49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

POZOR na Asterina Starfish!

S Terrazoanthus SP. ( Parazoanthus SP. ) mi prišla aj jedna malá hviezdica pravdepodobne: Asterina Starfish.

Samozrejme z prvej som sa docela tešil ako začiatočník. Za 1 rok sa namnožili delením na cca 10 viditeľných kúskov. Koralom nejak nevadili. Vídal som ich iba na kameňoch alebo skle.

Pred dvoma týždňami som si všimol, že niektoré polypy Zoanthusu Watermelon sú asi nenávratne poškodené a zostali mi tam 3 zo 7 polypov. O dva dni som uvidel na kolónii asi najväčšiu hviezdicu Asterina Starfish ktorú v akváriu mám a o ďalšie dva dni bola kolónia polypov úplne fuč :(

Dnes som vylovil 7 väčších kúskov. Ešte tam vidím 2 malé ale určite sa nájde zopár miniatúrnych.
Onedlho tam chcem vložiť nový Zoanthus, tak nech ich znova nezlikvidujú.

Nechcel som si to nechať len pre seba. Možno niekomu tiež parazitujú na koraloch a nevie prísť čím to je.
O parazitoch sa dosť píše v tomto článku a spomínajú tam aj Asterinu, preto som ich hneď začal loviť :D

http://www.reefsanctuary.com/forum/inde ... ing.55054/
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Jarry »

To je známá věc, že Asteriny žerou zoa - a nejen ty :)
Používateľov profilový obrázok
kany3
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 02 Jún 2013 15:21
Bydlisko: Moravská Třebová

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa kany3 »

Krásně ho zalehne oblepí se kolem a pomalu žere 😁😁😁
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

TEST funkčnosti testu SALIFERT PO4 :D

Minule som robil meranie parametrov vody a nedalo mi to nevyskúšať PO4 test od SALIFERT.
Stále mi nejde do hlavy, že výrobca vyrába profi test na PO4, konkrétne pre morskú vodu a všetci píšu že sú na nič a že všetkým ukazujú "0" hodnotu. Chcel som teda vyskúšať, ako sa zachová test a či aspoň trochu zmodrá roztok ak budú vo vode naozaj fosfáty vo väčšej koncentrácii.

1. Vytiahol som malé množstvo vody z akvária a spravil test podľa návodu. Voda v nádobke bola úplne biela a ani náznak po modrom odtieni.

2. Vytiahol som pipetou malé množstvo vody z akvária a vypustil do malej nádobky. Rozpustil som v tom malé množstvo mrazenej Artémie ako bežne dávam rybám (ani nie veľkosti hrášku). Zo vzniknutého roztoku som spravil test podľa návodu. Voda v meracej nádobke bola ihneď výrazne bledomodrá. To značí, že test SALIFERT je funkčný a vie poukázať na obsah fosfátov vo vode! Ako je presný žiaľ overiť neviem, ale ak by mala voda kritický obsah fosfátov, mal by mi to ukázať.

Od začiatku založenia akvária mám pri meraní testom SALIFERT PO4=0. To bol aj dôvod vyskúšať s ním testnúť vodu znečistenú, resp. so stravou ktorú denne dávam do akvária.

Teraz niekedy chcem dať vodu z akvárka zmerať s HANNA CHECKER a overiť presne hodnotu PO4.
Môžem zobrať aj vodu s trochou rozmrazenej Artémie. Podľa SALIFERT je vtedy hodnota okolo 0,25 a vyskúšať aj tú zmerať s HANNA. Výsledok ma veľmi zaujíma, pretože ak tam mám naozaj málo fostátov, je to dôvod prečo nemá Xénia také veľké polypy.

Na porovnanie prikladám aj fotku.
Prílohy
SALIFERT PO4 - test funkčnosti_m.png
SALIFERT PO4 - test funkčnosti_s artemiou_m.jpg
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Takto miešam a mením vodu.

Len ak by niekoho začínajúceho zaujímalo. Tiež som si musel zohnať nádoby a spraviť systém nech je to čo najrýchlejšie, najmenej pracné a nie je všade nakvapkaná voda :D .

Používané pomôcky:
- dve veľké 10,6L dózy z IKEA 365+ ktoré sú určené na skladovanie potravín. Ľahko sa čistia a je možné ich uzavrieť.
- odkalovacia sada ktorú som si zhotovil sám nakoľko tá DENNERLE stála za....
- prúdové čerpadlo - dočasne si ho na 4h požičiam priamo z akvária. Predtým som používal iné ale malo kovovú osku ktorá od slanej vody korodovala. Nechcel som kupovať ďalšiu blbosť ktorú bude potrebné niekde skladovať a čistiť.

