Kameny jaké

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
michalicek404
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 183
Dátum registrácie: 14 Feb 2008 02:53
Bydlisko: Ul. Za dvorem Praha 4 Krč
Kontaktovať používateľa:

Kameny jaké

Príspevok od používateľa michalicek404 »

Daj se na utes použít kameny s pískovce????? :roll:
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

radsej nie
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Kameny jaké

Príspevok od používateľa shark »

michalicek404 napísal:Daj se na utes použít kameny s pískovce????? :roll:
radim nespekulovat a pořídit takové kameny které na utes patří.Puvod-korálové moře.Ostatní se hodí tak na utes na zahradě :wink:
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Souhlasím se Sharkem. Neexperimentovat! - to už mám za sebou. :? Problémy způsobené nesprávným založením nádrže /kameny/ mnohonásobně převyšují ušetřených pár korun za pořízení vhodné dekorace. V nejhorším případě takové problémy (řasy,sinice) mohou zájemce o mořskou akvaristiku od tohoto krásného koníčka zcela odradit! A to je opravdu škoda - souhlasíte? :roll:
oteckok
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 01 Dec 2006 16:30
Bydlisko: Brno

Re: Kameny jaké

Príspevok od používateľa oteckok »

shark napísal:
michalicek404 napísal:Daj se na utes použít kameny s pískovce????? :roll:
radim nespekulovat a pořídit takové kameny které na utes patří.Puvod-korálové moře.Ostatní se hodí tak na utes na zahradě :wink:
a Sharku co kameny lávy
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Kameny jaké

Príspevok od používateľa Peter »

oteckok napísal:
shark napísal:
michalicek404 napísal:Daj se na utes použít kameny s pískovce????? :roll:
radim nespekulovat a pořídit takové kameny které na utes patří.Puvod-korálové moře.Ostatní se hodí tak na utes na zahradě :wink:
a Sharku co kameny lávy
Tak to uz vobec nie,kurnik, zabudnite na hovadiny a nespekulujte,uz sme tu na tuto temu napisali dost..zase to treba opakovat ? Aj tema lava a ostatne nestandardne kamene tu uz boli... Ak chcete mat mrtve more so sinicami a riasami s hustotu normalneho mora tak lava moze byt..Nikto nevie z akych sopecnych vyvrelin akeho zlozenia je a to sa potom luhuju do vody tazke kovy napr. a ine svinstvo.Kamene len original morske .
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

přesně tak,k tomu neni co dodat :wink:
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

vynimocne mi neda nereagovat... skusim sa vyhnut prilisne odbornym vyrazom a vzorcom pre jednoduchost :) ...

ad pieskovce: hned na zaciatok musim suhlasit s ostatnymi, NIE! dovodov je hned niekolko... po prve, je tazko povedat o akych pieskovcoch hovoris. pieskovec je dost siroky pojem. kedze ide o sedimentarnu horninu, ktora vznika kompakciou pieskov, tak z toho vyplyva, ze je znacne chemicky variabilna. v zasade, ale hlavnu zlozku tvori kremen (sio2). dalej tam mas dost podstatne zlozky tvorene sludami (muskovit a biotit, resp. vzacnejse glaukonit), zivcami (plagioklasy, alkalicke zivce), tazke mineraly (amfiboly, pyroxeny, granaty, titanit, illmenit, hematit, turmalin, zirkon, pyrit...), kalcit a v nekonecnom dosledku v mladych pieskovcoch modifikacie sio2 chalcedon, opal... nuze a teraz ked sa na to takto pozries a zopakujes si zakladnu mineralogiu zakladnej skoly, tak ti musi byt jasne, ze co sa tyka prvkov, je to paradna skala... nie kazdy z tychto mineralov predstavuje okamzite riziko, ale zober si napriklad len si, fe, li, al... uz len ten nestastny si tam narobi vela skody v podobe sinic, rias atd... a je ho tam teda pozehnane... okrem toho, obsahuju pieskovce casto aj celu plejadu mineralov fe (su potom take cervene) a tot dalsi problem... a takto by som mohol pokracovat este dlho. netvrdim, ze neexistuju pieskovce tvorene takmer vylucne iba kremenom a kalcitom, ale to je vzacnost a v konecnom dosledku aj keby ta zlakal ten kalcit, stale je tu problem s si... a este ma napadla jedna vec... sedimenty ako take a teda pieskovec nie je ziadna vynimka, velmi casto v sebe uzatvaraju organicku hmotu. a to je casovana bomba. nehovoriac o tom, ze samotne polohy pieskovcov mozu pretinat rudne zily a tym padom mozu pieskovce obsahovat vyznamne mnozstvo rudnych mineralov (chalkopyrit - obsah cu) atd... a to ma este napadaju uzavrete ily, sol atd...

ako pozeram, ty si zo šluknova... hmm... ak ma pamat neklame, tak tam mate nejake granity, granodiority, nejaky ten perm. pieskovce, ktore su teda u vas, budu peknou zmeskou rozneho bordelu s dost vysokym obsahom kovov, ktore nie su velmi ziadane v morskom akva...

ad kamene lavy: hned na zaciatok NIE! ale aj tak by ma zase zaujimalo, co tym myslis??? magmaticke horniny? ak ano, tak ak si zoberies, ze v magme sa koncentruje cele spektrum prvkov periodickej sustavy, tak si das sam odpoved... najvacsi problem je, ze je tazko povedat, co a v akom mnozstve sa ti bude do vody vylucovat. niektore mineraly mozu byt stabilne, ine v kontakte s morskou vodou nie, atd... myslel si tuf? teda vulkanicky tuf (nepliest so zeolitovym tufom)? ak ano, tak sme zase pri tom istom. kedze ide o sedimentarnu horninu, vznikajucu z vulkanickeho prachu, popola a ciastocne aj pemzy, mas zase odpoved. pripadne by si este mohol zohnat tufit a to je uz komplikovanejsi bordel - vulkanoklasticka hornina, kde je zmiesany vulkanicky a nevulkanicky material... a tam mas kombinovany problem :( nuz takze na zaver kategoricky NIE!

