49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Ahojte,

Nakoľko mám rád Indický oceán a teraz sa tam dlhšie nedostanem, rozhodol som sa pre založenie nového 49L NANO akvária s integrovaným zadným filtrom.
Som úplný začiatočník. Doteraz som nemal žiadne skúsenosti s akvaristikou.

m_DSC1704.jpg

Vybavenie akvária + príslušenstvo a používané veci
  • Akvárium:
    1. Akvárium: neznámy výrobca 35x35x40cm (49L) - z toho 34L nádrž a zbytok je filter za zadnou prepážkou s prepadom. Predné hrany má zaoblené. Úpravy: zmena polohy priečok filtra a upchanie spodných sacích dier filtra.
    2. Svetlo: FLUVAL Sea Marine Bluetooth 3.0 LED 20 Watt
    3. Prúdové čerpadlo: JEBAO SW2 - prietok do 2500l/h
    4. "Živé" kamene: použité 3 kg, kúpené od predajcu s eschopom z okolia ako živé, mal ich v karanténnej nádrži... živé úplne asi neboli
    5. Živá voda: Z prosperujúcej nádrže s SPS koralmi - kúpená od predajcu s eschopom z okolia
    6. Živý piesok: Nature's Ocean White Live Sand 0,5-1,7mm 4,5kg - vrstva 3cm, použitých 4,5 kg, časom sa niečo odsaje počas čistenia
    7. Lepidlo: AF Poly Glue 250ml - na zhotovenie útesu a jeho nosných plôšok (akoby nožičiek), ešte mi 1/3 zostala
    8. Podložka: INVITAL podložka pod akvárium 80x35cm - použité 35x35cm
  • Filter:
    Vstavaný za zadnou prepážkou s prepadom - čistý využiteľný objem cca 11,5L
    • 1. komora - poradie zhora dolu:
      Vata JBL SYMEC 250g - jedna vrstva 10x10cm, Výmena každé 2-3 dni
      Biomolitan jemný 9,5x9,5x5cm - JUWEL Bioflow 3.0 M bioPlus fine
      Biomolitan hrubý 9,5x9,5x5cm - JUWEL Bioflow 3.0 M bioPlus coarse
      SAECHEM MATRIX 1L - vložené v INVITAL Filtračná sieťka 20x30 cm na ZIP jemná
      Biomolitan jemný 10x10x5cm - odrezané z INVITAL Biomolitan 10x10x30 cm jemný PPI 30
    • 2. komora - poradie zdola hore:
      Biomolitan jemný 10x10x5cm - odrezané z INVITAL Biomolitan 10x10x30 cm jemný PPI 30
      Aquaforest ZeoMix - 50ml v Aqua Nova filtračná sieťka 10x15cm na ZIP jemná
      Biomolitan jemný 10x10x2cm - odrezané z INVITAL Biomolitan 10x10x30 cm jemný PPI 30
      SAECHEM PhosGuard - 20ml v jemnej filtračnáéj sieťke stiahnute šnúrkou
      SAECHEM Matrix Carbon - 25ml v jemnej filtračnáéj sieťke stiahnute šnúrkou
      Biomolitan jemný 10x10x2cm - odrezané z INVITAL Biomolitan 10x10x30 cm jemný PPI 30
      SAECHEM Purigen - 10ml v jemnej filtračnáéj sieťke stiahnute šnúrkou
      Biomolitan jemný 9,5x9,5x5cm - JUWEL Bioflow 3.0 M bioPlus fine
      JBL Sklenený teplomer - Pre orientačnú kontrolu nakoľko na LED ohrievača nevidím
    • 3. komora:
      Ohrievač: Aquael Ultra Heater 25W - presnosť ± 0,25°C, elektronický termostat, vstavaný teplomer a alarm prehriatia
      Biomolitan jemný 10x10x2cm - odrezané z INVITAL Biomolitan 10x10x30 cm jemný PPI 30 - na dne pod čerpadlom na tlmenie vibrácií
      Výtlačné čerpadlo: SICCE Syncra Silent NANO - výkon 140 - 360 l/h (s pribalenou predkomorou 430 l/h do výšky 70cm), spotreba 2,8W. Pripojené k tryske cez hadičku 12/16. Čerpadlo ide naplný výkon s predkomorou.
  • Filtrácia a zarábanie vody:
    Reverzná osmóza: Aquapro 50S + oplachový ventil + pridaný RESIN Inline DI filter - dosiahnem 0000-0002ppm
    Merač čistoty vody: TDS&EC meter - china merač čistoty RO vody
    Soľ: AF Reef Salt - morská soľ pre Soft/LPS/SPS 5kg - používaná pri výmene vody
    Merač sanility: TROPIC MARIN - High Precision Hydrometer - sklenený merač sanility, presný na 0.0001
    a tiež FLUVAL Sea Hydrometer - orientačný menej presný merač sanility ktorý určite nekupujte :wink:
  • Ostatné pridávané do vody:
    Baktérie: Seachem Stability 50 ml - dávkované 2,5 ml/2 dni prvé dva týždne, následne 5ml pri výmene vody
  • Testy vody v akváriu:
    TROPIC MARIN - High Precision Hydrometer - sklenený merač sanility, presný na 0.0001
    SALIFERT - PO4
    SALIFERT - NO3
    SALIFERT - pH
  • Ostatné pomôcky a prípravky
    Odkaľovač:Dennerle Nano Mulmsauger
    Škrabka: SEACHEM 3 IN 1 Algae Scraper Short (31 cm)
    Čistič: JBL PRO Clean Aqua 250ml - na čistenie skiel akvária
    Lepidlo: AF Poly Glue - polymerové lepidlo 250ml - pre úpravy reefu, farba biela nepriesvitná
    Lepidlo: JUWEL Conexo - na lepenie väčšiny materiálov v akváriu - farba čierna, na trysku, snímače riadenia
    Silikon: Den Braven Akvaristické lepidlo transparentné - silikon
    Sieťka: Aqua Nova sieťka na ryby malá 10 cm
    Striekačka: Dávkovacia striekačka 5 ml