1. Do veľkého Ikea boxu si nafiltrujem večer deň vopred (piatok) vodu cez osmózu. Nafiltrujem ho skoro plný. Následne si odlejem cca 3L do menšej potravinovej dózy z rovnakej rady IKEA a túto vodu použijem na oplach náradia, boxov a dopĺňanie odparu počas nasledujúceho týždňa. Veľký box s vodou zatvorím a presuniem na tácku na nábytku vedľa akvária. Do rána sa voda zohreje na izbovú teplotu.

2. Na druhý deň ráno (sobota) si navážim potrebné množstvo soli, pridám ju do vody, prehodím do boxu prúdové čerpadlo JEBAO priamo z akvária a nastavím nepretržitý chod s 3/4 výkonu. Nechám vodu dobre rozmiešať.

3. Po obede alebo večer je soľ dôkladne rozpustená a voda v boxe zohriata. Pristúpim k výmene.

4. Do identického IKEA boxu ktorý mám určený na "špinavú/odsatú vodu" odsajem potrebné množstvo vody z akvária vrátane kalu. Na boku mám značky 5L aj 7L aby som odsal toľko vody, koľko mám zarobenej. Čerpadlo zadného filtra musím mať vypnuté.

5. Po odsatí vody umiestnim box s čerstvou vodou vyššie voči hladine akvária na vedľajšiu skrinku. Koniec odkaľovača upevním príchytkou nad vatu za prepadom filtra. Sanie dkaľovača strčím do čerstvej vody a spusím odsávanie smerom do filtra. Robím to takto kvôli prípadným čiastočkám nerozpustenej soli aby sa zachytili vo filtri a nepopálili koraly resp. nespôsobili iné problémy. Zároveň preteká MATRIXOM už čerstvá voda kým nemôže ísť výtlačné čerpadlo kvôli nízkej hladine v akváriu. Voda po zaplavení filtra po výstupnú dadicu začne pretekať do akvária. Hneď ako hladina v akváriu dosiahne potrebnú výšku, zapínam výtlačné čerpadlo filtra. Zvyšok čerstvej vody ktorý odkaľovač nedokáže presunúť následne pomaly vylejem za prepad do filtra.

6. Prehodím do akvária späť prúdové čerpadlo a nastavím potrebný mód chodu.

7. Vodu z boxu s odsatou vodou vylejem ale tú trochu piesku v ňom ponechám. Následne na 2-3x do toho nalejem trochu osmo vody a krúživými pohybmi z piesku vymyjem na povrch nečistoty ktoré vylejem a takto znova a znova až zostane cca za lyžicu čistého piesku ktorý v rohu akvária opatrne nasypem naspäť aby som ho len tak nevyhadzoval.

8. Boxy aj náradie vypláchnem čistou osmo vodou a mám to :D .

ZEOLIT
ZEOLIT mením zatiaľ mesačne spolu s Phosguard, MATRIX Carbon a čistením filtra s čerpadlami.
Pri každen 3-tej výmene vody si odlejem cca 0,5L z čerstvo zarobenej slanej vody do cca 0,7L potravinovej dózy IKEA a namočím tam na týždeň novú dávku ZEOLITu. Čiže vždy týždeň vopred pred plánovanou výmenou.

Tu je zopár fotiek. Ak by bolo niečo dobré robiť inak, rád si nechám poradiť. Preto to tu aj píšem.
Zatiaľ som nemal nejaké problémy a postup sa mi osvedčil.
Prílohy
Zarábanie a miešanie novej vody s prúdovým čerpadlom JEBAO dočasne vybraným z akvária
Zarábanie a miešanie novej vody s prúdovým čerpadlom JEBAO dočasne vybraným z akvária
Odsatá voda z akvária
Odsatá voda z akvária
Doplnenie novej vody
Doplnenie novej vody
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Aktuálne osadenstvo
Toto je už finál. Pridám keď tak len zopár koralov fungujúcich zo svetla ak bude voda stabilná.

2x Amphiprion Ocellaris - pred dvoma týždňami som pridal ešte jedného. Sú od vtedy veselší, živý a stále v pohybe. Veľmi to pomohlo že sú dvaja. Úplne inak sa správajú vo dvojici. Už by som chov samého jedinca neriešil. Išiel by som určite do páru. Samozrejme je to ďalšia záťaž. Zatiaĺ sú hodnoty OK. Dokonca ten menší naučil toho o kúsok väčšieho spávať stavitky bez pohybu pri Xénii.

