49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Spongebob »

říkal jsem to už na začátku... že to moc hrotíš s tou údržbou a "staráním se" šťourání a měření všeho možnýho.
Viz odkalování dna po snad měsíci chodu :roll:
Taky jsem ti možná už tenkrát psal, že u takovýhodle kýblu vody nemusíš řešit fakt skoro nic. Založil bych s pár živejch šutrů a jednou za 14dní bych vyměnil třeba půlku vody, protože to bude jeden kýbl :) tím doplníš všechny prvky a zároveň odstraníš NO3.
Na druhou stranu po roce napuštění mít jeden Sarkáč je určitě místní rekord :D
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
Myšák
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 06 Dec 2013 14:41
Bydlisko: Jihlava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Myšák »

Já to do toho jako nechci kecat jo, ale mám doma v podstatě to samý už skoro rok a ve filtru nemám vůbec NIC, vodu měním jednou za 2-3 měsíce... Mám v tom 2 klauny, kraba, pár LPS a měkkých... A funguje to :-)
Jihlavská 100 -> 165
viewtopic.php?f=64&t=12064
Používateľov profilový obrázok
Kacenka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 06 Feb 2016 19:13
Bydlisko: Praha-Záběhlice

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Kacenka »

Přesně jak píšou ostatní. V tomto objemu a složení osazenstva pouze pravidelná výměna vody a z měření stačí sanilita. Filtr nechat prázdný. Krmit, čistit sklo a začít si to užívat. Oná sůl ti nic moc nepomůže. Volba pro akva jedoucí pouze na výměně vody jsou sole spíš bohatší na prvky což tropic zrovna není. Ale nemáš tam nic proč to teď řešit tak že ok.
Red sea 350 + Red sea 170 sjednocená filtrace. Lps,sps a mořský koníci. Jo a nano MicroHabitat 15l.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Ten Sarcophyton to asi nakoniec rozdýcha. Teraz po 3,5 dni začína trochu vystrkovať zopár polypov. Povrch má stále s tými bielymi fľakmi a slizom.

pre Spongebob: sú tam 4 koraly. 3ks SPS mi vykapali v lete po dovolenke a teraz jeden ZOA dala ta hviezdica. Je to málo a chcem tam dať zopár ďalších ale až keď dvihnem hladinu NO3 a PO4 tak aby po pridaní do nádrže prosperovali. Nechcem mať z toho pohrebisko :wink: posledné 4 mesiace sa v tom rýpem minimálne. Testy som robil kvôli pridanej rybe či mi niečo nestúpa. Tie absorbenty som cez víkend znížil o cca 25% nakoľko je tá voda bez živýn a potvrdili mi viacerí že to NO3 a PO4 treba dvihnúť.

Teraz mením časť vody každý týždeň. Tie absorbenty môžno vytiahnem vom a uvidím aký vpliv to bude mať na vodu a koraly. Kvôli tým rybám som to teraz viac meral aby som to s tými odpadovými látkami neprepískol. Nerád by som, aby sa im niečo stalo. Ale ako vidím, tie absorbenty sú mega silné aj v malom, odporúčanom množstve pre daný objem.
Vidím, že viacerí to máte bez absorbentov, tak to pravdepodobne švihnem von.

Dúfam, že sa mi tie parametre vody podarí upraviť a bude sa tomu viac dariť. To stagnovanie koralom ma štve.

Ďakujem za rady. Verím, že mi to pomôže.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Jarry »

Vůbec bych se nebál, ryby jsou k NO3 a PO4 poměrně tolerantní, stejně tak měkáče, když tam budeš mít 5-10 NO3 a 0,1mg/l PO4, bude to pořád ok. Držet těsně nadlimitní hodnoty (2/0,03) má smysl asi jen kvůli vybarvení Acorpor, to zatím nemusíš řešit.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Ryby mam v akváriu dve a aj mrazenej stravy ktorú dávam do akvária.
Pridal som aj zopár koralov.

Nakoľko sa akváriu začalo viac dariť, začalo sa dariť aj Aiptasii. Tie sa mi objavili na pár miestach a riadne rýchlo rastú.
Už mi prišiel aj Juice na ne, tak si chystám plán nech ich nerozptýlim po akvárku zbitočne.
Niečo ich trochu roznieslo kade tade. Dve mini mám dokonca na piesku a jednu prichytenú na zadnej stene akvária!