    Krmivo pre ryby: OMEGA ONE Color MINI PELLETS 100g - základné krmivo pre rybky a drobné živočíchy
    Krmivo pre koraly: AF PURE FOOD - základné krmivo pre koraly
Pôvodný prvý príspevok:

Ahojte,

Nakoľko mám rád Indický oceán a teraz sa tam dlhšie nedostanem,
rozhodol som sa pre založenie nového 49L NANO akvária s integrovaným zadným filtrom.

Som začiatočník. Prečítal som 3/4 fóra a viem o naročnosti malého akva a pod.
Netreba rozvíjať to aké to bude náročné a pod. Nenechám sa odradiť ;).
Mne sa nano veľmi páči, je pre mňa cenovo dostupné a tiež prenosné.
Do roka sa stahujem do nového domu. Ak sa mi podarí toto rozbehnúť, do nového asi poriešim väčšie a život presuniem.

Chcem tam dať živý piesok, živé kamene, živú vodu, zopár mäkkých korálov, dačo drobné živé na čistenie piesku a stien, alebo pustovníček/krevetka, časom jedného nema. Manželka určite bude frflať že aspoň dvoch nech mu neni smutno :lol: Je to malý objem. Nechcem to prepchať tvormi, ale zase nech sa tam niečo hýbe a spraví aj trochu údržbu :)

1. Akvárium
Akvárium som kúpil z druhej ruky nakoľko kvôli corone mi už rok nik žiaľ nevie dodať Innovative Marine NUVO 10. Je v super stave, vyššie a so zaoblenými prednými rohmi (viem, veľa ľudí frfle že sa zle čistia apod.). V zadnej časti je integrovaný kanistrový filter. Rozmer celého akvária: š35x h35x v40cm. Z toho je filter 10cm a vnútro má 9,2cm. V zadnej prepážke je malý prepad, 3 komory a voda ide výtlačným čerpadlom hadicou späť do akva. Diera na hadicu tiež v zadnej stene. Neviem určiť akurát, či je ten filter originál súčasťou akva alebo bol dorobený :D. Neviem určiť.