1x Clibanarius Tricolor ( krab pustovník ) - je kľudný a nerobí zle. O dosť narástol čo som mu dal k dispozícii väčšiu ulitu a dorástol do nej :) Vie byť aktívny cez deň aj v noci.

1x Conomurex Luhuanus ( slimák ) - tomu sa teším, že som sa nenechal odradiť. Spraví kus dobrej práce a krásne vyčistil riasu z útesu, aj jemnú hnedú z piesku. Zatiaľ ho hodnotím ako pekfektného pracanta a je po ňom vidno veľa práce. S tým "chobotom" sa dostane všade! Vie byť aktívny cez deň aj v noci.

Koraly:
Xenia Umbellata - Pekne pumpuje, ale má trochu menej naliate telo a polypy ako keď som ju priniesol. Svetlom to asi nebude. Pravdepodobne nízkou hladinou PO4.
Terrazoanthus SP. ( Parazoanthus SP. ) - chutia jej Copepods aj malé peletky OMEGA ONE Color
Zoanthus "Fruit Loop"
Sarcophyton Green - nový cca 2 týždne v akváriu

Čo už nemám, RIP

1x Alpheus Bellulus ( kreveťák ) - PREDANÝ - prehrabával mi príliž dno a nobil neplechu. Naozaj nevhodný do NANO.
1x Clibanarius Tricolor ( krab pustovník ) - ZOŽRANÝ krevetou Bellulus
- Seriatopora Caliendrum GREEN - odišla v lete po dovolenke
- Pavona decussata GREEN FLUO - odišla v lete po dovolenke
- Montipora Capricornis RED PLATE - odišla v lete po dovolenke
- Zoanthus "Watermelon" - polypy žiaľ zožrala hviezdica ASTERIA a zistil som neskoro že ich ničí práve ona :?
Prílohy
Ten jemný povlak na hladine si nevšímajte. Som tam vrátil trochu piesku z odsatej vody počas výmeny a nestihlo to ešte stiahnúť. Bežne je hladina čistá.
Ten jemný povlak na hladine si nevšímajte. Som tam vrátil trochu piesku z odsatej vody počas výmeny a nestihlo to ešte stiahnúť. Bežne je hladina čistá.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Po skoro troch týždňoch má pri otvorení Sarcophyton konečne klobúk otočený hore.
Som myslel či nebude mať zlomenú "nohu" ako som sa dočítal tu na fóre.
Akurát zmenil z jednej strany trochu tvar okraja. Bol pekný okrúhly keď som ho priniesol.
Po cca týždni v mojom akvárku sa mu ošúpala koža na nohe a okraj klobúka z jednej strany nie je rovný, ale zvlnený.
Ako keby ho niekto okúsal. Žiadneho živočícha som ho ale jesť nevidel. Aj ASTERIE som odstránil kvôli problému so ZOA.
Cez deň má pekne natiahnuté polypy. Večer sa zatvorí a polypy trochu opäť vídu von po úplnom zhasnutí svetla.

Rastie a nepravidelné výstupky sú prírastky?
Má problém s novým prostredím?
Škodí mu niečo v zložení vody?
Prílohy
Cez deň
Cez deň
Odfotený večer po zatiahnutí pri slabom modrom svetle
Odfotený večer po zatiahnutí pri slabom modrom svetle
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Spolu s novým klaunom a Sarcophytonom som si priniesol aj soľ TROPIC MARINE PRO.
Do poslednej výmeny v nedeľu bolo všetko Ok. Voda krásne čistá.

Kvôli Sarcophytónu a Xénii som pri poslednej výmene použil soľ TROPIC MARINE (ako používa predajca od ktorého mám Sarcophyton) miesto od začiatku používanej AQUAFOREST REEF SALT. Trochu som pri výmene premyl v odsatej vode vrecko MATRIXU ako bežne robievam 1x mesačne a vytiahol som ZEOLIT ktorý už potreboval vymeniť a že nech pár dní neťahá nič z vody aby som mohol odsledovať chovanie koralov na novú soľ.

V pondelok som videl ako voda chytá jemný mliečny zákal. Zo začiatku keď som začínal s akvárkom sa mi to stalo párkrát po čistení filtra, ale za dva dni bola voda opäť priezračná. Asi pokým sa nedotvorili baktérie.

