První Moře 300L

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

spaca8
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 17 Dec 2022 15:33

První Moře 300L

Príspevok od používateľa spaca8 »

Ahoj už delší dobu si plánuji splnit sen a pořídit si svoje první mořské akva. Poslední cca dva měsíce sbírám informace a snažím se nasát všechno potřebné. Rád bych se zde vás zkušených zeptal na pár rad a názorů.

Aktuálně mám vymyšlený prostor kam se mi vejde akvárium o půdorysu cca 150x50cm. Vzhledem k tomu, že je to moje první moře a akvárium vůbec přemýšlím o velikosti 120x50X50 která se dá koupit ve variantě optiwhite sériově vyráběna například zde: https://www.akvamex.cz/akvarium-optiwhi ... 300-litru/ .

Tuto velikost volím i z toho důvodu, že vzhledem k tomu, že nevím zda mne akvaristika skutečně chytne, tak jako mne chytla její příprava (myslím že jo :D ), tak podle toho co jsem zjistil by mi na toto délku (120cm) a objem mělo stačit podstatně méně techniky a světel (zatím plánuji 3x AI Prime). Rozhodně chci jít do varianty se sumpem mne však stejně čeká nutná úprava akvária. Akvárium bude volně postavené na podstavci takže mi dává největší smysl přepadový komín (kvůli přístupu) s bean animal uprostřed akvaria.

Rád bych se zeptal zda by jste do takovéto velikosti šli (hlavně z hlediska výšky akva). Nebo zda je lepší kontaktovat sklenáře a nechat si vyrobit akvárium třeba s výškou 60cm díky čemuž získám dalších 60L na objemu.

Má výška akvária velký význam pro ryby? Co jsem četl vyšší akva než 60cm může mít negativní vliv na světlo u korálů.

Lze do této velikosti dát i nějaké méně náročné bodlokovité ryby? Rád bych v akvariu měl ryby které mi jej pomůžou udržet čisté a zbaví mne přebytečných řas. Díky moc za rady! :-)
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: První Moře 300L

Príspevok od používateľa Jarry »

Z uvedených možností bych volil 150x60 půdorys, výška 50 - 60, u světla bych neviděl problém, skoro naopak, u vyššího akvária budou u dna lepší podmínky např. pro LPS korále. Jednoznačně bych se vyhnul čemukoliv sériově vyráběnému, většinou je kvalita slabší, v tomto případě ještě s nutností vrtání atd., to už je asi úplný nesmysl. Vyhnul bych se i obyčejným sklenářství, oslov Brilant Jablonec, lepší kvalitu u nás asi neseženeš, udělají ti tam i vše potřebné pro sump a i ten sump. Cenově to bude podobné jako to sériově vyráběné. Do 150x60x60 už pár (cca 3-4 menší druhy) bodloků dáš, ale jsou to ryby, co vyžadují prostor.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"