Lowtech zoa nano

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Lowtech zoa nano

Príspevok od používateľa Jarry »

Vypustil jsem sladkovodní 37,5l karanténu a vymýšlel jsem, co s tím akváriem (50x25x30cm). Nedávno jsem začal zkušební výrobu malých plochých kamenů na dno pro LPS, zoa apod. (neumím sehnat nic vhodného hotového a výroba je primitivní, jen to čekání potom...) + se ještě chystám na frag plugy a původní myšlenka byla, že v tom budu hotové kousky máčet ve vodě, dokud se nestabilizují. Pak jsem si řekl, že by to chtělo alespoň nějaký život na otestování, že bych tam dal pár malých živáků a nějaký suchý kámen, no nakonec to skončilo u malé zoa zahrádky - ale testování plochých kamenů zůstává :) Chci to zkusit opravdu v podstatě zadarmo, tj. bez filtrace, jen nějaký proud, pár malých živáků a musím vymyslet "útes" pro kontrolovatelný růst zoa, aby nedocházelo k prorůstání apod. Světlo udělám z nějakých zbytků, co tu mám - bez regulace, jen malý chladič a na něm 10 modrých, 2 fialové a jeden bílý čip (ten bílý bych dal na vypínač, abych mohl světlo přepnout jen na modré :)) Vodu bych chtěl recyklovat z ostatních nádrží, to, co vypouštím z 300l při výměnách vody bude pro zoa určitě pořád v pohodě :) Žádné ryby ani nic podobného neplánuju.

Kdyby měl někdo nápad, jak udělat zoa útes, budu rád, na dno bych chtěl dát "bochánky", které budou kousek od sebe, čímž bych si chtěl zjednodušit údržbu - když bude něco přerůstat, vyndám kámen, oříznu okraje kolonie a zas bude chvilku klid. Ale zatím mě moc nenapadá, jak to vyhnat do výšky :) Jediné, co mě napadlo, je sehnat vhodné kameny (nebo nějakou plastovou konstrukci) a navrtat do nich díry, to kterých bych mohl strkat zase ty bochánky, nebo větší plugy - aby šla každá kolonie vyndat ven, aniž bych musel zasahovat do útesu. Ale zase aby to nevypadalo úplně blbě do doby, než se kolonie rozrostou - samozřejmě pokud v tom vůbec něco přežije :)
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Lowtech zoa nano

Príspevok od používateľa Jarry »

Je napuštěno :) Nacpal jsem tam 5kg suchých kamenů, 4 menší živáky z jiného akvária plné hadic, červů a podů. Všechna voda je z výměny v 300l a zatím jsem tam dal provizorní čínské proudové čerpadlo, co mám na míchání vody, potom ho vyměním za Sicce Voyager NANO 1000. Asi to nechám bez písku, ale možná jen popráším dno, až tam bude to Sicce čerpadlo, abych vyzkoušel, jestli nebude písek moc lítat.
Nakonec jsem dal 2 větší kameny jako základ a na ně naskládal menší, které osázím, každý z osázených kamenů by měl jít bez problémů vyndat, abych mohl kontrolovat růst zoa, pokud to bude potřeba. Neměl jsem ale moc čas ladit usazení těch živáků, tak jsem je tam jen naházel a napustil to, v akváriu to krásně žije :)
Ještě musím udělat to světlo, už tu na něj všechno mám, tak nejpozději o víkendu snad. Chci trochu doladit i layout, u reefů s SPS to moc neřeším, ale tady jen se zoa to bude muset mít nějaký tvar. Na akváriu je také krycí sklo, kdyby stačilo jednou za týden dolít trochu RO vody, bylo by to optimální. Sklo je malé a v jednom kuse, takže otření je otázka sekund.
Foto snad o víkendu, až bude světlo :)
tomokovi
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 790
Dátum registrácie: 26 Aug 2014 08:55
Bydlisko: Částkov-Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Lowtech zoa nano

Príspevok od používateľa tomokovi »

