Nepochopitelné mizení nových ryb

Fórum venované chorobám morských rýb.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

soplok23
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 22 Jan 2019 09:05
Bydlisko: Praha

Nepochopitelné mizení nových ryb

Príspevok od používateľa soplok23 »

Ahoj ve spolek,

rád bych se poradil se situací ve které se poslední dva roky nacházím a nemůžu se z ní vykopat.. vystřídal jsem 5 různých dodavatelů, různé ryby, různé metody aklimatizace, všechny pokusy o rozšíření osádky končí zmizením ryby nejdéle do dvou dní od přidání. Zmizením myslím doslova zmizení, bez známek nemocí nebo potíží nebo útoků ostatních, z posledních 9ti přidaných ryb jsem našel jednu mrtvolku, a jednu kostřičku, nic víc, žádná nepřežila.
Zkoušel jsem hlaváče, salariasa, scopase, a v rozestupu posledních asi 4 měsíců tři halichoerese, ten poslední byl tři měsíce po importu, první den u mě žral jak ďas a spokojeně si plaval útesem.

Jako "stálou" posádku mám klauna, bradáče a pyskouna, dvě lysmaty a nově 4x thory a dohromady tak 20 trombusů, tectusů a turbo šneků. Víše popsané je stabilní osádka, kterou mám téměř tři roky bez jakýchkoliv problémů.


Tank má 230l, soft/sasanky, 8kg marko rock, bez písku
ve filtraci fusekle, dvě kostky 20x20 bioakvacitu, pytlík s uhlím a druhý měsíc odstavenej odpěňovač (už ani nic nědělal). Dávkuju ATI essential pro dvousložku, teď snad 2ml denně

Co se vody týče, do odstavení odpěňovače jsem víc jak rok držel s NO3 kolem 3 a Po4 0.02, nyní jsem NO3 kolem 8 a Po4 0.06 (trochu to kolísá v závislosti na mojí morálce a výměně vody, 40l za dva až tři týdny), Korály naprosto spokojený, zvýšení živin odnesly akorát dva fragy acropor a menší milka. Nikdy jsem nepoužíval nějaký nopoxy a podobnou chemii, chvíli jsem kapal amina a coral vitalizer od KZ. Poslední ICP níže (odpovídá stavu po třech týdnech bez výměny vody), asi magnet na "pomocným" jebátku mi pouštěl trochu bordelu, ale už jsem ho vyhodil.

Největší průser co tank za ty tři roky potkal byla nějaká ta sinice, kuličková řasa a vloni ztráta asi 15ti montipor na nudibranche (špatně chlapec dipoval.. špatně..), problém s rybama jsem měl ale dávno před ním.

Opakovaně jsem prohledal při drobných úpravách útes a nenašel žádného zmetka, který by byl schopný rybu sežrat.

Vzhledem k tomu, že nikdo nedělá testy biologického obsahu mořské vody, asi nemám jak s jistotou vyloučit nějaký patogen ve vodě, přijde mi ale divné, že ostatní usedlíci jsou úplně v pohodě, a nové členovce to nijak nezasáhlo. Výjimkou byl loni také starší králík, kterého jsem měl na dva měsíce na hlídání, žije dodnes bez potíží.


Uvítám jakýkoliv poznatek či radu jak tenhle shit vyřešit.. pochybuju že můžu být takovej smolař na importy.. já už jsem se asi vyčerpal a zbylo mi buď problém neřešit a prostě zůstat o třech rybkách, nebo všechno vyházet, vydrbat savem a začít od nuly (což se mi teda fakt nechce :D)


Předem díky za váš čas.
Reefu zdar!
soplok23
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 22 Jan 2019 09:05
Bydlisko: Praha

Re: Nepochopitelné mizení nových ryb

Príspevok od používateľa soplok23 »

Výstřižek.PNG
273972875_289204463312768_7928150120125696405_n.jpg
soplok23
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 22 Jan 2019 09:05
Bydlisko: Praha

Re: Nepochopitelné mizení nových ryb

Príspevok od používateľa soplok23 »

Trochu mě mrzí, že mě to nenapadlo dřív.. Problém zřejmě vyřešil aklimatizační box, ryby mi umlátil Anthias. Po tom co jsem aklimatizoval po týdnu Chromisku jí sice naháněl ale přežila a už se i uklidnil.

Říkám si, že když už nic jiného moje zkušenost může poučit někoho dalšího 😅
Reefu zdar.
Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby rýb"