eriqqove nano 70l

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

eriqq1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 31 Mar 2023 18:48

eriqqove nano 70l

Príspevok od používateľa eriqq1 »

ahoj akvaristi, mam zopár sladkovodných nádrží (aquascaping, discus) a rozhodol som sa skúsiť more. niečo som načítal, študujem ďalej, no popri tom pomaly nakupujem a ďalej plánujem.

akvárium bude dennerle-nano-scapers-tank-70l-opti-white, 50x39x36 výška, 5mm sklo. svetlo ai prime hd, akvarium umiestnené na konci stola v rohu stena/stol, 10cm odraz od steny z bočnej hrany

chcem to skúsiť skor na pravidelných vymenach vody. preto mam objednaný zatial len vonkajsi závesný odpenovac bubble magus qq1, v prípade potreby este napcham seachem tidal 35/55

osadenstvo len študujem ale postupne by som tam chcel skúsiť rozne druhy koralov: mäkké, sps, lps
rybky ked bude vsetko slapat mozno zo 2 a krevetku

teraz som vo faze stavby utesu z AF rock, 10kg balenie, boli tam 4 kusy. zatiaľ bez nejakého pilenia, rezania som sa snazil nieco zbuchat ale neviem. som zvyknuty na aquascaping s konármi, kameňom, ale tuná nejako bojujem aby bola slušná plocha na koraly a v dobrej vyske nech to nelezie z vody plus to dobrevl vyzeralo aj z boku - pripájam fotky utesu s ktorym som zatial najviac spokojný (aj ked sa mi uplne nepáči, mozno ked obrastie? :D )

vidíte tam nejaký zásadný nedostatok alebo by to tak mohlo byť?
ešte nie som rozhodnutý ohľadom prúdového čerpadla, mám pocit ze akva je pomerne malé na tie 1000l+ záležitosti a ideal keby sa to dalo regulovať - nejaká rada skúsených, prosím?

zatiaľ ďakujem
Prílohy
20230331_200853.jpg
20230331_200849.jpg
20230331_200844.jpg
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: eriqqove nano 70l

Príspevok od používateľa hates »

ty kameny zkus vic rozhazet. pripada mi to jako velka masa a tech ploch moc neni. do tak maleho akvarka tolik kameni nevim. ja jsem dal promoredstavundo akva 2m na delku a 0,6x0,6 m na zacatek 40kg kameni a pak cca dalsich 5 a mam to docela plne. do pulky vyskyna dal lezou zas korali
eriqq1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 31 Mar 2023 18:48

Re: eriqqove nano 70l

Príspevok od používateľa eriqq1 »

pridavam este pohľad zhora, odtiaľ vlastne najlepšie vidno plochu.
chcel som potom nejaké koraly aj na úlomky skaly na piesok
pouzil som 3 kamene zo 4, cca 7kg

prúdové čerpadlo som vybral jebao mlw 10, je úzke, nezasahuje moc do akvária (5cm) a plne regulovateľné
Prílohy
20230401_064124.jpg
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: eriqqove nano 70l

Príspevok od používateľa Spongebob »

Vítej,
Útes se mi náhodou líbí, pěkný to máš. Jediný co, tak je dost blízko bočním sklům = nedostaneš se tam škrabkou. Zadní stěnu čistit nemusíš..
Chválím přístup, je vidět že sis něco pozjišťoval a nevymýšlíš kraviny!
Výměny vody a malej odpěňovač v jednoduchosti je krása ;)
Tu proudovku tam určitě dej.
Jsem zvědav na další foto a těším se jak to napustíš :)

Edit: koukám na to akva (doteď jsem znal jen tu klasickou 60l kostku) a je to fakt pěkný.. třeba do něj někdy taky půjdu :P
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
eriqq1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 31 Mar 2023 18:48

Re: eriqqove nano 70l

Príspevok od používateľa eriqq1 »

ďakujem.
trošku som to upravil. mal som nejaké sedimenty po napusteni od soli/piesku tak som to včera dal konečne dole škrabkou, takže sa nakoniec dostanem kam potrebujem :)

akvárium beží 3ti týždeň
rozumiem názorom počkať mesiac na zabeh, 4 mesiace nesvietit a podobne, ale idem inou cestou, uvidíme co z toho bude - začína prvá riasa, snáď len distomy, hlavne na piesku, niečo som videl aj na skale ale dnes ráno to zmizlo - mam tam 2 slimáky, možno to spracovali :)
Prílohy
20230420_104522.jpg
20230420_104435.jpg
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: eriqqove nano 70l

Príspevok od používateľa Smityl »

Je to hezké nano, škoda jen toho spěchu.... caulastrei a euphilie budou rady když to zvládnou. Na těch foto nejsou zrovna v kondici. Držím palce. Ten náběh přijde. Umělé kameny, nova voda. Bakterie??? Jdeš sice jinou cestou ale nejspíš te to zavede na stejnou jako všechny.
eriqq1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 31 Mar 2023 18:48

