RO/DI a TDS

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

Jaroslav napísal:Pěkně prosím, čím měříte ty hodnoty, které tady uvádíte ??
http://www.hannainst.com/usa/prods2.cfm ... HI%2098129

Obrázok
Naposledy upravil/-a Ondrej Tlach v 26 Dec 2007 19:44, upravené celkom 1 krát.
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

Predpokladam ze si mal namysli meranie za TFC RO membranou a nasledne za DI jednotkou[/quote]

áno prestne tak.Je jastné že som nemeral stým čo "Ondrej"a ani to čo "Ondrej".Ja so meral tvrdosť aj ked to to je informačné ako písal "Peter".Týmto meraním si možem kontrolovať kvalitu vody z RO a nič iné za tým nehladajte. :wink:
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Fajn, tak je to vyjasnene.To: Ondrej, ppm viem velmi dobre co to je len to TDS.Vdaka za vysvetlenie :)
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

Peter napísal:Fajn, tak je to vyjasnene.To: Ondrej, ppm viem velmi dobre co to je len to TDS.Vdaka za vysvetlenie :)
Peter ti vies ale mozno ostatny nevedia :) mal som zato ze ze skratka TDS je znama vsade pretoze vsetky jednotky RO aj RO/DI ktore sa tu predavaju maju v manuali dost zvyrazneny text v ktorom sa pise ze merania TDS sa maju prevadzat pravidelne kalibrovanym TDS metrom, dokonca tam je skratka ako taka aj vysvetlena.

Drahsie RO/DI jednotky maju priamo nainstalovany TDS meter ako signalizaciu casu vymeny TFC RO membrany.

Obrázok
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Pánové, než tu něco napíšete, uvědome si sami, co vlastně měříte (navíc s jakou přesností) a v jakých jednotkách. Až pak bude mít tato debata smysl.
Celkem se bavím, jak 90% uživatelů tohoto fóra bezhlavě měří kdeco, shání chemii "pod rukou", jen aby to bylo co nejlevnější...
Přeji obchodníkům hezké Vánoce a štědrý rok 2008 :lol: a na SS tématu "chemie" již nebudu odpovídat (nasypal jsem tam něco a voda se mi zkalila, koráli jsou zataženi a ryby hynou...) - to opravdu nemá smysl.

To Ondrej Tlach: Ondro, velká většina uživatelů tohoto fóra má problémy s elementární fyzikou a chemií, ber na to ohled při předvádění "novinek" pro možné (i když ne nezbytné) využití v mořské akvaristice. Pro tyto uživatele není problém si to pořídit, ale problém je vysvětlit jim, že "DTS meter" není na měření KH :wink:
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

rybka myslim si, ze tu hodne podcenujes ludi, su tu taki (vratane mna) ktori sa maju este hodne co ucit ale to vobec neznamena, ze sa aj nic nenaucia. A ked aj urobia nejaku chybu a niekto im to vysvetli, ze to znova zopakuju. Motyla poznam osobne a viem ze je to sikovny chalanisko. Nieco ine je vysvetlovat stale dookola zakladne veci okolo prudenia alebo svetla a uplne nieco ine je morska chemia. Ta je podla mna dost zlozita a este nie uplne preskumana. Ja som napriklad elektrikar ale rozhodne by som si nedovolil napisat nieco take ako po zhasnuti hlavnych svetiel v AQ vam este par krat trubice prebliknu a preco? Lebo, aj tak by to polovica z vas nepochopila. Opakujem, nepodcenuj ludi.
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

Kubrt,
neries to, bohuzial sa stava a je uplne jedno v akom obore, konicku atd. ze skusenejsiemu cloveku prasknu nervy z neustaleho vysvetlovania a odpovedania na rovnake otazky 100 ba 1000x a ze sa vyjadri tak ze sa to dotkne tych menej skusenych, na druhej strane je to ale vynikajuci starter na to aby sa clovek zacal o to zaujimat intenzivnejsie a nie je ziadnym tajomstvom ze skor ci neskor ziak predci vedomostami svojho ucitela ;)
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Ondrej Tlach napísal:
Jaroslav napísal:Pěkně prosím, čím měříte ty hodnoty, které tady uvádíte ??
http://www.hannainst.com/usa/prods2.cfm ... HI%2098129