2. Čerpadlo
Vo filtri akva predošlí majiteľ používal ako výtlačné čerpadlo JUVEL FAN FILTER PLUS 1 s prietokom 320l/h čo je ok k objemu akva. 10x objem akva. Prietok sa da regulovať, na vstupe má hrubú špongiu ako filter. Trochu neštandardné použiť takéto čerpadlo, ale keď som naplnil nádrž, fungovalo dobre a je aj tiché. Uvažujem ale aj nadprípadnou výmenou, no najprv vyskúšam toto, aby som zistil či bude stačiť prietok a pod. Aby som neobjednal bey uváženia výtlačné 300l/h a v 35cm výske mi z toho pôjde len 250, bude to málo a hneď ho budem predávať.

3. Filter
Pred: Predošlí majiteľ mal vo filtri v prvej dolu zaslepenej komore s nasávacími dvoma otvormi aj dolu osadený za prepadom hrubý biomolitan, v druhej komore vatu, vo vreckách siporax, zeolit, uhlie, na fosfáty (presné poradie týchto troch neviem), hrubý biomolitan, v tretej komore do 3/4 vatu a v nej bolo položené kvôli vibráciám a hluku čerpadlo. Vraj mu to fungovalo a mal vždy čistú vodu. Keď som akva napustil obyč. vodou a zapol čerpadlo, pekne cez biomolitan ťahalo vodu a nečistoty aj cez spodné dva otvory. To ma prekvapilo. Myslel som že tam bude voda úplne stáť.

Moje riešenie: Potrebujem s vami prekonzultovať usporiadanie priečok vo filtri a jeho osadenie filt. materiálmi. Najmä kvôli lepšiemu využitiu priestoru filtra a možnosti osadiť časom podľa potreby odpeňovačom.

Ak filter zostane ako je: nalepím nad druhú priečku 3cm skla aby som zabránil prechodu nečistôt do 3 komory ak sa vypne čerpadlo. V prvej komore by som dal nový hrubý biomolitan ako to aj bolo alebo možno by bolo faj ju skoro celú vysypať SIPORAXOM a na vrch dať tenký biomolitan pre zachytenie nečistôt z prepadu. Voda by ale cez SIPORAX tiekla pomaly iba čo natiahne zo spodných dvoch otvorov priečky. V druhej komore by bol hrubý biomolitan alebo vata na zachytenie nečistôt z prepadu, pod ním vo vreckách SIPORAX, ZEOLIT, UHLIE, PHOSEX (ideálne poradie prosím poraďte), ďalej jemný biomolitan. V tretej komore možno vrecko so SIPORAX, alebo odpeňovač.

Ak filter prerobím: 1. komora - vata/5cm biomolitan na zachytenie hrubých nečistôt, vrecko so SIPORAX
Ak budem chcieť odpeňovač, dám ho sem + ohrievač vody
2. komora - hrubý biomolitan 10cm, vrecko so ZEOLITOM, vrecko na fosfáty, aktívne uhlie, 10cm
jemný biomolitan
3. komora - ohrievač. Ak by som do prvej komory dával odpeňovač, dám sem SIPORAX

