Pardubický kubík

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Pardubický kubík

Príspevok od používateľa Plesky »

Tak po více jak roční zkušenosti s 350l jsem se rozhodl, že do nového baráku už musí jít něco většího. V tuto chvíli jsem ve fázi příprav a budování elektrických rozvodů a odvětrávání. SUMP bude umístěn v tech. místnosti hned na zdí. Vršek akvária bude obložen dřevem, aby to tolik nesvítilo do obýváku a mám v plánu tam udělat odtah odparu ven z domu (cca 3m). Hlavní čerpadlo bude Jevbao DCP 10000 a jako světla bych použil 2x Mars 165w ze starého akva a s tím, že bych ještě dvě dokoupil. Skimmer také použiji do začátku RedSea 700 a následně ho v případě potřeby vyměním. Výrobu osmotické vody plánuji co nejvíce automatizovat, protože odpar bude nejspíš poměrně dost velký. Proto osmózu plánuju vyrábět do 50-100l sudu a to nepřetržitě. Určitě plánuji doplňovat prvky Ballingovou metodou. SUMP bude ze začátku poměrně dost jednoduchý. Přepadová komora s ClariSea SK-5000 Automatic, skimmer, chateo řasa a návratová komora. Jako proudový čerpadla použiju 2x Jebao SCP 120M.

Dotazy:
1) Jak by jste řešili odvětrávání a jakým typem ventilátoru, kam ho ideálně umístit a jak ho řídit? Nějaký časovač a spouštět ho třeba jednou za hodinu, nebo raději na základě vlhkoměru?
2) Je dostatečný průměr trubek Ø32 pro 2x přepad a 2x návrát?
3) Kdybych pořídil akvárium jak je na obrázku, tak do budoucna už neprotáhnu kabely za akváriem ani z boku. Nechali by jste mezi zdí a akváriem raději nějakou mezeru, nebo to je zbytečné, když zásuvky budu mít nad ním?
4) Ještě uvažuji, že bych akvárium malinko zmenšil, abych mohl někam umístit ovládací prvky (např. vypnutí proud. čerpadel při krmení), nebo jak by jste to řešili vy?
5) Jak by jste řešili přepadovou komu? Na straně, nebo uprostřed?
6) Řeším ještě výšku akvária, abych tak nějak dosáhl na dno (měřím 190cm), tak si myslím, že při výšce 65cm bych mohl ;)

Díky moc všem za názory a poznatky ;)
Plesky
Prílohy
Akva.jpg
podstavec.jpg
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Pardubický kubík

Príspevok od používateľa Jarry »

Za akváriem bych místo nechal, já mám za velkým asi 7cm, ale mám pod ním zásuvky atd., mám tam i vedenou návratovou trubku, protože mám filtraci za zdí. Přepad ideálně mimo hlavní nádrž, ale pokud je akvárium bokem u zdi, tak to není možné, osobně mám přepad na boku, kde se dá přece jenom celkem snadno zamaskovat, takhle velký přepad uprostřed se bude maskovat špatně - netvrdím, že to nejde :) Trubky pro odtok bych udělal 2x40mm, návrat 32mm.

Rozhodně bych akvárium nezmenšoval, vždy co největší, co se vejde :) 65cm jinak úplně v pohodě...
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: Pardubický kubík

Príspevok od používateľa Plesky »

Já ho o tolik posunout nemůžu, protože bych musel zmenšit hloubku a to těch 50cm je jen tak tak, ale mohl bych zmenšit délku na to abych tam pak mohl vést případně kabely. Akorát si říkám, že kdybych dal přepad na bok, tak jestli bych nějak rozumně dokázal rozpohybovat vodu pomocí těch gyre čerpadel a jak je potom ideálně rozmístit. Máte někdo nějaký nápad jak nejlépe vyřešit ventily, aby to bylo co nejméně slyšet? Mám teď RedSea 350 a je to o neustálím štelování a ladění...

Díky
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Pardubický kubík

Príspevok od používateľa Jarry »

Zmenšovat hloubku ne, jen pozor na to, když ho dáš úplně ke zdi, budeš mít problém s magnety, pokud bys chtěl dát na stěnu u zdi proudová čerpadla - řeším to u svojí plánované přestavby, nemám volné boční stěny, takže budou čerpadla vzadu. Samozřejmě se to vždycky nějak vyřešit dá, ale trochu místa to chce. S gyre zatím zkušenosti nemám, původně jsem je na 320cm plánoval, ale nakonec budou 4ks Tunze Stream 3, kde mám jistotu, že s nimi proud půjde vyřešit - konzultováno s Tunze.
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 789
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: Pardubický kubík

Príspevok od používateľa maros002 »

Osobně bych k tak velké nádrži použil ca reaktor. Ať nemusíš každou chvíli doplňovat barely na roztoky. Kubíková nádrž už něco spolkne
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Pardubický kubík

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Ja ne, kalciak je rozhodne méně stabilní. Já jedu také na upgrade 1000l s Balingem😉
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Pardubický kubík

Príspevok od používateľa Jarry »

