Začátečnická 330

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Ballue
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 15 Aug 2023 21:20

Začátečnická 330

Príspevok od používateľa Ballue »

Zdar reefaři,

rozhodl jsem se cca před 2 měsíci, že založím mořské akva. Více jak deset let mám Malawi ve stávající 330 nádrži.

Poslední měsíc jenom nasávám informace, pročítám zdejší a jiná fóra, weby, googlim. Mám po tom měsíci nějakou úvodní představu a rád poprosím místní zkušené o názor jestli jdu dobrým (nebo špatným směrem).

První zjištění
- ze stávající techniky nepůjde použít nic :-)
- na 99% nepůjde použít ani stávající akva - nemá přepad a většina sklenářů, či výrobců akvárií nechce vrtat do 10 starého skla - a když už ano, tak jedině rozlepit, vyvrtat, zbrousit hrany a slepit znovu (což defacto vyjde jako nové akva...)
- ale odhodlání trvá dál - na manželku zatím historka, že "většinu stávajícího použiju" zatím funguje :-))

Chci pro začít s měkkými koráli a LPS, následně nějaké méně náročné ryby. SPS možná za nějaké 2-3 roky podle toho jak se bude dařit.

Po tom měsíci čtení mám tuto základní představu - rád bych se držel rčení "v jednoduchosti je síla"
- nové akva (stejných rozměrů (140x60x40 cm - švh) - jsem limitován existující "dírou ve zdi", kde z obýváku je akva orámováno jako "obraz" ve zdi. Mohu měnit hloubku, ale ne výšku či šířku. Přední sklo optiwhite.
- přepad nalepený zvenku na zádech (nechci vrtat do podstavce akva (železný rám + porobeton) ale vnější přepad by neměl být snad problém. Rozměry 15x12 cm s třema dírama pro 32mm trubky
- sump cca 100l na 3 přepážky -> Záložní (pomalý) přepad rovnou do refugia | Hlavní přepad + odpěňovač | návratové čerpadlo - chtěl bych se vyvarovat ponožky, pokud to nepůjde tak rollermat
- nádoba na doplnění odparu cca 20-30l
- proudové čerpadlo 2x Jebao SLW 20 proti sobě
- odpěňovač Nyis Quantum 120
- návratové čerpadlo Jebao DCP-5000
- Doplňování odparu Deltec Aquastat 1001
- Osvětlení -> zde váhám mezi ATI SUN Power 6x39W a 2ks LED Populargrow 165 W (https://www.aliexpress.com/item/32831443500.html)
- a pak další samozřejmosti okolo (RoDi, topení, chlazení, ...)

Co se týče vnitřku akva, tak mám v plánu dát 25kg Real Reef Rock + 2-3 cm živý písek. To bych nechal tak 1-2 měsíce běžet a následně nějaké měkké korali a LPS. A pak za další 1-2 měsíce nějaké šneky, ryby, ...

Chápu, že je potřeba to neuspěchat a mít trpělivost :-)

Pokud by nějaký zdatný reefař šel okolo tohoto příspěvku a napsal svůj názor, budu velmi rád :-) Začnu budovat Září/Říjen tak mám čas ještě změnit plány.

A jestli jste někdo (nebo znáte někoho) z Liberce a okolí, kam bych mohl zajít na pokec - dejte prosím vědět - odměna jistá :-)
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Začátečnická 330

Príspevok od používateľa Jarry »

Já myslím, že to vypadá celkem ok, odpěňovač bych teda určitě dal větší, odečítej od specifikovaného max objemu akvária 70%, Nyos Quantum 160 mi z toho vychází jako vhodnější model. Nejsem moc fanoušek Jebao čerpadel, měl jsem v podobné nádrži 2x Tunze 6095 a bylo to super, papírově by ty Jebao měly mít stejný výkon, jak to bude v reálu nedokážu odhadnout. Asi bych pro jistotu koupil SLW-30, snížit výkon můžeš vždycky. Světla asi ty LED.
Co se kamenů týká, osobně považuju tyhle barvené kameny za vyhozené peníze, ve fungující nádrži budeš mít za pár měsíců bílé kameny za pár korun k nerozeznání od živých, nebo barevných. Používám vždy tyto - https://morskyutes.cz/kameny/970-caribi ... 814kg.html Bacha jsou to docela velké kusy, do menší nádrže asi bude nutné je rozbíjet, případně jsou i dobře řezat. Jsem jinak zastánce živých kamenů, doporučil bych sehnat pár kg živých, klidně od někoho z fungující nádrže. Potom ani není nutné tak dlouho čekat s měkkými a LPS, u poslední nádrže jsem dával pokusné nenáročné LPS (Caulastrea, Euphyllia paraancora) celkem krátce po napuštění bylo to ok - viewtopic.php?t=14232&start=75 tady můžeš mrknout na průběh po napuštění, je tam i vidět, že v říjnu suché bílé kameny byly v lednu, tj. po 3 měsících v nádrži porostlé korálovkou a skoro k nerozeznání od živých.
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: Začátečnická 330

