Lintith - nove akva

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Lintith
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 11 Dec 2007 11:01
Bydlisko: Liberec
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Lintith »

Tak jsem si prohlédla fotogalerii - techniku a objevila jsem nádherné filtry! :wink: . Ovšem když jsem to viděla, jímá mě hrůza, jak to udělat. Opravdu s venkovní filtrací nemám zkušenosti.

Tedy bych se ráda zeptala všech, jestli není možnost udělat fitraci přímo uvnitř akvária...asi je to hloupost, ale u menších sladkovodních nádrží sem to používala. Ale v tom bude asi problém, že to byli nádrže sladkovodní.

Jinak poslední dotaz...dá se to vyřešit nějak bez nutnosti vrtat sklo. Jako na obrázku od moquai : http://www.reef.sk/album_mod/upload/b06 ... 76640f.jpg ??

Děkuji
Ráda bych si zařídila mořské akvárium, cca 150l. :)
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Filtraciu vo vnutri akvarka budes mat, a ani o tom nebudes vediet :) Utes poskladany z poreznych koralovych blokov je vybornym sidlom pre nitrifikacne bakterie. Mat vnutorny filter je teda zbytocne, radsej venovat usetrene miesto pre poriadne stream cerpadlo. Vonkajsi filter budes potrebovat viac-menej nie kvoli nitrifikacii, ale kvoli dodatocnej chemickej filtracii, napriklad na elminaciu neziaduceho produktu nitrifikacie (NO3), pripadne na ine produkty ako fosforecnany, a na vyslahanie proteinov odpenovacom skor, ako sa stihnu "zmenit" na inu neziaducu formu (amoniak, dusitany).
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Lintith
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 11 Dec 2007 11:01
Bydlisko: Liberec
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Lintith »

Děkuji všem, mám pocit, že jsem již našla co potřebuji!
Přepad už chápu a doufám, že je vše OK. Dám vědět jak poktračujeme :D .

Ještě jednou velké díky!!
Ráda bych si zařídila mořské akvárium, cca 150l. :)
Josef Nosek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 26 Nov 2006 12:11
Bydlisko: Praha 8

Príspevok od používateľa Josef Nosek »

Mimochodem odpěňovač kromě odbourávání odpadních látek je také žádoucí pro okysličení vody (a redox potenciál). Najdeš zde názory a hezká akvária i bez odpěňovače, ale drtivá většina zde i ve světě jej používá.
Pepa N. 360 reef mix.
Lintith
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 11 Dec 2007 11:01
Bydlisko: Liberec
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Lintith »

Moc děkuji za názor, odpěňovač bych ráda použila. Otázkou zůstává, jestli ho zařadit do 1.komory kam jde voda z přepadu nebo ho zařadit naopak až nakonec do poslední komory k čerpadlu. Dle mého názoru by to mělo být asi v té 1.komoře ne??? :oops:

A potřebovala bych radu od toho, kdo má podobný filtr jako si chci nechat dělat.
Měl by to být filtr 100x40x40. Mělo by tam být :

1. komora pro vodu z AQ z přepadu s bioakvacitem a PhosEx, 2.komora s biobals, 3.komora ( refungium s těmi malými přepážkami :) omlouvám se za použité výrazy :) ), 4. malá komora pouze s bioakvacitem, 5.komora s čerpadlem zpět do AQ.

Pokud může někdo poradit velikosti ( délku ) jednotlivých komor...já si chci nechat slepit filtr a nevím jak to známému vysvětlit, tedy hlavně jaké mu dát rozměry :)


Ještě pokud Vás k filtru cokoliv napadá, budu moc ráda.

Jupí konečně se to rozjíždí!!

Díky moc všem! :wink:
Ráda bych si zařídila mořské akvárium, cca 150l. :)
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Lintith napísal:Moc děkuji za názor, odpěňovač bych ráda použila. Otázkou zůstává, jestli ho zařadit do 1.komory kam jde voda z přepadu nebo ho zařadit naopak až nakonec do poslední komory k čerpadlu. Dle mého názoru by to mělo být asi v té 1.komoře ne??? :oops:

A potřebovala bych radu od toho, kdo má podobný filtr jako si chci nechat dělat.
Měl by to být filtr 100x40x40. Mělo by tam být :

1. komora pro vodu z AQ z přepadu s bioakvacitem a PhosEx, 2.komora s biobals, 3.komora ( refungium s těmi malými přepážkami :) omlouvám se za použité výrazy :) ), 4. malá komora pouze s bioakvacitem, 5.komora s čerpadlem zpět do AQ.

Pokud může někdo poradit velikosti ( délku ) jednotlivých komor...já si chci nechat slepit filtr a nevím jak to známému vysvětlit, tedy hlavně jaké mu dát rozměry :)


Ještě pokud Vás k filtru cokoliv napadá, budu moc ráda.

Jupí konečně se to rozjíždí!!

Díky moc všem! :wink:
ak chces mat tento typ filtra, tak ja by som dal odpenovac do poslednej komory
Lintith
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 11 Dec 2007 11:01
Bydlisko: Liberec
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Lintith »

Děkuji za radu!!

A vzhledem k tomu, že to vypadá na zvětšení AQ na klasiku 100x50x50. Ráda bych někoho požádala, jestli by mi mohl doporadit s osvětlením. Jelikož ho budu muset předělat.
Přemýšlela jsem nad 2x HQI výbojky + 2xT5.
Budou 2xT5 stačit nebo by bylo lepší více?3,4?