Jarry napísal: 18 Nov 2020 16:28 Vypustil jsem sladkovodní 37,5l karanténu a vymýšlel jsem, co s tím akváriem (50x25x30cm). Nedávno jsem začal zkušební výrobu malých plochých kamenů na dno pro LPS, zoa apod. (neumím sehnat nic vhodného hotového a výroba je primitivní, jen to čekání potom...) + se ještě chystám na frag plugy a původní myšlenka byla, že v tom budu hotové kousky máčet ve vodě, dokud se nestabilizují. Pak jsem si řekl, že by to chtělo alespoň nějaký život na otestování, že bych tam dal pár malých živáků a nějaký suchý kámen, no nakonec to skončilo u malé zoa zahrádky - ale testování plochých kamenů zůstává :) Chci to zkusit opravdu v podstatě zadarmo, tj. bez filtrace, jen nějaký proud, pár malých živáků a musím vymyslet "útes" pro kontrolovatelný růst zoa, aby nedocházelo k prorůstání apod. Světlo udělám z nějakých zbytků, co tu mám - bez regulace, jen malý chladič a na něm 10 modrých, 2 fialové a jeden bílý čip (ten bílý bych dal na vypínač, abych mohl světlo přepnout jen na modré :)) Vodu bych chtěl recyklovat z ostatních nádrží, to, co vypouštím z 300l při výměnách vody bude pro zoa určitě pořád v pohodě :) Žádné ryby ani nic podobného neplánuju.

Kdyby měl někdo nápad, jak udělat zoa útes, budu rád, na dno bych chtěl dát "bochánky", které budou kousek od sebe, čímž bych si chtěl zjednodušit údržbu - když bude něco přerůstat, vyndám kámen, oříznu okraje kolonie a zas bude chvilku klid. Ale zatím mě moc nenapadá, jak to vyhnat do výšky :) Jediné, co mě napadlo, je sehnat vhodné kameny (nebo nějakou plastovou konstrukci) a navrtat do nich díry, to kterých bych mohl strkat zase ty bochánky, nebo větší plugy - aby šla každá kolonie vyndat ven, aniž bych musel zasahovat do útesu. Ale zase aby to nevypadalo úplně blbě do doby, než se kolonie rozrostou - samozřejmě pokud v tom vůbec něco přežije :)


Nebude to moc modre kdyz das 10x modrou a 1x bilou?
Ja budu delat svetlo o vikendu a chci 8x royal blue a 3x cool white
Ch.Viridis,A.Ocelaris,G.Loretto,Z.Flaverescence,Ch.Rostratus,V.Puelaris a dvě L.Aboinensis. Montipory,Seriatopory,Acropory,Euphylie a nějaké mekkace.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Lowtech zoa nano

Príspevok od používateľa Jarry »

Je to poměr z Radion G5 blue, simuluju ten jejich AB+ program už na jiném DIY světle, ale tam mám bílých více, ještě s červenými a zelenými a jedou jen na část výkonu, takže jsem to přepočítával na to, aby mohly jet všechny čipy na 100%. Tohle je opravdu ultra lowcost nádrž (300Kč suché kameny, 550 čerpadlo, cca 500Kč zdroj a chladič na světlo, to je vše), takže světlo bude bez regulace, jen na hodinách a nebudu ani mít možnost regulovat bílou a modrou zvlášť. Pokud by to bylo s jednou bílou hodně modré, přidal bych ještě jednu (to uvidím, až to rozsvítím), ale docela věřím, že to bude ok. Chci ten poměr vyzkoušet i s ohledem na velké světlo, co plánuju, přijde mi škoda nacpat světlo bílými čipy a pak je mít puštěné na 30%, nebo dokonce méně - ale samozřejmě jde také o rozptyl. A také jde teda o ty zoa, ty přece jenom vyniknou nejvíce jen pod modrými, takže ten bílý čip(y) budou za přepínačem :)
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Lowtech zoa nano

Príspevok od používateľa Jarry »