Obrázok
Takže záhada se pomalu rozmotává. Prosím, podívejte se na použité přístroje a případně si otevřete ukázanou stránku. Nadpis na přístroji je EC-TDS-C/F (se značkami stupňů). EC = electrical conductivity (elektrická vodivost), TDS je elektrická vodivost přepočtená s ohledem na teplotu a zařízení dále může měřit teplotu ve stupních Celsia nebo Faradaye. Takže je to starý známý konduktometr s grafitovými elektrodami (viz můj vstup o pár příspěvků nahoře) a měří se tím vlastně elektrická vodivost "roztoku" (= vody čisté či špinavé). Kde se tam vzali "ppm" sice nevím, ale hlavně že jsem již pochopil "princip". Jestliže za "ppm" dosadíme "uS/cm", začnou i naměřené hodnoty dostávat svoje obrysy včetně přibližně odpovídajících úrovní. To, že se tím neměří koloidní křemičitany je již v diskusi napsáno.
Teď jsem se byl podívat do sklepa na svoje konduktometry (mám doma tři, jeden na "uS", druhý na "mS" a třetí laboratorní větší) a představte si, mají tam také napsáno "TDS", což jsem si dosud nevšiml.
Hlavně se nehádejte - již není o čem.

P.S. Protože jsou svátky, tak pro trochu odlehčení mrkněte na http://neviditelnypes.lidovky.cz/chtip- ... zabava_wag
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Ale toto vobec nie je hadka, s rybkom sa pozname nejaky ten piatok a my vsetci vieme, kto zorganizoval prve pokusy so zeolitom, prve spolocne piva a nakoniec aj nase stale stretka vo ValMeze. Bol to on, ktory nam priblizil morsku akvaristiku (aspon mne) a dost mi pomohol na mojich tazkych zaciatkoch vyvarovat sa hromade chyb. Ma nesmierne skusenosti a aj napriek tomu, ze obcas zmeni nazor a pol roku napise pravy opak ako pred pol rokom, si ho vazim. A prave preto by to mal byt on, kto nam stale bude do hlavy vtlkat toto je kravina, pises nezmysly, funguje to tak a tak a nie reagovat ako prispevok vid. vyssie. Bola to len taka mala vycitka voci tomu prispevku, aj ked uznavam, ze sa stale opakovat asi nie je prijemne, ale ide o chemiu a tu urcite nikto z nas nemal v skole rad, cest vynimkam. Ak to tak vyznelo ako urazka osoby, tak sa ti rybka ospravedlnujem.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Volný preklad zo stránok HANNA Instruments

K porozumeniu čo je mS, g/l, mg/l, ppm, ppt a prevod z jednej jednotky do druhej

Elektrická vodivosť je vlastnosť roztoku viesť elektrický prúd. K vyjadreniu toho sa môže použiť index úhrnných/celkových pevných častíc (TDS) vo vzorke vody.

Meracia jednotka sa zvyčajne používa Siemens na centimeter (S/cm). Vodivosť vody sa najčastejšie vyjadruje v microSiemens/cm (µS/cm) čo je 10-6 S/cm. Pomer medzi vodivosťou a rozpustenými časticami je približne:

2 µS/cm = 1 ppm (čo je to samé ako 1 mg/l)

Príklady vodivostí vody z rôznych zdrojov:

Absolute pure water - 0.055 µS/cm
Distilled water - 0.5 µS/cm
Mountain water - 1.0 µS/cm
Most drinking water sources - 500 to 800 µS/cm
Sea water - 56 mS/cm
Max for potable water - 1055 µS/cm