Čo v najbližších dňoch dokúpim:
--------------------------------------------------------------------
8. Biomolitan brubý
9. SIPORAX 1500ml, alebo poraďte niečo iné. MATRIX vraj treba premyť ale má väčšiu plochu. Poradte.
10. ZEOLIT - ešte neviem presne ktorý. Je toho veľa. Myslím že treba s označením Reef alebo MARINE, nie lacné určené aj pre sladkovodné.
11. Niečo na fosfáty. Ten PHOSEX nemá väčšina predajcov. Inak alternatívy. Poraďte druh.
12. Aktívne uhlie 250-500ml. Poradte aké. Je toho veľa na výber. Asi treba s označením Reef alebo MARINE, nie lacné určené aj pre sladkovodné.
13. Hustomer na salinitu - neviem ci sklenený SERA, alebo TETRA TECH HZDROMETER plastovy s ručičkou,.... tie refraktomery mi prídu samá čína s presnosťou????
14. Merač vodivosti vody
15. soľ
16. svetlo - Blau Nano LED light marine 11w na začiatok a potom uvidím, alebo radšej hneď zobrať lepšie?
Uvažoval som nad FLUVAL NANO MARINE LED 3.0 Bluetooth 20W.
17. živé kamene 2-3kg - kupoval niekto od morskeakvarium.sk?
18. živá voda - tiež od nich
19. živý piesok 2 - 2,5cm - najradšej by som kúpil len 4kg balenie. Asi Nature's Ocean White Live Sand 0,5-1,7mm 4,5kg
20. ohrievač - akva bude v obývačke a vykurovanie max o 2°C tak dám len 25W. Ešte sa rozhodujem:
Aquael Easy Ultra Heater 25W
TETRA HT 25W
EHEIM Thermocontrol e 25W
EHEIM JAGER 25W - som vylúčil podľa vašich skúseností
21. časom asi výtlačné čerpadlo - SICCE SYNCRA SILENT NANO
22. TESTY - Kúpim SALIFERT. Na začiatok mi stačia predpokladám: PH, KH, NO2, NO3, PO4? samozrejme kúpim na morskú vodu.
23. Dáky teplomer na vodu v akva. Ak by som poriešil ohrievač Aquael Easy Ultra Heater, s LEDkami by mi ukazoval aj teplotu. Možno aj presnejšie ako CHINA lacák. A orientačne by to postačovalo.
24. Záložný zdroj - nakoľko chcem aby malo výtlačné čerpadlo čo najnižší odber, pri nábehu akva vyskúšam koľko vydrží bežať reálne zo záložného PC zdroja čo mám doma CyberPower UT650EG-FR. Keď prekonám 2,5 hodiny tak budem spokojný :) Následne podľa potreby vymením za silnejší. Mám k dispozícii aj silný APC, ale ten má úplne inak robenú elektroniku a stále dosť hreje a tiež ma dosť veľkú spotrebu v pohotovostnom stave a rovnako sa správa aj FORTRON do 50 EUR a ten je nonstom teplý a ešte aj brutálne smrdel a následne celá miestnosť. Som ho vrátil. Ten CyberPower keď nenabíja baterky je úplne studený a odber skoro žiadny. To mi vyhovuje. Potom dám info čo som zistil :).

Možno som na niečo zabudol v tom množstve vecí :)

Ak sa bude s akva dariť, časť meraní a operácií určite automatizujem cez ARDUINO a aplikáciu do mobilu/tabletu.
[/quote]
Naposledy upravil/-a Peterpeto v 09 Máj 2021 23:01, upravené celkom 34 krát.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 30L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Rozmery akva a terajšie usporiadanie filtra

Neviem či mi pôjdu vyrezať tie priečky von. Nechcem nič poškodiť. Lepidlo je aj na styčných plochách. Tam sa so žiletkou nedostanem.

Nové priečky mi narežú na mieru. Priestor vo filtri je 92mm. Dám ich odrezať 91mm? Alebo 90mm nech prípadne idú ľahko vyrezať a zmeniť polohu? Akva silikón to určite udrží.

Akvárium - pohľad zhora
Akvarium_zhora_v1.png
Zadná priečka - pohľad spredu
Akvarium_zpredu_v1.png
Usporiadanie filtra ako to mal predošlý majiteľ + ako je cca hladina pri zapnutom čerpadle.
Akvarium_zpredu_vybava filtra_v2.png
Používateľov profilový obrázok
nanoreef
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 150
Dátum registrácie: 31 Dec 2018 21:49
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 30L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa nanoreef »

Noo, vidím, že sa tu rozbiehajú ďalší nano akvaristi :D Ja osobne mám 18 litrové pico, zatiaľ všetko pohode, ani to nie je také zlé a nestabilné :) Treba len dávať pozor na teplotu apod. Ale podporujem ťa a isto ťa nejdem odrádzať.

Najprv k osadenstvu: ja by som si na tvojom mieste toho klauna ešte trošku premyslel. 30l nie je až tak málo, ale ani až tak veľa. Klaun ti pridá dosť biologickej záťaže + narastie v pohode aj do 10cm. Možno nejakú rybu, ktorá nie je až tak aktívna? Nejaký menší slizoun (Ecsenius dentex, stigmatura?) alebo gobíka? Ale okej, je to na tebe, radosť z výberu osadenstva ti vziať nechcem :D :wink:

Čo sa týka tých živákov z morskeakvarium.sk, mám skúsenosť, že niekedy ich produkty dlho trvá dodať. Odporúčal by som ti morskecentrum.sk, ich E-shop. 100% skúsenosť, komunikácia so zákazníkmi je výborná. Živáky by ti vedeli zaslať.

