Elektroinstalace

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

vasek.s
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 14 Dec 2005 18:31
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vasek.s »

Ja jsem napriklad o proudovem chranici mel hned jasno a dal jsem ho tam. Mam ho predrazeny pred vsim co je v akvariu. Mel jsem moznost pozorovat uraz elektrickym proudem v akvariu, ktery byl zpusoben od spatneho UV. Kdyby se jednalo o cloveka se spatnym srdcem, mohlo to dopadnou spatne.

Jinak bych jeste doplnil odpovedi prede mnou. V mensich bytovych jednotkach se nyni zapojuje proudovy chranic, ktery je predrazen vsem zasuvkam a ne pouze jen zasuvkam v koupelne...Toto by jste mohli zjistit ze schematu zapojeni bytove instalace.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Prudy

Príspevok od používateľa andy »

Mali by sme sa vratit k akvariam, pretoze prud.chranic zapojeny niekde daleko napr. na vstupe baraku uz asi nebude tak zaujimavy, lebo bude musiet byt nadimenzovany(z roznych dovodov) asi na vyssi rozdielovy prud (100mA?).
Skor by ma zaujimal vas nazor na nazvem ich ´priesakove prudy´ zo spotrebicov umiestnenych v akva. Ide o bezny jav, ze kazda izolacia izoluje iba do urcitej miery a eventualne ked sa iba slabo narusi(navlhne) tak uz tak neizoluje. V reale su tieto prudy nepostrehnutelne alebo v pripade zavady male a slabe. Kazdopadne male na to aby na ne zareagoval prud. chranic, bars by bol nastaveny na 1mA.
Mam dojem ze na nejakom fore to bolo rozoberane napr. kvoli tomu ze znemoznuju spravne meranie roznych tych elektronickych Ph a inych metrov. A dokonca niektori kmasci to riesili tak ze nadrz vybavili svorkou a tu dali na spolocny zemny potencial (inac povedane na ochranny kolik).
Je fakt nutne tomu venovat pozornost, alebo su to iba take ´drby´ :D .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

2 prudove chranice a kompletne uzemnene akvarko su podla mna zakladom instalacie zdravo paranoidneho akvaristu....len kde kua zohnat titanove alebo zlate elektrody na uzemnenie slanej vody...
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Na to by mi moja polovicka asi neskocila akoze jej ´vycistim zlato po babicke´v akva :lol: , mozno skor, ale teraz uz tusim spozorovala ze viac si vsimam akva .... :o
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Dotaz

Príspevok od používateľa pepe »

Mám problém. Včera jsem čistil akva a cítil jsem, při ponoření ruky do vody, takové jemné štípání - bylo to cítit v místě kde mám u nehtů záděry - nejdřív jsem myslel, že je to pouze slanou vodou. Ale pak jsem sahl na zemnící kolík(rozbočovač made in China) a brněly mě prsty. Když pak zhaslo nad akva světlo (-přes spínací hodiny, kt. byly zapojené do stejného rozbočovača made in China), tak jsem si všiml, že zářivky jakoby lehce světélkují, při dotyku jednotliných zářivek se světélkování ještě více zvýraznilo. A to mě opravdu vyplašilo.Čím to může být - špatná rozdvojka (=rozbočovač). Když jsem jej vyměnil, tak již zářivky nesvětélkovaly. Ale byl jsem tak vyplašenej, že už jsem nedokázal rozlišit, zda cítím to jemné štípání na prstech při dotyku s vodou. Myslíte, že je špatnej ten šmejd made i China? Ale zase kdyby byl uvnitř zkrat, tak ty vyhodí pojistky, né? A že by se nějak ten proud přenášel do vody akva??? Nejsem elektrikář, tak tomu moc nerozumím.
Díky za rady a připomínky. Mám strach nejen kvůli osazenstvu akva, ale hlavně kvůli sobě!!
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Tohel mi delaj vsechny akva a to i kdyz mam patice na zarivky s vyssim krytim do vlhka. Od cerpadel to u me nebude, ty jedou na nizke napeti. Ted budu budovat nova akvaria a stavajici stehovat, takze to dukladne prozkoumam, ale zatim to neresim.
Zdenda
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 08 Mar 2006 14:19
Bydlisko: Zábřeh na Moravě

Príspevok od používateľa Zdenda »

Proč titanové nebo zlaté elektrody? Stačí uhlíkové za 25 Kč.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Dneska sa uz predava snad vsetko, aj rozbocovace so zrejme nezapojenym kolikom, teda nema rovnaky potencial ako kolik v stene :!: .
Co sa tyka toho brnenie vo vode, tak som to tu uz v predch. prispevku popisoval, ze na 100 percent neizoluje ziadna izolacia - tobôž nie vo vode, a pokial nie je zariadenie napajane z baterii, nemas istotu nikdy.
Ale oba tieto pripady je mozne pozichrovat tym, ze na zaciatok celeho elektroinstalacneho rozvodu pre akva zaradis prudovy chranic.
Jedine tymto sposobom mozes bezpecne ochranit sam seba, rodinku (aj svokru) :D .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Prudovy chranic? No neviem, asi by sa mi stale nechcelo ho nahadzovat.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

a preco? ja som ho za rok nahadzoval len raz po vypadku prudu
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

po vlozeni ruky do AQ ak citis brnenie a je to v skutku prud, tak chranic zaregistruje rezidualny prud a ak je vacsi ako 30mA tak chranic sa vypne. Vcera som to meral doba vypnutia je okolo 18-19ms. Je to dobra ochrana cloveka ale pre AQ to asi nebude to prave orechove. Skor by bolo asi lepsie uzemnit nadrz do 2 ohmov a vsetko by utekalo tadial. Bolo by to nieco ako nulak v obvode. Ked mas porusene uzemnenie tiez dostanes ranu.
Používateľov profilový obrázok
Beck
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 03 Sep 2006 16:31
Bydlisko: Český Krumlov

Príspevok od používateľa Beck »

Proudový chránič určitě :!: :!: znám případ ze školy, kdy zachránil život :!:
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Elektřiny se nemusíme bát - vždyť v lázních se za elektroforézu platí těžké peníze a my ji máme doma zadarmo. A po pořádné šlupce uplně cítím, jak se mi uvolňují usazeniny v cévách, což je také zdravé. Akorát se vždycky přitom hrozně leknu ! :idea: :shock:
Jan Husinecky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 08 Aug 2006 14:40
Bydlisko: České Budějovice CZ
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jan Husinecky »

:lol: Zase jsem se od srdce zasmál..Čas od času také dostanu nějakou tu ránu. Ale ochrana je opravdu třeba, jako u všeho.. :wink: Ale na elektřinu pozor, někdy to může být naše poslední...
Používateľov profilový obrázok
Beck
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 03 Sep 2006 16:31
Bydlisko: Český Krumlov

Príspevok od používateľa Beck »

Tuhle Krabici použiju na elektrorozvody já. Sehnal jsem jí od mistra na praxi.
Uvnitř už je krásně přiravená,... stačí udělat otvor aby čouhala páčka na jističi a chrániči :D http://www.reef.sk/album_showpage.php?pic_id=875
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"