Skúšali ste niekto v nano akváriu krevetu Lysmata wurdemanni? Keď konzumuje sklenku, nerozptýli ju po celom akvárku tým že trhá tie chápadlá ktoré sú plné akoby vajíčok podľa jedného youtube videa kde to snímal típek pod mikroskopom?
Nežerú vám tie krevety aj koraly?
kubko82
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 03 Nov 2011 12:00
Bydlisko: Prievidza

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa kubko82 »

Wundermanky mam dve plus jednu kuekenthali a chovajú si tri väčšie slkenky a tie male zárodky spasaju. Do koralov nejdu. Sú trochu plaché. Cez deň pod kameni. A na večer vychádzajú.
Reef 500 litrov.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Pozeral som videa ako ich ničia tým roztokom v striekačke podným ako mám ja. Všetko je to na jedno kopyto. Vyzerá to tak že ešte teraz nakrmím tri najväčšie a potom chvíľu pauza. Prípadne na ten zvyšok by som kúpil jednu krevetu. Keď cez deň zalieza, tak to sa nebude chovať ako Lysmata a pochodovať celý deň po útese a zatvárať koraly :wink:

Ako to vnímaš ty? Vďaka krevetám to máš teraz čisté a bez roboty? Ryjú sa aj v pieskovom dne kvôli štetináčom a pod?
kubko82
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 03 Nov 2011 12:00
Bydlisko: Prievidza

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa kubko82 »

Hrabať v dne som ich nevidel. Ja s malymi sklenkami problém nemám. Sú tam len tie tri väčšie. Môžu behať po koraloch v noci keď lovia a to im môže ešte viac vadiť ale myslím si ze by sa s tým mal vedieť koral vysporiadať. Za mňa sú wundermanky super.
Reef 500 litrov.
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Smityl »

Ale ne každá ti bude sasanky žrát:) některé si raději počkají na mražené :)
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Spongebob »

Za mě na skelný rozhodně A.Tomentosus. Všechno tenkrát vyžral.. někdo uvádí že se pouští i do některých korálů...ale u mě byl v poho a jestli sem ho viděl párkrát zobnout do nějakýho měkkáče, tak za ty sasanky to asi stálo :)
Ale je to zvláštní.. v mým posledním akva jsem za celej rok nenašel ani jednu skelnou sasanku, zatímco v minulých jsem to musel řešit. Jeslti smůla na šutry..
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

1. Na začiatku 2/2021 mi v celom akvarku vyrašila jedna malá a vôbec nerástla ani sa nemnožila.
Keď som sa ako začiatočník za 2 mesiace dočítal o čo ide, pri odsávaní vody som ju opatrne vyškrabol z kameňa a všetko nasal odkalovač preč. Snažil som sa jej neporušiť telo a chápadlá aby sa to nerozptýlilo po akva.

2. Približne 11/2021 som do akvária pridal ešte jednu rybu a šarkáč (mal na nohe iba kúsok nameňa bez viditeľných parazitov) a začal som viac prikrmovať. Ešte som tu riešil nizke fosfáty kvôli mäkkým koralom, tak som vybral Phosguard a Purigen nech to dvihnem.

3. Približne 2/2022 vyrástla tá pôvodná sklenka ktorú som voľakedy vyrezal a začala pomerne rýchlo rásť.
Objednal som teda JUICE na jej zničenie a zisťoval som aké sú možnosti a dôsledky nech to zbytočne neuponáhľam.
A nemal som zrovna čas sa tomu podrobne venovať, ale riešil iné veci ktoré boli dôležitejšie.

4. Dva týždne na to som priniesol 5 nových koralov na malých kúskoch kameňov. Vyzerali byť čisté. Kúpené v pomerne známom obchode. S tou jednou sasankou som nerobil nič a bola neporušená.

5. O týždeň neskôr som začal vnímať drobné 0,5cm mrchy vyrastajúce na rôznych miestach. Dve na detrite na piesku dna, jedna na zadnej stene akvária, na kameni so Xéniou, na kameni pri Parazoanthuse, 3 na útese hore, 2 dolu, 5 pri tej pôvodnej.