Zopár príkladov prevodových faktorov vodivosti

mS/cm x 1 000 = µS/cm
µS/cm x 0.001 = mS/cm
µS/cm x 1 = µmhos/cm
µS/cm x 0.5 = mg/l of TDS
mS/cm x 0.5 = g/l of TDS
mg/l TDS x 0.001 = g/l of TDS
mg/l TDS x 0.05842 = gpg TDS


Prikladam Ondrejovi na porovnanie moje hodnoty:
1. 950 uS - z vodovodu
2. 11,3 uS - vyteká z RO
3. 13 uS - ´ustálená´ z RO - po pár hodinach
4. 31mS - uz zarobena voda - sol red sea (cca 1,021)
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Děkuji Andymu za překlad objasňující problém. Já jsem se teď k tomu nakonec také prokousal, ale až potom, co jsem si přečetl návody k mým konduktometrům, které také dokáží měřit TDS (v ppm, ppt nebo v promile). Asi jsem měl tyto návody přečíst dříve, ale návod k použití nového spotřebiče čte asi každý až nakonec. Takže mi nezbývá než omluvit se všem za zmatky v hlavách, které jsem jim způsobil.
Ondřejem používané měření je vlastně kvantifikace množství rozpuštěných solí ve vodě (= salinita) tím, že se změří vodivost vzorku a známým koeficientem se převede do jiné stupnice (to udělá čip v měřidle). Uvedený převod je pouze přibližný, protože při něm záleží na druzích rozpuštěných solí. TDS metry pro mořskou akvaristiku jsou kalibrovány na rozpuštěný chlorid sodný (kuchyňská sůl), která představuje největší díl solí rozpuštěných v mořské vodě.

Zajímalo by mne, jestli Ondřej může změřit (jestli to rozsah přístroje dovolí) TDS vody ve svém akváriu - kolik mu to tam ukáže.

Pro Andy :

Mořská voda 1,023 g/cm3 (podle tabulky) by měla mít vodivost cca 48 mS.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

To Jaroslav: rádo se stalo.
Odchylka od vasej tabulky môze byt tym ze som mal nizsiu salinitu a teplotu, eventualne nebola mozno uplne rozpustena sol.
To all:
iny kraj, iny mrav, u nas EC v amerike TDS , u nas Svetelny tok v amerike PUR/PAR, ... atd.

Prajem vsetkym stastlive vykrocenie do noveho roku, fóru mnoho a kvalitných príspevkov.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

Jaroslav napísal:Zajímalo by mne, jestli Ondřej může změřit (jestli to rozsah přístroje dovolí) TDS vody ve svém akváriu - kolik mu to tam ukáže.
Moja voda v aq SG 35, 82.4F a TDS meter nameral 45ppt
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Cílem DI jednotky není až tak dosažení superčisté vody pro použití v mořské akvaristice s ohledem na ionty s elektrickým nábojem v ní obsažené.
Daleko důležitější je skutečnost, že voda s vodivostí pod 1uS má podstatně nižší "Z" potenciál ("menší" vliv Brownova pohybu molekul :!: ) a dochází k lepšímu zachycování iontů bez elektrického náboje, které osmóza pustí. A to jsou právě koloidní křemičitany. Bez nich je voda pěkně namodralá a ne nažloutlá (to Laomedon :lol: ). V provozních podmínkách za směsným filtrem (tudíž v našem případě DI) bývají hodnoty vodivost pod 0,1uS a obsah SiO2 pod 0,1ug/l (mikrogramu na litr). Při "vypadávání filtru" a nárůstu vodivosti na 0,4uS vzrostl obsah koloidních křemičitanů na 0,25ug/l. Pokud si někdo myslí, že je to moc, tak aktuálně za osmózou jsem zhruba naměřil 1,0ug/l a ve vodě před ní taky 1,0ug/l. A to nám teče velmi kvalitní pitná voda :roll: K měření parametrů vody byla použita technologie RO skládané v PL a náplň pro DI dodávaná Majem a Ferem, pro vlastní měření obsahu byla použita "hrubá" provozní sada pro měření parametrů kotelní vody tepelné elektrárny.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"