Ja používam hustomer Tetratech, plast + ručička. Není to presné na atóm, ale zatiaľ mi všetko žije, refraktor nepoužívam. :)
Go forward... advance... That's the key to success.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 30L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Spongebob »

30l akva se skoro 10cm zadní stěnou...to už ti tam toho na život teda nazbývá :) Na 30l bych osobně spíš zavěsil externí filtr a celý akva by byl život... ale to jen takový můj názor.

Nějak nechápu tu přepadovou komoru...jak se z ní dostane voda do té druhé?? Tam jsou dole nějaké dírky nebo drážky?
A to samý u té druhé přepážky...ta by zas měla být spíš od spodu a nahoře být níž.. většina filtrů v zádech je slepena tak aby přepadem padala voda dolů, spodem cca 3-4cm mezerou přecházela do druhé komory kde by nastoupala nahoru a vrchem přepadla do poslední komory s výtlačným čerpadlem.
Pokud jsem to jen nepochopil, omlouvám se mám dnes rušný den v práci.

Na zeolit se vyprdni.
Na nespočet těch biomolitanů se vyprdni.
Do první komory bych si u tohoto akvaria dal siporax a nahoru na něj vatu na největší nečistoty. Do druhé bych dal taky siporax a nahoru na něj pytlik s phosexem (já používám Fluval ClearMax, funguje, je už napytlíkovaný a nepadá z něj prach takže se nemusí proplachovat).
Do třetí komory výtlačný čerpadlo, topítko a kdybys chtěl tak třeba ten pytlík s uhlím...výrobce je uplně fuk, na 30l toho budeš mít tak na malej panák.
Odpěňovač na ten se taky vyprdni...co tam chceš odpěňovat s jednou rybkou a krevetou..

U takovýho oběmu můžeš jednou za 14 dní vyměnit třetinu vody jak nic a nemusíš pomalu nic filtrovat...mělo by to jet na výměnách.

Sůl Red Sea za mě jen dobrá zkušenost nikdy jsem jinou nepoužíval...maximálně můžeš vzít tu klasickou a ne PRO.

EDIT:
Hlavně použij vše živé !
Refraktometr z číny mám X let bez problému a je přesný.
Hlídal bych jen sanilitu, kór u tak malé nádže se můžou lehce hodnoty měnit..hlídat odpar.
Jednou za čas PO a NO a jinak bych ani nic neměřil...všechno hned dodáš výměnou vody.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
nanoreef
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 150
Dátum registrácie: 31 Dec 2018 21:49
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 30L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa nanoreef »

Hmm, keď sa tak na to pozerám, aj ja som si všimol ten prepad. Tak som to rýchlo zhrnul v skicári (prosím pochopenie, nič tam není "in scale", iba na ukážku :lol: )
nakres.png
nakres.png (10.48 KiB) 2513 zobrazení
Ak som správne pochopil, máš zadnú filtráciu cca podľa nákresu 2. Budem úprimný, aj ja to tak mám spravené, aj keď by som to mal najradšej úplne inak. Jedná sa o to, že sa ti možno budú tvoriť mŕtve miesta hneď v prvej komore (vyznačil som zelenou). Totiž, voda strašne rada padá, ale nerada stúpa. Takže sa ti vytvorí silnejšie prúdenie cez vrchnú drážku, a cez spodnú bude prúdiť o dosť menej vody. Pozorujem to aj ja pri svojom akva. Pri nákrese 1 ti voda padá ROVNO cez prvú komoru až do druhej, kade to už pôjde samé. Opravte ma, ak som niekde povedal hlúposť.
Go forward... advance... That's the key to success.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 30L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Spongebob napísal: 21 Jan 2021 15:35 30l akva se skoro 10cm zadní stěnou...to už ti tam toho na život teda nazbývá :) Na 30l bych osobně spíš zavěsil externí filtr a celý akva by byl život... ale to jen takový můj názor.