Príspevok od používateľa Smityl »

Ahoj, udělej hloubku co největší co můžeš:) aby si Teda manželka nevšimla :) odpenovac bych dal taky ten silnější, nebo nějaký deltek jestli tě netrápí trochu hluku co chvíli jsou tu na bazaru parádní delteky za zlomek ceny. Proudovky silnejsi, když dáš slabé budeš stejně kupovat další :) kameny bych dal taky živé do 300l jich nebude moc. Svetla určitě ledky, ty blackboxi jsou na začátek super..
Ballue
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 15 Aug 2023 21:20

Re: Začátečnická 330

Príspevok od používateľa Ballue »

Díky moc za doporučení, vzal jsem Nyos 160 a 2x30w proudový čerpadla. A zvedl jsem i výkon návratového čerpadla na 10k. Co se týče kamenů tak jsem měl za to že ty Real Reef Rock, jsou uměle pěstovaný živý, čímž jsou bez nezvaných hostů - blbě jsem to pochopil ? Nebo to nemá smysl ?

A ještě další dotaz k sumpu. Nějak mi nedošlo jak je ta potvora skimmer velká :-D Jsem limitován šířkou skřínky pod akva (příčka uprostřed je porobeton) takže se mi tam vejde sump 55x50x30 (š h v). Když udělám komoru na skimmer šířky 25 a návrat 12, tak mi na refugium zbyde 18, tedy 18x50 a při výšce hladiny nějakých 17 bude objem refugia cca 15 l. Což mě přijde dost málo. Mám se na to vykašlat a spíš tam dát nějaký fluidní filtry ?

Díky předem :-)
JaMalTan
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 17 Jan 2018 22:15
Bydlisko: Frýdek-Místek

Re: Začátečnická 330

Príspevok od používateľa JaMalTan »

Kluci radí s odpenovačem dobře, populargrow jsem taky používal nějaký pátek a nemůžu na ně nic říct.
Pokud máš málo místa na sump a rozdělené přepážkou z potobetonu, buď udělej dva sumpy a porobeton prostě budeš muset probít na prepadovou trubku mezi sumpy a nebo udělej dva sumpy zvlášť, což je ale čerpadlo navíc + jedna/ dvě trubky zase do druhého sumpu.
Malý sump je u akvarka problém, když tam nemůžeš dát vše, co chceš nebo potřebuješ.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Začátečnická 330

Príspevok od používateľa Jarry »

Ty Real Reef Rocks já nevím, neviděl jsem je naživo čerstvě vybalené. 400 Kč za kilo kamene mi přijde dost, jestli jsou na nich opravdu nějaké bakterie těžko říct, ale určitě budou ok, pokud jsi ochoten to zaplatit no :)
Ballue
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 15 Aug 2023 21:20

Re: Začátečnická 330

Príspevok od používateľa Ballue »

Bezva díky za rady 👌, peníze zbytečně navíc rozhodně nemám :mrgreen: takže tyhle kameny škrtám a sump ještě promyslím. Do tý prostřední komory by se tři válce vešly (peletky, X-phos + ještě jeden) - odbočky z návratovýho čerpadla mám připraveny. A nebo mám docela místo “za nádrží” kde by kromě plánované nádrže na odpar, mohlo být i separátní refugium, šlo by to pak dolů přepadem a samospádem , takže bych mohl udržet jenom jedno čerpadlo. Zkusím to spočítat kolik by to bylo a kdyžtak zvýšit sump, aby se tam v případě problému vešla voda z refugia a nemusel sem ho hledat na podlaze 😆

Postnu sem pak jak to pokračuje :) sice to tady už vypadá trochu mrtvé, ale což 😀
Ballue
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 15 Aug 2023 21:20

Re: Začátečnická 330

Príspevok od používateľa Ballue »

JaMalTan napísal: 30 Aug 2023 17:58 Kluci radí s odpenovačem dobře, populargrow jsem taky používal nějaký pátek a nemůžu na ně nic říct.
Pokud máš málo místa na sump a rozdělené přepážkou z potobetonu, buď udělej dva sumpy a porobeton prostě budeš muset probít na prepadovou trubku mezi sumpy a nebo udělej dva sumpy zvlášť, což je ale čerpadlo navíc + jedna/ dvě trubky zase do druhého sumpu.
Malý sump je u akvarka problém, když tam nemůžeš dát vše, co chceš nebo potřebuješ.
A ještě k tomu populargrow - podělil by ses o nějaký tipy jak si třeba používal nastavení intenzity těch jednotlivých kanálů v čase (svítání-západ-tma) ? Chápu že to bude pro každou nádrž trochu odlišné, ale něco od čeho by se dalo odpíchnout 😀

Dík
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Začátečnická 330

Príspevok od používateľa Spongebob »