Tri som v utorok nakŕmil. Dve to asi ešte rozdýchali, tá najväčšia pôvodný vyzerá byť zničená. Dnes budem meniť časť vody. Trochu vody si odsajem do čistej nádobky, prehodím tam kamene so Xéniou, Parazoanthusom a nakrmím sklenky mimo akvária nech čo najmenej zaťažujem hlavnú nádrž. Odsajem tie dve sklenky v piesku, tú zo zadnej steny som odsal pipetou. Na útese nakrmím zopár malých skleniek v jednej časti útesu.

Pri nízkej hladine prilepím niektoré nové koraly na útes a doplním novú vodu.

Viem že sa nemá ničiť veľa sasaniek naraz kvôli parametrom vody ale nikde nepíšu, kedy/za akú dobu je možné ničiť ďalšie :D Či po 2-3 dňoch, alebo po čiastočnej výmene vody. Keď som ničil v utorok tie 3 sasanky, nebolo vidno na druhý deň že by to malo dopad aj na koraly. Dokonca z tej sasanky časť toho prípravku padlo na okraj zatiahnutého šarkáča a vôbec mu to neublížilo. S manželkou ktorá mi asistovala sme len dúfali nech ho to nepoleptá a nič mu to nespravilo. Ale pod nim fialovú riasu to v mieste kontaktu úplne vybielilo. PH mi to zatiaľ nenarušilo.

Každopádne ak má niekto sklenku v akvárku, určite nečakajte a poriešte ju čím skôr. Ak začne mať dobré podmienky pre rast, rýchlo sa rozmnoží. Mal som tam jednu a teraz vnímam za 2 týždne minimálne 10ks. A kto vie koľko ešte je takých ktoré nie je ešte vidno :wink:
Babrak
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 11 Sep 2019 16:24
Bydlisko: BA

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Babrak »

Mam skusenosti iba s wundermani a vsetko dopadlo na jednicku.


Sent from my iPhone using Tapatalk
--------------------------------------
240l Freshwater
25l Shrimp tank
150l Mixed Reef
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Spongebob »

Babrak napísal: 31 Mar 2022 15:44 Mam skusenosti iba s wundermani a vsetko dopadlo na jednicku.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Tu jsem bohužel nikdy neměl :( jel jsem v ostatních druzích..

Určitě bych ji teda zkusil ;)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Ahojte,

Radili mi tu zo zadného filtra vyhodiť absorbenty a nechať to na výmeny vody.

1. Vytiahol som odtiaľ na skúšku vrecko s Phosguard a MatrixCarbon. Ponechal som iba vatu za prepadom, MATRIX pre baktéries, SAECHEM Purigen. Cez letné obdobie mi teplota vody nestúpla nad 29°C. Výmenu 8L vody som robil raz za 14 dní. Teraz až cca po 21 nakoľko som bol na dovolenke.

Čo sa udialo: V akvárku sa dosť rozmnožili sklenky a darí sa im - bojujem s nimi 2 mesiac (Občas nakrmím s Juice niektoré sklenky ktoré zničím ale objavia sa malé zase na inom mieste - max 3-4 kúsky naraz), na piesku ktorý je nasvietený LED svetlom sa tvorí jemná červenofialová sinica, Xénia je úplne scvrknutá a tiež Zoanthusy. Sarcophyton je otvorený. V lete pridané Briareum je otvorene iba na niektorých miestach, Ricordea alebo Rhodactis sa tvária OK (neviem ktoré z toho mám), Euphylia je otvorená ale sa jej akoby začína obnažovať skelet nohy a tvoriť sa v nej otvor. Skrátka išlo to dolu vodou ešte viac. Ryby a krab sú OK, voda čistá, akurát koralom sa na prvý pohľad nedarí a darí sa aj sklenkám.

2. Pred troma dňami som skúsil trochu nakŕmiť večer Euphyliu a dať viacej na ňu svetlo. Ráno mala viac napumpované polypy.

3. Čítal som že Euphylia nemá rada silné prúdenie a vyhovuje jej umiestnenie pri dne nádrže. Znížil som teda silu prúdového čerpadla JEBAO a prepol ho na trvalý režim iba simulácie vĺn, aby sa večer nepreplo do režimu noc kedy sa točí stále na minimum výkonu. Tým som zistil že sa mi večer nezatiahne Sarcophyton kvôli automatickej zmene režimu prúdového čerpadla z DEŇ na NOC, ale asi kvôli zhasínajúcemu svetlu ktoré prechádza do večerného modrého režimu.

4. Spravil som dva dni späť výmenu 10L vody. Sledujem aká bude odozva.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"