Nějak nechápu tu přepadovou komoru...jak se z ní dostane voda do té druhé?? Tam jsou dole nějaké dírky nebo drážky?
A to samý u té druhé přepážky...ta by zas měla být spíš od spodu a nahoře být níž.. většina filtrů v zádech je slepena tak aby přepadem padala voda dolů, spodem cca 3-4cm mezerou přecházela do druhé komory kde by nastoupala nahoru a vrchem přepadla do poslední komory s výtlačným čerpadlem.
Pokud jsem to jen nepochopil, omlouvám se mám dnes rušný den v práci.
Objem akvaria: Celkovy objem akvaria je 35*35*40=49 litrov a tym ze je tam prepazka, 10cm je filter a samotna nadrz je 25*34*40=34 litrov cisty objem. Podla mna je to v pohode. Vyska je 40cm. Povodne som uvazoval nad NUVO 10, ale to je dlhodobo nedostupne a toto akva mam za cenu mensiu ako nove DENNERLE CUBE 30L. Tam by mi kazili celkovy dojem rury a pod a tiez ubrali z objemu. Myslim ze to je fajn 34L akva + zadny filter. Upravim v nazve prispevku.

Ta prepadova komora. Mne tiez nebola jasna ta prepadova komora. Preto som to naplnil a zapol. voda z prepadu tiekla na biomolitan v prvej komore a odtial hned do hornej casti druhej komory. Zaroven to ale tahalo vodu aj do dvoch strbin v spodnej casti prvej komory. Predpokladam tym, ze hladina v akva je v case chodu cerpadla oproti hladine v prvej komore vyssie ale o 3cm, stlpec vody v akvariu sa snazi vyrovnat hladiny pretekanim vody cez spodne dve strbiny do prvej komory. Podobne ako ked v zadnom filtri je dalsia priecka v poradi dolu dvihnuta o 2-3cm. Dava to logiku. Ked som na dne akva rozviril necistoty na dne, pekne to bralo cez tie spodne strbiny. Jednoduche a funkcne.Vrchom sa voda prelieva prepadom a cez spodok to tlaci stlpec vody akvaria. Neviem ci to niekto takto vyrabal alebo je to origi. Ta priecka je pekne vyrezana.

Tu sanilitu viem ze je potrebne dost sledovat u maleho objemu. Venujem programovaniu a automatizacii, tak automaticke doplnanie odparu spravim raz dva. Som uz pozeral dake snimace na hladinu, zapojim to na arduino a spravim program. Skor budem mat problem zohnat malu bandasku na RO vodu do skrine :)
Naposledy upravil/-a Peterpeto v 21 Jan 2021 21:24, upravené celkom 2 krát.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 30L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Takto to teraz mam a filter je v povodnom stave.

Ak nebudem potrebovat odpenovac, asi tie priecky tak aj necham akurat nad tu druhu pridam 3cm kusok skla, aby necistoty po vypnuti cerpadla nepretiekli az do tretej komory. A keby nieco, budem to vediet odlepit a vratit do povodneho stavu.

Tie drobne nečistoty na akva su aktivne uhlie ktore občas vypadne z biomolytanu. Akvarium je uplne ciste.
Prílohy
image002.jpg
Pohlad zhora.
Pohlad zhora.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 30L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Fotky filtra.

Ked je vypnute cerpadlo, voda sa preleje cez vsetky komory. Preto by som chcel nad druhu prepazku dat 3cm sklicko alebo plexy, aby to zadrzalo necistoty z vrchu druhej komory a prepadu. Nech je ta priecka hore zarovno vrchu dier prepadu a ak by sa filter upchal, nech to moze pretiect ponad k cerpadlu.
Prílohy
Cerpadlo v chode
Cerpadlo v chode
cerpadlo vypnute.
cerpadlo vypnute.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Spongebob »