Děkuji, to je asi zatím vše!
Ráda bych si zařídila mořské akvárium, cca 150l. :)
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

kubrt napísal:ak chces mat tento typ filtra, tak ja by som dal odpenovac do poslednej komory
Dovod? Ja som pocul nazory, ze nie je dobre aby sa mikrobublinky z odpenovaca dostali do nadrze. Vraj je lepsie ho zaradit hned za prepad, tym padom sa bublinky stihnu "rozpustit" kym sa dostanu k vystupnemu cerpadlu. Ale sto ludi sto nazorov :) Za dalsie, osobne by som dal phosex a ine adsorbenty az za refugium, pripadne do komory s vytlacnym cerpadlom.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Phosex do samostatného "kanystrového" nebo závěsného filtru - to je asi optimální řešení, protože skrz něj dobře proudí voda. Měl jsem Phosex původně v jedné komoře refugia, ale zanášel se a voda si hledala nejschůdnější cestu a většina Phosexu "nepracovala" :(
Odpěňovač v první komoře sice nedávkuje drobné bublinky do AQ, ale zase jdou do refugia a to se moc nelíbí caulerpě - ta potřebuje CO2 a ne O2. V poslední komoře zase odpěňovač vyšlehává i drobný plankton z refugia, který by byl užitečný v AQ - a teď babo raď :) Já mám malý odpěňovač v poslední komoře schovaný za výtlačným čerpadlem (a bublinky do AQ mi nejdou)
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

tie bublinky poriesis aj malym bioakvacitom a nitrifikacnym bakteriam sa kyslik paci
Používateľov profilový obrázok
strechar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 28 Okt 2007 12:01
Bydlisko: Bidovce

Príspevok od používateľa strechar »

Lintith napísal:Děkuji Peter! Ovšem jak říkáš, chtělo by to vědět. Doposavad jsem s takovýmto filtrováním neměla a nemám zkušenosti.
Upřímně si velmi dobře dovedu představit filtr :D Ovšem stále plavu u přepadu :D .

Je to hrozné já vím.

Chtěla bych se zeptat jestli je možné řešit fitrování shora z akvária? Či jinak než pomocí takto vybudovaného přepadu?
Kouknu do galerie a třeba něco objevím! Ráda bych to takhle vyřešila, jelikož jak povídáte, je to asi ta nejlepší varianta. Ovšem já nemám žádnou fantazii takže mi chybí představa jak to udělat a kde vlastně.

Peter nebo kdokoliv jiný, kdybyste měli někdy chvilku a chuť, byla bych vděčná za foto. Ale i za jiné druhy filtrů!
Ikdyž takhle by to bylo fajne!

Jste zlatí! :wink:



ak nechceš alebo nemožeš vrtať do dna akvaria tak si sprav prepad zozadu (napr. ako ja) prepad vrtaný vzadu pod výstužov 15cm od kraja (pohľadove zboku) a 10 cm od seba. vstup na opačnej strane 15cm od kraja. odpenovač mam v prvej komore dalšie 4 komory je aragonit a posledne je výtlacne čerpadlo.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

dovolil som si temu rozdelit , diskusia k Theovmu akva moze pokracovat v povodnej teme, o akvarku Lintith sa budeme bavit tu
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Ceco napísal:
kubrt napísal:ak chces mat tento typ filtra, tak ja by som dal odpenovac do poslednej komory
Dovod? Ja som pocul nazory, ze nie je dobre aby sa mikrobublinky z odpenovaca dostali do nadrze. Vraj je lepsie ho zaradit hned za prepad, tym padom sa bublinky stihnu "rozpustit" kym sa dostanu k vystupnemu cerpadlu. Ale sto ludi sto nazorov :) Za dalsie, osobne by som dal phosex a ine adsorbenty az za refugium, pripadne do komory s vytlacnym cerpadlom.
U sedimentacneho filtra bez problemov odpenovac v poslednej komore a Phosex v prepade. Funguje to bez problemov a ziadne bublinky zatial nikomu nevadili myslim chovancom v nadrzi.To je aj tym, ze ak je spravne nadimenzovany filter k objemu akva, staci bohate aj mensi odpenovac, na lipove drievko. 3 roky som bezal bez odpenovaca len na sedimentacny filter a teraz len ako doplnok /SPS/ .Za refungiom Phosex brzdi prietok, mozno ho dat do vytlacnej komory,ale mne sa viac osvedcil prave v prepade.Tolko moje prakticke skusenosti.
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Franky »

mam tiez sedimentacny filter, koraly idu tu je foto :D http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=978&start=0
Lintith
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 11 Dec 2007 11:01
Bydlisko: Liberec
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Lintith »

Já děkuji Romanovi za rozdělení témat! :)

Jinak všem děkuji za názory. Odpěňovač dám do do poslední komory k čerpadlům..tak snad tam bude dobře šlapat! Phosex mě tedy lehce "rozhodil". Chtěla jsem ho dát do přepadu...ale po příspěvku jednoho člena ( omlouvámse jméno z hlavy nevím ), který psal, že voda utíkala nejkratší cestou pryč a Phosex "nemakal". Mám z toho trochu strach. Napadlo mě dát Phosex do komory za refungium, kde je i bioakvacit a propust do poslední komory s čerpadly je dole u dna. Tedy voda by musela jít přes Phosex, ale pokud brzdí přítok??

Jen jsem se chtěla zeptat Petera ( Petra?? :oops: ), mluvíš o menším odpěňovači, můžeš prosím doporučit? Děkuji

Ještě jednou mockrát děkuji jste moc hodní!
Ráda bych si zařídila mořské akvárium, cca 150l. :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"