FaK reef

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

NSRTH
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Apr 2022 07:22

FaK reef

Príspevok od používateľa NSRTH »

Ahoj reefeři,

se ženou jsme se pustili do zařizování mořského akvárka. Cílem je mít korálový útes, ze začátku pouze měkké korály a rybičky, pak se uvidí. Jsme začátečníci bez zkušeností, ale pilně studujeme 8)

Nádrž: 130x60x50, 390 litrů.
Sump: zatím se řeší, každopádně odpěňovač bude NYOS Quantum 160
Světla: 2x Radion XR15 G5 pro
Živé kameny cca 30kg.

Aktuálně řešíme kolik a jakých rybiček se nám tam vejde. Chtěli bychom, aby se tam měli hlavně dobře a přidávat budeme postupně, tak 1-2 za měsíc. Vyhlídli jsme si následující, budu rád za každý komentář k nim. Jedná se jen o seznam toho co bychom rádi, samozřejmě jsme připravení ho ořezat, pokud se ukáže, že by jich bylo moc/nesnesly se/nehodily se do naší nádrže.

2x klaun Amphirion Ocelaris
2x parmovec Pterapogon Kauderni
1x pilníkotrn Acreichthys Tomentosus
1x hlaváč s krevetkou Cryptocentrus Cinctus + Alpheus Bellulus
1x hlaváč Valenciennea Puellaris
1x krevetka Lysmata Amboinensis
1x krevetka Lysmata Wurdemanni

Bonus (pokud se vejdou):
1x bodlok Zebrasoma Xanthurum nebo Flavescens
několik Chromis Viridis

Zajímal by nás váš názor na:
1. obsazenost - moc/málo rybiček
2. pořadí v jakém je přidávat
3. tipy na jiné rybičky, které by se hodily (rádi bychom ale zůstali v kategorii captive bred)

Díky a ať se daří!
Filip a Katka
Naposledy upravil/-a NSRTH v 19 Apr 2022 16:53, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: FaK reef

Príspevok od používateľa VINTR »

Za mě by to neměl být problém. Jen dobře promyslet sytém jako celek. Nemyslím to trapné slovo filtrace, ale proudění, světlo, odpeneni, a nějaká ta řasa + odpěňovač...
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: FaK reef

Príspevok od používateľa Jarry »

Taky mi osádka přijde ok, když tam bude 30kg živých kamenů, tak mi přijde zbytečné dávat to tam po jedné rybě za měsíc, já vždycky osazuju akvária na 2-3 vlny a nikdy jsem s tím neměl problém.
Seznam ryb mi přijde dobrý, osobně bych v první vlně nasadil parmovce, pilníkotrna, krevety (tu Wurdemanni bych tam asi nedával, o skelné sasanky se postará pilníkotrn), asi i toho cinctuse + alpheus a ve druhé vlně klidně za měsíc zbytek. Pro jistotu bych nedával jako první klauny, bodloka určitě jako posledního a mělo by to být v pohodě. Ty Chromise bych zvážil, někdo s nimi má štěstí, někdo ne, často mají uronemu - jsou krasný, když jsou malinký, v dospělosti už to není taková sláva, nejsou to úplně malé ryby, myslím, že existuje dost hezčích ryb, které by je mohly nahradit - např. menší wrasse - Paracheilinus, Cirrhilabrus. Nedával bych asi Halichoeres wrasse, ty jsou spíše do větších nádrží, i když nějaký menší druh (Haliocheres chrysus) by asi šel.
NSRTH
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Apr 2022 07:22

Re: FaK reef

Príspevok od používateľa NSRTH »

Super, díky za odpovědi!

K těm krevetkam, nedával byste tuhle konkrétní (Wurdemanni) kvůli tomu, že není potřeba, nebo jsou 3 krevetky moc? Pokud by se místo ní vešla Lysmata debelius, tak to by byla pecka :)
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: FaK reef

Príspevok od používateľa Jarry »

3 krevety nejsou moc, Wurdemanni bude schovaná a ani není moc hezká :) Debelius může být, měl jsem ale 2 Lysmata Amboinensis a každou chvilku bylo akvárium plné malých krevetek (oni teda nepřežijí, ale koráli a ryby dostanou živou potravu). Je potřeba počítat s tím, že s krevetami v akváriu je velmi obtížné krmit LPS korálnatce, krevety jim to budou poměrně dost agresivně krást - mám hodně LPS, takže ke mě už krevety nesmí, s měkkými v pohodě.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"