Tak vidíš no...všechno máš vymyšlený, přečtený..všechno je ok, tak aspoň není třeba abych se dál vyjadřoval ;)
Ta filtrace je podle mě uplný nesmysl.. mělo by to správně být tak jak postnul šikovně kolega obrázek číslo 1.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Spongebob napísal: 21 Jan 2021 21:08 Tak vidíš no...všechno máš vymyšlený, přečtený..všechno je ok, tak aspoň není třeba abych se dál vyjadřoval ;)
Ta filtrace je podle mě uplný nesmysl.. mělo by to správně být tak jak postnul šikovně kolega obrázek číslo 1.
Ten filter si premyslím. Dám si spraviť nové priečky, to ma nezabije. Keď pôjdu tie staré odstrániť, prerobím to ;)
Tiež ma to štve, no nerád by som ho praskol alebo inak znehodnotil. Ten rozmer so zaoblenými hranami bežne nekúpiš. Neviem čo je to zač. Dokonca sklo sa mi vidí menej zelené ako napr. na Dennerle.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

to nanoreef »

Ďakujem za podporu ;)

Je to malé akva na klauna, ale kto spraví 150l akvárko aby doňho vpustil 3cm rybku? By to ani dobre nevyzeralo. Stratený malý 3cm Nemo vo veľkej nádži ;) Veď keď narastie na 5cm, nebudem ho trápiť a posuniem ho ďalej. Niekto sa mu poteší. A tá radosť v synových očiach okamžite zruší akékoľvek otázky a frflanie manželky ohľadom ceny a koľko sa tomu venujem ;) Už teraz mi frfle, že stále len čítam a študujem už skoro rok a zatiaľ je akvárko prázdne :) A keď sa bude zabiehať budem neustále od všetkých počúvať prečo tam nič nie je a aj svetlo zhasnuté ;)

Tie živáky vezmem skôr z morskeakvarium.sk.Mám ich bližšie, tak by som si vedel vybrať menšie kusy nech sa z toho dá pekne niečo vyskladať ako dva veľké. Obaja majú z Bali, to je pre mňa ideál. Tam som bol tiež. Nechcem kupovať na inzerát a riskovať fosfátové. Ešte mám pár koralov čistých suchých z Maurícia a Bali. Tie by som tam tiež po skončení siníc a rias možno pridal nech ožijú ;). Ak tam nebudú byť do očí.

Hustomer teda buď SERA sklo alebo Tetratech s ručičkou. Ten SERA mi príde praktický. Vloží do nádrže pri vypnutom čerpadle a pekne vidím či tomu niečo nechýba. Alebo do vedra pre výmenu.

Filter je teraz ako na tvojom nákrese č. 2. Dalo by sa to prerobiť podľa nákresu 1, alebo tam dat aj okysličovaciu prepážku a do druhej komory by šla voda zhora a nie zospodu.

to Spongebob »

Je to 34l čistý objem akvária bez filtra. Ten bol v názve nerátaný do objemu akva. Som to už pre istotu upravil v názve nech to nemýli. Nevedel som ako to bude lepšie uviesť. Teraz to pôsobí ako 49l NANO ;) Nádrž ako taká ten objem má.

Tá prvá komora je zvláštna. Písal som to aj ja na začiatku. Prvá prepážka je až úplne po dno. Druhá je od dna 15mm ako je uvedené na obrázku. Ak by som chcel do toho rýpať, viem že mám dve možnosti aby to bolo podľa vás správne. Akurát sa obávam toho odliepania priečok. To ma jediné odrádza. Ale ak by som nad druhú priečku pridal 3cm hore, bolo by to bez nejakých radikálnych zmien lepšie a ako tak funkčné. Nakreslím návrhy a zavesím sem.

Zeolit by som teda zatiaľ vynechal a pridal podľa potreby. V poradí má byť medzi SIPORAX a PHOSEX alebo na koci?

Ak by priečky zostali takto:
1 KOMORA: SIPORAX a hore vata (uvažoval som aj nad tým molitanom a pravidelne ho vyprať v RO)
2 KOMORA – voda priteká zhora: SIPORAX nad neho vrecko PHOSEXU a nad to 5cm biomolitan kvôli zachyteniu nečistôt z prepadu
3 KOMORA: výtlačné čerpadlo, ohrievač, nakoľko je tam veľa miesta, možem tam ešte niečo vložiť podľa potreby (vrecko s uhlím apod.), dolievať automaticky odpar prípadne dolu by sa zmestil SIPORAX do vrecka a tým by sa ako keby predĺžila druhá komora v spodnej časti tiež so SIPORAXom.