Marian Gross napísal: 30 Máj 2021 21:14 Ja ne, kalciak je rozhodne méně stabilní. Já jedu také na upgrade 1000l s Balingem😉
Záleží na spotřebě, já aktuálně dávkuju denně přes 200ml od každého roztoku v 300l - a to to ještě není moc zarostlé, spotřeba stále roste. Letos snad bude upgrade na 1200l, začnu určitě s Ballingem, ale jakmile se dostane spotřeba někam nad 1dKH, tak přejdu na Ca reaktor, to bych to tam musel lít po litrech denně s Ballingem a abych to rozmíchával do 20l barelů (aby to vydrželo dovolenou apod.) už mi přijde jako nesmysl :)
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Pardubický kubík

Príspevok od používateľa Marian Gross »

to Jarry: asi máš v akvárku montipory, však?
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Pardubický kubík

Príspevok od používateľa Jarry »

Marian Gross napísal: 01 Jún 2021 06:12 to Jarry: asi máš v akvárku montipory, však?
25 Acropor, 4 Montipory, 2 Seriatopory (z toho jedna malinký frag), Milka + cca 30 LPS. Montipory jsou digitaty a jedna plátovka, ta určitě spotřebou trochu hýbe, i když teď už jí v růstu omezují okolní LPS. Největší změna v růstu je v poslední době u těch Acropor, nasazoval jsem je v několika vlnách, nejstarší jsou v akváriu 15 měsíců a ty už budou mít slušnou spotřebu, nejmladší asi 4-6 měsíců, ty ještě většinou nerostou, to navíc byly spíše náročnější a pomaleji rostoucí kousky. Dost určitě udělá i ta Seriatopora. Ale rozhodně nejde o nijak zvlášť zarostlou nádrž, doplňování Ca/KH se u akvárií snažím dimenzovat tak, aby to dokázalo smysluplně pokrýt denní spotřebu alespoň kolem 3-4°dKH denně.

Pro představu aktuální rychlofoto, ještě je to modrý, teprve se rozednívá :)
DSC_1496.JPG
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Pardubický kubík

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Zbav sa dvoch montipor a seriatopory a si na polovici spotreby. 8)
Máš krásne akvárko, ale tá sieťka na vrchu ti to kazí. Prepáč, myslené len úprimne.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Pardubický kubík

Príspevok od používateľa Jarry »

Marian Gross napísal: 02 Jún 2021 19:52 Zbav sa dvoch montipor a seriatopory a si na polovici spotreby. 8)
Máš krásne akvárko, ale tá sieťka na vrchu ti to kazí. Prepáč, myslené len úprimne.
:) díky, v pohodě, síť není žádná okrasa to vím, ono to celkově není designové akvárko, mám ho v pracovně, bylo zakládané na dobu dočasnou (2-3 roky) jako takový "proof of concept" předtím, než to spustím v obýváku ve 4x takovém provedení (už na tom začínám pracovat, na podzim bych chtěl napouštět). Šlo mi o ověření udržitelnosti filtrace jen chaeto + odpěňovač, 2. generace DIY světla a nashromáždění dostatečného množství druhů korálů :)
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Pardubický kubík

Príspevok od používateľa Spongebob »

Tak myslím, že ověřeno dostatečně ne? :mrgreen:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Pardubický kubík

Príspevok od používateľa Jarry »

Jo šlape to :)
Plesky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Dec 2019 18:42
Bydlisko: Pardubice

Re: Pardubický kubík

Príspevok od používateľa Plesky »

Tak jsem zase trochu pokročil a nechal jsem si svařit jeklový stojan a pustil jsem se do plánování potrubí. Stále váhám jestli mít z přepadu dvě (Herbie OverFlow), nebo tři trubky (Bean Animal Drain). Viděl bych to, že použiju jako hlavní průměr 40mm a záchranou 32mm a návrat zvolím také v 32mm. Jako světlo jsem koupil 5x mars 165w a návrat budu řešit Jebao MCP 10000 . Mechanický předfiltr budu dávat ClariSea SK 5000 a proudový čerpadla 2x Jebao CP-40w a když by to nebylo dostačující, tak ještě doplním. V sumpu mám v plánu mezi komorou 2 a 3 použít ještě bioakvacit, aby se mně nedostávala řasa z komory, ale trošku mně vadí, že to zase bude bránit životu se dostat z refugia do hlavní nádrže, tak nevím jestli by nebylo lepší to vyhodit a nemít tam raději hřeben. Další věc, která mě hodně trápí a nevím jestli jste někdo řešil, že ve staré nádrži mám Vermited Snail a rád bych si přesunul některé korály a živé kameny, ale nerad bych měl tyto zákeřné šneky i v novým. Co jsem se díval, tak je má hodně akvaristů, tak mám to vůbec řešit?


akva:
akva3.jpg
Sump:
SUMP.jpg
Podstavec:
podstavec (1).jpg

Díky za rady
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: Pardubický kubík

Príspevok od používateľa Smityl »

Bude to hezké akvarko :) průchodky dej 40 všechny zredukovat můžeš vždy. Výtlak za mě slabota. A ten predfiltr si myslím že je na průtok taky slabota. :) budeš tam mít externí odpenovac?? Protože si myslím že do té filtrace se nemůže vlest odpenovac pro 1000l akvarium :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"