Po přečtení vidím že ti kluci radí přesně co bych napsal i já..máš štěstí že se tě ujali ti praví :)
Myslím tím odpěňovač a ty čerpadla. Na 140 délku už fakt potřebuješ sílu, kterou případně stáhneš.
Já měl slw20 na 110cm jako podružné z jedné strany a z druhé strany mástra SOW9 což byla upgradovaná RW8.
Odpěňovač fakt základ.. Nyos miluju..měl jsem 120 i 160 a nikdy je nepoužil :mrgreen: vždycky jsem projekt odpískal :cry: ale vždy jsem po nich šel :D
Držím palce a hrň fotos.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Ballue
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 15 Aug 2023 21:20

Re: Začátečnická 330

Príspevok od používateľa Ballue »

Štěstí přeje připraveným :-) a díky za potvrzení. Zatím není moc co fotit, tak jedině majestátní Nyos 160 se svými 53 cm čekající pod stolem na svoji šanci :-)

2ks čerpadla ELW-30M jsou na cestě stejně jako návratové MDP-10000. Nádrže jsou ve výrobě. U sumpu jsem nakonec nechal 2 přepážky pro 3 komory a uvidím. Vyříznout jí můžu vždycky.

Mezitím postupně dochází další technika (trubky, ventily, šroubení, zásuvky s teplotním čidlem, atd.) RO/DI od Invital již čeká společně s 2x100l barelem ve sklepě :-) říkal jsem si, abych měl zásobu pro případ potíží...

Příští týden přestěhuju stávající osádku ke známému a začne demontáž stávající techniky a přípravy na novou. Tam už bude co fotit - mě hodně místních příspěvků se spoustou fotek dost pomohla si ze začátku věci ujasnit a dobře naplánovat, tak to třeba aspoň trošku budu moct vrátit :-)
IMG_3016.jpeg
JaMalTan
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 17 Jan 2018 22:15
Bydlisko: Frýdek-Místek

Re: Začátečnická 330

Príspevok od používateľa JaMalTan »

Teďka už tam jsou ty kanalý trochu jinak u těch světel, než když jsem je měl já. Já měl stupnici od 0-255. Teďka to tam je myslím na procenta v té aplikaci.
Ale určitě bych si nějak vzpomenul, jak byly nastavené a poradil bych ti, jak by jsme viděli aplikaci.
Ballue
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 15 Aug 2023 21:20

Re: Začátečnická 330

Príspevok od používateľa Ballue »

Ted to mají takhle. Jedno je rozložení kanálů a druhý appka, kde můžu měnit intenzitu jednotlivých kanálů mezi 0-100%. Obrázek z appky je pouze ilustrativní :-)

Dík všem
IMG_3001.jpeg
IMG_3065.png
Naposledy upravil/-a Ballue v 05 Sep 2023 20:20, upravené celkom 1 krát.
Ballue
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 15 Aug 2023 21:20

Re: Začátečnická 330

Príspevok od používateľa Ballue »

JaMalTan napísal: 30 Aug 2023 17:58 Kluci radí s odpenovačem dobře, populargrow jsem taky používal nějaký pátek a nemůžu na ně nic říct.
Pokud máš málo místa na sump a rozdělené přepážkou z potobetonu, buď udělej dva sumpy a porobeton prostě budeš muset probít na prepadovou trubku mezi sumpy a nebo udělej dva sumpy zvlášť, což je ale čerpadlo navíc + jedna/ dvě trubky zase do druhého sumpu.
Malý sump je u akvarka problém, když tam nemůžeš dát vše, co chceš nebo potřebuješ.
Díky za dobrý tip! Po poradě ještě s dalším reefařem (díky Martine) to bude ideální způsob jak pořešit malý sump - udělat dva :-)

Konečná varianta tedy
- dolní sump s dvěma komorama = první rollermat + skimmer, druhá návratovka + případně válce
- další nádrž co bude “za akvárkem” - je zde místo. Dvě komory = první zásoba na odpar (cca 45 l) a druhá refugium (cca 40 l)
- do refugia bude regulovaná odbočka z návratové trubky a z něj přepad do spodního sumpu
- náčrtek níže

Nějaký tip na průměry trubek k tomu refugiu ? 25 přepad a 20 od čerpadla ?

Dík
Potrubi - page 1.png
Barlog
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 06 Okt 2016 12:49

Re: Začátečnická 330

Príspevok od používateľa Barlog »

Ahoj, nevím, zda-li jsi již koupil světla, ale mám případně na prodej ATI sunpower 6x39 i s trubicemi pul roku stare. Kdyztak napiš, volej 739293864
Ballue
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 15 Aug 2023 21:20

Re: Začátečnická 330

Príspevok od používateľa Ballue »

Barlog napísal: 18 Sep 2023 13:30 Ahoj, nevím, zda-li jsi již koupil světla, ale mám případně na prodej ATI sunpower 6x39 i s trubicemi pul roku stare. Kdyztak napiš, volej 739293864
Ahoj, díky, ale už jsem měl koupeno
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"