Dnes ráno mala ešte stále mliečny nádych po 4 dňoch. Som z toho docel nervózny. Takto som to ešte nemal. :?

Parametre som zmeral s tým čo mám:
Teplota = 26°C
SG = 1.0257
NO2=0 (Salifert)
NO3=0,2 (Salifert)
NH3=0 (Salifert)
PO4=0 (Salifert)
PH=8 (Salifert)


Stalo sa vám to niekedy po zmene soli,
že by ste mali jemný mliečny zákal vody?


Neviem, čo tam naliať tento víkend :cry:

KH test mi príde žiaľ až budúci týždeň. Živočíchy sú OK aj koraly si fungujú normálne. Xénii tá zmena soli nepomohla a je cca taká istá. Budúci týždeň mi majú zmerať PO4 s HANNA a ak budú nulové, budem ich musieť navýšiť. Asi najskôr s menšou dávkou Phosguardu.

Ale nechcem robiť unáhlené kroky a viacero vecí naraz....
Naposledy upravil/-a Peterpeto v 16 Dec 2021 22:19, upravené celkom 1 krát.
JA
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 04 Okt 2007 10:36

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa JA »

PO4 nechaj tak, NO3 maš nízke, by som ho zvýšil aspoň na 2, ale kľudne môže byť aj 10 koraly to majú radi :)

Mliečny zákal väčšinou zmizne sám, neprekrmuješ ryby ?
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Som pozeral to NO3 v kontrolingu čo si zapisujem a NO3 mám iba okolo 0,2.

Vyterá to že je tá voda asi až priveľmi čistá až to môže vadiť koralom.

Ryby krmím opatrne a minimálne.
Do malej misky si dám trochu osmotickej vody a rozpustím kúsok mrazenej artémie veľkosti menšej ako zrnko hrachu. O 10 minút dám rybám pipetou jednu malú dávku. Po zožraní druhú a väčšinou to stačí. Ak som im dal ešte tretiu, dali si z toho dva, tri kúsky a na zvyšok kašľali. Inak žerú pekne a akurátne množstvo rýchle vychytajú. Granule a vločky okoštovali a nechcú to. Krmím teda s mierou.

Neviem čo presne ten jemný mliečny zákal spôsobilo. Spravil som 4 kroky naraz. Dnes ráno som 1 a čiastočne 2 krok vrátil späť.
Uvidím čo to bude robiť cez víkend.

NO3 - musím pozrieť ktorý absorbent ho ťahá dole. Na začiatku keď tam neboli ryby som mal stále okolo NO3=5. Vtedy bola aj Xénia v pohode.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Jarry »

Ryby krmím často a hodně, matra o opatrném a minimálním krmení ryb už je snad za námi (pochází pravděpodobně ještě z dob, kdy nebyla k dispozici současná technika odbourávání živin z akvária), hladové a podvyživené ryby = ryby s oslabenou imunitou náchylné k nemocem. Hladová voda = špatné prostředí pro korály.

NO3 0,2 je dle mých zkušeností na hraně, kolem hodnoty 2,5 se u mě vždy korálům daří nejlépe (u mě tato hodnota odpovídá PO4 kolem 0,03-0,05, poměr NO3 a PO4 mám dlouhodobě stejný, takže mi stačí měřit NO3, PO4 jen občas ověřím). Jemný (ale opravdu jemný) mléčný zákal je u nových akvárií normální, alespoň já ho měl v prvních týdnech u nově založených nádrží skoro vždy.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Ďakujem za príspevky.

Ono teraz tam mám druhú rybu 3 týždeň a potrebujem si odsledovať koľko je dostatočne a čo je už veľa :)
Aby sa ustálilo aj akvárium a tiež nech si zbytočne nenarobím problémy prekrmovaním.

Krmím ráno pred odchodom do práce a navečer po príchode domov. Toľko čo zjedia do 5 minút.
Ak tam občas zostali 2-3 kúsky o ktoré už nemali záujem, natiahol som ich do pipety a vypustil pri krabovi ktorý si na nich veľmi rád pochutil :)

Tým že ryby sú OK, kŕmenie tiež už mám ako tak odsledované, hodnoty škodlivých látok mi nestúpajú, riasa sa netvorí.

Chcem sa teraz povenovať PO4 a NO3 kvôli koralom. Sú otvorené, Xénia pumpuje, ale nerastú tak ako by mohli.