Včera jsem se konečně dokopal k oživení světla. Skončil jsem celem pozdě, ale zkusil jsem ho přidržet nad fragovnou a přišlo mi to dobrý, i ten poměr modrých na jednu bílou si myslím, že je celkem ok. Parádně funguje vypínač na odpojení toho bílého čipu, když se budu chtít kochat barvami zoa jen pod modrým světlem, stačí přepnout :) Je to teda docela silné na to akvárium, snad to nebude moc, musel bych přinejhorším pár modrých odpojit. Dneska chci vyřešit zavěšení, o víkendu budu měnit vodu v ostatních akvárkách, tak něco vyměním i tady, při té příležitosti doladím útes (v takhle malém akváriu se hrozně blbě cokoliv dělá, když je plné, stačí tam strčit ruku a už skoro přetéká voda ven :D) a zkusím tam dát první testovací zoa. Zkoušel jsem i množství odpařené vody za týden (je tam krycí sklo) a je to ok, bude stačit jednou týdně dolít tak 0,5l, ani to moc nehýbe salinitou. No mám zatím 14 druhů zoa, většina jsou tedy malé fragy, sem je budu přesouvat postupně, až půjdou ty původní nafragovat, hlavní kolonie zůstanou ve fragovně / odchovně, tady to přece jenom bude asi docela křehká záležitost. Ale ještě mě čeká shánění dalších zoa, alespoň 20 pěkných druhů bych tu chtěl mít.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Lowtech zoa nano

Príspevok od používateľa Spongebob »

1. škoda kurník že jsi z takové dálky..určitě bych ti od pár fragů časem pomohl :D
2. nevidím žádné foto!! a to že to ještě není hotové neberu! i stavba je třeba zaznamenat 8)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Lowtech zoa nano

Príspevok od používateľa Jarry »

:) njn ty vzdálenosti jsou blbý, ale kamarád bydlí kousek od Brna a celkem pravidelně sem jezdí, takže mu případně můžu hodit bednu do auta :) Jinak se nic nestaví, akvárium bylo původně malé rostlinné, potom odchovna pro cichlidky, potom zase rostlinné s krevetkami, potom karanténa sladkovodní a teď plánovaná zoa zahrádka :) Jediné, co se změní, je to světlo. Ale slibuju, že o víkendu něco cvaknu, až to bude alespoň nasvícené :)
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Lowtech zoa nano

Príspevok od používateľa Spongebob »

tak to je super zpráva! až bude čas a budeš redukovat můžeš mi za úplatu vytvořit takový degustační balíček :)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Lowtech zoa nano

Príspevok od používateľa Jarry »

:) ok píšu si, ale většina jsou malé fragy, teď čekám, až je budu moci nafragovat sem a potom až další přírůstky budu moci případně nabízet. Většina teda roste pěkně, ale i tak to odhaduju minimálně na 2 měsíce, než z toho případně bude i něco na prodej :)
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Lowtech zoa nano

Príspevok od používateľa Spongebob »

jo však v pohodě :) já za poslední měsíc utratil za akva tolik, jak asi za poslední rok celkem :mrgreen: Takže to nechám chvíli ležet a nechat žít vlastním životem. Pak si napíšem :idea:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Lowtech zoa nano

Príspevok od používateľa Jarry »

Světlo pověšený, není to žádná designovka, ale držák mě vyšel na 27Kč za pant a 2 hmoždinky, což jde :) Celé světlo i s pověšením vyšlo na 700Kč :-) Svítí to víc, než dost, možná tam budu muset dát nějaký difusor. Samozřejmě jsem to nevydržel a hned jsem tam dal malý kámen se zoa, na fotkách je tam ten kámen maximálně 5 minut, teď už jsou všechny polypy plně vytažené. První fotka je s kompletním spektrem, druhá je s vypnutou bílou. Útes budu ješte určitě o víkendu přestavovat, napouštěl jsem to ve spěchu, takže jsem to tam jen naházel, aby se suché kameny už pomalu oživovaly...
DSC_0592s.jpg
DSC_0608s.jpg
DSC_0613s.jpg
ZDRI
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 16 Jún 2019 19:57

Re: Lowtech zoa nano

Príspevok od používateľa ZDRI »

Dlouho zde nic nepřidáváš - jak to aktuálně vypadá?
Díky za info a cenné zkušenosti s lowtech mořem :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"