Re: eriqqove nano 70l

Príspevok od používateľa eriqq1 »

fotka je z rána, kedy svetlo ešte išlo na minimum, tak sa len začali otvárať - zatiaľ pozorujem ze koraly rastú, tak snáď to vydrží.
piesok bol živý, baktérie nite out II a blend, svetlo som skrátil na 7 hodín a ide sa ďalej, uvidíme - v podstate pravda, najskôr skončím na tej istej ceste ako všetci, no aspoň sa nepozerám na prázdne akvárium :)
eriqq1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 31 Mar 2023 18:48

Re: eriqqove nano 70l

Príspevok od používateľa eriqq1 »

ahojte, pridávam update, akvárium má skoro 2 mesiace, je už viac menej naplno obsadené, ak nie preplnené koralmi + ryby, upratovacia cata

diaotmy na piesku boli cca 3 týždne a za ten posledný sú už skoro preč - nezasahoval som okrem násady baktérií ktoré by mali byť proti riasam

zatiaľ mam jedno svetlo ai prime 16hd ale doplním druhé keďže mam pocit ze po krajoch tomu už chýba plus keď sa to rozrastie, budú vznikať tiene

zo závesného filtra tidal 30 som dal preč kryt a okrem uhlia, vaty a Matrixu do neho strčil malú uv lampu co som mal doma a teraz som pridal PC ventilátor s termostatom - akurát to testujem a vyzerá to dobre, vie to teplotu zraziť aj keď som dnes pridal nové optiwhite krycie sklo za krásnych bratislavských 22 eur :)
celé som to ešte zakončil automatickým doplňovanim odparu a napchal som tam aj ohrievač.
na to, koľko je tam techniky som spokojný, že vo výsledku to nepôsobí nijako rušivo
Prílohy
IMG_20230601_161123.jpg
IMG_20230601_161044.jpg
eriqq1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 31 Mar 2023 18:48

Re: eriqqove nano 70l

Príspevok od používateľa eriqq1 »

ešte jedna večerná
Prílohy
IMG_20230601_203440.jpg
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: eriqqove nano 70l

Príspevok od používateľa Jarry »

Moc pěkný, ať to roste :) Chválím separaci invazivních druhů korálů, to ti ušetří spoustu starostí, dal bych si pozor na ty palythoa vpravo vzadu, aby to nevlezlo na útes.
eriqq1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 31 Mar 2023 18:48

Re: eriqqove nano 70l

Príspevok od používateľa eriqq1 »

ďakujem:)
áno áno budem sledovať co ako porastie.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: eriqqove nano 70l

Príspevok od používateľa Spongebob »

Supr, vypadá to dobře :wink: na tu uv lampu se klidne vykasli.. podle me k nicemu.
Jinak fajne, zatim fungujici nano ;)
Nenacpi tam bodloky, men vodu, semtam odsaj dno a bude to dobry.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
eriqq1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 31 Mar 2023 18:48

Re: eriqqove nano 70l

Príspevok od používateľa eriqq1 »

tak zatiaľ takto, nejaké postrehy:
-niečo málo zakapalo, niečo som doplnil, niečo už pekne rastie
-kraby išli von, našiel som ich viac krát obzierat koraly aj muslu, jej nohu, co nerozchodila
-susedovi som cez dovolenku kázal dávať z mrazničky, poplietol krabičku a hádzal mi tak kebab z lidla
-dva sps z časti vybledli ale uz opäť rastu, jeden maličký to nedal - našiel som na tom aj nudibranches, tak dva pravidelne dipujem
-nedávno som pridal druhé svetlo a ubral silu pre menej tieňa
-svietim snáď 14 denne ale ráno a večer slabšie, žiadna červená/zelená, biela max 5%, páči sa mi to modré
-par dni dozadu som doplnil automaticky dávkovač na all for reef, stabilne som na 9dkh
-akvarko zakrývam už len na noc, ryby sa držia dnu (flame goby vyskakovala aj cez sietku aj cez sklo aj cez všetko, šialená ryba)
-vodu skôr už len dopĺňam aj keď mam 25l vrece soli, po4, no3 ideálne, nejako nemám dôvod výmeny vody.. zatiaľ (teda až 50% keď som zistil ze tam hádzal ten kebab :/)
-krmim 3x denne, mrazená artmeia a mysis
-minul som už 12 balení gélové sekundoveho lepidla, musím objednať ďalšie
-kúpil som wundermanni ktorá asi nečítala na internete ze ma požierat sklené sasanky, no viditeľné mam asi 2 - používam red sea prípravok sem tam
-davam spot feeding 2x týždenne, reef roids
-skimmer beží len cez noc
-uv cko som 2 dni dozadu vypol, chcrm tam aj populáciu copepods ale jedno zo štádií ide volne vo vode tak si to asi zabijam
-vatu vo filtry mením cca co 3-4 dni, vždy je už špinavá
-eletrorozvody pod stolom sú horšie ako vo Vietname
Prílohy
IMG_20230802_192832.jpg
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: eriqqove nano 70l

Príspevok od používateľa Spongebob »

Kebab z Lidlu :mrgreen:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: eriqqove nano 70l

Príspevok od používateľa Smityl »

A oni to nežrali?? To jsou teda rozmazleny ryby, ty moje žerou úplně všechno :mrgreen: hezky nano myslel sem ze dopadne hůře. Když tam dáš to krycí sklo neteče ti voda ven ?? Ta co se na něm sráží???
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"