1, Laboroval som kvôli tomu so svetlom a po 3 týždňoch to vyzerá, že svetlom to nebude
2, Očakával som že 1 ryba pridaná navyše pravdepodobne spôsobí nárast PO4 a NO3, ale nestalo sa tak
3, bude mi končiť balenie AQUAFOREST REEF SALT a tak že skúsim soľ TROPIC MARINE PRO ako používa pán od ktorého mám Sarcophyton. Voda bola po výmene s jemným mliečnym zákalom. Neviem naisto či to bolo soľou. Po týždni s výmenou 20% vody s TROPIC MARINE soľou nevnímam žiaden rozdiel.
4, Teraz budem meniť absorbenty PHOSGUARD, MARTIX Carbon, PURIGEN a ZEOLIT. Vyskúšam znížiť dávku PURIGENU a uvidím či to trochu pôjde nahor. Nerád by som robil viaceré zmeny naraz.

Dnes je voda opäť krásne čistá.

Včera ráno som tam vložil naspäť ZEOLIT a 3cm biomolitan medzi MATRIX CARBON a PURIGEN. Molitan tam predtým bol. Čiastočne spomalil prietok filtrom na rýchlosť ako bola predtým.
1, Mohlo pomôcť malé spomalenie prietoku filtra vložením 3cm biomolitanu
2, Vložený 3cm biomolitan medzi vrecká MATRIX Carbon a PURIGEN mohol zlepšiť prietok PURIGENOM a tým odstrániť ľahšie zákal
3, Vloženie ZEOLITU
4, sadlo si to samo ;)
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

V piatok bola síse voda opäť krásne čistá, no Sarcophyton sa v sobotu vôbec neotvoril a nevedel som čo mu mohlo ublížiť :? Na tej ako keby okúsanej strane mal na povrchu akoby jemný slizký film a malé biele fliačky. Iba kúsok jedného polypu vykúkal a tak je to dodnes :(

Nakoľko som mal meniť vodu, premýšľal som ktorú soľ do vody zamiešať. Či Aquaforest alebo Tropic Marine po ktorej som mal možno jemný mliečny zákal vody.

Kvôli Sarcophytonu som zmeral parametre a boli rovnaké ako naposledy, akurát mi kleslo PH na 7,7. Mám aj nový test na KH a ak som dobre meral, vyšla hodbota 9,3-10. Pri 10 bola voda bledoružovej farby. Pri 9,3 mala ružovofialovú farbu - tmavú.

Vymenil som teda pre istotu vodu s AF soľou.
Sarcophyton nič. Ostatné koraly sú ok.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Šarkáč vs. krab Tricolor
Šarkáč vs. krab Tricolor
V noci som sa zobudil okolo 3:00 a išiel sa napiť vody. Cestou som mrkol v tme na akvárko a zbadal som kraba ako lozi po hlave Sarcophytona a potom bol aj v mieste kde je okusaný :cry: Tie biele bodky na klobúku Šarkáča vyzerajú ako jazvyčky po pazúrikoch kraba a dovliekol tam aj zopár zrniečok piesku.

Od kraba som to fakt nečakal :? Cely den lozí kade tade, aj sa mu ujde z. jedla čo hádžem rybám. Nakoniec mi dal dole aj tú Seriatoporu keď mi začala strácať polypy :?

Premýšľam čo teraz. Pôsobil nekonfliktne a užitočný.
Po dvoch týždňoch mu prepne?

Čo navrhujete?
Zamedziť krabovi prístup by sa dal asi iba nalepením fragu na sklo kam sa krab nevyštverá.

Minule som preriedil Astérie keď mi zožrala jedna 7 polypový ZOA.
Teraz zase krab poškodzujúci Sarcophyton :) Čo ma čaká nabudúce?

Taký pekný kúsok to je a teraz toto? :shock:
Dokonca som videlaj jedneho klauna čo ďobol cca do stredu klobúka Sarkáča.

Prosím vás, dajte dáke tipy ako by ste postupovali. Sa mi to komplikuje.

Mohol by som mu spraviť dočasne ako prvú pomoc z kelímka od jogurtu obruč na nohu, nech sa naňho ten krab nevie vyštverať :D A následne to domyslieť.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Jarry »

Já nevím, ale takhle živé akvárium po roce nevypadá. Můj odhad je totální nedostatek živin, korále chcípají, potom si na nich úklidová četa asi pochutná. Jestli jsou ve fitraci všechny ty blbosti, co jsou uvedené na první stránce, tak bych to všechno vzal a hodil do koše, možná kromě toho Matrixu. Měkáče potřebují živiny, bez toho to nejde.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"