Výmena vody každých 14 dní 1/3 objemu, možno aj menej.

Soľ: Uvažoval som na začiatok používať AF Reef salt pre Soft/LPS/SPS za polovičnú cenu a neskôr keď tam budú koráli, má už význam kúpiť RED SEA napr. Coral PRO salt 7kg . Vodu tam dám živú už so soľou a na výmenu mi bude stačiť 5kg aj na pol roka. Z drahej soli by prvky aj tak ťahali hlavne absorbenty. Keď tam budú koráli, určite im doprajem :D Teraz je výdavkov až, až.

Trojicu živého základu (kamene, piesok, voda) určite dám.

Sanilita - viem že bude kolísať. Do leta spravím automatické dopĺňanie odparu aj kvôli dovolenke.

Na začiatok kúpim testy: PH, KH, NO2, NO3, PO4 – sa zídu časom aj ostatné ak budem mať problémy.


Ďakujem všetkým za príspevky a rady :wink:
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Ak by som filter zachoval v pôvodnom stave, predĺžil by som priečku č.2 o 3cm a osadil veci aj podľa vašich rád.

Potom by to vyzeralo takto.
Prílohy
Akvarium_zpredu_vybava filtra_v2 - filter bez uprav.png
Používateľov profilový obrázok
nanoreef
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 150
Dátum registrácie: 31 Dec 2018 21:49
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa nanoreef »

Soľ: Uvažoval som na začiatok používať AF Reef salt pre Soft/LPS/SPS za polovičnú cenu a neskôr keď tam budú koráli, má už význam kúpiť RED SEA napr. Coral PRO salt 7kg . Vodu tam dám živú už so soľou a na výmenu mi bude stačiť 5kg aj na pol roka. Z drahej soli by prvky aj tak ťahali hlavne absorbenty. Keď tam budú koráli, určite im doprajem :D Teraz je výdavkov až, až.
Ja osobne používam AF Reef salt, niektoré zoa mi na tom rastú ako divé :lol: Podľa MŇA je to jedna z najlepších solí pomer cena/kvalita.

A čo sa týka živákov: okej okej, v kľude to kúp z morskeakvarium.sk, jaa som len odporúčal s kým mám dobré skúsenosti :lol: Inak tam asi rozdiel nebude.

A na záver ešte klaun: Keďže som si všimol, že celkový objem akvárka je 49litrov (to je tiež dôležité), a 34 litrov je len priestor na život, taaak v tomto prípade by klauník nebol až taký zlý nápad :D Myslel som, že to máš menšie :wink:
Go forward... advance... That's the key to success.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Dnes chcem objednať veci na filter:

Mam objednat SIPORAX klasický, alebo radsej MATRIX ktory treba umyt od prachu?
Podľa SAECHEM by mal mať 1l MATRIXU (700m2) plochu takmer 3 násobnú ako SIPORAX (270m2).

Pre MATRIX uvádva výrobca porovnanie s konkurenciou:
"Porovnanie s konkurenciou
A ako si na tom stojí Seach Matrix v porovnaní s konkurenciou? Ako už bolo uvedené, tak rozdiel o proti klasickým biomolitanům je tak enormný, že je takmer nemožné tieto produkty porovnávať, ale ako si stojí proti najväčším lídrom na trhu EHEIMU a Sera?
Výrobcom udávaná plocha pre osídlenie baktériami je v prípade EHEIM Substrat Pre450 m2,Sera Siporax270 m 2 zatiaľ čo Seach Matrix má plochu pre osídlenie 700 m 2
" pre 1 liter filt. materiálu

Ak vezmem MATRIX tak k tomu Seach PhosGuard nech je to za jedno postovne.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Ešte som pri hľadaní vecí narazil na tieto, ale je to na objednávku vacsinou a cena je podobbá ako MATRIX/SIPORAX:

JBL MicroMec - 1500 m2/l - 650 g
OCEAN FREE bio guličky pre filtráciu 1l MEDIUM - 2550 m2/l
Maxspect Nano Tech Bio sphere - keramické filtračné médium, 1kg - 2400m2/1kg
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"