jo, este niekto spominal v nejakom prispevku travertin. len by som rad opravil, ze ide o sedimentarnu horninu a nie o metamorfovanu.

sorry, za gramatiku, casto som odbiehal a ani som to po sebe nekontroloval.

takze tot asi vsio... ak by to nestacilo a bol by zaujem, mozem napisat nejaky sumar rozdelenia (nam bezne dostupnych) hornin s popisanou ich pripadnou skodlivostou pre morske akva...
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Pekné, no ak by si si nasiel cas, tak nejaky uceleny prehľad ´možných´ hornín by nezaskodil.
Ale samozrejme v kontexte s uvedenim ich skodlivosti a moznym zdrojom problemov v mori.
S tym travertinom ako jedinym som experimentoval, ovsem musim znova prizvukovat ze pokusy tohto druhu nepatria do ruk nováčikov :!: :!: :!: , môze si to dovolit iba ten kto s úspechom rozbehol a nejaky cas prevadzkuje svoje more.
Resp. uz potom az dlhodobo zaistí a udrzí si prosperujuce svoje more, si toho bude natolko vazit ze si velmi rozmyslí co doň dá.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Skôr by ma zaujimalo ci niekto skusenejsi nestaval utes z ineho ako ´organického´ materialu. Dufam ze som to spravne formuloval, ide mi o alternativy ako napr. morskej vode neskodná PUR-pena, alebo moru odolne plasty a iné.
Ide mi o to ze tak ako som pred casom presiel na bare-bottom, ako logické vyustenie pre dodrzanie ´cistého´ prostredia a dobreho vyfarbenia sps. Tak ak chcem v tomto postupit zase dalej, tak by som najkradsej zo stavby noveho utesu uplne vylucil mrtve a zive morske kamene :shock: - teda kvoli totalnej eliminacii fosfatov a tazkych kovov a inym niektorym ich necnostiam, ktoré samozrejme bezne nevadia a ostanu stále najrozsirenejsim stavebnym matrosom pre more.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
michalicek404
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 183
Dátum registrácie: 14 Feb 2008 02:53
Bydlisko: Ul. Za dvorem Praha 4 Krč
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa michalicek404 »

Piskovec je převážně usazenina takže se usazovala několik tisís až milion let a kde v moři takže se by se takzvaně dal tento materiál použít .Ale záleží na místě výskytu.To je muj názor. :?
Používateľov profilový obrázok
michalicek404
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 183
Dátum registrácie: 14 Feb 2008 02:53
Bydlisko: Ul. Za dvorem Praha 4 Krč
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa michalicek404 »

Sem kameník takže znám plno druhu kamene z celého světa .Není problé mít jakýkoliv kámén s celého světa .Ocen je velkej a nikdo přesně nezná druh podloží.Takže každé mořské akvárium muže být unikum.NE :wink: Základ toh je poznat část ,Oceanu nebo moře .NE :wink:
tomisdn
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 18 Okt 2007 22:12
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tomisdn »

Proc se ptas jestli se da pouzit piskovec kdyz jsi od pocatku rozhodnuty ho pouzit? :?:
na tuto temu napisali dost..zase to treba opakovat ?
To mate vy co jste tady uz dlouho a vsechno vite vsechno znate takovy problem to proste strucne zopakovat novackum a nechat si ty reci o tom jak to tady vsude je a jak neumime hledat od cesty? Ono i proste a jednoduse napsat odkaz na vlakno kde to je je snazsi a uzitecnejsi nez ty kecy :idea:
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

michalicek404 napísal:Piskovec je převážně usazenina takže se usazovala několik tisís až milion let a kde v moři takže se by se takzvaně dal tento materiál použít .Ale záleží na místě výskytu.To je muj názor. :?
pieskovec je sedimentarna hornina a bodka. ziadne prevazne atd tam nepatri...

pieskovce sa neusadzaju len v morskom prostredi... dalsie prostredia: pustne, riecne, jazerne atd... a tvoria sa aj v sucastnosti.

btw. v mori, resp. uplne presne v oceane (stredooceanske chrbty) sa tvoria aj bazalty, ale to nie je dovod, aby som to pouzil v akvariu.
Naposledy upravil/-a Amphibia v 04 Mar 2008 01:17, upravené celkom 1 krát.
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

michalicek404 napísal:Sem kameník takže znám plno druhu kamene z celého světa .Není problé mít jakýkoliv kámén s celého světa .Ocen je velkej a nikdo přesně nezná druh podloží.Takže každé mořské akvárium muže být unikum.NE :wink: Základ toh je poznat část ,Oceanu nebo moře .NE :wink:
nuz neviem, neviem... nechcem tu rozputavat diskusiu, ale musim poupravit niektore fakty. ocean je sice velky, ale zeby nikto nepoznal druh podlozia? hmm... to podlozie je dost dobre preskumane (napr. ofiolitovy komplex atd...). v konecnom dosledku je preskumane dostatocne pre potreby akvaristu :) kazde morske akvarium sice moze byt unikum, ale je podla mojeho skromneho nazoru minimalne pritiahnute za vlasy tvrdit, ze ocean je velky, co tam dole je nepozname a tak cokolvek co vznika v oceane je dobre pouzit v akva... no neviem ako ostatni, ale ja rozhodne nemam doma v akvariu "black smokera".
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"