiálně... ten můj měl tak 5-7 let...
Jinak nevidím důvod pro to, aby siporax zčernal... na mých fotkách je uvnitř válečků stín, jinak mají na sobě hnědý bakteriální povlak. řekl bych, že co se funkce týče, byl v nejlepší kondici. Ale už nehodlám riskovat... na zahraničních diskuzích lze najít mraky případů s podobným závěrem...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"